Asociatia HELP AUTISM

Moderators: camel, moderators

Asociatia HELP AUTISM

Postby dora » Thu Feb 21, 2013 9:37 am

http://www.helpautism.ro/contact

ASOCIATIA HELP MĂLIN
Str.Delea Noua nr.36, Sector 3, Bucuresti

Tel: 0371.184.067

Fax: 0372.253.009

contact@helpautism.ro

Centrul Malin de Diagnostic Precoce, Evaluare Psihologica si Interventie Terapeutica in Autism!

Fiindca ne-am straduit alaturi de voi toti, in a aduce un zambet pe chipul fiecarui copil si fiecarui parinte cu care am interactionat in acest an, Mos Craciun ne-a adus un cadou nesperat - primul Centru Gratuit de Dignostic Precoce, Evaluare Psihologica si Interventie Terapeutica in Autism! proiect care va fi posibil prin finatarea de catre Enel Cuore Onlus Italia cu suma de 50.000 euro, in scop de dotare si utilare a centrului.

Te intampinam in 2013 cu “haina noua” in Centrul Malin!

http://www.helpautism.ro/proiecte-asoci ... -in-autism
Contact

Pentru a afla mai multe despre cum poti accesa Gratuit Evaluarea Psihologica pentru copilul tau, cum poti intra in contact cu echipa de coordonatori si terapeuti si care este modalitatea de colectare fonduri pentru plata terapiei ABA, poti sa ne suni sau poti trimite un mesaj direct pe adresa asociatiei sau completand formularul de mai jos

Daniela Bololoi

0727.228.551

contact@helpautism.ro

OP 57, CP 56, Sector 3, Bucuresti

http://helpautism.ro/contact
dora

Re: Centrul Malin-gratuit

Postby dora » Mon Jul 22, 2013 10:27 pm

REGULAMENT
http://www.helpautism.ro/conditii-generale
Programului Naţional Gratuit de Diagnostic Precoce si Evaluare Psihologică

Art. 1. Organizator program

Art.1.1 “Programului Naţional Gratuit de Diagnostic Precoce si Evaluare Psihologică” denumit in continuare Program National Gratuit, este organizat de catre Asociaţia Help Mălin, cu sediul in str. Burdujeni nr.3, Sector 3, Bucuresti, avand cod de inregistrare fiscal 26590428

Art.1.2. Decizia de derulare a programului conform regulilor din prezentul regulament este finală si obligatorie pentru persoanele inscrise in program.

Art.1.3. Organizatorul işi rezerva dreptul de a modifica oricare din conditiile stabilite în prezentul regulament in perioada desfasurarii programului, din motive intemeiate, dar nu înainte de a anunţa publicul despre aceste modificări.

Art. 2. Denumire. Durata. Locul desfăşurării.

Art.2.1. Program National Gratuitpoartă denumirea “Programului Naţional Gratuit de Diagnostic Precoce si Evaluare Psihologică”

Art.2.2.Programulse desfăşoară în perioada 03 ianuarie – 31 decembrie 2013, la nivel national,

Art.2.3. Ultima zi de inscriere in program este 17 decembrie2013, orele 00.00 cu exceptia situatiei in care programul va fi prelungita.

Art. 3. Beneficiar program

Art.3.1. Beneficiari ai Program National Gratuit poate fi orice copii cu varsta cuprinsa intre 1 si 4 ani, indiferent de aria geografica in care domicilieaza, care NU AU FOST NICIODATA DIAGNOSTICATI SAU EVALUATI SI CARE NU URMEAZA NICIUN FEL DE PROGRAM DE RECUPERARE, ai carui parinti sesiseaza o intarziere in dezvoltare neuro-psihica. La aceasta categorie se incadreaza copii cu lipsa limbaj dupa varsta de 1 an si 6 luni sau limbaj deficitar si neraportat la context – copilul vorbeste, insa fara a raspunde solicitarii venite din partea parintelui sau a altui adult, verbalizarea se reduce la cuvinte simple si repetative, neintelese in mare parte de adult, lipsa contact vizual – nu priveste parintele in ochi, sau contact vizual este deficitar – priveste foarte rar parintele in ochi, doar daca solicitarea vine din partea lui si nu priveste decat arareori persoane straine, comportament neadecvat – pare ca nu intelege cand i se explica si face numai ceea ce vrea, fara a asculta deloc indrumarile parintelui, nu are sentiment de frica, rusine, teama, afectiune, sau sunt mult reduse, uneori parca intelegand ce se petrece in jurul lui, alteori nu, nu raspunde la comenzi simple de genul “adu-mi marul” si pare mereu preocupat de ceva, insa de orice altceva decat ii solicita adultul, este agitat si nu reuseste sa stea mult intr-ul loc, sau din contra este mult prea cuminte si static, parand ca nu are nevoie niciodata de nimic, trece cu prea multa usurinta de la o activitate la alta si nu incheie aproape niciodata o activitate.

Beneficiari ai Program National Gratuit sunt in egala masura si copii, care nu intrunesc decat partial sau aprope deloc specificatiile de mai sus, in sesul ca verbalizeaza, inteleg solicitarile adultului, dar par a fi extrem de neascultatori si indisciplinati, fiind intr-o miscare continua. Nu se pot focusa pe o activitate mult timp, fiind mereu parca distrati.

Art.4. Dreptul şi condiţiile de participare

Art.4.1. De Program National Gratuit beneficiază orice copil cu varsta cuprinsa intre 1 si 4 ani, al carui parinte sesizeaza partial sau total caracterisitici din cele precizate mai sus, care isi ridica un semn de intrebare in ceea ce priveste copilul sau si care doreste sa afle care este nivelul de dezvoltarea al copilului pe toate ariile de dezvoltare in raport cu varsta fizica.

