Mara Pruna

Moderators: camel, moderators

Postby Milena » Mon Mar 30, 2009 10:22 pm

Va multumesc, fetelor, pentru raspunsuri. Mara e un copil extraordinar. Mai exista mici probleme la nivelul jocului, al interactiunii sociale, o oarecare suparare daca intervin schimbari neplacute si ea e intr-o dispozitie mai proasta, merge incontinuare preponderent pe varfuri, nu reuseste sa fie destul de atenta uneori - insa cred ca acestea se vor ameliora si mai mult de acum incolo, astfel incat cei din jur s-o accepte pentru mult mai multele ei calitati.

Observati cu mare atentie interesele copiilor vostri, fiindca acestea va pot conduce spre talente nebanuite si pot deveni reale punti de comunicare cu acesti micuti surprinzatori.

Cu drag,
Milena
Mara - aprilie 2000; diagnostic: autism infantil; alte observatii: prematur gradul III
Milena

Postby Milena » Fri Jun 12, 2009 7:40 pm

Dragii mei, va imbratisez cu drag. Chiar daca timpul nu imi prea permite sa mai scriu aici la fel de des ca inainte, va asigur ca citesc in fiecare zi mesajele pe care le postati.
Inca nu sunt in vacanta, dar de azi macar copiii imi sunt liberi si nu am si "teme" de facut. Mara a terminat clasa a doua, iar de la toamna si Mihai va fi scolar, tot la Liceul de Muzica. Vreau sa va povestesc o intamplare de azi, de la festivitatea de premiere. Nu stiu daca sistemul e corect, insa invatatoarea Marei a chemat elevii pentru premiere, in ordinea mediilor. Ne-am bucurat ca fetita noastra a fost printre cei cu toate mediile de FB, dupa aceea insa au urmat cei cu medii tot mai slabe, pana la... ultimul. Dupa un moment de tacere, Mara s-a ridicat in picioare si a anuntat ca vrea sa spuna ceva. I s-a dat voie si a zis: "Chiar daca unii dintre noi sunt mai slabi la invatatura, toti avem premiul intai la prietenie!" A fost un moment de vis si toata lumea a aplaudat-o pe-acolo... am fost asa de mandra de ea, cu atat mai mult cu cat are problemele pe care le stiti.
Sincer, cred ca asemena ganduri am avut abia pe la varsta maturitatii. Ma gandesc la voi, la cei care lucrati in invatamant si ma bucur pentru voi, pentru faptul ca aveti privilegiul de a petrece atata timp langa niste suflete inocente si pline de bunatate si dragoste. Sa aveti grija de acesti copii, asa cum sunt fiecare din ei :)

Cu drag,
Milena
Mara - aprilie 2000; diagnostic: autism infantil; alte observatii: prematur gradul III
Milena

Postby Magister » Sat Oct 24, 2009 7:42 pm

Felicitari Marei si tuturor celor care o sprijina atat de frumos, si multe succese in continuare !
E posibil ca pe 13-14 noiembrie 2009 sa ne intalnim chiar la Cluj si sa putem canta impreuna... cred ca acum am eu multe de invatat de la cineva ca ea.
Va rog verificati mesajul privat.

Cu drag,
Mircea
n.1974, recent Dx - sindrom Asperger
"Nu imi propun sa scriu o oda decaderii, ci sa ma laud cu placerea cocosului cantator dimineata, cocotat peste cuibar, chiar numai pentru a-mi trezi vecinii" Henry David Thoreau - Walden
Magister

Postby Milena » Sun Oct 25, 2009 3:24 pm

Buna, Mircea, am verificat mesajul :), iti raspund private la unele din intrebari. Ma bucur nespus ca ne vom cunoaste in sfarsit. Am si eu o veste, Mara va canta la Bucuresti, in cadrul unui festival din noiembrie, din partea Liceului de Muzica "Sigismund Toduta". A fost o bucurie de nedescris pentru noi sa aflam ca a fost selectata de catre conducerea liceului. Inca nu am toate detaliile, dar voi reveni.

