INDEMNIZATIA DE INSOTITOR ACORDATA PERSOANELOR CU HANDICAP

Moderator: moderators

INDEMNIZATIA DE INSOTITOR ACORDATA PERSOANELOR CU HANDICAP

Postby katharina » Tue Nov 24, 2009 3:58 pm

buna ziua
sunt mama unei fetite ce detine certificat de handicap grad grav si care in curand va implini 3 ani . in prezent copilul beneficiaza de urmatoarele de urmatoarele drepturi banesti :
- alocatia de stat 200 lei
- buget complementar 91 lei
-indemnizatia de insotitor (art 42 alin 4 legea 448/2006) in cuantum de 461 lei pe numele sotului
odata cu implinirea varstei de 3 ani a fetitei eu doresc sa prelungesc concediu de la 3 la 7 ani ( nu doresc sa devin eu sau altcineva din familie asistent personal )
intrebarea mea este : copilul va beneficia in continuare de acea indemnizatie de insotitor in cuantum de 461 lei? indiferent de raspuns as dori sa-mi mentionati si articolul , respectiv alin
katharina
 
Posts: 9
Joined: Wed Jun 03, 2009 2:21 pm

Postby vali » Tue Nov 24, 2009 10:27 pm

Din pacate nu puteti beneficia de 2 indemnizatii numai daca faceti carte de munca altei persoane si apoi va intelegeti...

Legea 448 republicata/03.01.2008:
Art. 12. - (1) Persoana care are în îngrijire, supraveghere şi întreţinere un copil cu handicap beneficiază, după caz, de următoarele drepturi:
a) concediu şi indemnizaţie pentru creşterea copilului cu handicap sau, după caz, stimulent lunar, până la împlinirea de către acesta a vârstei de 3 ani, în condiţiile de acordare prevăzute de Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 148/2005 privind susţinerea familiei în vederea creşterii copilului, cu modificările şi completările ulterioare, aprobată cu modificări şi completări prin Legea nr. 7/2007;
b) concediu şi o indemnizaţie pentru creşterea copilului cu handicap în cuantum de 450 lei, pentru copilul cu handicap cu vârsta cuprinsă între 3 şi 7 ani;
...................................................................................................
(3) De drepturile prevăzute la alin. (1) şi (2) beneficiază, la cerere, unul dintre părinţi, persoana căreia i s-a încredinţat copilul în vederea adopţiei, persoana care a adoptat copilul sau care are copilul în plasament ori în plasament în regim de urgenţă, precum şi persoana care a fost numită tutore, cu excepţia asistentului maternal profesionist.
(4) De drepturile prevăzute la alin. (1) lit. a)-g) şi la alin. (2) nu pot beneficia persoanele care au în acelaşi timp şi calitatea de asistent personal pentru acelaşi copil sau care primesc indemnizaţia prevăzută la art. 42 alin. (4).
Bogdan, august 2002, TPD, a facut ABA la "Cristi's Outreach Foundation" .
vali
 
Posts: 398
Joined: Mon Feb 20, 2006 10:51 am

Postby vali » Tue Nov 24, 2009 10:57 pm

Scuze! Se pare ca dupa legea revizuita se poate cu 2 indemnizatii (sotul indemnizatia de insotitor iar d-vs cea de cresterea copilului pana la 7 ani) dupa legea nr. 448/2006 era o restrictie:

ORDIN
nr.349/27 aprilie 2007
pentru aprobarea procedurii de acordare a drepturilor prevăzute la art. 12 alin. (1) lit. b), e) - g) şi la alin. (2) din Legea nr. 448/2006 privind protecţia şi promovarea drepturilor persoanelor cu handicap, cu modificările şi completările ulterioare

(4) De drepturile prevăzute la art. 12 alin. (1) lit. b), e) - g) şi la alin. (2) din Legea nr. 448/2006 nu pot beneficia persoanele care au în acelaşi timp şi calitatea de asistent personal, pentru acelaşi copil, ori în situaţia în care celălalt părinte este asistent personal pentru acel copil, ori beneficiază de indemnizaţia prevăzută la art.41 alin.(3) din Legea nr.448/2006.
Bogdan, august 2002, TPD, a facut ABA la "Cristi's Outreach Foundation" .
vali
 