Parintele poate opta pentru oricare dintre cele 4 modalitati de inscriere:

a) completeaza formularul on-line si incarca documentele necesare validarii de pe site-ul http://www.helpautism.ro

b) trimiti documentele prin posta la Sediul Help Autism, Str. Delea Noua nr. 36, Sector 3, Bucuresti

c) depune personal documentele la Sediul HelpAutism, Str. Delea Noua nr. 36, Sector 3, Bucuresti, in interval 10.00 – 16.00 de luni pana vineri in perioada 03 ianuarie – 15 decembrie 2013

d) trimite documentele complete pe adresa de mail denisa.stanculescu@helpautism.ro

Oricare din varianta aleasa este corecta si acceptata.

Art.5. Modalitate validare si acceptare a copilului in program

Art.5.1. Validarea se va face in termen de maximum 30 de zile de la data depunerii dosarului la Asociatie;

Pentru a fi valid si acceptat in Program National Gratuit, parintele trebuie sa depuna/incarce on-line:

§ Certificat nastere de unde sa rezulte varsta copilului, care trebuie sa fie intre 12 luni si 48 luni

§ Scurta descriere a copilulul facuta de catre parintele care solicita evaluarea, in care se vor specifica principalele dificultati sesizate

§ Copie buletin mama

§ Copie buletin tata

§ Certificat casatorie parinti sau hotarare de divort unde este cazul;

§ Diagnostic de la Spitalul Obregia;

§ Declaratie pe propie raspundere, ca, copilul nu a mai fost diagnosticat/evaluat si nici nu se afla deja inscris in program de recuperare.

In cazul in care validarea nu a fost acceptata, familia va fi contactata pentru detalii suplimentare.

Nu sunt considerate ca fiind valide inscrieri pentru copii care sunt deja diagnosticati/evaluati si/sau urmeaza program de recuperare.

Art.6. Modul de desfăşurare al programului

Art. 6.1.Dupa finalizarea inscrierii si validare, urmatorul pas va fi programarea copiilor, in ordinea inscrierii, la control psihiatric spitalul Obregia, pavilioanele VA si VB, psihiatrie pediatrica. Pentru a putea beneficia de control medical, parintele este rugat sa se prezinte, cu cel putin o zi inainte de data la care i se comunica programarea, la medicul de familie al copilului si sa solicite trimitere medicala catre psihiatrie pediatrica Obregia.

Dupa finalizarea controlului medical, copilul va fi programat la evaluarea psihologica complexa, care se va desfasura la sediul asociatieia ATCA sau la sediile partenerilor, evaluarea urmand a se efectua de cate psihologi acreditati sau in curs de acreditare BCBA. Parinti vor fi contactati si indrumati in tot procesul de evalure.

Fiecarui copil evaluat va primi in urma evaluarii un dosar care va contine:

- Concluziile evaluarii psihologice scrise de catre psiholog;

- Rezultatul testelor aplicateADOS (Autism Diagnostic Observation Schedule), ADI-R (Autism Diagnostic Interview, Revised) si Carolina;

Art.7. Taxe

Inscrierea in Program National Gratuit, diagnosticarea si evaluarea au un cuantum de 720 lei, insa costul este suportat in totalitate de Asociatie, astfel serviciile sunt gratuite pentru toti copii care indeplinesc conditiile precizate mai sus. In cazul in care copilul a mai fost diagnosticat/evaluat sau se afla deja inscris in program de recuperare, parintele va achita contravaloarea evaluarii.

Art.9. Intreruperea Programului

Organizatorii isi rezerva dreptul de a intrerupe inscrierea in program, acesta facandu-se in limita locurilor disponibile si a fondurilor necesare acoperirii costurilor de evaluare.

Art.10. Regulamentul campaniei

Regulamentul programului este afisat si disonibil pe site-ul http://www.helpautism.ro pe toata perioada de desfasurare a programului.

Orice intrebari si sesizari având ca obiect Programului Naţional Gratuit de Diagnostic Precoce si Evaluare Psihologică, poate fi trimis pe adesa de e-mail denisa.stanculescu@helpautism.ro
dora

Re: Asociatia HELP MALIN

Postby dora » Fri Jan 31, 2014 1:42 pm

Descriere program Părinte pentru Părinte

Art.3.1. Beneficiar al Programului „Părinte pentru Părinte” poate fi orice copil cu vârsta cuprinsă între 1 și 4 ani, în limita a maxim 15 copii selectați, care domiciliază în București sau localitățile limitrofe, prioritate la înscrierea în program având locuitorii Sectorului 3, care A FOST DIAGNOSTICAT ȘI/SAU EVALUAT DE SCURT TIMP ȘI CARE NU URMEAZĂ NICIUN FEL DE PROGRAM DE RECUPERARE, provenit din familie defavorizată (familie monoparentală, familie fără venituri, familie cu număr mare de copii, etc.).

