V-ati confruntat cu intarzieri la copii de 18 luni de la TV?

Moderators: camel, jumbo, shakalu, dora, Milena, dominique, moderators

V-ati confruntat cu intarzieri la copii de 18 luni de la TV?

Postby macheta83 » Sun Aug 28, 2016 12:20 pm

buna ziua ,

Baietelul nostru acum de 1 an si 5 luni a fost lasat destul de mult la desene Duck Tv , am observat ca isi pierduse atentie pentru mediul social , numai raspundea la nume.Am oprit Tv-ul acum 2 luni si primele 2 saptamani a fost foarte absent , usor usor si-a recapatat interesul pentru anumite lucruri , intr-o luna l-am invatat sa raspunda la nume , sa aiba contact vizual cu noi si cu strainii , partile corpului , cateva obiecte din casa , cateva comenzi , de 2 sapt facem si terapie acasa zilnic o ora si jumatate , inca nu vorbeste doar 2-3 cuvinte sau silabiseste , cu copii nu se joaca , doar se duce la ei le da mingea sau le o ia ..sau ii atinge pe ochi , pe nas , pe gura..practic ii analizeaza

In parc mai este o mamica cu o fetita mai mare cu 2 luni , care a lasat o la aceleasi desene si care prezinta aceleasi simptome ca baietelul nostru

Vreau sa vorbesc cu parintii care s-au confruntat cu asta , sa stiu cum au procedat si care a fost evolutia.

multumesc ,
macheta83

Re: V-ati confruntat cu intarzieri la copii de 18 luni de la

Postby Forgamus » Mon Oct 15, 2018 4:02 pm

buna macheta_83,
nepotelul meu de un an si 5 luni ar aceleasi simptome si a fost diagnosticat de o luna cu tulburari de spectru autist.
ce face baietelul tau? cum se simte, a recuperat dupa oprirea ecranelor? a urmat vreo terapie'
Forgamus

Return to INTREBARI FRECVENTE