drepturile copiilor

Moderator: moderators

drepturile copiilor

Postby sanda » Sun Mar 04, 2007 6:21 pm

Stiu ca se aloca persoanelor cu nevoi speciale, o suma de 800.000 lei pentru plata abonamentului TV, RADIO, TELEFON. As vrea sa stiu daca este obligatoriu ca abonamentul telefonic utilizat sa fie de la un operator de telefonie fixa, deoarece eu am un telefon mobil si ma interesa daca pot utiliza acesti bani pentru plata lui.

Multumesc
sanda :?: :?:
sanda

Postby seba8nst » Mon Mar 05, 2007 6:23 am

suma respectiva este primita acasa prin mandat, nu este nevoie de justificare, se presupune ca banii sunt cheltuiti in aceste scopuri, dar daca persoana respectiva nu are abonament telefonic nu este nici o problema.
seba8nst

Postby dora » Wed Jun 20, 2007 7:19 am

Copiii cu handicap beneficiază de următoarele prestaţii sociale:

- Copiii cu handicap, inclusiv copiii cu handicap de tip HIV/SIDA, beneficiază de alocatie de stat în condiţiile şi în cuantumul prevăzut de lege, majorat cu 100%.

Copiii cu handicap grav beneficiază de:

- gratuitate pe toate liniile de transport urban cu mijloace de transport în comun de suprafaţă şi cu metroul; (de această prevedere beneficiază şi: a)însoţitorii copiilor cu handicap grav, numai în prezenţa acestora; b)asistenţii personali ai copiilor cu handicap grav;

- gratuitatea transportului interurban în limita a 12 călătorii/an calendaristic;(de această prevedere beneficiază şi: a) însoţitorii copiilor cu handicap grav, numai în prezenţa acestora; b) asistenţii personali ai copiilor cu handicap grav;)

Copii cu handicap accentuat beneficiază:

- gratuitate pe toate liniile de transport urban cu mijloace de transport în comun de suprafaţă şi cu metroul; (de această prevedere beneficiază şi: a) însoţitorii copiilor cu handicap accentuat, numai în prezenţa acestora;

- gratuitatea transportului interurban în limita a 6 călătorii/an calendaristic;( de această prevedere beneficiază şi însoţitorii copiilor cu handicap accentuat, numai în prezenţa acestora;)

Familia sau reprezentantul legal al copilului cu handicap grav, accentuat ori mediu pe perioada în care îl are în îngrijire, supraveghere şi întreţinere beneficiază de buget personal complementar lunar, indiferent de venituri:

- în cuantum de 80 lei, pentru copilul cu handicap grav;

- în cuantum de 60 lei, pentru copilul cu handicap accentuat;

- în cuantum de 30 lei, pentru copilul cu handicap mediu.

De asemenea, persoana care are în îngrijire, supraveghere şi întreţinere un copil cu handicap beneficiază de următoarele drepturi:

- concediu plătit pentru creşterea copilului cu handicap pana la împlinirea de către acesta a vârstei de 7 ani şi program de lucru redus la 4 ore pentru părintele care are în îngrijire copilul cu handicap care necesita tratament pentru afecţiuni intercurente, pana la împlinirea de către copil a vârstei de 18 ani;

- concedii medicale pentru îngrijirea copilului cu handicap care necesita internare, tratament ambulatoriu sau la domiciliu pentru afecţiuni intercurente, pana la împlinirea de către copil a vârstei de 18 ani;

- indemnizaţie, prin Ministerul Muncii, Solidarităţii Sociale şi Familiei, pentru creşterea copilului cu handicap, acordată femeii mama deţinătoare de certificat de persoana cu handicap, pana la împlinirea de către copil a vârstei de 7 ani;

- alocatie de întreţinere pentru copiii cu handicap, aflaţi în plasament familial sau încredinţaţi, potrivit legii, unei familii ori persoane sau unui organism privat autorizat potrivit legii, în cuantumul prevăzut de lege, majorat cu 50%.

De aceste drepturile beneficiază, la cerere, unul dintre părinţi, tutorele, persoanele care au adoptat un copil cu handicap sau cărora li s-au încredinţat copii cu handicap spre creştere şi educare ori în plasament familial, dacă sunt asiguraţi pentru concedii şi indemnizaţii de asigurări sociale de sănătate în cadrul sistemului de asigurări sociale de sănătate.

Aceste persoane beneficiază de drepturile prevăzute mai sus, numai în situaţia în care nu au în acelaşi timp şi calitatea de asistent personal.

http://www.protectiasocialaalba.ro/drepthand.html
dora

Postby formykid » Wed Feb 24, 2010 12:41 pm

Spuneti-mi va rog diagnosticul elemente autiste intra la afectiuni intercurente?
It requires more courage to suffer than to die.
formykid

Postby formykid » Tue Mar 23, 2010 7:29 am

Ce inseamna " concediu plătit pentru creşterea copilului cu handicap pana la împlinirea de către acesta a vârstei de 7 ani" ? Ce trebuie neaparat sa scrie pe certificatul copilului cu elemente autiste in varsta de 3 ani de exemplu pentru a putea fi incadrat in aceasta categorie? Gandindu-ma la faptul ca timpul nu poate fi intors.. eu ma gandesc serios chiar la un concediu fara plata un an de zile..certificatul acesta se poate obtine oare intr-o saptamana?
Multumesc anticipat
It requires more courage to suffer than to die.
formykid

Return to INTREBARI FRECVENTE