Inoieli.... nelamuriri

Moderators: camel, moderators

Inoieli.... nelamuriri

Postby claudiu200220 » Tue Jun 02, 2015 8:08 pm

Buna ziua,
Postez pe forum la autism.ro deoarece nu am raspunsuri si sper din suflet sa reusesc sa gasesc aici....
Am un baietel minunat de 2 ani si 6 luni, dar am nenumarate nelamuriri cu privire la comportamentul lui.
Incepand inca de la varsta de un an am crezut ca e ceva in neregula cu el ... cand se uita la televizor raspundea foarte greu... pe la un an si 8 luni am fost cu el la o diagnosticare pentru autism si ni s-a spus ca nu are nimic ca este un copil tipic . Am fost la un centru de diagnosticare si am primit acelasi raspuns, bine ni s-a spus ca are o mica intarziere in limbaj insa nu are autism... exclus. Totusi am hotarat sa facem terapie aba.
Pana la 2 ani copilul a evoluat enorm vorbea mult , arata ... propozitii din 4 chiar 5 cuvinte.
Intre timp am inceput si cresa... ne-am adaptat greu dar intr-un final ok... dupa un timp si o serie de intreruperu (receli dese) ne-am dezobisnuit de cresa si nu a mai vrut...
La 2 ani si 3 luni am mai fost in 3 locuri diferite pentru diagnosticare si am primit acelasi raspuns nu se pune problema...
Acum ce sa zic ce vad eu ca este in neregula cu el.. mai intai joaca cu alti copii este foarte slaba sau inexistenta.... are o fixatie cu masinile prefera sa se joace mai mult intr-un fel cu ele (de vreo 2 luni) din cand in cand mai merge pe varfuri ,uneori evita privirea.... in rest ce sa zic vorbeste destul de mult recunoaste mai toate persoanele care au luat contact cu el... canta cu noi... doarme bine (am avut probleme cu somnul anterior) dar cateodata pare ca nu vrea sa se implice in jocuri cu noi....
Acum facem terapie in continuare, acolo ni se spune ca e ok , ca nu se pune problema de asa ceva.... dar parca simt ca ceva nu este ok, parca nu este ca ceilalti copii...nu stiu ce sa fac...
Cum imi pot evalua copilul corect?
Va mulțumesc.
claudiu200220

Return to INTREBARI FRECVENTE(ABA)