Ingrijorare autism copil 2 ani si 6 luni

Moderators: camel, moderators

Ingrijorare autism copil 2 ani si 6 luni

Postby bogdy1900 » Wed Sep 14, 2016 10:24 am

Salut ,

Sunt un tatic disperat care are un copil de 2 ani si 6 luni care nu vorbeste . Am fost cu el la psiholog , raspunsul a fost un mic deficit la atentia distributiva( a repetat cu psiholoaga anumite cuvinte , a indeplinit anumite sarcini ) , copil a fost si este sanatos fizic ( 4 raceli in decurs de 2.6 ani ) . In fine , sa fiu mai explicit o sa incep cu ce ma ingrijoreaza si ce lucruri face el la aceasta varsta , tin sa mentionez ca am citit sute de articole si am vazut zeci de filmulete cu , copii cu autism .
Sap viitoare suntem programati atat intr-un centru universitar din province cat si la Bucuresti pentru un control neuropsihiatric .

Deci , ce ma ingrijoreaza la copilul meu :

- CAnd este foarte concentrat la desene nu raspunde le numele lui ( dar daca de ex in urmatoarea secunda ii cer suzeta sau ii spun pupa-ma , mi-o da sau apropie obrazul de al meu fara asi lua ochii de la tv )
- Nu face propozitii sub nicio forma , singurele cuvinte legate sunt "pa tenu" si one two tree go iar ieri a repetat dupa mine " nas in nas " , ma jucam cu el .
- NU spune mama , nu spune tata , cere doar apa iar cand vrea ceva ori gangureste ori zice "aia" sau "asta " , daca ii spun dai asta mamei , i-o da , daca ii zic hai la tata , sau pupa pe tata , ma pupa
- Nu prea se uita in ochii tai mai mult de cateva secunde
- Este foarte reticient la schimbare , cand vreau sa il iau de la joaca sau sa ii iau telefonul din mana , incepe sa planga , acelasi lucru si cand este schimbat , dar nu tot timpul .
- Foarte incapatanat ( sau poate are o afectiune , nu pot nici macar sa ii spun numele , stiti la ce ma gandesc ) , pe mine ma asculta aproximativ 50% din timp dar pe bunici nici 10% aici ma refer ca executa comenzi , gen mergi pe trotuar , mergi mai langa gard , ai grija vine masina , hai sa mergem , s.a.m.d
- Am impresia ca face totul robotic , nu stiu de ce , poate sunt eu prea speriat dupa o luna de citit articole despre autism .
- Poate fi impacat imediat si uita rapid orice nu i convine , de ex cand ii iau telefonul din mana sau ceva de genul , daca alerg cu el 3 m sau ma fac ca ma joc cu el , uita .

Sa trecem si la lucrurile bune din viziunea mea pe care le face copilul

- repeta cand are chef aproape toate cuvintele pana la 5 litere ( ex: roata , pomu , casa , cana ,mama , tata , rata , trenu , mana , gura , nasu , capu , calu , frumos , barca , "esene" la desene )
- Imita orice si pe oricine
- Raspunde uneori cu "yes" si da din cap si spune "no" tot timpul cand nu vrea ceva .
- Spune lasa , cand vrea sa-l lasi in pace , "nu e" cand nu gaseste ceva si ridicand din umeri in acelasi timp
- isi pune apa in pahar , bea cu paiul , mananca singur
- Identifica imegini din reviste , intelege ce este la tv , spune "apa" cand vede la tv sau car , cand vede masini ......
- indeplineste mai multe "comenzi" ( arunca hartia la cos , ia sticla de pe masa , urca-te in pat si punete pe spate , ia minge "dupa' usa, da-mi telefonul , inchide usa , deschide usa , aprinde becul , ia laptele din frigider si mai sunt .....)
- Recunoaste obiecte si le spune numele ( olita , broasca ( zice waka ) , masina ( zice car ) , tir , tren , pom , bloc , mana , nas , gura , cap , stea , leu , rata , mama )
- Recunoaste aprox 70-80% din litere ( nu doar de pe puzzel ci si de pe pancarde , numere de masini sau reclame )
- Recunoaste toate cifrele pana la 10 dar si le spune , unele in engleza altele in romana
- poate sta intr-un picior , poate sari cu amele picioare aprox 3-4 cm.
- Stie ca la calorifer nu are voie sa puna mana ca se arde , daca nu ii convine apa cand face baie spune "arss" .
- Arata gura , ochiu , nasu , capu , urechea , burta , "putza" , picioru , mana
- Cu un anumit telefon ( din acelea vechi cu , clape sau chiar la un homebank ing) se joaca de-a vorbitul la telefon
- Initiaza jocuri , vine special si se urca in spatele meu sau incearca sa-mi mute picioarele cand stau in pat ca sa il ating pe burta sa inceapa sa rada , dar am impresia ca face totul robotic .
- Nu are stereotipuri , miscari repetitive ale membrelor sau ceva de genul .
- Recunoaste si spune culorile Alb , Rosu , Albastru ( pana acum cateva luni le spune si recunostea in engleza , luu , la albastru , red la rosu , wit la alb ), de vreo 2 luni nu mai recunoaste culorile galben , portocaliu , roz ( le spunea yello , ore si pink )
- Ne pupa iar la cand nu ne vede o perioara de cateva ore , ne intampita cu imbratisari scurte de pana la 30 secunde .
- Daca ma fac ca plang , vine si pune capul pe mine si incepe sa ma mangaie incercand si el sa se "zmiorcaie" ( cand ne mangaie spune lelelelele )
bogdy1900

