Terapia noastra prin joaca

Moderators: camel, moderators

Re: Terapia noastra prin joaca

Postby elena vasile » Fri May 25, 2018 9:26 pm

Salut! Pe baiatul meu a avut (are inca) o intoleranta la produsele lactate. Am crezut initial ca este doar lactoza - tot facea scaune diareice, pana cand in procesul de diagnosticare ne-am vazut cu un neurolog pediatru si in urma discutiei ne.a recomandat sa.l scot complet de pe lapte (de orice fel) si sa incep sa.i dau ulei de peste. I-am spus ca mi-ar fi greu pentru ca, atunci manca iaurt cu ovaz la orice ora si lapte dimineata si seara. Ulei de peste imi recomandase si psiholoaga de la gradinita dar de la farmacie nu mi.au dat pt ca era recomandat de la 3 ani, noi aveam 2 atunci. Dr psihiatru a insistat si asa am renuntat la lapte si am luat ulei de peste. Tin sa spun ca, dupa ce l.am scos de pe lapte parca s-a trezit, a devenit mai prezent, mai atent. Acuma trebuia sa.i dau calciu si unul lichid, ca el era prea mic pentru pastile. Culmea e ca dr pediatru al copilului mi.a zis ca nu trebuie suplimente de calciu daca renunt la lapte..in fine. Am ajuns sa.i dau Calciu lichid si multivitamine de la ChildLife si ulei de peste Nordic Naturals. Ti le recomand sincer. Eu i le dau de...2 ani deja. Uleiul de peste il poti lua si de la ChildLife. Ce vreau sa subliniez este ca Omega3 este fff important pt creier si e bine sa.i dai si baietelului tau - evident, tu decizi :).
Acum, fi-miu vad ca tolereaza mai bine lactatele ..de vreo 4-5 luni am inceput sa.i mai dau...i.am dat mai mult produse fara lactoza, dar inca mai face scaune moi daca exageram, dar, per total este mai bine. Probiotic ii dau daca are scaun moale. Am incercat si eu TMG de la Kirkman..nu prea i l-am dat constant, deci nu pot trage concluzii. I-l mai strecor din cand in cand, mai ia Vit.D. Bioray Shine ii dau cat de des pot.

Toate bune!
E
elena vasile

Re: Terapia noastra prin joaca (Elena)

Postby poly » Sun May 27, 2018 5:33 am

Salut Elena, al nostru nu mai bea nici un fel de lapte de cand i-am scos biberonul, cam de 4 ani. Testul de alergie la lapte pe care l-am facut la 1 an jumate a iesit bine. Sunt sigura ca in cazul nostru laptele sau produsele lactate nu au nici un rol in simptomele de autism. Inghetara mananca doar de anul trecut, iar budinca a inceput de anul asta. Din pacate calciul lichid de la ChilLife contine zahar si are doar 252mg de calciu, pt varsta de 5-8 ani trebuie 1000mg. Noi trebuie sa-i dam cam 750mg calciu ca restul ia din cereale, inghetata si budinca. Calciu ii mai dizolv si in cada cand face baie, calciu citrate pudra, la fel si potasiu citrte pudra si fosfor. Din pacate nu putem folosi nici o pastila, nu inghite nimic, de aceea avem totul in pudra sau picaturi/lichid ca sa le putem ascunde in suc sau budinca. Uleiul de peste cu toate ca e lichid il simte si refuza sucul sau budinca. Nu simte daca pun doar 1 ml din doza de 5 ml cat ar fi normal si e prea putin pt a avea efect. Singura sursa de omega 3 sunt taratele de in pe care le pun in biscuitii de soia si masajul cu ulei de in. Si acum am in frigider o sticla de la Nordic Naturals pe care nu reusesc sa o mai termin.
De curand am descoperit o crema cu calciu, o sa o comand cand ne intoarcem din vacanta. Vitamina D am gasit cu 1 drop 1000IU si mai are si calciul care i-l dau vreo 400IU. Aici stam bine. Cel mai tare ma ingrijoreaza calciul ca nu reusesc sa-i dau zilnic 750 mg, cu f mare greutate reusim un 500mg. De cand am introdus si TMG calciu ia si mai putin si am inceput sa pun mai des in cada. Pt rigiditate alimentara avem o sedinta saptamanal in pauza de masa la scoala cu un terapeut ocupatonal fara nici un rezultat. Lucram pe rigiditate alimentara de cand avea 3 ani fara nici un rezultat. Cat a fost la gradi a avut si zilnic terapie pt rigiditate alimentara cu un psiholog si un alt teraput ocpational pe perioada pranzului si tot nimic. Se mai intampla sa accepte ceva nou, cat a fost la gradi a acceptat o supa de morcovi cam trei saptmani dupa care nu a mai pus pe limba. Cand accepta ceva f rar o face doar pe o perioada scurta, dupa care revina iar la vechile obiceiuri. Tot din toamna ma bate gandul sa incercam si cu un teraput din sistemul privat pt rigiditate alimentara, ca ce am avut pana acum e de la stat. Noi avem probleme cu constipatia pt care din pacate avem un laxativ dat de pediatru, dar pe care incerc sa i-l dau cat de rar pot. De curand am inceput masaj pe burtica inainte de culcare cu ulei de ricin, fara efect pana acum. Iti multumesc pt sugestii si pt ca iti faci timp sa scrii.
poly

