Teste online pentru evaluare si depistare

Moderators: camel, moderators

Postby gamara2 » Mon Nov 17, 2008 1:05 pm

si noi tot acolo suntem, IQ 61
gamara2

Postby zenobia » Mon Nov 17, 2008 3:22 pm

felicitari din toata inima pt initiativa lui gamara!

o mica observatie as avea, legata de traducere: "ajunge la (obictele oferite, etc)" ar fi bine sa fie transpus ca "intinde mana dupa", altfel e un pic confuz si s-ar putea sa fie parinti care sa nu stie la ce se refera.
zenobia

Postby vali » Mon Nov 17, 2008 9:18 pm

Acum functioneaza programul, am obtinut IQ=82, desi copilul are varsta cronologica de 6,3 ani, oricum sunt multumita...
Bogdan, august 2002, TPD, a facut ABA la "Cristi's Outreach Foundation" .
vali

excelenta - multumiri

Postby Mama Ana » Sun Apr 05, 2009 6:12 pm

Baza de date de pe blog e excelenta, iar testele online (luand in considerare efortul de a le "electroniza") extrem de utile. cu ocazia asta am reusit sa refac si eu Portage-ul la care eram chiar pe nicaieri in urma cu 2 ani si jumatate si pe care chiar nu am avut timp sa il re-facem pe hartie, prea ocupati cu terapia si cu Asociatia. Iata ce ne-a iesit:

Data: 05.04.09 - Dudu - Portage

Varsa socializare: 4.77(4 ANI 9 LUNI )

Varsa limbaj: 4.49(4 ANI 6 LUNI )

Varsa autoservire: 3.81(3 ANI 10 LUNI )

Varsa cognitiv: 4.58(4 ANI 7 LUNI )

Varsa motor: 4.38(4 ANI 5 LUNI )

Varsa mentala: 4.4(4 ANI 5 LUNI )

Varsa cronologica: 4.57(4 ANI 7 LUNI )

IQ: 96

Ma tot intreb cat am fost de subiectiva. Mai ales pe limbaj si socializare. Adevarul e ca n-am prea avut de-a face cu copii ne-autisti in ultimii 2 ani jumate, asa ca nici nu mai stiu cum trebuie sa fie, decat teoretic. Dar la normalitate ne raportam cand avem in vedere analizarea progreselor. In urma cu 2 ani jumate ne-a iesit cam la toate ariile de dezvoltare o intarziere medie de un 12-15 luni si un IQ de 42.

Multumim pentru efort

Ana Dragu
Mama Ana

Postby gamara » Wed Jun 03, 2009 2:15 pm

Am adus cateva imbunatatiri testului Portge ce se poate face online.
Acum programul are in spate o baza de date, cu ajutorul careia va face grafice de evolutie, iar in momentul completarii va bifa automat raspunsurile conform ultimei evaluari.
Pentru a folosi aceasta functie este nevoie sa faceti mai intai o evaluare initiala, si sa memorati ID-ul generat de program, deoarece folosind acest ID se va putea reveni si face evaluari ulterioare, iar programul va memora progresul inregistrat.

Pentru cei ce nu mai stiu adresa unde se poate face testul : http://autism.gamara.ro/portage/

Cam asa arata o situatie generata de program, cu mai multe testari memorate in spate :
Image
gamara

super

Postby Mama Ana » Wed Jun 03, 2009 2:25 pm

treba buna, veste super. poti lamuri te rog cum se memoreaza ID-ul?

Ana
Mama Ana

Postby gamara » Wed Jun 03, 2009 8:10 pm

:D
ID-ul e generat de program automat la prima utilizare, cand se bifeaza "Evaluare initiala". Este unic, este un sir de 13 caractere total intamplator generat, contine numai litere mari si numere. Am ales aceasta metoda pentru a proteja identitatea celor ce il completeaza, deoarece probabil fiecare dintre noi avem retineri in a divulga informatii personale confidentiale.
Ca sa il retineti, vi-l notati undeva, in agenda, in telefon, intr-un fisier text pe calculator, orice metoda considerati ca va este mai la indemana.
La o re-evaluare, bifati reevaluare si completati in casuta acel ID. programul va bifa automat intrebarile conform ultimei evaluari, scurtand timpul necesar unei re-evaluari considerabil (eu apreciez undeva la sub 10 min timpul necesar unei re-evaluari).
Si inca ceva. La sfarsitul testului programul va cere intotdeauna data nasterii. Desi puteam sa o memorez dupa prima utilizare, am ales sa nu o fac, din acelasi motiv : de a proteja identitatea fiecaruia. Asa ca va trebui ca fiecare sa aibe grija sa completeze corect aceasta data intotdeauna, deoarece de ea depinde valoarea IQ calculata.
gamara

Postby dancri » Wed Oct 03, 2012 8:57 am

Buna ziua!

Incerc sa accesez testul portgae online, dar imi da eroare:Baza de date nu poate fi selectata.

Poate cineva sa ma ajute, va rog?

Multumesc.

Daniel
dancri

Re: Teste online pentru evaluare si depistare

Postby dora » Wed Apr 20, 2016 7:33 am

http://www.searchtsa.ro/vizualizeaza_chestionar

Acest test este primul pas in identificarea unei suspiciuni de autism. Poti sa il completezi anonim sa vezi daca este ceva anormal cu copilul tau. Indiferent de rezultat e bine sa stii ca AUTISMUL POATE FI INVINS!
Testul este adaptat dupa "Modified Checklist for Autism in Toddlers" (M-CHAT) (© 1999 Diana Robins, Deborah Fein & Marianne Barton). Are rolul de a depista autismul la copii intre 16 si 30 luni, insa nu ofera un diagnostic cert de autism la copil, ci doar o supozitie de diagnostic (probabilitate) de afectiune de tip autist.
Daca testul este pozitiv acest lucru nu garanteaza ca acel copil are autism. Este recomandata evaluare de catre psiholog/psihiatru pediatru.
Daca testul este negativ - copilul nu are autism.

Am dezvoltat un test pentru identificarea precoce a suspiciunii legate de autism. Testul poate fi folosit astfel:
de catre medicii de familie

in cazul in care au suspiciuni legate de autism pentru copilul lor - nu este necesara autentificarea, chestionarul poate fi completat sub protectia anonimatului[/b]
dora

Previous

Return to DIAGNOSTIC, EVALUARE