Re: Ingrijorare autism copil 2 ani si 6 luni

Postby bogdy1900 » Thu Sep 22, 2016 10:59 pm

Salut ,

Revin cu un mic update care poate ajuta anumiti parinti care se afla in aceasi situatie .

Copilul maine face 2 ani si 7 luni iar de la deschiderea acestui topic am vizitat cativa medici .

Mai exact , pe data de 16 am mers in orasul natal la un medic neuropsihiatru ( pt copii ) care la randui ei era asistata de 2 psiholoage iar toti au fost de parere ca , copilul meu nu are nicio urma de autism

Pe data de 19 am mers la Craiova ( Medic Şef Clinică: Dr. Matican Mirela ) care mi-a garantat ca fiul meu nu are autism sau ceva legat de acest spectru .
Pe 21 am mers la Bucuresti (ieri) la spitalul Obraja la recomandarea unui alt medic pediatru iar apoi am fost redirectionati catre o clinica privata intrucat nu aveam la noi trimitere medicala , in timpul consultului copilul se juca cu o "numaratoare" iar medicul ne-a sugerat sa parasim incaperea pentru cateva minute , copilul a auzit ca plecam si s-a pus pe plans foarte rau , ne-a chemat inapoi , l-am impacat rapid , a facut cu el anumite puzzeluri , forme , niste joculete ciudate cu diferite forme si ne-a spus si verdictul , copilul nu ar avea sub nicio forma autism . L-am intrebat care ar fi explicatia pentru care un copil de 2 ani si 7 luni nu vorbeste mai nimic in comparatie cu alti copii de varsta lui , sugerandu-ne ca slaba comunicara , factorii externi precum tableta si tv-ul in exces au dus la acesta intarziere a limbajului . Ma rog , este foarte adevarat ce a zis , intrucat copilul a abuzat de tableta in lipsa noastra , intrucat sta cu bunicii pana la ora 18:00 dar na , mergem pe mana lor .

Ciudat a fost ca in timpul ambelor consulturi ( Craiova si Bucuresti ) copilul parca ne-a facut in ciuda , era mai atent sau chiar daca era concentrat la jucarii ii raspundea medicului ca de ex : ce culoare are masina , cum face vaca , arata-mi vaca , sari ca broasca , cauta rata ( erau puzzeluri insirate pe masa ) , iar cand medicul a incercat sa ii arate ceva i-a zis lasa-ma si apoi date de aici ........ ma rog , daca in 6 luni nu progreseaza , vom merge din nou la control ..... Nu ne-a prescris nicio medicatie , niciun fel de terapie sau logopedie , doar colectivitate ( gradinita/camin )

Va multumesc , sanatate !
bogdy1900

Re: Ingrijorare autism copil 2 ani si 6 luni

Postby bogdy1900 » Tue May 16, 2017 11:15 pm

Salut,

Revin cu vesti dupa 8 luni, copilul are 3 ani si 3 luni, si a recuperat enorm in acest timp, chiar daca tot ne faceam griji intrucat din decembrie pana prin februarie anumite intrebari adresate ( carora nu le stia sensul ) , le repeta(gen ecolatie ) , acum daca nu intelege ceva spune aaaaaaaa si raspunde nu stiu :)

