Mara Pruna

Moderators: camel, moderators

cele mai calde felicitari

Postby adra » Thu Mar 15, 2007 12:29 pm

Bravo pentru Mara - o preselectie la un concurs de pian este nemaipomenit si va felicit si pe voi ca ati incurajat-o si ajutat-o sa descopere muzica - este intradevar o mare realizare pentru voi. :D;
Mersul pe varfuri ma sperie si pe mine sa stii la Petri - vezi ca Florica Stone a postat ceva despre asta la "O zi cu copilul meu" - "Alexandru dupa 14 ani de autism infantil" imi pare rau daca am gresit denumirea Topicului creat de ea, dar eu nu ma pricep sa ma intorc si sa copiez in acest mesaj denumirea exacta :oops:, si a postat un link al unui articol scris de un ortoped in lb engleza - momentan incerc si eu sa-l traduc in bl noastra cea dulce si frumoasa :D
Iti doresc tot binele din lume tie si familiei tale,
adra
adra

Postby Milena » Tue Mar 27, 2007 5:58 pm

Buna seara, imi cer scuze aici ca nu am mai vorbit cu voi de ceva vreme... Am trecut cu bine peste concursul de pian, ne-am ales cu o Diploma de Merit :), dupa multe peripetii si probleme organizatorice foarte greu de inteles pentru Mara... Acum suntem relativ bine, incepe sa fie mai interesata de copii in pauze, dar mentinem 100% in programul de la clasa insotitorul... chiar daca interventiile acestuia nu mai sunt atat de frecvente. Abia astept ziua in care sa mearga singura la scoala... azi mi se pare destul de departe, insa Mara a fost mereu plina de surprize, am incredere in primul rand in ea.
Va doresc numai bine, cu drag,
Milena
Mara - aprilie 2000; diagnostic: autism infantil; alte observatii: prematur gradul III
Milena

Postby gabi.b » Thu Mar 29, 2007 7:34 pm

Milena, sunt noua pe aici dar ti-am citit toata povestea, e minunat ce ai reusit ,imi dau lacrimile, pur si simplu oricat de patetica as parea , nu exista cuvinte care sa spuna ce simt pentru oameni ca tine te admir si asta imi da putere sa merg mai departe. Traim din pacate si ne hranim din bucuriile si progresele copiilor nostri chiar daca ele sunt mici sau URIASE cazul tau , da-ne te rog vesti mereu despre Mara , nu ne lasa prea mult sa asteptam ca asta ne intareste ideea ca orice copil poate face ceva ca ricare sunt minunati. FELICITARI si astept sa ne vedem candva ca sunt din Oradea.

Andreea,11 ani elemente autiste
gabi.b

Postby gabi.b » Thu Mar 29, 2007 8:11 pm

IN LEGATURA CU MERSUL PE VARFURI, la fetita mea iau pus niste saculeti pe glezne din aceia cu greutati de plumb , si au facut exercitii de mers cu calcaiul jos apasand-o pe umeri. Andreea mea a avut o pareza medie pe partea stanga total recuperata acum in urma a4 doze cu toxina botulinica si a fizioterapiei prelungite de la 1 an jumate pana la 5 ani . Azi pune calcaiele jos , merge normal, perfect chiar se mai vede doar cnd fuge un pic : nu pune calcaiul stang jos . In rest spasticitate 0 nimic, pe la patru ani am fost trimisa la Cluj la alungire de tendon la glezna stanga ca era deja mai scurt ca si dreptul care il punea jos. Noi chiar am avut dignostic de parapareza spastica medie pe stanga dar acum nimic am facut asa cum am crezut ca e mai bine , adica toxina botulinica si fizioterapie in Baile 1 Mai. Azi partea fizica e ok . BAFTA

