Tichete de vacanta

Moderator: moderators

Tichete de vacanta

Postby cataf » Mon Jul 27, 2009 4:59 pm

Dintre cei care sunt asistenti personali a primit cineva tichete de vacanta?
Stiti cumva unde poti merge cu aceste tichete(detaliat)?
cataf

Postby cataf » Tue Aug 04, 2009 12:50 pm

Noi ieri am ridicat tichetele de la primarie,tichete accor in valoare de 1200 lei.Am apelat la o agentie de turim sa ne gaseasca ceva all inclusive pe litoral(eforie nord) sa ne incadram in aceste tichete.Cand aflu mai mult o sa revin.
cataf

Postby gabi.b » Tue Aug 04, 2009 1:37 pm

Ma gandesc acum...daca ati primit tichetele , are vreo legatura cu banii de concediu de odihna neacordat ?Adica , in caz ca ati ridicat tichetele , sunteti cumva pontati , la primarie , ca fiind in concediu ? Sau se pot acorda si tichete si banii de concediu? Cred ca visez.... :D
gabi.b

Postby cataf » Tue Aug 04, 2009 2:42 pm

Noi am luat si banii de concediu adica in iulie pe 10 a intrat pe card salariul de asistent persomal pe 15 iulie au intrat pe card banii de concediu si saptamana trecute ne-au sunat sa ne cheme sa facem cererea pentru tichete si ieri ni le-au dat.Saptamana viitoare plecam la mare :wink:Primaria secotr 3 ...am vazut ca la alte sectoare nu acorda tichete de vacanta.
cataf

Postby fag10 » Wed Aug 05, 2009 8:41 am

Felicitari pentru tichete. Noi nu am mai primit indemnizatia de doua luni de zile. Am trimis adrese peste adrese la toate unitatile centrale ale statului: Autoritatea pentru protectia persoanelor cu handicap, Directia generala pentru protectia copilului, senatul Romaniei, d-nei senator POPA MIHAELA, cea de care se scria pe forum ca a avut o interventie in Parlament despre persoanele cu autism, senatorilor si deputatilor din comisiile de protectie sociala, multor alte persoane publice din Romania. Rezultatul a fost ca am primit confirmarea primirii mesajului de la senat si de la ANPH, cu mentiunea ca altadata sa nu ma mai adresez ANPH, ci unei alte institutii, ca nu e treaba lor acest lucru. Am pierdut o zi intreaga trimitand aceste mail-uri cu intentia de a afla cui ii pasa de neregulile si marsaviile care se fac in Romania. Raspunsul: nimanui, nici macar celor care sunt platiti pentru a ne apara drepturile. Singurii care s-au intersat au fost cei de la ziarul Jurnalul National, care au sunat la primaria din orasul nostru de unde li s-a spus ca nu au primit bani de la buget, decat jumatate din suma.
fag10

Postby cataf » Wed Aug 05, 2009 10:32 am

Imi pare rau, stiam ca la unele primarii sunt probleme.Eu abia acum am facut actele pentru copil si pe 13 pimim hotararea cu incadrarea in grad de handicap insa comisia spunea ca el nu are autism desi aveau diagnosticele in fata...Nu cred ca ii vor da grav si oricum la sector 3 nu mai angajeaza asistenti personali.Sotul este asistent personal de 2 ani si el a luat tichetele dar am anuntat si alti parinti la centrul unde il duc pe Razvan si au mers si ei pe la sectoarele unde apartin.Unii vor primii tichete de vacanta, altii nu.Nu-i corect dar asta e jungla in care traim.
cataf

Postby cataf » Wed Aug 05, 2009 6:06 pm

Gata am facut rezervarile,se pare ca ne-am incadrat in buget.cazarea 5 nopti a costat 750 lei si bonuri valorice de 450 lei pentru masa la restaurant si gata tichetele.Agentia de turism ne-a facut si factura pe care trebuie sa o ducem la primarie si asta-i tot, marti plecam la eforie nord(hotel cupidon).
cataf

Postby dora » Wed Aug 19, 2009 10:22 am

Cataf, vacanta placuta si relaxare maxima!!!

Dar tichete cadou ai primit?