Asociația Help Autism alocă 30.000 Euro pentru terapia zilnică, timp de un an, a 15 copii din familii provenind din medii dezavantajate din București și împrejurimi, în cadrul programului „Părinte pentru Părinte”.
Banii provin din eforturile de strângere a fondurilor realizate anul trecut de 180 părinții, beneficiari ai asociației. Inscrierea in program de catre familiile care solicita sustinere se poate face, prin depunerea dosarelor, la Centrul HelpAutism, situat pe Str, Delea Noua nr. 36 până pe 31 ianuarie sau accesand modulul de inscriere din pagina principala a site-ului www.helpautism.ro.Mai multe detalii despre program se gasesc si in meniul principal "Părinte pentru Părinte"

Programul „Părinte pentru Părinte” a fost inițiat de Asociația Help Autism la începutul anului 2013, părinții beneficiari ai asociației contribuind astfel din fondurile strânse prin formularul 2% pentru terapia copiilor lor, la sustinerea programelor de recuperare pentru alți 15 copii cu
Art. 2. Denumire. Durata. Locul desfăşurării.

Art.2.1. Programul poartă denumirea „Părinte pentru Părinte”
Art.2.2.Programul se desfăşoară în perioada 14 ianuarie – 31 decembrie 2014, în București sau localitățile limitrofe, cei 15 copii beneficiari ai programului urmând a desfășura un program de recuperare intensiv, gratuit în cadrul Centrului „Casa Soarelui”, activitate care se va desfășura în parteneriat cu Primăria Sectorului 3 și DGASPC Sector 3.
Art.2.3. Ultima zi de înscriere în program este 31 ianuarie 2014, orele 16.00 cu excepția situației în care programul va fi prelungit.
http://www.helpautism.ro/parinte-pentru ... regulament
dora

Postby dora » Sat Feb 01, 2014 10:39 am

Trofeul Generozității pentru autism, ediția I

http://www.helpautism.ro/proiecte/trofe ... sm-ediia-i

Luni, 16 decembrie, s-au decernat trofeele generozității pentru susținerea cauzei autismului! Asociația HelpAutism, distinsă anul acesta cu premii la Gala Oameni pentru Oameni și Gala Națională a Voluntarilor, a premiat partenerii și susținătorii cauzei în 2013. Printre premianți se numără Direcția Generală de Asistență Socială și Protecția Copilului sector 3, Asociația de Terapie Comportamentală Aplicată (ATCA), Fundația The Group, companii precum La Fântâna, Heinrig Impex, Fan Courier, BikeXpert, Alka Trading, dar și familii, copii, terapeuți sau voluntari.

Anul acesta, impactul celor 12 premianţi a însemnat donaţii şi voluntariat în valoare totală de aproape 100 000 Euro. Aceste resurse s-au transformat în terapia de recuperare a copiilor cu tulburări de spectru autist, diagnostic precoce tuturor copiilor cu vârsta între 1 și 4 ani care se înscriu în programul național de diagnostic precoce, consilierea a peste 170 părinți în implicarea ca și mesageri ai cauzei, atragerea de fonduri atât pentru susținerea terapiilor propriilor copii cât și pentru alți copii aflați în situații similare.

„Suntem o asociație relativ tânără, însă am reușit să strângem multe forțe pentru susținerea autismului în România. Coagularea prielnică a acestor energii se vede din rezultatele obținute anul acesta, iar premiile primite sunt confirmări ale acestui fapt. La final de an, am simțit că trebuie să premiem și celebrăm generozitatea celor care au făcut posibile punerea acestor cărămizi importante în conștientizarea, diagnosticul precoce și terapia autismului în România. Le mulțumim pentru generozitate atât părinților, voluntarilor, copiilor, cât și sponsorilor, susținătorilor media, ong-urilor partenere și instituțiilor publice.”, afirmă Daniela Bololoi, președinte Asociația HelpAutism.

Daniela Bololoi a fost desemnată anul acesta „Cel mai implicat preşedinte în atragerea de fonduri” în cadrul Galei Oameni pentru Oameni. Ea a motivat peste 300 de voluntari, prieteni, parinti şi peste 20.000 de persoane să direcţioneze 2% din impozitul pe venit către programele asociației. Suma strânsă se adaugă la finanțările primite în produse sau bani din partea companiilor partenere premiate luni seară în cadrul Trofeului Generozității, ediția I.

Astfel, trofeele au revenit:
Cel mai implicat terapeut - Adriana Ionela Bălșanu

Terapia este esențială pentru copiii cu tulburări din spectrul autist, iar terapeutul devine partenerul principal al părinților în parcursul de recuperare. Printr-un vot la care au participat 70 de familii din Asociația HelpAutism, părinții au desemnat cel mai implicat terapeut. Pentru dedicare și prezența activă în parcursul terapeutic, trofeul pentru „cel mai implicat terapeut” se acordă doamnei Adriana Ionela Bălșanu.

„Pentru mine, primirea tofeului generozitatii a insemnat un amalgam de emotii, recunoastere, apreciere si cred ca reprezinta o incununare a tuturor realizarilor din acest an. Acest trofeu il merit eu prin prisma copiilor minunati cu care impartasesc zilnic emotii, cunostiinte, zambete, incercand sa progresam, reciproc, tot mai mult in fiecare zi.

Echipa HelpAutism este familia din care fac parte, parca, de o viata. Am intrat in acest proiect fara a realiza ce inseamna asta pentru mine si fara a ma gandi la schimbarile ce aveau sa vina. Ei bine, HelpAutism este un proiect de suflet pentru suflet, este un stil de viata, este o realizare enorma atat pentru mine cat si pentru toti copiii nostri. Eu am invatat sa daruiesc mai multe lucruri, am invatat sa primesc, invat si progresez cu fiecare pas pe care il fac alaturi de echipa HelpAutism!