Milena
Milena

Postby Milena » Mon Feb 22, 2010 6:41 pm

Ea e Mara noastra... dupa o zi de scoala si un test la mate, s-a comportat exemplar, totusi.
Stiu ca mai e pana la martisor, insa e un dar pe care vi-l fac din inima, de pe-acum, dorindu-va o primavara binecuvantata

http://www.youtube.com/watch?v=GBFPG-HtqyQ
Milena

Postby laurentia74 » Tue Feb 23, 2010 8:03 am

De necrezut! Emotionant ! Felicitari fetitei si celor ce au sprijinit-o sa ajunga pana aici!
laurentia74

Postby Milena » Fri Feb 26, 2010 8:24 am

Multumesc, laurentia. Dupa 7 ani grei, ne bucuram in sfarsit de rezultate. E primul in an in care Mara nu mai face terapie comportamentala cu psihologi, doar interactiune prin muzica o data pe saptamana cu un muzician si zilnic cate 15-30 de minute de stimulare senzoriala cu mine, in special pentru echilibru si mersul ei pe varfuri. In rest, suntem cu ea si, incidental, explicam tot ce e nevoie.... :)

Milena
Milena

Postby Milena » Mon May 10, 2010 7:26 pm

Milena

Postby Milena » Mon Jun 21, 2010 8:32 pm

Buna seara, sper sa va fac o surpriza placuta in aceste vremuri atat de confuze

http://pandoras.realitatea.net/life/can ... -7566.html

http://www.trilulilu.ro/licurici28/3db03070e04c4a

Va doresc vacanta linistita,
Milena
Milena

Re: Portret: Mara si parintii.

Postby dora » Mon Apr 06, 2015 4:38 pm

Româncă de 14 ani, care suferă de autism, bursieră integrală la o şcoală de muzică din Anglia
de Vasile Măgrădean Publicat la: 25.03.201

http://www.gandul.info/magazin/romanca- ... a-14052614

Mara Prună are 14 ani şi a fost diagnosticată după naştere cu tulburări de autism. Fata şi-a găsit refugiul în muzică, cei mai buni prieteni ai ei devenind pianina şi partiturile, iar graţie talentului a fost admisă, cu o bursă de 32.000 de lire sterline pe an, la o şcoală de muzică de lângă Londra.

Foto: Vasile Măgrădean/Mediafax Foto

Diagnosticată după naştere cu tulburări de autism, Mara Prună şi-a găsit refugiul în muzică, iar pasiunea sa i-a adus zilele trecute o veste excelentă din Marea Britanie - a fost admisă, de anul viitor, cu o bursă completă, în valoare de 32.000 de lire sterline pe an, la The Purcell School for Young Musicians, de lângă Londra.

"Muzica este tot ceva creat de Dumnezeu, care ne-a dat-o pentru a ne descurca în situaţiile grele"

Mara Prună este elevă în clasa a VIII-a la Colegiul de Muzică "Sigismund Toduţă" Cluj-Napoca şi nimic din comportamentul ei nu trădează tulburările de autism de care suferă şi cu care a fost diagnosticată de mică. Acasă, cântă cu ochii închişi, la o pianină germană marca Feurich, care nu a mai fost acordată demult. Cântă o piesă pop, "Sweet dreams", compoziţie proprie, realizată într-o singură zi. A primit şi un pian cu coadă, dar pentru că nu a încăput în casă, a fost dus la nişte prieteni. Mara compune de la vârsta de 9 ani şi are deja 20 de piese - şapte de muzică pop, iar celelalte de muzică clasică.

După ce a câştigat un premiu la un concurs muzical a putut să îşi cumpere un soft de calculator pentru compoziţie, numit Sibelius, care este "ca o hârtie virtuală cu portativ pe care se scriu notele". Are, de asemenea, şi un soft cu care se pot orchestra piesele.

"Am compus în clasa a IV-a piesa pentru vioară şi pian Aventuri pe marea de caramel, în două părţi, cu care am obţinut în 2011 premiul I la Concursul naţional de compoziţie. Este povestea unor vikingi, linia melodică având accente nordice. Anul următor am scris piesa Metamorfoza cu care am câştigat marele premiu la acelaşi concurs, care descrie povestea unui fluture. Luna trecută am obţinut Premiul Juriului la un festival internaţional la Luxemburg, iar acum lucrez la o piesă pentru pian care se numeşte Moduri în oglindă", povesteşte fata.