Tichete pentru asistenţii persoanelor cu handicap
Posta redactiei

O doamnă din Havârna ne-a sunat la redacţie pentru a se plânge că asistenţii persoanelor cu handicap din comună nu au primit tichete cadou înainte de sărbătorile pascale, tichete care au fost acordate pentru salariaţii primăriei şi cei din învăţământ. "Am vorbit cu domnul primar şi ne-a promis că tichetele le vom primi în luna mai. Acum se pare că nu le vom mai primi, deoarece ni s-a spus că nu sunt bani. Nu este normal acest lucru. Salariaţii primăriei au zile libere, concedii, lucrează câte opt ore pe zi, dar noi trebuie să stăm 24 de ore din 24 alături de persoana cu handicap de care avem grijă. Şi ar trebui să fim trataţi ca orice salariat al primăriei pentru că drepturile noastre sunt stipulate de legi", a declarat dumneaei.

Este adevărat, şi noi am discutat cu domnul primar şi ne-a dat asigurări că veţi primi tichetele cadou în luna mai deoarece în consiliul local s-a decis ca aceste cadouri să fie acordate mai întâi persoanelor din primărie şi celor de la şcoli. Situaţia a fost prezentată şi domnului Marius Oroşanu, liderul Sindicatului Impact din cadrul Direcţiei Generale de Asistenţă Socială şi Protecţia Copilului şi liderul Filialei Botoşani a Cartel Alfa. Potrivit acestuia, asistenţii personali ai persoanelor cu handicap trebuie să beneficieze de aceleaşi drepturi ca şi oricare alt angajat al unei primării.

Problemele semnalate de dumneavoastră nu sunt singulare, cu ele se confruntă şi alţi asistenţi personali ai persoanelor cu handicap din judeţ. Drept pentru care, conducerea Sindicatului Impact a deschis 40 de procese în instanţă care vizează acordarea unor drepturi, chiar şi retroactive, pentru această categorie de angajaţi.

http://www.monitorulbt.ro/Posta%20redac ... u+handicap
dora

Postby cataf » Wed Aug 19, 2009 1:25 pm

Tichete cadou nu am primit. :(
cataf

Postby dora » Thu Sep 03, 2009 9:04 am

Nici anul trecut?

Unii au primit

Administratie locala
[b]Editia de Joi, 01 Mai 2008

Asistentii personali au primit, ieri, tichetele cadou[/b]

Aproape 1.000 de insotitori ai persoanelor cu handicap din municipiul Constanta au primit, ieri,
tichetele cadou de care ar fi trebuit sa beneficieze inaintea sarbatorilor pascale.

Scandalul bilbiielilor
guvernamentale care au dat, au luat si, la presiunea sindicatelor, au dat din nou tichetele cadou
pentru bugetari, a facut ca o parte din beneficiari sa nu se poata bucura de aceste facilitati de
Sarbatorile Pascale. La Constanta, SC Sodexho Pass-Romania SRL a depus o contestatie la
Consiliul National de Solutionare a Contestatiilor, cu privire la atribuirea contractului de achizitie
publica a serviciului de realizare a imprimatelor si a serviciilor ce constau in asigurarea
functionalitatii si securitatii tichetelor-cadou. Contestatia privind tiparirea tichetelor a fost respinsa de
catre Consiliul National de Solutionare a Contestatiilor, fapt care a permis Primariei Constanta sa
inceapa tiparirea tichetellor.Pe 24 aprilie am primit aprobarea pentru a tipari tichetele cadou
dar, pentru ca in zilele de Paste nu s-a lucrat, tichetele au fost acordate dupa sarbatoare. Asistentii
personali au primit astazi, opt tichete cadou, fiecare avind o valoare de 50 lei, in total bonurile cadou
primite de catre fiecare asistent fiind de 400 lei, a declarat Marian Mitel, inspector in cadrul
Serviciului de Asistenta Sociala din cadrul Primariei Constanta. Insotitorii persoanelor cu handicap
si-au putut ridica, ieri, tichetele de la sediul Primariei de pe strada Nicolae Titulescu.

http://www.telegrafonline.ro/pdf/a23f37 ... b5774b.pdf
dora

Return to ARHIVA