TUDOR si ANTONIA- ABA

Moderators: camel, moderators

Postby camel » Sat Mar 17, 2012 12:12 pm

camel

Postby camel » Sun Mar 18, 2012 10:04 am

Tudor pe role ...Antonia primele lectii

http://david.gamara.ro/2012/03/18/tudor ... er-skates/
camel

Postby laurentia74 » Sun Mar 18, 2012 11:18 am

Bravo,piticei!Tare mandra trebuie sa fie mama!
Noi am teusit in ultima perioada sa mergem pe role si pe patine.Sentimentul e placut si datator de speranta.Va tinem pumnii in continuare!
laurentia74

Postby stepacro » Tue Mar 27, 2012 3:02 pm

Draga mea,
e tare trist bilantul pe care a trebuit sa il faceti fetitei.... Vaccin sau nevaccin, raceala sau alt virus, ce o fi fost, cineva din echipa ABA nu si-a facut cum trebuie treaba. faptul ca a pierdut atatea cunostinte acumulate cu eforturi uriase din toate punctele de vedere se datoreaza, dupa parerea mea, a unei proaste organizari a capitolului Maintenance, care este extrem de important.
Mai ales obiectele in receptiv, o data terminat programul, ele nu au voie sa se piarda, maintenance-ul se face la inceput 1 pe zi, apoi 1 pe sapt si asa mai departe, dar nu se incheie practic niciodata. itemii care nu au fost stabil si care au inceput sa se clatine trebuiau observati macar la maintenance-ul de , sa zicem, 1 la 6 luni, daca nu in alte programe care se bazeaza pe receptiv obiecte.
Apoi, mai exista ceea ce noi denumim Behavioral momentum, unde ar fi putut fi depistati repet itemii instabili. Exemplu: lucrez Posesiunile (al meu, al tau) intai pe parti ale corpului, apoi pe haine si abia la sfarsit pe obiecte. atunci cand le lucrez pe obiecte, adica pun un creion, un bloc si o masina in fata copilului, Beh Momentum este ca testez intai in rec sau expresiv obiectele din fata mea, ca aoi sa trec la posesiunea propriu zisa. Si intr-o situatie ca asta s-ar fi descoperit cu ususrinta lacunele.

Apoi, dupa 2 ani de terapie, recompensele ar trebui sa fie zilnice sau chiar saptamanale, cu jetoane sau tokens...cel mai simplu ex: mergem sa ne plimbam cu metroul vinerea.

Sigur ca acum din acest punct de vedere a trebuit sa reluati recompensarea frecventa. Si e ok. Numai ca ce ma streseaza pe mine e ca draga de ea a fost in esec atata timp din cauze exterioare ei, lacune tehnice.
Always let your conscience be your guide...
stepacro

Postby camel » Tue Mar 27, 2012 3:16 pm

multumesc pentru sfaturi si pentru informatii
au fost respectate in mare parte de catre echipa de terapeute si mai ales de catre coordonatoare
am avut si inainte si avem si acum programe curente, programe in generalizare si programe in intretinere/mentinere (avem tabele facute cu fiecare dintre cele 3 categorii de programe pe zilele saptamanii, unde terapeutele bifeaza programele ce le lucreaza, tocmai pentru ca vreun program sa nu ramana nelucrat mai mult timp)..
dupa acel vaccin in mai putin de 1-2 saptamani a pierdut tot pe receptiv...pur si simplu nu se mai putea absolut deloc concentra, focaliza, privea in gol... nu e vorba doar de itemii pe care era nesigura, ci toti, inclusiv cei masterati, generalizati pe alte 4-5 obiecte, in alte locatii, in alt format, cu alt SD.

legat de recompensa
la baiat am putut face trecerea de mult timp la sistemul de tokeni (cred ca dupa primul an de terapie, daca nu si mai repede) sau chiar doar o recompensa mare la final sau activitatile in sine fiind recompense, daca e vorba de generalizari afara...
dar la fetita deocamdata nu merge decat recompensa directa, doar atat am reusit ca nu trebuie sa-i dam recompensa dupa fiecare raspuns corect, ci la final de sitting sau total aleator ca numar de raspunsuri...ii dam dupa 3 raspunsuri, dupa 6..tocmai sa nu isi faca o "schema" , dar respectand bineinteles regula ca la programe mai grele sa-i dam mai des sau la raspunsuri foarte corecte si curate (neinsotite de vreo autostimulare) si rapide sa-i dam imediat recompensa pentru a-i intari acel tip de raspuns
camel

