Danut, ABA

Moderators: camel, moderators

Postby Lily1307 » Thu Apr 30, 2009 3:15 am

buna seara ,
nu am mai intrat de mult pe acest forum , sunt bucuroasa ca nu m-ati uitat si m-ati lasat si pe mine in continuare sa figurez pe acest forum .
vreau sa va spun ca sunt o mamica bucuroasa si pe jumatate inplinita , spun pe jumatate pentru ca mai avem de munca in continuare .
Dani a implinit 4 ani , cu ajutorul terapiei ABA , cu ajutorul celor 2 coordonatoare si cu ajutorul tutorilor , pot spune ca Dani a invatat sa vorbeasca , sa ceara ceva , sa dea ceva din mana , lucru pe care inainte nu il facea , sa stea linistit atunci cand se vorbeste cu el , sa mearga frumos in parc sau in oras , lucru pe care din nou nu il facea inainte de terapie .
Nu am crezut niciodata ca un copil cu probleme ,asa cum sunt copii nostri , pot fi asa de destepti , cu o asa memorie , inmagazinand o multime de informatii ,.pe care un copil care nu are nici o problema nu le are , acum imi dau seama ca cu ceea ce facem noi , sunt sanse de suta la suta sa se recupereze si sa fie niste copii perfecti si normali sa mearga la gradinite normale , la scoli normale .
Pacat ca tara noastra nu face ceva pentru ei , sunt parinti care ar vrea sa faca si ei ceva pentru copii lor , dar nu pot pentru ca nu au posibilitati financiare sa faca o terapie , asa cum am cunoscut pe cineva chiar in orasul meu , unde credeam ca sunt singura care are probleme , care nu face nimic pentru ca nu au bani , fetita are 6 ani .
Nici eu nu ma descurc bine , dar eu nu m-am lasat , m-am batut cu toti si aici ma refer la familie , nu este o situatie placuta sa stai la mila lor , dar am zis ca pentru copilul meu fac orice se poate face , chiar si neomenesc daca se poate , numai sa il vad bine , pentru ca stiu ca mai tarziu o sa imi multumeasca , chiar daca acum ma fac sa plang si zi si noapte .
Nu stiu cum au fost la voi primele cuvinte spuse din gura copiilor vostri , dar eu am simtit ca sunt pe alta lume , plangeam si radeam in acelasi timp , nu credeam ca pot auzi din gura lui un cuvant ,si iata ca acum aud nu numai unul ci mai multe cuvinte si este o imensa bucurie .
Va rog sa ma credeti ca sunt un suflet de om care a suportat cu creu vestea ca Dani are autism , zic suflet pentru ca sunt slaba de inger si de aceea am si probleme de sanatate si cu toate astea nu m-am lasat si m-am ocupat de copil sa il fac bine si ii multunesc lui d-zeu ca imi da putere sa il fac bine
Spun din nou ca ii multumesc lui d-zeu si il rog sa imi dea putere sa lupt in continuare pentru ca vreau sa il duc pe Dani la gradinita in septembrie
As vrea sa pot plange de bucurie ca am realizat ceva , dar eu plang de situatia care sa creat de cand am inceput aceasta terapie , de aceasta viata ca este asa de cruda cu noi , sau mai bine spus cu mine .
cineva a zis ca d-zeu da un necaz la cel ce pote sa il duca pe umeri , nu stiu daca este asa dar cert este ca eu nu cred ca este adevarat , eu nu am putut sa il duc , dar am stat si m-am gandit ca cu toate astea Dani este pe drumul cel bun .
Va spun noapte buna ,
si va multumesc ca m-ati ascultat , mai revin
Lily1307

Postby Lily1307 » Tue May 19, 2009 1:00 am

buna seara ,
vreau sa va intreb si eu ceva , voi aveti probleme cu gasirea oamenilor ,(terapeuti ), ii gasiti repede sau greu ?
eu de ceva vreme am probleme ,vin stau o luna si apoi pleaca si nu stiu de ce .
nu spun nimic , ma trezesc cu mesaj pe telefon ca nu mai pot sa vina , dar nu spun de ce .
Si nu gasesc repede oameni sa vina , dau sute de anunturi si nimic , si sunt nevoita sa intru sa lucrez singura in prima parte a zilei .
acum mai am doar 2 oameni si cu mine 3 , dar nu stiu cat va mai ramane unul dintre ei , ca mi-a dat de inteles ca pleaca ( terapeut vechi )
Nu stiu cum sa fac sa gasesc repede oameni , cum vad despre ce este vorba cum pleaca , spun ca le place in prima zi iar a doua zi nu ami vin .
Mi se pare ca acum singura problema pe care o am acum este aceasta cu oameni , si ca trebuie sa o iau de la capat cu instruirea lor , care pierd ceva timp adica cateva zile .
Va pup , noapte buna si multa sanatate voua si copiilor vostri.
Lily1307

Postby Lily1307 » Fri Jun 19, 2009 1:39 pm

am si eu o rugaminte voi , dragi parinti , daca puteti sa-mi trimite-ti si mie materiale de logopedie si programele de la workshop-urile 4, 5, 6, 7 .
va rog frumos si din toata inima va multumesc mult daca o sa mi le trimite-ti .
sanatate la cei mici .
Lily1307

Postby Lily1307 » Thu Oct 22, 2009 9:57 pm

buna seara
am si eu o rugaminte la voi , daca aveti mai multe materiale despre gradinita , in special despre shadow , in afara de ce este pe forum .
nu prea am inteles unde trebuie sa stea tutorele care merge cu copilul , in fata sau in spatele lui.
multumesc mult
Lily1307