Postby elena vasile » Fri Jul 27, 2018 4:01 pm

Salut! Sper ca sunteti bine. Vreau doar sa-ti spun ca am inceput cursul online pentru masaj Qigong. M-a incantat teribil metoda si, surprinzator sau nu, chiar a avut efect asupra baiatului meu. Pare usor mai linistit si ce ma bucura cel mai tare este ca are scaun la 2 zile, nu la 3. Si ii fac masaj de 2 luni doar. Sunt foarte determinata sa continui si sa vad cum evolueaza.
Toate bune!
elena vasile

Postby poly » Sun Dec 30, 2018 10:52 pm

Salut Elena. Ma bucur sa aud ca functioneaza masajul la pitic. Multor copii le place. Iti recomand la masaj sa utilizezi si uleiuri esentiale. Sunt scumpe dar dizolvate in ulei de masline sau de in ca contine mult omega 3. Nu neparat de la marci consacrate ca DOTERRA dar cat de cat de la firme serioase sa nu iei teapa cu contra-facute. O sa scriu alt mesaj despre asta. Noi folosim chiar si in ulei de recin care il punem pe burtica contra constipatiei.
Treuie sa-mi cer scuze si ca nu am mai intrat aici sa pun noutati. Promit sa o fac curand. La Multi Ani ca suntem in prag de an nou! Mai scrie vesti despre aietel, promit sa o fac si eu cat de curand.
poly