Postby stepacro » Tue Mar 27, 2012 3:31 pm

Oferiti-i un token la fiecare trial, limitati sedinta la max 5 trials la inceput si la final oferiti recompensa primara. Incepeti astfel si facilitati-i astfel intelegerea sistemului de tokens.
Asigurati-va ca l-a inteles inainte de a oferi recompensa aleatorie care este totusi un pas spre mai abstract. Unii copii se simt extrem de bulversati vis-a vis de recompensa aleatorie care nu face altceva decat sa ii destabilizeze si mai mult. Mai ales daca anxietatea e si ea in joc.
Eu am totusi indoieli legate de stabilitatea inainte de vaccin, dar poate ca e legat de credintele mele personale.
Always let your conscience be your guide...
stepacro

Postby camel » Sun Apr 01, 2012 10:48 pm

Last edited by camel on Fri Apr 06, 2012 9:36 pm, edited 1 time in total.
camel

Postby camel » Fri Apr 06, 2012 1:58 pm

SCOALA ALTFEL

Noua ne-a placut campania nationala desfasurata sub sloganul "SCOALA ALTFEL"...si am participat cu mare interes la activitatile extrascolare din aceasta saptamana.
Bilantul ar fi asa:

luni am lipsit de la gradinita, caci am fost prinsi cu activitatile desfasurate cu ocazia Zilei Mondiale de Constientizare a Autismului

marti - vizita la ACTIVITATILE JANDARMERIEI BIHOR
dovada
http://www.facebook.com/media/set/?set= ... 968&type=1

miercuri- CALARIE LA BAILE FELIX
dovada

joi- VIZITA LA POMPIERI
dovada

vineri- VOPSIT OUA LA GRADINITA
dovada
inca nu o am...astept pozele, ouale le-am vazut expuse la gradinita
camel

Postby camel » Sat Apr 07, 2012 6:31 pm

camel

Postby camel » Sun Apr 29, 2012 1:15 pm

camel

Postby camel » Fri Jun 01, 2012 8:44 pm

camel

Postby camel » Sun Jun 03, 2012 9:53 am

Tudor se uita in ultimele luni la posturile tv romanesti la emisiunile sportive...iar in ultimele trei saptamani pe youtube la imnul Uefa Champions League si la secvente din meciurile lui Real Madrid si alte echipe de acelasi calibru.

La Uefa Champions League nu avem speranta sa ajungem vreodata...dar, desi propriu zis locuim in sat, avem stadion si echipa de fotbal. Asa ca i-am promis lui Tudor ca sambata merge la meci. Zilnic mi-a reamintit: "VREAU SPORT. FOTBAL"...si cand a vazut si palaria de suporter ce i-am pregatit-o a fost si mai hotarat sa nu rateze meciul si o proba in fiecare seara, in asteptarea meciului.

Azi in sfarsit promisiunea s-a materializat, iar in pozele ce urmeaza il vedeti pe cel mai nou suporter al echipei LUCEAFARUL FELIX.
http://david.gamara.ro/2012/06/02/avem- ... -mai-tare/

citat din monitorizarea facuta de terapeuta ce l-a insotit la meci <<Ce este? Este stadion.
Ne aşezăm pe al treilea rând, Tudor e tot un zâmbet. Se uită la mine care eram serioasă şi mă trage de gură ca să zâmbesc şi zice : fericit! şi îmi arată cum să zâmbesc.>>
camel

Postby camel » Thu Jun 07, 2012 10:02 pm

zoo- Ungaria- iunie 2012- impreuna cu parinti si copii din Asociatia SOS Autism Bihor

http://david.gamara.ro/2012/06/07/zoo-iunie-2012/
camel

Postby camel » Wed Jun 13, 2012 9:06 pm

camel

PreviousNext

Return to MEMORIALUL DURERII...COPII AUTISTI SI FAMILIILE LOR