De ce se infiinteaza o asociatie?

Moderator: moderators

De ce se infiinteaza o asociatie?

Postby somalezu » Mon Jan 05, 2009 6:26 pm

O mamica m-a contactat de curand intrebandu-ma cum se infiinteaza o fundatie (sau asociatie). I-am promis ca o sa intreb pe forum si tocmai am vazut ca intrebarea asta si-a primit deja raspunsul.
Asa ca a ramas in discutie doar "De ce?".
Stia deja de posibilitatea colectarii a 3% (sau 2%?) din impozitul pe venit prin declaratia anuala iar eu stiu ca in general firmele prefera sa faca donatii sau sponsorizari unor asociatii si fundatii (si mai putin persoanelor fizice).
Ce oportunitati / avantaje / libertati iti acorda infiintarea unei asociatii sau fundatii ?
somalezu

Postby camel » Mon Jan 05, 2009 9:07 pm

din cate stiu fiecare angajat poate opta printr-o declaratie pe care o depune la serviciul financiar al firmei de care apartine sa opteze ca acel 2%, care oricum se retine, sa fie virat unei societati non-profit anume (in cazul nostru o asociatie pentru copiii autisti)....din pacate nici nu poate sa vireze unei persoane fizice direct....deci nu trebuie ca toti angajatii firmei sa vireze pentru o anumita societate non-profit, fiecare alege in mod individual, completand un simplu formular

deci din start pentru acel 2% este necesara infiintarea unei societati non-profit= asociatie

de curand, in naivitatea mea, la indemnul unor fosti colegi de scoala si de serviciu care voiau sa vireze pentru terapia copiilor mei, am crezut ca se poate direct catre o persoana fizica pe baza acelor acte medicale..dar nu se poate..iar sa-mi infiintez societate non-profit, la care sunt o multime de cheltuieli si la infiintare si apoi lunar..nu merita...plus ca nu as fi putut justifica cheltuielile...cati dintre noi au angajati tutorii cu contract de munca? sa poata justifica cheltuielile? la materialele de lucru ar fi fost cumva, ca le luai din magazin cu factura

activitati pe care le ofera asociatia din care facem noi parte: terapie pentru copii cu psihologi voluntari, e drept ca putin, doar de 2 ori pe luna cam jumatate de ora

intalniri ale parintilor si copiilor, vacante petrecute impreuna la mare sau munte, fiind un grup mai mare, apar diferite reduceri la cazare etc....plus ca nu exista disconfortul ca va fi privit copilul tau ca un ciudat, daca are nu stiu ce stereotipie...majoritatea copiilor se cunosc si de la scoala fiind colegi, am vazut ca intre cei mari deja sunt legate prietenii

ocazia efectuarii unor analize, in sensul ca fiind mai multi copii, altfel se discuta si cu laboratoarele

cei din Oradea sunt multi pacienti ai dlui dr Naghiu, pentru tratament homepat si din nou, fiind vorba de mai multi copii, dansul a acceptat sa vina la 2 luni la Oradea pentru consultarea copiilor, deci nu mai e nevoie de drumul individual la Bucuresti, care e foarte obositor pentru copii

mai apar diferite sponsorizari ..sau cadouri de sarbatori de la fundatii

anul acesta asociatia a organizat si un simpozion despre autism, informare teoretica la oradea si vizita la un centru de recuperare in ungaria

oricum ideea de baza pentru o astfel de asociatie este sprijinul intre parintii care au copii autisti, in primul rand cu informatii, caci din pacate nu toata lumea are acces la internet sau stie procesa informatia gasita..si atunci ajungand la asociatie afla care sunt pasii de urmat, diferite oportunitati pe plan local etc

cel putin in cazul nostru, e cunoscuta asociatia, eu la fiecare pas facut pentru diagnosticare, eram trimisa la asociatia locala...incepand de la medicul psihiatru, de catre cei de la Casa Faenza, de la Protectia Copilului etc

banuiesc ca daca ar fi fonduri mai multe s-ar putea face mai multe, mai ales in ceea ce priveste terapia sau acele ateliere de lucru
camel

Return to LEGI, HOTARARI,ORDONANTE