Va multumesc tuturor si cel mai mult ii multumesc Danielei Bololoi, presedinta Asociatiei HelpAutism, ea este persoana care m-a sprijinit mereu si mi-a oferit cele mai utile sfaturi.”
Cel mai implicat voluntar - Cornelia Istrate

De un an de zile, vine în fiecare zi 8 ore la Centrul HelpAutism din Delea Nouă și ne ajută necondiționat. Pentru generozitatea cu care ne acordă timpul și energia sa, trofeul „cel mai implicat voluntar” se acordă doamnei Cornelia Istrate.
Cea mai generoasă familie - Familia Buzoianu

Preopcuparea părinților unui copil cu autism este adesea să facă rost de fondurile necesare pentru terapia continuă a acestuia. O familie din Asociația HelpAutism a decis ca pe parcursul anului 2013 să susțină terapia de recuperare atât a copilului lor, cât și a baiețelului familiei Firu. Pentru generozitatea cu care înțelege că autismul este problema noastră, și nu doar a fiecăruia dintre noi, titlul de „Cea mai generoasă familie” se acordă familiei Buzoianu.

„Apreciez gestul Asociatiei HelpAutism care s-a gandit sa premieze implicarea unei familii, in efortul de recuperare a unei alte familii, si asta numai prin prisma crearii unui precedent care sper sa devina traditie.
Imi doresc ca anul viitor, acest trofeu sa fie oferit unei alte familii; iar decizia in ceea ce priveste selectarea celei mai generoase familii, sa fie mult, mult mai dificila, adica familiile candidate sa fie mult mai numeroase...
Cei care primesc, stiu cum se simt cei care daruiesc, numai daruind la randul lor. Iar acest sentiment il stie cel mai bine Daniela Bololoi, cea care a sustinut financiar terapia multor copii, inclusiv terapia de inceput a fiului nostru.
Alaturarea noastra echipei Help Autism, a insemnat descoperirea unei noi familii; si atunci cand esti parte a unei familii, faci tot ce poti ca aceasta familie sa fie fericita, si sa creasca, astfel incat sa poata simtii si altii ce inseamna sa faci echipa cu oameni a caror lista a prioritatilor incepe cu cei de langa!
Multumim echipei HelpAutism, multumesc Daniela Bololoi!„
Titlul de onoare - Heinrig Impex

La început de drum, sprijinul este vital, iar compania care a făcut prima sponsorizare către asociație atunci când nici nu conștientizam impactul demersurilor noastre este Heinrig Impex. Pentru generozitatea suportului inițial pe care l-a oferit în anul 2010, titlul de onoare se acordă companiei Heinrig Impex, reprezentată de domnul Andreas Winnen si de doamna Erzsebet Vitalyos.

„Am acceptat invitatia Danielei desi nu am inteles exact in ce va consta evenimentul, cati copii or sa fie si ce vor face. Abia cand am intrat in sala si am auzit galagia copiilor, am vazut fetele lor pline de emotii, bunici si parinti care aplaudau cu mandrie si bucurie in ochii lor, am constientiat ca la acest eveniment am contribuit si noi un pic...Atmosfera a fost una aparte ce numai spiritul Craciunului si bucuria copiilor iti pot oferi. Tot ce a facut Asociatia este un lucru impresionant si extraordinar.”, declara doamna Erzebet Vitalyos director Human Resources de la Heinrig Impex.
Cel mai fidel sponsor - Fan Courier

Este întotdeauna bine să ai un partener de nădejde mai ales pentru o asociație atât de activă cum este cea din care noi facem parte. Este reconfortant să știm că există o companie care ne răspunde pozitiv la orice apel pe care îl facem. Pentru sprijinul necondiționat și sponsorizările în bani și în servicii, precum și pentru implicarea angajaților în derularea campaniilor organizate de HelpAutism, titlul de „cel mai fidel sponsor” este acordat companiei Fan Courier, reprezentată prin domnul Adrian Mihai si domnul Nadir Balasel.
Sponsorul anului - La Fântâna

2013 a fost cel mai activ an pentru asociația noastră, iar pentru noi acesta este un ritm pe care vrem să-l consolidăm și menținem și în anul următor. Ne-am decis ca la finalul fiecărui an să remarcăm și premiem cel mai generos sponsor. Pentru sponsorizarea celor două ediții a cross-ului de ciclism Rocket Bike Fest și pentru că a făcut posibilă sărbătoarea din seara aceasta, titlul și trofeul Sponsorul anului 2013 se acordă companiei La Fântâna, reprezentată de doamna Ana-Maria Gate.

„Ne simtim onorati sa primim o recunoastere a ajutorului pe care il oferim asociatiei. Ne bucuram sa putem fi de ajutor, cu cat putem noi, in depistarea precoce a tulburarilor din spectrul autismului, astfel incat prin terapie, copiii sa aiba o reala sansa de recuperare.”, a declarat Ana-Maria Gate marketing manager al companiei La Fântâna.
Cel mai implicat sponsor în organizarea de evenimente - BikeXpert

Evenimentul anului 2013 pentru Asociația HelpAutism este cross-ul de ciclism Rocket Bike Fest, premiat săptămâna trecută la Gala Națională a Voluntarilor. Pentru implicarea maximă în organizare alaturi de echipa HelpAutism, pentru ajutorul acordat de catre personalul acestuia în construirea traseelor și atmosferei de competiție din Pădurea Cernica, pentru premiile oferite castigatorilor celor II editii, trofeul „cel mai implicat sponsor în organizarea de evenimente in 2013” se acordă companiei BikeXpert, reprezentata prin domnul Mircea Florescu.
Cel mai „dulce” sponsor - Alka Trading

