asistenta personala insarcinata?

Moderator: moderators

asistenta personala insarcinata?

Postby nico » Sun Jan 07, 2007 7:43 pm

Ce se va intampla daca o asistenta personala ramane insarcinata?Va primi in continuare salariul ptr persoana cu handicap?Va primi si cei 8mil ptr cresterea copilului nou nascut?Astept raspunsurile celor in tema. :wink:
nico

Postby simina2 » Mon Jan 08, 2007 12:38 pm

Trebuie sa intri in cConcediu de crestere copil ca sa beneficiezi de cele 8 mil/luna...poate intra si sotul in CIC daca nu renunti la serviciul tau...de asistenta persoana cu handicap...nu le poti avea pe amandoua
simina2

Postby nico » Thu Jan 11, 2007 8:08 pm

Multumesc ptr raspuns Simina,deci poate intra sotul ca asistent personal fara carte de munca iar eu in concediu ptr cresterea copilului.Asta vroiam sa stiu.Poate voi avea si eu o familie ca a ta. :lol: Multa sanatate tuturor copiilor,si parintilor. :wink:
nico

Postby simina2 » Fri Jan 12, 2007 11:29 am

Draga Nico,
Am intalnit un caz similar cat am stat in spital ca sa-l aduc pe lume pe bebe Teo...a treia cezariana/complicatii cu inima mea...

Doamna era insarcinata si avea un copil in plasament pe care dorea sa-l infieze...
Deci pastrezi serviciul pana nasti...ca sa ai 12 luni de serviciu/de cotizatie la asigurari...intri si in Concediu de maternitate obligatoriu 42 de zile...dupa care intri in CIC (tu sau tatal copilului... aici hotarati voi) :wink:
Ce faci cu serviciul...? Numai ce-i care te-au angajat/iti dau banii pot sa hotarasca... :roll:
simina2

Return to INTREBARI FRECVENTE