Marei îi place să cânte orice, considerând muzica un fel de balsam care o linişteşte şi o ajută să se descarce.

"Muzica e personală şi se referă şi în cazul meu la experienţe intime, care m-au marcat. Toate piesele mă reprezintă. Am început să improvizez la pian, de la 9 ani am început să îmi scriu muzica pe hârtie, apoi am luat lecţii de compoziţie cu un profesor. Trăiesc cu convingerea că oricine, la un moment dat, când are nevoie de ajutor, se poate sprijini pe muzică, pentru că, până la urmă, muzica este tot ceva creat de Dumnezeu, care ne-a dat-o pentru a ne descurca în situaţiile mai grele", consideră tânăra.

Graţie talentului ei, a fost admisă la una dintre cele mai prestigioase şcoli de muzică din lume, The Purcell School for Young Musicians, de lângă Londra, unde va învăţa începând cu septembrie 2016.

"Am fost acceptată la The Purcell School for Young Musicians ca să studiez compoziţia în principal şi pianul în secundar. Am trecut de audiţie şi am primit o bursă completă, cu internat, pe o perioadă de patru ani, din septembrie 2016, acolo voi urma liceul. Mi-am dorit să studiez în Anglia, de trei ani acesta este visul meu. Aici se pregătesc elevii pentru o carieră de compozitor. Mă gândesc să urmez apoi Facultatea de compoziţie de la Oxford, iar după aceea sper să continui să fac la fel de multe lucruri, şi la pian şi cu vocea, să mă lansez ca şi cântăreaţă, dar să scriu şi muzică pop şi clasică. M-am gândit şi la o carieră de pianist, studiul muzicii clasice o să mă ajute şi pe alte paliere, dar sunt interesată şi de compoziţie. Vreau să fiu şi compozitoare, dar şi să predau", spune Mara.

Vorbeşte engleză ca un nativ britanic

Fata a trecut prin experienţa unei examinări de şapte ore la şcoala din Marea Britanie, care a constat în mai multe probe susţinute în limba engleză în faţa mai multor comisii.

"Prima a fost o probă de compoziţie, un fel de exerciţiu de improvizaţie, care arată capacitatea de a crea, să fie o muzică gândită, apoi proba a fost să vorbesc despre piesele compuse până atunci, urmată de o probă de teorie muzicală. După care a fost proba de pian, unde am interpretat o piesă care mă reprezintă cel mai bine, de Chopin. Apoi am cântat o piesă cu vocea din cele şapte compuse de mine, a urmat testul de engleză şi cel de inteligenţă, şi două interviuri. Trebuia să susţin înainte o audiţie preliminară pe care nu am mai susţinut-o, ci am intrat direct în audiţia finală", a explicat tânăra compozitoare.

Pentru că vorbeşte engleza de la patru ani, cu accent britanic, nu a avut nevoie să prezinte niciun atestat, examinatorii trecând-o la nivelul de vorbire ca "native british".

Bursa obţinută de Mara este în valoare de 32.000 de lire sterline pe an, iar la secţiunea compoziţie este prima româncă admisă. În şcoală sunt 180 de elevi dintre care doar opt doresc să devină compozitori. Fata nu e speriată că va locui patru ani într-o ţară străină, departe de casă, susţinând că acolo sunt oameni de încredere care vor avea grijă de ea. Bursa o priveşte şi ca pe o oportunitate de a-şi face prieteni noi, care împărtăşesc aceeaşi pasiune, muzica.

Cu cele şapte piese de muzică pop scrise deja, Mara Prună ar vrea să se lanseze pe piaţa de profil, preferabil în Marea Britanie, dar nu înainte de a fi pregătită. Chiar dacă e nou-venită în acest domeniu susţine că "rivalul" său este Marius Moga şi precizează că una dintre piesele sale, "Crying heart", va fi cântată de o cântăreaţă celebră din România, cu care se află în tratative.

Pe lângă muzică, Mara Prună scrie poezii, dar şi proză, pe care le postează pe blogul personal.

"Încă de când era bebeluş era liniştită atunci când îi cântam, nu plângea"

Pasiunea şi talentul pentru muzică au fost descoperite de părinţii ei, care au încurajat-o să urmeze această cale.