- stie poezii ( nu va ganditi ca este Eminescu, stie si el doua, Catelus cu paru cret si Sobolanul pe perete, varianta ortodoxa )
- stie cantece ( doua in engleza de la desene )
- vorbeste in propozitii dar nu tot timpul cu acorduri
- stie toate linerele alfabetului, toate culorile, cifre, cum il cheama cati ani are,cum o cheama pe mama, tata, bunica, vecinu unde sta s.a.m.d
- se adreseaza la persoana " mie, tie, lui , dar ei spune aia :)
- Stie care e stanga si dreapta, atat directiile cat si mana si piciorul
- stie toate partile corpului(glezna, incheietura maini, cot, genunchi gene, pleoape ) , stiu, este normal la un copil de varsta lui dar in conditiile in care acum 8 luni spunea cateva cuvinte si alea stalcite ..... :)
- Sociabil peste masura, ar sta doar in preajma copiilor
- Daca merge undeva unde nu cunoaste(cabinet medical de ex ) , vorbeste in soapta si isi cere voie de fiecare data cand vrea sa faca ceva ( sa atinga un lucru sau mai stiu eu ce )
- A inceput sa fie intelegator, daca pana acum il tundeam si il spalam pe cap cu urlete, acum o face singur ( nu va ganditi ca de o vesnicie, de aproximativ o luna :) )
- Vine te pupa, te intreaba daca esti bine, "te iubeste", vede cand esti suparat ...
- Aproximativ unui copil de varsta lui, mai are de recuperat, dar vad in comparatie cu alti copii de varsta lui a recuperat fffff mult, intrucat un vecin la 2.6 luni vorbea in propozitii, acum parca a stagnat sau poate al meu a progresat. Spre deosebire de respectivul, el nu povesteste cu lux de amanunte dar pronunta mult mai clar si este mai intelegator.

Lucrurile neplacute pe care le-a capatat sau le avea ar fi urmatoarele :

- Crede ca toate jucariile sunt ale lui
- Plange cand un copil nu ii da jucaria
- Nu imparte jucariile cu nimeni, exceptie facand vizitele altor copii la el acasa, atunci imparte dar sa nu plece cu el
- Vrea sa stea non stop afara cu copiii si plange cand il luam ( nu tot timpul, uneori cand este obosit vrea singur sa mearga acasa)
- Este dependent de mine ( Tata ) si este un chin cand plec la serviciu
- A inceput sa fie obraznic, scoate limba, nu asculta, te ingana, incearca uneori cand este foarte suparat sa te loveasca, dar doar incearca, nu o si face
- In casa nu se joaca singur, in aproximativ 80% din cazuri trebuie sa se joace cu un adult ( curse cu masini, sa construiasca, prinselea, sau mai stiu eu ce )
- Nu stapaneste bine intensitatea vocii, uneori se exprima cu ton ridicat
- Nu mananca singur, daca il razbeste foame o face, dar haotic, baga mai multe paine sau mai multa mancare
- chiar daca se trezeste noaptea si ne spune ca face pisu, ziua nu face singur la olita, trebuie sa i dam noi pantalonasii jos si atat, apoi nu ne mai lasa sa l atinge, face singur din picioare si uneori nu tinteste din prima :)
- NU mananca sosuri, nu mananca carnea din mancare, decat snitel sau asociata cu cascaval,cartofi prajiti, salata, branza,ompleta ( stiu ca sunt nesanatosi, dar.... ), piure. Nu vrea ciorba sub nicio forma, vomita cand il fortam , este inebunit dupa lactate, absolut toate ( branza smantana,iaurt,urda,lapte, cascaval specialitatea lui, branza topita.
- nu se imbraca singur, doar stie sa se incalte
- Face nazuri la imbracaminte, daca nu vrea o haina, nu il poti convinge sa o ia

Sper sa le fie de ajutor parintilor ai calor copii se afla sau se vor afla in siuatie celui din subiect .....

Nu catalogati aceste replay`uri frustrari sau laude, luati-le ca atare intrucat stiu prin ce am trecut , cand mai multe persoane il diagnosticasera cu autism .....
bogdy1900

Return to DIAGNOSTIC, EVALUARE