Ne-au îndulcit și ne-au crescut adrenalina pe parcursul tuturor evenimentelor organizate de HelpAutism în 2013. Pentru numărul mare de produse din categoria dulciuri, sărate și cafea, pentru generozitatea suportului lor, titlul de „cel mai dulce sponsor” îi revine companiei ALKA Trading reprezentată prin doamna Ruxandra Roman și domnul Tamir Shimony.
Cel mai implicat trust media în promovarea cauzei - Trustul PRO

Toate strădaniile noastre ar avea efecte mult mai mici dacă nu am avea susținere media, adică sprijinul acelora care pot arată și povesti despre ce facem. Pentru generozitatea cu care a promovat proiectele HelpAutism, pentru difuzarea spoturilor Rocket Bike Fest pe toate cele 5 stații TV din trust si pe radio, trofeul „Cel mai implicat trust media în promovarea cauzei” se acordă Trustului PRO, reprezentant de domnul Alexandru Zamfir.
Cel mai implicat ONG în promovarea cauzei HelpAutism - The Group Foundation

Tot pentru promovare, de această dată outdoor, pentru comunicarea celor două ediții Rocket Bike Fest pe panouri în principalele intersecții ale Bucureștiului, trofeul pentru „cel mai implicat ONG in promovarea cauzei HelpAutism” se acordă Fundației The Group, reprezentată prin domnul Marius Zaharescu.
Cel mai loial ONG - Asociația de Terapie Comportamentală Aplicată (ATCA)

Maturitatea unui ONG se măsoară și în capacitatea acestuia de a pune la comun energiile asociațiilor vector pe segmentul lor de intervenție. Pentru loialitatea cu care ne-a susținut inca de la infiintare activand in parteneriat in derularea Campaniei de constientizare a autismului, Conferința Naționala ABA, ajunsă deja la a treia ediție, singurul eveniment dedicat specialiștilor interesați de autism din România, realizarea primului kit de materiale in terapie ABA, derularea Programului National de Diagnostic Precoce si interventie timpurie in autism, cursuri informative pentru cadre didactice si woorkshopuri pentru parinti, trofeul „cel mai loial ONG” se acordă în 2013 Asociației de Terapie Comportamentală Aplicată - ATCA, reprezentată de doamna Anca Dumitrescu.
Cea mai implicată instituție publică în susținerea cauzei HelpAutism - Direcției Generale de Asistență Socială și Protecția Copilului sector 3

În lumea ong-iștilor, știm bine că fără sprijinul instituțiilor publice nu putem muta munții din loc. Pentru evenimentele desfășurate în parteneriat, pentru generozitatea cu care înteleg importanța efortului comun și mai ales pentru că am pus bazele unui parteneriat de lunga durata si la începutul anului viitor vom inaugura împreună un centru de terapie în sectorul 3, trofeul „Cea mai implicată instituție publică în susținerea cauzei HelpAutism” se acordă în 2013 Direcției Generale de Asistență Socială și Protecția Copilului sector 3, reprezentată prin domnul Florin Vasile.

Pentru activități desfășurate în echipă alături de copiii HelpAutism, se acordă titlul de Cel mai curajos erou celor 16 copii de la Grădinița Ciupercuța care susțin și în această seară momente artistice pe scenă.

Pentru generozitatea cu care înțelege că nu suntem două lumi diferite, se acorda titlul de Cel mai implicat cadru didactic in integrare socială a copiilor cu autism domnișoarei Diana Bordeianu - educatoarea copiilor de la Grădinița Ciupercuța.

Toți copiii din centrul HelpAutism sunt niște eroi curajoși, pentru rezultatele obținute în anul 2013 ne-am decis să-l remarcăm pe Edi Petru ca Cel mai curajos copil HelpAutism.

În cadrul galei au mai fost premiați: cel mai implicat terapeut și voluntar, cea mai generoasă familie, cel mai curajos copil, la fel și cel mai implicat cadru didactic în integrare socială a copiilor cu autism.

Asociația HelpAutism, organizatorul Trofeului Generozității, este printre cele mai active entități în derularea de programe de conștientizare, diagnostic precoce și terapia autismului în România. În 2013, a organizat împreună cu ATCA, Conferința Națională ABA, ajunsă deja la a treia ediție, singurul eveniment dedicat specialiștilor interesați de autism din România, iar în noiembrie a deschis primul centru gratuit de diagnoză precoce și intervenție timpurie în autism din țară.

Asociația HelpAutism a fost înființată în 2010 și face parte din grupul interministerial, ca și reprezentant FEDRA, compus din ministerele Muncii, Educației și Sănătății, ce are ca obiectiv stabilirea normelor metodologice pe Legea 151/2010, legea autismului.
dora

Postby dora » Wed Apr 23, 2014 3:55 pm

Daniela Bololoi Omul Anului 2013

http://www.cotidianul.ro/anonimul-si-pe ... ro-236088/

Ceremonia decernării Premiilor cotidianul.ro - Omul Anului 2013 a început atipic: prima categorie premiată a fost cea a cititorilor noștri. Adică Omul Anului-Anonimul.

Omul Anului-Anonimul, o persoană mai puţin cunoscută în mediul public, dar care, în 2013, a făcut demersuri pentru susţinerea unei cauze comune multor semeni. Prin truda sa, „Anonimul” a contribuit la conştientizarea unei situaţii ce merită atenţia întregii societăţi din România.

Alexandra Dumitriu, marketing manager, cea care a inițiat și a gestionat acest proiect, a vorbit despre un lucru greu, dar care ne obligă pe toți la solidaritate: copiii cu autism.