Andreea, 11 ani elemente autiste, prematur gr 2
gabi.b

Postby Milena » Mon Jun 11, 2007 6:50 pm

Ma bucur sa va regasesc, la sfarsitul unei etape la care nu indrazneam sa visez in urma cu un an si ceva. Mara termina clasa I... E o fetita minunata, foarte frumoasa si inteligenta. Nici o mama nu si-ar putea dori altfel de copil. Muzica a ramas in continuare pasiunea ei, una dintre dovezi fiind si media de Excelent cu care a incheiat primul an de pian. Scoala de muzica e cea la care merge fara assistant teacher si unde se descurca uimitor de bine. Pentru scoala de masa am decis sa mentinem insotitorul si in clasa a II-a, intrucat exista inca probleme de socializare, iar efortul din partea ei trebuie sa fie enorm ca sa tina pasul cu ceilalti, nu in ceea ce priveste rezolvarea sarcinilor, cat in special in mentinerea atentiei si trecerea de la o sarcina la alta. Toata vara va merge zilnic la inot, fiindca se mentin unele probleme de motricitate globala. Cam asa arata raportul nostru in momentul de fata. Un bilant pozitiv, un rezumat pentru voi, prieteni mai vechi sau mai noi, cu mult drag.

Milena
Mara - aprilie 2000; diagnostic: autism infantil; alte observatii: prematur gradul III
Milena

Postby paun » Wed Jun 13, 2007 3:20 pm

Milena,
ma bucur mult pt Mara pt tine, pt familia ta... e minunat ceea ce spui, sper sa vad si eu ca Ema face lucruri minunate...DOAMNE AJUTA!

cursul de innot e o idee buna, din pacate noi nu avem in Slobozia un bazin pt copii...asa ca nmu pot decat sa sper ca se va face ceva de genul asta...
ma tot gandesc ce ocupatie fizica sa-i gasesc Emei...
pana atunci facem ABA pe paine.

va doresc numai bine, o vacanta placuta si multe progrese

va imbratisam cu drag
Mari
Ema, feb 2002, autism infantil, face ABA acasa

povestea Emei http://www.invingemautismul.rO
BLOG www.florina-emilia.blogspot.com
paun

Postby Milena » Fri Jun 22, 2007 7:40 am

Draga Mari, iti multumesc pentru cuvintele tate calde si iti doresc sa te bucuri de Ema ta, de viata pe care o aveti impreuna.
Milena

Postby Milena » Sun Jan 13, 2008 8:37 am

Despre Mara dupa destul de mult timp....... nu stiu ce informatii sa aleg; as putea la fel de bine s-o las pe ea sa scrie - se descurca foarte bine :) ; e in clasa a doua, tot cu insotitor - din dorinta noastra de a-i asigura suportul de care are inca nevoie in special in pauze si alte contexte sociale. Tranzitia de la o sarcina la alta se realizeaza mult mai usor - acum are nevoie de foarte putine atentionari intr-o ora, atentia este mult imbunatatita, interactiunea la fel, ridica frecvent mana din proprie initiativa, vrea sa comunice, sa impartaseasca. Astea sunt lucrurile de care ne bucuram din toata inima... Ce nu merge cum ar trebui: sunt inca destul de multe situatii sociale pe care nu le intelege adecvat - are o colega "inamica" (asa ii zice ea) - si ea copil cu probleme, incurajata pentru progrese, pe care Mara o resimte ca pe o concurenta... zilnic apar mici conflicte in are are nevoie de explicatii pentru a le intelege si surmonta...

Trebuie sa inchid aici, s-au trezit copiii. Va doresc o duminica frumoasa!
Milena

Postby Milena » Mon Mar 10, 2008 7:08 pm

A trecut si serbarea de 8 Martie... ca orice serbare la noi, cu emotii suplimentare; si de data asta Mara a fost stresata si agitata, dar si-a facut treaba acceptabil. Ceilalti copii din clasa tin foarte mult la ea si-i explica unele situatii atat de natural, incat nu pot decat sa ma bucur de acest ajutor nesperat. In continuare, mai are destule teme/ situatii sociale pe care nu le intelege, o deranjeaza sunete, gusturi, mirosuri, dar macar acum stie sa spuna sufiecient de clar...
Sta mult mai bine cu echilibrul si cu coordonarea motorie, dar fara atentionari merge tot pe varfuri...
Se joaca mult cu fratele ei, cu copiii mai mici decat ea de fapt; cred ca la nivel emotional si ca joc e pe la 4-5 ani, dar ne bucuram sa vedem ca initiaza spontan multe situatii de joc si ca adesea participa si le dezvolta impreuna cu alti copii.
Milena

Postby Milena » Mon Nov 03, 2008 6:29 pm

Buna, tuturor parintilor de pe forum. Va scriu cateva randuri despre Mara, in speranta ca vor fi o incurajare pentru voi, sa luptati pentru copiii vostri, sa va implicati in recuperarea lor inca de la primele semne de ingrijorare.