"Am remarcat, întâi, un interes al Marei pentru muzică. Încă de când era bebeluş, era liniştită atunci când îi cântam, nu plângea, reuşea să adoarmă. Când avea trei ani şi a fost dusă la o grădiniţă specială, cei de acolo au remarcat că dacă îi cântă, reuşesc să o implice în activităţi, altfel cu greu reuşeau să îi capteze atenţia. Apoi, a urmat interesul ei pentru improvizaţie, care este un pas anterior compoziţiei, am încurajat-o să îşi scrie gândurile muzicale pe o partitură, iar din clasa a IV-a am găsit profesorul care să o ajute pentru partea de compoziţie. E un elev foarte bun la învăţătură, este printre primii din clasă, a fost premiantă întotdeauna", spune mama Marei, Milena Prună, care este iniţiatorul Asociaţiei "Autism Transilvania" Cluj-Napoca.

Potrivit acesteia, pentru un copil cu autism performanţa Marei, de a fi admisă la o şcoală de prestigiu din Marea Britanie, este greu de atins.

"Este greu şi pentru o persoană, în general. Dar, cred că un copil talentat şi pasionat, sprijinit de persoanele potrivite, poate atinge aceste performanţe", a subliniat Milena Prună.

La rândul său, Eva Butean, profesoara de pian a Marei de la Colegiul de Muzică "Sigismund Toduţă", susţine că a observat la aceasta toate calităţile necesare dezvoltării unui muzician foarte bun.

"Întâlnirea noastră a avut loc acum şapte ani, când şi eu eram în primul an de învăţământ, a fost o provocare. Am observat că a fost înzestrată pe lângă calităţile muzicale, cu o mare dorinţă de a cunoaşte, cu o putere de a se mira de orice. Nu a spus niciodată că este prea obosită la repetiţii şi că vrea să termine mai repede orele. Problema pe care o are nu a împiedicat-o sub nicio formă să evolueze în forma în care a făcut-o, a fost foarte receptivă. Îi doresc să ajungă acolo unde îşi doreşte şi ea", a spus Butean.
dora

Postby dora » Mon Jun 22, 2015 1:07 pm

Spectacolul de binefacere organizat pentru a strânge bani pentru Asociația Autism Transilvania a fost deschis de nimeni alta decât Mara Prună, adolescenta bolnavă de autism.

Energică și veselă, aceasta a interpretat piesa ”Sweet Dreams”, care a fost compusă chiar de ea, iar ulterior a interpretat o melodie alături de fratele ei, impresionând astfel oamenii prezenți în sală.

Cum s-a desfășurat spectacolul, aflați urmărind și videoclipul de mai jos:

http://poftitipelanoi.a1.ro/stiri/mara- ... id355.html
dora

Postby dora » Wed Jul 01, 2015 8:42 pm

Debut poetic – Mara Prună
8 aprilie 2015

http://www.2elefanti.ro/08-04-2015-debu ... ara-pruna/
Mara

Felii de diplomație

Un măr căzuse din pom prea devreme.
Nimeni nu știa că l-a durut căzătura, fiindcă nu plângea.
(Unii spun că tăcerea e de aur,
Dar cu ce e mai prețios aurul decât înțelegerea celorlalți?)

La venirea toamnei, au căzut și alte mere, toate deodată,
dar acestea erau mari și frumoase.
În avalanșa aceea neașteptată
Zgomotul atingerii lor îl cutremura ca într-un seism.
Dar el ce putea să spună
dacă aurul tăcerii, în strălucirea lui,
orbea cuvintele
și acestea nu mai găseau calea
să iasă din gură?

Mărul cu autism

Uniforme roșii…
ca sângele ce iese
din inima străpunsă de durere.
Pereții de sticlă…
clădiți din lacrimi de cristal
ale celor drepți
ce-au vrut să spele nedreptatea
celor ce joacă murdar.

Toate merele au uniforme roșii…
sânge roșu…
Dar un măr cu sânge albastru,
ce varsă râuri și oceane amare
din cauza lor…
“Miroase a creier spălat.”
se gândește.
“De ce-ar trebui eu să mă-mbrac în violet?”
(era clar că nu putea să se facă roșu).

Într-o clipă, o pală de înțelepciune
trecu ușor pe lângă el
și-i șopti rar :
“Nu poți fi decât ceea ce ești.”
Atunci, mărul și-a dat seama
că o adiere de adevăr
e mai puternică
decât curenții de minciună și răutate,
care oricum nu băteau dincolo
de pereții de sticlă.