Alexandra Dumitriu s-a referit la eforturile Danielei Bololoi, președinta asociației care vine în sprijinul copiiilor cu autism, HelpAutism, mama unui copil cu acest diagnostic. Daniela Bololoi, un om care s-a ridicat deasupra acestui dat și a încercat să îi țină piept, venind în sprijinul altor familii cu prunci care au același diagnostic. Daniela Bololoi a primit premiul pentru eforturile sale de a-i sprijini și pe alții aflați în situația domniei sale, prin înființarea - cu ajutorul donațiilor și al sponsorilor, adică al oamenilor cărora le pasă - a primului Centru de Diagnostic și Evaluare pentru copiii cu risc de autism. P
Pledoaria Danielei Boloi, căreia i se alătură și cotidianul.ro, este aceea pentru drepturi egale pentru micuții cu acest dat. Daniela Bololoi a povestit cum a reușit să împace două posturi: aceea de mamă ”cât mai bună” pentru copilul său și pe cea de președinte al organizației prin care au fost recuperați, până acum, 140 de alți copii și care a oferit sprijin pentru mulți alții.
”Premiul pe care îl primesc aici i se datorează băiețelului meu”, a punctat Daniela Bololoi.

În 2013, în evidenţele statului erau aproximativ 7.200 de copii cu autism. Conform statisticilor internaţionale, 1 din 100 de copii are o formă de autism diagnosticat sau nu. Şansa reală de recuperare şi câştigarea a autonomiei o reprezintă diagnosticul precoce şi intervenţia timpurie. 50% dintre copiii cu TSA care intră în terapie între vârsta de 1 şi 4 ani se recuperează în mod semnificativ.

Help Mălin, asociaţia ce a pornit cu această denumire, este cunoscută acum ca Asociaţia HelpAutism. Daniela Bololoi, mama unui băieţel diagnosticat cu tulburare de spectru autist, Mălin, este cea care, în încercarea sa de a-şi ajuta copilul şi de a găsi soluţii cât mai eficiente de tratare a copiilor cu acest diagnostic, a înfiinţat Asociaţia HelpAutism, care, în prezent, susţine terapia de recuperare a peste 140 de copii, printr-un program gratuit de diagnostic precoce, cu două centre în Bucureşti şi o filială în Suceava şi prin implicarea activă în schimbarea legislativă a autismului şi modului în care se raportează instituţiile statului la problema autismului în România.

În cadrul galei, au mai primit distincția „Omul Anului” actorul Marius Manole, regizorul Felix Alexa, pictorul Ștefan Câlția, dirijorul Horia Andreescu, omul de afaceri Ioan Popa, jurnalistul Moise Guran, medicul Dorel Săndesc, avocatului Remus Borza, sportivei Simona Halep. Au mai primit diplome jurnaliștii Lucian Gheorghiu și Marcel Bărbătei.
dora

Re: Asociatia HELP AUTISM

Postby dora » Thu Jun 04, 2015 4:34 pm

Terapie gratuită pentru copiii cu TSA la Spitalul de Psihiatrie TITAN

http://www.helpautism.ro/proiecte/terap ... trie-titan

Asociaţia Help Autism în parteneriat cu Spitalul de Psihiatrie TITAN ”Dr. Constantin Gorgoș”, Institutul de Analiză Aplicată a Comportamentului din Norvegia şi Liga Română pentru Sănătate Mintală, au organizat miercuri, 3 iunie, o conferință de lansare a proiectul “Îmbunătăţirea serviciilor de diagnostic, evaluare şi recuperare pentru copiii cu TSA”. Proiectul îmbunătateste serviciile conexe actului medical oferite de Spitalul de Psihiatrie TITAN ”Dr. Constantin Gorgoș” cu șanse reale la recuperare copilului cu tulburare din spectrul autist.

Daniela Bololoi - președinta Asociației Help Autism, inițiatorul proiectului, a detaliat procesul terapeutic prin care trece copilul cu TSA și impactul proiectului asupra lui: „După diagnosticul pus de medicii spitalului, părintele nu mai trebuie să caute soluții pentru evaluare psihologică și intervenție terapeutică. Medicul psihiatru îi va direcționa către specialiștii noștri care își vor desfășura activitatea în cadrul spitalului, iar copilul va veni zilnic la terapie individualizată.” Daniela Bololoi a mai precizat că astfel de servicii integrate pot fi oferite doar în partenert. „Experiența asociației în parteneriate și expertiza institului din Norvegia au deschis ușile instituțiilor statului și reprezentanții primăriei, ai ministerului și ai spitalului, au fost de acord că doar un efort comun va putea oferi copilului cu TSA și părintelui acestuia acces real la recuperare.”, a declarat Daniela Bololoi.

Mariana Besoiu, Manager Spitalul de Psihiatrie Titan ”Dr. Constantin Gorgos”, a precizat în deschiderea conferinței că spitalul se află la al treilea proiect de absorbție a fondurilor străine. „Proiectul vine să completeze serviciile medicale pe care le oferim în cadrul spitalului pentru o continuare a terapiei copilului cu tulburare din spectrul autist.”

În București sunt 846 de copii cu autism încadrați în grad de handicap, numărul celor care sunt diagnosticați sau care nu au încă diagnostic este mult mai mare, incidența mondială fiind de 1 la 68 de copii.

Obiectivul principal al proiectului este creșterea accesibilității la serviciile de recuperare în vederea integrării sociale a copiilor cu tulburare de spectru autist (TSA), prin dezvoltarea de servicii conexe actului medical. Începând cu 1 iulie, 100 de copii vor fi introduși în evaluare și programe terapeutice de recuperare, atât din București cât și din țară. Totodată, proiectul urmărește reducerea riscurilor de excluziune socială a familiilor lor, prin dezvoltarea de programe de consiliere psihologică și sprijin.

