Danut, ABA

Moderators: camel, moderators

Postby camel » Sat Jan 05, 2013 4:14 pm

nu am auzit ca sa se beneficieze de vreo alocatie pe baza orientarii scolare.

toate alocatiile se dau pe baza certificatului de handicap, pe care in mod sigur acea fetita il are, data fiind situatia descrisa. este vorba de alocatia dubla de la stat (84 ron/luna), de indemnizatia pentru bugetul complementar (91 ron/luna pt grad grav), de salariul parintelui care este asistent personal (in jur de 500 ron/luna) sau de indemnizatie, in cazul in care parintele nu a optat sa se angajeze ca si asistent personal; alte drepturi ar fi: legitimatie de parcare gratuita, rovinieta gratuita, legimitatie pe mijloacele de transport urbane, bilete de tren sau de autobuz interurban.
ar mai exista o alocatie de hrana (despre care am scris eu pe acest forum), care se da copiiilor cu CES pentru zilele din anul scolar, in cazul in care nu beneficiaza efectiv de masa gratuita, i se deconteaza echivalentul (aprox 7 ron/zi din anul scolar)

fetita despre care vorbiti, daca este in invatamantul special are nevoie de orientare scolara din start, nici nu o inscrie altfel; iar daca este in invatamantul de masa are nevoie de orientare scolara doar daca nu face fata la curricula de la clasa si are nevoie de curricula adaptata si/sau are nevoie de profesor de sprijin.

nu am la cunostinta sa se ofere o alocatie pentru parinte, pe baza orientarii scolare, in sensul ca parintele ar insoti copilul la scoala pe post de shadow sau ca ar face acasa "scoala" cu copilul, fiind nedeplasabil. toti care avem shadow la copii la scoala, care sunt in invatamantul de masa, platim noi personal orele shadowului, nu ni se deconteaza nicaieri, deocamdata neexistand nici macar baza legala pentru prezenta shadowului in scoala (indiferent ca este parintele sau un terapeut)
camel

Postby Lily1307 » Sun Jan 06, 2013 8:41 pm

multumesc din suflet,am sa ii spun tot ce mi-ati scris.
va pup, cu respect
Lily1307

Re: Danut, ABA

Postby Lily1307 » Fri Mar 22, 2013 8:07 pm

ma bucur foarte mult ca nu am renuntat la aceasta terapie, sunt mandra de copilul meu si de rezultatele care sunt pe care le obtine.
am obtinut 100 de puncte la concursul " Nastasescu" la matematica si 98 de puncte la romana.
este foarte atent la scoala, ii place engleza( pronunta bine in engleza)
nu ma asteptam sa tina pasul cu ceilalti copii si sa ii placa mult la scoala.
am inceput sa umblu acum mai mult pentru asociatie
sper sa rezolv si eu ceva, sa le pot oferii copiilor de aici( din oras si zonele limitrofe), sansa pe care am avut-o eu, de recuperare a copiilor cu autism.
am spatiu, dar nu sunt bani
sper sa ma ajute primaria si oamenii de credinta si buni la suflet.
multumesc si va pup.
Lily1307

Postby Lily1307 » Fri May 10, 2013 9:04 pm

ni s-au dat medaliile; am luat locul 1 si medalia de aur la matematica si locul 3 si medalie de bronz(98 de puncte ) la romana.
era foarte mandru cu medaliile la gat si de cand cu aceste ridica mana sus si raspunde mai bine.
a fost foarte motivat.
Lily1307

Postby Lily1307 » Tue Jun 25, 2013 12:35 pm

am terminat cu bine scoala, clasa 1, am luat medalia de aur( ca premiul 1 ), si o diploma ( una din cele 11 ) de cel mai bun la limba engleza.
va doresc la toti parintii si copii sa aveti o vacanta placuta si plina de bucurii.
va pup pe toti.
Lily1307

Postby Lily1307 » Thu Aug 22, 2013 9:38 pm

am si eu o mare rugaminte la voi, imi puteti spune de unde iau si eu manualul financiar contabil si regulamentul financiar .
va multumesc mult
Lily1307

Previous

Return to MEMORIALUL DURERII...COPII AUTISTI SI FAMILIILE LOR