Postby shakalu » Fri Oct 23, 2009 10:16 pm

lili ... in spatele lui sta shadow-ul . ideea e ca fie ii sopteste copilului la ureche sau poate sa-l prompteze cu mainile de la spate si el este in acelasi timp invizibil sau ma rog , cat mai putin vizibil , atat pentru copil cat si pentru ceilalti copii .
shakalu

Postby Lily1307 » Sun Nov 15, 2009 12:03 pm

va multumesc frumos , imi sunteti de ajutor .
Lily1307

Postby Lily1307 » Tue Dec 08, 2009 11:50 pm

buna seara tuturor , vreau sa va impart si eu o mare bucurie , acea a unei realizari , avem serbare la gradinita si ne pregatim foarte mult .
este prima noastra serbare si ne bucuram ca am ajuns si aici ,ca sa il vad cum isi spune poezia , am invatat si dansul .
este minunat , sa vezi acum cu aceasta serbare si nu numai, rodul muncii noastre si a oamenilor cu care am lucrat .
din nou spun ca este minunat sa iti vezi copilul la gradinita , intre copii , jucandu-se si raspunzand la activitati spuse sau facute de d-na educatoare .
cu mult timp in urma imi spuneam in gand ca nu o sa ajung sa-l vad , dar iata ca s-a intamplat si de aceea nu imi vine sa cred ca traiesc acest vis , visul de a-l vede in mijlocul copiilor normali .
vreau sa multumesc acestui forum si voua parintilor ca existati , cu prilejul sarbatorilor de iarna , un calduros ''LA MULTI ANI '' , multe realizari , sanatate celor mici , putere de munca , viata buna si tineti-o tot asa ca este bine .
sa aveti bafta in noul an .
Lily1307

Postby Lily1307 » Fri Dec 11, 2009 11:32 pm

astazi am avut serbare la gradi ,( nu a fost mare serbarea ,pentru ca nu am avut voie sa facem mare , ) a fost super , am avut multe emotii , Dani s-a descurcat foarte bine , nu s-a incurcat la poezie , a spus-o pe toata fara ca d-na educatoare sa ii sopteasca .
a venit mosul , a tremurat de emotii , a stat langa el si i-a mai spus o poezie ca sa primeasca cadoul , la plecarea mosului a inceput sa planga , ca de ce pleaca mosul '' sa stea jos pe scaun sa nu plece '' , asta a spus Dani cu lacrimi in ochi .
este minunat sa iti vezi copilul ca incepe sa rupa cuvinte si sa lege cateva propozitii .
am luat vacanta de la gradi , ne vom duce in ianuarie cu forte proaspete si gata sa invatam alte lucruri noi si interesante .
vacanta placuta tuturor copiilor si sa vina mosul si acasa cu multe daruri si multa , multa sanatate .
Lily1307

Postby shakalu » Sat Dec 12, 2009 12:04 pm

;)
shakalu

Postby Lily1307 » Tue Jan 05, 2010 11:30 pm

va rog sa imi spuneti si mie cum sa il fac pe Dani sa scuipe , avem nevoie la baie la spalatul pe dinti , in loc sa scuipe pasta de dinti din gura o inghite .
am incercat in oglinda , dar nu merge .( sa scuipe pe oglinda )
astept sa imi spuneti si mie cum sa fac .
va multumesc
La multi ani ! in noul an, sanatate voua si celor mici.
Lily1307

Postby shakalu » Wed Jan 06, 2010 7:36 pm

lily , stie sa sufle ? scuipatul e un gest reflex dar de obicei nu apare pana nu apare suflatul spontan . daca nici dupa ce invata sa sufle nu reusesti sa-l faci sa scuipe invata-l sa deschida gura dupa ce se spala pe dinti . noi asa am facut . mult mai tarziu a invatat sa scuipe ...
desi acum imi trece prin cap si altceva ... radu scuipa spontan atunci cand ii dadeam lamaie ;)
shakalu

Postby Lily1307 » Wed Jan 06, 2010 11:51 pm

Multumesc , Shakalu , da , stie sa sufle , sufla spontan . Am sa mai incerc (acum imi dau seama cum sa fac ) , daca nu merge incerc varianta cu gura deschisa dupa ce se spala pe dinti si apoi daca nici asta nu merge incerc cu lamaie .
Shakalu te tin la curent , multumesc inca odata si sper ca ma vei ajuta si pe mine cu ce nu stiu , ca sa il ajut pe Dani. :oops:
Lily1307

Postby shakalu » Sun Jan 10, 2010 11:47 pm

lily , de cate ori am sa pot si am sa fiu pe aproape am sa o fac ....
succes
shakalu

Postby Lily1307 » Sun Jan 31, 2010 2:27 pm

va rog frumos am si eu nevoie de 2 programe , sau sa imi spune-ti de unde sa le iau , daca sunt pe forum : Functiile paternuri si Matching paternuri .
daca nu sunt pe forum , daca vreti sa imi explicati si mie in mare cum sa le fac .
va multumesc
Lily1307

Postby Lily1307 » Tue Feb 16, 2010 11:57 pm

am si eu nevoie de aceste 2 programe de mai sus , ma puteti ajuta , sau sa mi le explicati , va rog frumos
Lily1307

PreviousNext

Return to MEMORIALUL DURERII...COPII AUTISTI SI FAMILIILE LOR