Mara e acum foarte bine, merge la scoala in clasa a II-a, intr-o scoala noua pentru ea. Am fost nevoiti s-o mutam intrucat scoala ei veche, privata, s-a desfiintat. Am luat decizia sa incercam la Liceul de muzica. A dat admitere, a fost admisa - speram sa se intample astfel, fiindca e intr-adevar talentata la muzica. Am gasit aici o deschidere extraordinara, la nivelul directiunii si la nivelul clasei - invatatoarea a acceptat-o imediat, iar parintii celorlalti copii de asemenea. Au fost de acord si cu insotitorul ei, pe care o sa-l pastram si in acest an, date fiind toate schimbarile cu care se confrunta Mara - scoala nou, colegi noi, invatatoare noua, traseu nou, profesori noi (de sport, religie, pian). S-a adaptat foarte repede, spre bucuria noastra si nu sunt probleme deosebite.
A fost un drum foarte lung pana aici, dar merita. Nu va descurajati si investiti energia in atitudini pozitive si in activitati constructive cu copilul, vor aduce bucurii nesperate.

Cu drag,
Milena
Milena

Postby shakalu » Mon Nov 03, 2008 8:24 pm

:) ... brava Milena . ma bucur tare ptr mara . si pentru voi la fel de tare . bucurati-va . meritati .
shakalu

Postby gamara2 » Mon Nov 03, 2008 9:19 pm

noi, toata gamara (gabi, maria si rares) iti multumim ca vii si ne impartasesti ceea ce traiti voi acum. iti multumim din suflet pentru ceea ce ai scris. mesajul transmis de tine e un sut in fund catre inainte pentru noi, toti ceilalti, care ne aflam la inceput de drum si din cand in cand ne face foarte bine sa auzim astfel de vesti bune.
gamara2

Postby Milena » Sat Mar 21, 2009 1:23 am

Vesti noi de pe frontul de la cluj :)

De saptamana asta megem la scoala fara insotitor!! :D Mara se descurca foarte bine la toate materiile, in pauze e ascultatoare, mult mai pasnica decat multi dintre colegii ei, si-a facut chiar o prietena cu care se viziteaza dupa-amiezele... In urma cu 3-4 ani as fi putut doar visa la asa ceva, mi se parea aproape irealizabil...
Au trecut 6 ani si jumatate de cand a fost diagnosticata, iar uneori mi se pare ca au trecut 6 vieti si jumatate. Insa acum realizez ca am avut sansa a 6 "vieti" alaturi de ea si asta e ca un cadou special pe care il primesti uneori de la viata si ajungi sa-l pretuiesti abia mai tarziu...

Va doresc tuturor o primavara linistita alaturi de pretiosii vostri copii si familiile voastre.
Milena

Postby simo » Mon Mar 30, 2009 1:31 am

Bravo!!! Asta chiar e un lucru extraordinar. Te simtim ca pe luminita de la capatul tunelului si speram sa ne putem bucura si noi la fel ca voi. Intr-adevar gandirea pozitiva face ca lucrurile bune sa se intample. Felicitari din toata inima si multe succese.
Iti multumim pentru sperantele care ni le dai si sa auzim numai de bine.
simo

Postby FeliciaD » Mon Mar 30, 2009 11:51 am

MILENA,
Nici nu iti dai seama cat de mult ma bucura ceea ce ai scris tu aici. :P
Abia astept sa povestesc si eu acelasi lucru despre puiul meu.

Sanatate multa
Felicia
FeliciaD

PreviousNext

Return to MEMORIALUL DURERII...COPII AUTISTI SI FAMILIILE LOR