pedepse??

Moderators: camel, moderators

pedepse??

Postby ioana22 » Thu Mar 07, 2013 10:37 pm

piticul meu are 5 ani ..sunt momente cand nu vrea sa lucreze anumite programe ex:sa coloreze intai spune ca nu vrea il incurajam,apoi incearca sa se joace si sa rada' tine mana ca fuge foaia' ..noi incercam sa continuam apoi se enerveaza mototoleste hartia mazgaleste, foaia zgariie,da in noi apoi plange .Acum ceva vreme am fost sfatuiti sa-l pedepsim daca zgariie bate tranteste si il pedepseam rau si el tot facea ba chiar daca incercam sa-l ignor pt ca nu-l puteam predepsi la infinit,venea la mine si spunea treci pe scaun treci la colt etcintr-un final am renuntat la pedepse..il luam pe ocolite..ca sa nu se mai frustreze..acum intrebarea mea este :cum ati procedat cand copiii vostrii aveau accese de furie foloseati pedepsele?un coordonator spune ca trebuie altul spune ca nu..
ioana22

Postby camel » Fri Mar 08, 2013 12:42 am

in general in terapie se merge pe motivare (pozitiva) prin recompensa.

doar pentru anumite comportamente, in ultima instanta, se foloseste aversivul=pedeapsa...dar se stabileste foarte clar pentru care comportament, ce pedeapsa, trebuie aplicata imediat si de toti cei cu care copilul are contact, altfel nu are rezultat...si in situatia in care nici daca se respecta aceste conditii, nu are rezultat in termen scurt, in jur de 2 saptamani, inseamna ca acel aversiv nu este potrivit pentru copil si nu este util si trebuie renuntat la el si gasita o alta abordare

cand am aplicat aversiv la baiat, avea si o tabla cu pictograme, unde erau pe prima coloana pozele comportamentelor problema, iar pe ultima coloana aversivul folosit...astfel el stia de la inceput foarte clar ce are de pierdut daca face un anumit lucru interzis...o perioada a functionat foarte bine, apoi au fost zile, cand daca bifa o rubrica de pe tabla, la modul ostentativ, le facea pe toate celelalte, tocmai sa ne arate ca nu-i mai pasa ca le va pierde pe toate
camel

Postby stepacro » Fri Mar 08, 2013 5:21 am

Haha e simpatic pustiul va rezolva pe toți ...
Lăsând gluma la o parte, aveți o escalada frumoasa. Folosiți cel mai tare SR pe care îl aveți Pt acest program si ar trebui sa evitati orice nom-cooperare. Dacă nu funcționează nici așa, de văzut dacă programul se poate pune " in hold" Pt un anumit timp. Nu merita sa intrati in comportamente indezirabile Pt un amarat de soare...
De asemenea Încercăti programul cu creta, marker, creioane din ceara etc si in mai multe modalitati ( pe tabla, pe jos etc).

Mare atenție: un comportament indezirabil poate deveni foarte ușor un comportament întărit prin evitarea sarcinii de făcut. Astfel ca mai bine stau la colț sau pe scaunel decât sa desenez. Atenție sa nu ii mariti frecventa!

Eu personal am folosit extrem de rar time-out-ul... E un drum fără sfârșit in care escaladeze toți cei implicați si fără rezultate. Dar atunci când l-am folosit a fost Pt agresiuni mai gratuite decât cele ale copilului tau si a fost time-out de tip super-nanny; ignor complet si apoi redirectionare cu mari recompense.

Succes
Always let your conscience be your guide...
stepacro

Return to INTREBARI FRECVENTE(ABA)