Dr. leana Botezat-Antonescu, Director Centrul Național de Sănătate Mintală și Lupta Antidrog, a punctat importanța acestui demers: „Acest proiect este o experiență și o dovadă a serviciilor integrate care trebuie să caracterizeze de acum toate proiectele destinate sănătății mintale.”

Activitatea în cadrul proiectului a început cu recrutarea personalului psihologic implicat, pregătirea lui în programe de formare teoretică și practică. Pentru început, 100 de copiii vor beneficia de serviciile de terapie 1-la-1 pentru recuperare. Aceștia vor fi direcționați de către medicii specialiști ai spitalului și trebuie să corespundă următoarelor criterii:

Criterii de înscriere

vârsta până în 5 ani
prezentând simptome de întârziere de dezvoltare sau diagnosticaţi cu tulburare de spectru autist
intră pentru prima oară în programul de evaluare și intervenție terapeutică de recuperare
domiciliați cu precădere în Bucureşti și Ilfov sau posibilitatea de relocare
În cadrul conferinței de lansare a proiectului “Îmbunătăţirea serviciilor de diagnostic, evaluare şi recuperare pentru copiii cu TSA”, au luat cuvântul și Mihaela Ungureanu, Președinte - Secretar de Stat al Autorităţii Naţionale pentru Persoanele cu Dizabilităţi (ANPD) și Adina Codreș de la Direcţia Generală Protecţia Copilului care au lăudat inițiativa parteneriatului și au vorbit despre primele rezultate ale grupului interministerial constituit pentru a dezvolta strategia pe autism.

„Tocmai pentru că ne-am dorit și se impune necesitatea adoptării unor măsuri specifice, la nivelul Ministerului Muncii am demarat un grup de lucru coordonat de ANPD în colaborare cu ANPC, cu scopul de a identifica măsuri concrete care pot fi transpuse în plan legislativ. Din acest grup fac parte Ministerul Sănătății, al Educației, Colegiul Medicilor și Colegiul Psihologilor”, a mai precizat Mihaela Ungureanu care a asigurat că măsurile identificate vor fi transpuse în Planul Operațional al Strategiei Naționale pe Dizabilitate și vor fi implementate în măsuri legislative concrete.

Ca primă măsură urmărită, Adina Codreș a anunțat: „Se încearcă includerea screening-ului în acest sistem informatic al CNAS asfel încât medicul să-l poată utilza și să putem genera date statistice imediat.”
„Trebuie să ne concentrăm pe abilități, nu pe dizabilități, și acest principiu trebuie să-l transpunem în toate măsurile legislative și politicile sociale.”, a mai menționat Mihaela Ungureanu în încheierea conferinței.

Detalii despre înscrierea în proiect se pot obține la contact@helpautism.ro sau 0371184067.

Proiectul este finanţat prin granturile SEE 2009 – 2014, în cadrul Fondului ONG în România, cu o durată de 12 luni şi va fi implementat în perioada 1 aprilie 2015 - 31 martie 2016 în regiunea Bucureşti-Ilfov. Proiectul are o valoare eligibilă totală de 175,258 EURO , din care 149,730 EURO valoare eligibilă a finanţării nerambursabile acordată din Fondul ONG şi 25,528 EURO contribuţia eligibilă a beneficiarului.

Asociația HelpAutism.
dora

Postby dora » Mon Mar 07, 2016 7:52 am

Mama curajoasă care a bătătorit calea părinților copiilor cu autism

http://www.doctorulzilei.ro/mama-curajo ... cu-autism/
Andreea Ciulac

După ce a bătut în zadar la ușile medicilor ca să găsească un leac pentru afecțiunea băiețelului său, Daniela a devenit sprijinul a sute de părinți aflați în aceeași situație

Fii atent, Gabi, poți mai bine”, îl încurajează Ema pe băiețelul din fața ei, care se chinuie să descrie ce vede într-o ilustrație puțin mai mare decât o carte de joc. Stau împreună la o măsuță joasă din lemn, el pe un scaun roz, ea pe unul verde, iar ochii micuțului de nouă ani fug înspre bolul cu biscuiți de pe masă. O dată la două-trei minute, tânăra terapeută cu părul blond prins într-o coroniță este nevoită să-i repete întrebarea.

„Bă-ia-tuul ștergee tab-laa”, vine în cele din urmă răspunsul, abia inteligibil, ca și cum ar fi rostit într-o limbă străină. După alte cinci-șase ilustrații, Gabi primește răsplata dulce și un „Bravo!” care-l face să chicotească de bucurie.

Peste 7.000 de cazuri, oficial. Numărul real e mult mai mare

În urmă cu trei ani, când părinții săi l-au adus la Centrul Help Autism și a început să lucreze cu terapeuții ABA, Gabi rămânea stană de piatră orice i s-ar fi arătat și încă mai avea nevoie de pamperși. Faptul că acum se îmbracă singur și poate formula propoziții simple este considerat o adevărată minune, având în vedere că rezultatele cele mai bune se obțin dacă terapia se începe de timpuriu, încă de la un an și jumătate, doi. Potrivit statisticilor Ministerului Sănătății, în România, în anul 2012, erau declarate 7.179 de persoane diagnosticate cu autism, însă numărul real al acestora este mult mai mare, majoritatea nefigurând în evidența oficială.

„Noi ne-am dat seama că ceva nu e în regulă pe la doi ani, fiindcă copilul nu ne privea în ochi, mergea pe vârfuri și ținea gura deschisă”, povestește Georgeta Buzoianu (38 de ani), mama lui Gabi.

