cum obtinem cei 2 la suta?

Moderator: moderators

cum obtinem cei 2 la suta?

Postby geo_sofia » Mon Nov 18, 2013 2:46 pm

pt cine a mai trecut prin asa ceva am o intrebare, daca eu am gasit firmele care vor sa- mi acorde cei 2 la suta pt ajutorarea unei terapii pt fetita mea,este posibil ca banii sa imi fie acordati mie ( nu personal ci unui centru jnde fetita va face terapia) dar sa beneficem de acea suma in dreptul fetitei mele,sau cei 2 la suta se pot acorda doar unei asociatii non profit si nu in numele unei persoane pt acea asociatie? va multumesc ,am nevoie de raspuns urgent :roll: sau unde m as putea interesa?
geo_sofia

Re: cum obtinem cei 2 la suta?

Postby camel » Thu Nov 28, 2013 2:48 pm

cei 2% nu se pot acorda unei persoane fizice, doar unei "entitati non profit"=adica asociatie, fundatie

daca faceti terapie la un centru, puteti duce formulare de 2% completate la acel centru, pentru a sustine activitatea centrului respectiv si implicit activitatile care se fac cu copilul dvs.

ca sa colectati fonduri din 2% printr-o asociatie mai mare se poate, doar daca acea asociatie, va deschide un subcont, la contul lor principal si atunci pe formularele pe care le adunati dvs de la cunoscutii dvs. trebuie trecut acel subcont, astfel cand vor fi virati banii de la finante, acolo se vor regasi separat cei "adunati de dvs"..altfel in contul principal al asociatiei mari nu se pot identifica, pt ca banii vin cumulati pe administratii financiare, nu nominal, dupa fiecare contribuabul, care a completat fisa de 2%

dar din mesajul dvs. nu inteleg sigur daca va referiti la 2%, care se vireaza de catre persoanele fizice si reprezinta 2% din impozitul pe venit (despre care vi-am scris mai sus)...sau va referiti la o sponsorizare oferita de o firma, aceea se face prin contract de sponsorizare catre o asociatie si se deduce din impozitul pe profit al firmei respective...sau se poate face prin contract de mecenat direct catre dvs ca persoana fizica, dar atunci nu stiu daca firma respectiva isi poate deduce vreo cheltuiala
camel

Return to LEGI, HOTARARI,ORDONANTE