Mara Prună a fost diagnosticată cu autism la vâsta de 2 ani și 5 luni, în prezent fiind diagnosticată cu Sindrom Asperger. Mara este elevă în clasa a VIII-a la Colegiul de Muzică “Sigismund Toduță” din Cluj-Napoca. Începând cu anul 2010, este câștigatoarea a cinci ediții consecutive ale unor concursuri naționale de compoziție muzicală. În anul 2014 a primit distincția de “Young Ambassador of Talents” din partea companiei MOL România, ca semn de prețuire față de talentul său excepțional. Recent, a primit premiul special al președintelui, în cadrul concursului internațional de compoziție “Artistes en herbe”, Luxembourg 2015. În luna martie a acestui an i s-a acordat o bursă completă din partea prestigioasei școli de muzică The Purcell School din Marea Britanie, pentru a studia compoziția muzicală.
dora

Postby dora » Sun Apr 10, 2016 7:42 am

MARA PRUNA, ROMANII AU TALENT 18 MARTIE 2016.
http://www.hotweek.ro/mara-pruna-romani ... roduction/

Mara Pruna este o pustoaica de 15 ani din Cluj. A venit la ROMANII AU TALENT, editia de vineri, 18 martie 2016, cu o compozitie proprie. „Sweet dreams” este o piesa compusa chiar de ea, piesa pe care a interpretat-o pe scena Romanii au Talent 2016 acompaniata la claviatura electronica. Nimeni nu se astepta insa la povestea ei de viata. O poveste trista, dar cu un final fericit.

Dupa numarul de pe scena Romanii au Talent 2016, Smiley a invitat-o pe Mara Pruna la el in studio. „Sa ne arati si noua compozitiile tale, cine stie ce poate iesi din asta”, i-a spus Smiley, dupa ce Mara a iesit de pe scena. Dar sa o luam cu inceputul.

http://www.romaniiautalent1.com/2016/03 ... alent.html

„Imi numar binecuvantarile. Un moment bun din viata mea a fost cand am reusit sa ma duc singura la scoala. A fost un lucru foarte mare pentru mine”, a spus Mara Pruna, inainte de a intra pe scena ROMANII AU TALENT 2016. Mara Pruna sufera de autism infantil, o boala care nu se vindeca. Au fost ani de munca si de interactiune ca sa existe aceste rezultate, dupa cum povesteste chiar mama ei.

Mara si-a folosit orga ca si cum era corpul ei, povesteste emotionata mama Marei, care in ciuda problemelor fetei, este fericita ca acum este un copil normal.

„Trecutul iti spune Vise Placute, trebuie sa plec … Nu ma mai intorc. Vise placute trebuie sa plec”, este o particica din cantecul Marei, acompaniat la claviatura electronica. Prin muzica s-a recuperat din autism, muzica o ajuta sa depaseasca toate problemele.
Andra s-a emotionat puternic ascultand-o. Ca dealtfel toti membrii juriului. Sala a rasplatit-o pe Mara Pruna cu ropote de aplauze.

„Tu n-ai compus melodia asta intamplator. Ai spus-o cu delicatete, foarte frumos”, a spus Mihaela Radulescu.

„Daca ai avut necazuri si muzica te-a ajutat sa ramai in lumina, sa nu te intorci nicio secunda inapoi”, a spus Florin.

MARA PRUNA, ROMANII AU TALENT 18 MARTIE 2016. „Mergi in etapa urmatoare cu sute de DA”, i-a spus Andra care a adaugat „Ea este un exemplu pentru noi toti.

Pe Mara Pruna o vom revedea in etapa urmatoare ROMANII AU TALENT 2016.

Smiley a invitat-o la el in studio. „Sa ne arati si noua compozitiile tale, cine stie ce poate iesi din asta”, i-a spus Smiley, dupa ce Mara a iesit de pe scena.
dora

Postby dora » Fri May 06, 2016 6:47 am

dora

Postby dora » Thu Jul 07, 2016 10:54 am

dora

PreviousNext

Return to MEMORIALUL DURERII...COPII AUTISTI SI FAMILIILE LOR