Posts: 398
Joined: Mon Feb 20, 2006 10:51 am

Postby katharina » Wed Nov 25, 2009 1:52 pm

va rog spuneti-mi ce inseamna indemnizatiea prevazuta la art 41 alin 3 din legea 448/2006 ( ce prevede acel articol )
va multumesc
katharina
 
Posts: 9
Joined: Wed Jun 03, 2009 2:21 pm

Postby vali » Wed Nov 25, 2009 8:50 pm

Puteti opta pentru asistent personal (cu carte de munca pentru sot) sau sa primeasca o indemnizatie in bani care este de aprox. 500 ron. Eu zic ca este mai avantajos carte de munca daca sotul nu are alt servici.
Bogdan, august 2002, TPD, a facut ABA la "Cristi's Outreach Foundation" .
vali
 
Posts: 398
Joined: Mon Feb 20, 2006 10:51 am

Postby katharina » Thu Dec 03, 2009 3:02 pm

buna ziua
eu ca persoana fizica pot face o adresa catre ANPH , urmand sa primesc un raspuns scris privind acest drept ?
directia de munca arges , unde se depun actele privind prelungirea concediului pentru creşterea copilului cu handicap (grav) cu vârsta cuprinsă între 3 şi 7, foloseste ca procedura de aplicare Ordinul nr. 432 din 14.mai.2007 pentru aprobarea procedurii de acordare a drepturilor prevazute la art. 12 alin. (1) lit. b), e) - g) si la alin. (2) din Legea nr. 448/2006 privind protectia si promovarea drepturilor persoanelor cu handicap, cu modificarile si completarile ulterioare . acest ordin se aplica legii 448/2006 publicata in 2006 . legea 448/2006 dar republicata ,in 2008 nu are procedura de acordare a drepturilor prevazute la art. 12 alin.si atunci DIRECTIA foloseste acest ordin 432/2007 care prevede ca nu pot beneficia si de indemnizatia de la art 42 din legea republicata in 2008
va multumesc
katharina
 
Posts: 9
Joined: Wed Jun 03, 2009 2:21 pm

Postby katharina » Thu Dec 03, 2009 3:03 pm

carei institutii as putea sa ma adresez pt primirea unui raspuns corect din punct de vedere legal ?
va multumesc
katharina
 
Posts: 9
Joined: Wed Jun 03, 2009 2:21 pm

Postby vali » Thu Dec 03, 2009 9:12 pm

Adresati-va direct DGPC (Dir. Gen. Protectia Copilului), Bucuresti, deoarece si eu la timpul respectiv am facut o scrisoare la ANPH si a fost redirectionata spre DGPC pe motiv ca aceasta institutie se ocupa numai de adulti.
Puteti sa trimiteti cate o scrisoare la ambele institutii si va vor raspunde in scris ( eu am primit dupa 2 sapt.) deoarece si ANPH trebuie sa aiba cunostinta de cum se elaboreaza si se interpreteaza legile.
Last edited by vali on Thu Dec 03, 2009 9:25 pm, edited 1 time in total.
Bogdan, august 2002, TPD, a facut ABA la "Cristi's Outreach Foundation" .
vali
 
Posts: 398
Joined: Mon Feb 20, 2006 10:51 am

Postby katharina » Sun Dec 06, 2009 6:15 pm

locuiesc in pitesti , jud arges . sa ma adresez D.G.A.S.P.C. Argeş? sau bucuresti ?
va multumesc f mult pt toate lamuririle
katharina
 
Posts: 9
Joined: Wed Jun 03, 2009 2:21 pm

Postby vali » Sun Dec 06, 2009 6:35 pm

Daca D.G.A.S.P.C. Argeş nu a putut sa va lamureasca pana acum adresati-va D.G.A.S.P.C. Bucuresti (veti primi raspuns in max. 2 sapt.). Daca raspunsul este in favoarea D-vs mergeti cu el la D.G.A.S.P.C. Argeş.
Bogdan, august 2002, TPD, a facut ABA la "Cristi's Outreach Foundation" .
vali
 
Posts: 398
Joined: Mon Feb 20, 2006 10:51 am


Return to INTREBARI FRECVENTE

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests