4 zile concediu

Moderator: moderators

4 zile concediu

Postby gabi.b » Wed Nov 25, 2009 11:17 am

As dori sa stiu daca mai e vreo primarie din tara care a aplicat asistentilor personali prevederea cu cele 4 zile de concediu fara plata. La noi se aplica :?
gabi.b

Postby camel » Wed Nov 25, 2009 8:46 pm

la voi la oradea da..la noi "langa" oradea (=sanmartin) tot la fel..azi si-a stabilit si sotul cele 4 zile pentru noiembrie si 4 pentru decembrie fara plata

dar am indulcit vizita la primarie cu kilogramele de zahar primite conform programului PEAD2009

asa ca una amara , una dulce
camel

Postby fag10 » Sat Dec 12, 2009 9:38 pm

E bine ca i-ati luat si asa banii. La giurgiu nu s-au mai dat din luna mai si atunci doar 60% din ei.
fag10

Postby fag10 » Sat Dec 12, 2009 9:40 pm

Si nici zahar si faina nu am luat. Din 147 copii cu handicap doar 100 au fost trecuti pe lista pt faina si zahar.
fag10

Postby vali » Tue Dec 15, 2009 10:52 pm

De faina sa nu va para rau caci este de calitate 650, ambalata la firma Boromir, expirata. Iaca pe ce maini au ajuns banii UE pentru persoane defavorizate. In schimb zaharul este de calitate, ambalat in Slovenia.
Bogdan, august 2002, TPD, a facut ABA la "Cristi's Outreach Foundation" .
vali

Postby dora » Mon Jan 04, 2010 2:14 pm

Moşul nu vine la asistenţii persoanelor cu handicap

Adina Codrean
Luni 14 dec 20
09
Baia Mare
Asistenţii persoanelor cu handicap sunt nemulţumiţi de situaţie
Asistenţii persoanelor cu handicap vor rămâne fără niciun leu de Sărbători. Unii dintre ei nu şi-au primit salariile chiar şi de cinci luni. S-a ajuns la această situaţie din cauză că mai multe primării din judeţ au rămas fără bani.

Asistenţii persoanelor cu dizabilităţi din judeţul Maramureş au rămas fără bani, taman în preajma Sărbătorilor de Iarnă. Săptămâna trecută, asistenţii au aflat cu stupoare că veniturile pe care le primesc lunar pentru îngrijirea copiilor cu dizabilităţi vor fi diminuate cu 15 procente, în lunile noiembrie şi decembrie, când sunt obligaţi să-şi ia 8 zile de concediu fără plată. „Asistenţii lucrează non-stop şi nu 8 ore, cât prevede Codul Muncii. Nu mi se pare corect să li se taie din salariu", a declarat Florin Hossu, preşedintele Cartel Alfa Maramureş la care este afiliat Sindicatul de Asistenţă Maternală din Maramureş.

Iuliana Domuţa are grijă de un copil cu autism de patru ani. „Copilul are 6 ani. E foarte greu să creşti un copil bolnav. Îţi trebuie multă răbdare şi multă investiţie materială, dar şi sentimentală", spune femeia. Pentru acest copil, Iuliana primeşte lunar 250 de lei pentru mâncare şi 96 de lei pentru plasament, bani care nu-i ajung pentru a-l creşte. „Cheltuielile de locuit pentru un copil nu s-au plătit niciodată în Maramureş. Aici mă refer la utilităţi. Atât mai lipseşte acum să ni se taie din salariu. Banii oricum erau puţini şi înainte", continuă băimăreanca.

Fără bani de Sărbători

Situaţia a ajuns la limită în cazul asistenţilor din Baia Sprie, unde aceştia nu şi-au mai primit leafa de mai bine de patru luni. „Am făcut demersuri în acest sens, însă nu am primit niciun răspuns", afirmă Dorin Vasile Paşca, primarul oraşului Baia Sprie. Situaţii critice în ce priveşte plata asistenţilor persoanelor cu handicap se înregistrează în mai toate localităţile din Maramureş. În Cavnic, aproximativ 70 de persoane au ramas fără banii care pentru mulţi era singura sursă de venit. În comuna Poienile de sub Munte restanţele au ajuns la 500.000 de lei. În Sighetu Marmaţiei, ei au ieşit în stradă la sfârşitul săptămânii trecute, reclamând faptul că atunci când vine vorba de cadouri, prime sau suplimentări ale veniturilor, întotdeauna sunt exceptaţi din rândul bugetarilor. Doar când a fost vorba de reducerea costurilor nu s-a ţinut cont de faptul că banii merg pe întreţinerea persoanelor cu handicap avute în grijă.

http://www.adevarul.ro/locale/baia_mare ... 83308.html
dora

Return to ARHIVA