A locuit cineva cu un adult care are Asperger?

Moderators: camel, jumbo, shakalu, dora, Milena, dominique, moderators

A locuit cineva cu un adult care are Asperger?

Postby viorica2013 » Tue May 14, 2013 1:10 am

M-am indragostit de un barbat care are Asperger. Mi-a spus dupa 3 intalniri ca are autism, dar ce am citit pe net nu mi s-a parut ceva de speriat si am continuat sa ne intalnim. Dupa 4-5 intalniri deja mi-a zis ca ma iubeste. Imi spune ca ma iubeste zilnic de n ori: cand nu suntem impreuna prin mesaje, iar cand suntem impreuna cred ca la fiecare 5-10 minute daca nu e stresat. Vreau sa stiu ce fel de experiente ati avut si daca ati locuit cu cineva care are acest sindrom.Suntem impreuna din ianuarie 2013, ne vedem de obicei la sfarsit de saptamana(vineri seara, apoi sambata o petrece cu fiica lui, seara cu mine si duminca pana pe la 5-6 seara tot cu mine), ne-am facut planuri de viitor adica sa ne casatorim si sa avem un copil. Weekendul asta mi-a aratat fisa de la medic si a fost luat in calcul si parerea fostei sotii. Unele chestii deja le-am observat: iubeste dezordinea, nu ii pasa cum arata, se imbraca in ce apuca, colectioneaza reviste, cd-uri, are vreo 80 de pasari mici, face liste, se inchide in el daca ii atragi atentia ca nu e bine ceva. Eu il vad ca pe un om normal, prietenii imi spun ca e diferit si ca nu vom putea fi un cuplu reusit din cauza diferentelor. De cele mai multe ori e tacut, parca e dus in lumea lui, dar imi e teama ca intr-o zi se va trezi si imi va spune ca nu ma mai iubeste. Din ce am inteles actiunile lui sunt constiente si pana a se indragosti e o decizie in sine. Mi-a spus ca in ziua in care ne-am cunoscut a simtit ca o sa am un rol important in viata lui. Mi-a zis ca e foarte sarcastic dar pana acum nu a iesit asta la iveala. Cand l-am intrebat cat de sarcastic mi-a spus ca isi controleaza limbajul ca nu vrea sa ma piarda.Vreau sa il inteleg mai bine, sa stiu ce i se atribuie sindromului si ce e controlat cu buna stiinta de el gen invatat in timp. Ca sa stiu ca e bine imi zambeste. Nu stiu niciodata ce gandeste sau cum se simte. Mimica fetei lasa de dorit si e si normal. Stiu ca e greu sa comunici cu cei care au Asperger dar trebuie sa existe o cale. Il iubesc si vreau sa imbatranim impreuna.
viorica2013

Re: A locuit cineva cu un adult care are Asperger?

Postby camel » Tue Jun 04, 2013 4:50 pm

din ce am citit pe net, cred ca userul vali ti-ar putea da raspunsuri mai pertinente...aici ai postarile ei
memberlist.php?mode=viewprofile&u=428

din ce am inteles, sper ca nu gresesc, (fostul) sotul dansei are Asperger
camel

Return to SINDROMUL ASPERGER