Nici medicul de familie din Ilfov n-a știut ce să-i spună mai mult decât că „băieții își dau drumul mai greu la vorbit”, iar când a ajuns în cele din urmă în cabinetul unui neuropsihiatru de la Spitalul „Marie Curie” din Capitală, acesta a acuzat-o că nu comunică suficient de mult cu băiețelul.

Primul centru de intervenție timpurie

Șansa lor s-a numit Daniela Bololoi, o mamă curajoasă, care a bătătorit calea părinților cu astfel de copii, punând bazele Help Autism, primul centru de diagnoză precoce și intervenție timpurie în autism din România.

„Am încercat să ofer ce n-am găsit eu acum patru ani, când am umblat din medic în psiholog și nimeni nu știa să-mi spună ce are copilul meu, dar primeam în schimb o pungă cu pastile. I s-a recomandat doar terapie hiperbară”, povestește Daniela, al cărui băiețel de șase ani se află acum în clasa pregătitoare la o școală normală.

Formularele plătesc terapia

Spre deosebire de alte asociații care oferă ajutor specializat contra-cost, aceasta a pus la cale un sistem care să nu ducă familiile acestor micuți la sapă de lemn. „Reușim să atragem fonduri cu ajutorul formularelor de redirecționare a 2% din impozitul pe venit. Inițial, am făcut acest lucru pentru băiețelul meu, costurile terapiei fiind în jur de o mie de euro pe lună. În primul an, am strâns mai mult decât ne trebuia, așa că m-am gândit să extind proiectul”, își amintește Daniela.

La fiecare început de an, între 1 ianuarie și 25 mai, familiile micuților diagnosticați cu tulburare din spectrul autist (TSA) intră în cursa pentru formulare, luate ba de la prieteni și colegi, ba de la oameni necunoscuți. „Anul trecut am strâns 500. Au venit vecinii cu teancuri după ce soțul le-a arătat poze și filmulețe cu băiatul la terapie. Cel mai mare ajutor a venit de la oameni complet necunoscuți”, povestește mămica lui Gabi, molipsită de optimismul Danielei.

Și-a ajutat copilul cu bonurile de masă ale colegilor

Atunci când a aflat că băiețelul său în vârstă de doi ani, Mălin, suferă de autism, Daniela Bololoi lucra în departamentul de marketing al unei companii de electronice cu peste 1.500 de angajați. În loc să-și plângă de milă, a cerut ajutorul colegilor. „Cu toții au semnat ca, o dată la două luni, să-mi doneze câte un bon de masă. Așa am reușit să plătim orele de terapie în primul an”, își amintește Daniela.

Un prieten i-a dat mai apoi ideea formularelor de 2%, iar în 2010 a înființat asociația, care inițial a purtat numele copilului său. Prima victorie a fost să-i aducă laolaltă pe părinții aflați în aceeași situație și să facă schimb de impresii. Apoi a reușit să le ofere ceea ce statul român ar fi trebui să facă de mult: un kit cu 1.200 de ilustrații folosite în terapia ABA.

„După nopți nedormite copiind și plastifiind fișe de lucru pentru terapie, am decis ca impreună cu Asociația de Terapie Comportamentală Aplicată să concep un kit. Mi-am chemat prietenii și copiii lor la o ședință foto, iar pozele lor au fost aplicate în ilustrațiile pe care le folosesc astăzi terapeuții români”, mai arată Daniela, care între timp a obținut dreptul de practică în psihologie, pentru a putea să le explice mai bine părinților prin ce trec micuții lor.

Centrul susține anual terapia de recuperare a 100 de copii cu tulburări de spectru autist, iar în 2013 cei 170 de părinți beneficiari au strâns împreună peste 20.000 de formulare. Anul acesta se vor deschide două noi centre la Suceava și în București.

Recuperare mai bună pentru copiii sub doi ani

Autismul este un diagnostic care acoperă o serie de tulburări cognitive și comportamentale. Copilul suspect de autism pierde din cuvintele acumulate după vârsta de 1 an și 6 luni sau are limbaj deficitar. Nu privește alte persoane în ochi, pare că nu înțelege când i se explică, nu are sentiment de frică, rușine, teamă, afecțiune și pare mereu distras. Cel mai ușor de recuperat sunt copiii care fac terapie de la vârste fragede, un an și jumătate-doi, și care lucrează câte patru, șase și chiar opt ore pe zi cu un specialist, explică Adriana Bălșanu, unul dintre terapeuții de la centru. Mai greu este însă acolo unde micuții au complicații de genul unei hiperactivități sau alt diagnostic asociat. „Cauzele autismului nu se cunosc. Unii spun că ar putea fi vorba de acel vaccin ROR, care se face la un an, dar nu există dovezi concrete în acest sens”. Terapia ABA, explică aceasta, presupune sarcini simple și clare, dar și o răsplată, care să le trezească în permanență interesul.
dora

Postby dora » Sun Jan 28, 2018 2:29 pm

http://www.radardemedia.ro/recuperarea- ... bucuresti/

Published 2 săptămâni agoon 11 ianuarie 2018By Dorin Huntai

Copiii cu autism susținuți de asociația Help Autism vor beneficia de terapii complementare ce îi vor ajuta în procesul lung și anevoios al recuperării. Acest lucru se întâmplă datorită unui sprijin, în valoare de $5,000, oferit de Hard Rock Cafe Bucureşti pentru susținerea proiectului „Sound of life”.
dora

Return to BUCURESTI SI ILFOV