Postby elena vasile » Sun Jan 13, 2019 9:07 pm

Salut si La multi ani si voua!!...Ma bucur ca ai scris. Noi suntem bine, am inceput gradinita, al 2-lea an. Per total e bine si se dezvolta frumos. Am incercat sa.l dam la kung-fu dar dupa vreo 2 sedinte ne.a spus antrenorul ca nu-l poate primi pt ca nu e atent, deranjeaza ora...bine, nenea nu prea stia sa lucreze cu copii in spectru, asta 1, 2 - cred ca e prea mic (abia a facut 5 ani) pentru un astfel de sport. Ma bucur in schimb ca a inceput logopedia la gradinita. Mai lucreaza si terapeuta de acolo cu el. Noi inca cu 3 limbi in casa. Dar macar din ianuarie sotul meu a revenit permanent acasa si poate vorbi/corecta limba maghiara la el. O sa incerc sa-l scot de pe regimul fara lactate de la gradinita sa vedem cum il tolereaza pe cel normal. Voi lucrati cu programul saptamanal? Noi i-am facut un "orar" si il pregatim pentru cate o schimbare. Avem o plansa mare pe care am impartit-o in 7 (zile) si punem acolo poze (gradinita, terapie, parc, prieteni care vin in vizita). Pentru el e mult mai usor. De ex. vineri a venit o prietena pe la mine si am uitat sa.i pun poza ...cum a intrat pe usa a cam inceput sa se smiorcaie..si a fugit la orar sa vada daca era poza acolo cu fata. Bine, s.a obisnuit repede cu ideea ..mai ales ca a intrebat si de prietenul ei, care a lipsit :)..era obisnuit sa.i vada pe amandoi.
Pe partea cu suplimentele, am ramas cu uleiul de peste si am bagat vit. C si niste picaturi pentru imunitate (astea in sucul de portocale), ca nah! e sezonul de raceli/viroze. Sa vedem mai incolo ce mai descopar. Ma gandesc la niste multivitamine. Tot nu reusesc sa.l fac sa manance ceva fructe proaspete - numai daca sunt coapte in briose mai mananca (afine, mere). Dar mai nou mananca mazare - au ei aici un fel de mancare de mazare - fözelek ii zice - si d-asta cere.
Si nu cred ca vom mai reusi sa.i ducem la frizer. Refuza categoric!!..il deranjeaza masina de tuns - ok, dar nici cu foarfeca nu vrea...chiar nu stiu ce vom face..o sa-l lasam lasa ..latzos...
Acum, am inceput si cu fetita..in martie face 2 ani si nu prea vorbeste...are ceva semne, insa oscilez mereu - ba zic ca e in spectru, ba ca nu....asa ca am demarat procedura sa o ducem si pe ea la o evaluare.Am inscris-o din septembrie la cresa si se simte foarte bine acolo, ii place tare mult. Te tin la curent!
Toate bune!!
elena vasile

Postby poly » Thu Mar 28, 2019 6:10 pm

Am promis ca scriu despre vacanta in Ro de anul trecut. Drumul obositor si lung dar copilul s-a comportat excellent, exceptie trenul. Ca sa ajungem la aeroport am luat trenul, greseala pe care nu am am mai factu-o la intors. A sta doar cu mainile pe urechi, iar casca nu a acceptat-o.
In Ro am fost la plaja terapeutica de la Mamaia o saptmana. Am reusit sa stam la plaja, pt prima data a stat pe plaja si noi am fost mai putin stresati. Chiard daca se urca pe cearsaf la altii, chiar daca lua jucariile de la alti copii, chiar daca mai arunca cu pietre si scoici in apa, lumea a fost f ingaduitore, ca cei mai multi aveau copii ca al nostru. Acolo a facut si prima baie in mare. Nu am stat niciodata la atelierele care se faceau la sf zilei. Noua ne-a placut si mai ales copilului. Sper sa se mai amanajeze si alti ani.
Singura dezamagire a fost ca nu a existat o descriere si o explicatie de utilizare a facilitatilor senzoriale amenajate. Tinerii voluntari nu erau nici ei in tema. Multi parinti nu intelegeau utilitatea amanejarilor.
Am fost apoi in vacanta cu masina in Albania. Ne-am oprit si in Macedonia o saptmana. Copilul s-a comportat ireprosabil cu toate ca am schimbat locatii f des, pe drum am dormit doar cate o noapte la cate un hotel. In Albania f aglomerat in statiuni, dar puzderie de plaje mici in sate pescaresti pitoresti si goale.
Achizitii: Cat am stat la Mamaia a mancat pt prima data carne si nu doar o data (de atunci a inceput sa manance orice fel de carne); a renuntat la parcuri si la dat in leagan – in parc ii placea doar sa se plimbe pe alei pe langa apa); cand treceam pe langa un parc cu leagane le ignora total; a fost mult mai atent la persoanele din jur (i-a remarcat pe parintii mei pe care ii cauta sa se joace); a remarcat si verisorii (din pacate ei déjà adolescenti l-au ignorat total); favorite plimbarile lungi cu tranvaiul si autobuzul (fara sa fie deranjat de aglomeratie sau temeperatura)
Minusuri : dereglari de somn, constipatie (am ajuns la doctor si la clisma), gradinile zoologice au decazut din lista de favorite.
Intorsi acasa am inceput imediat scoala. Al doilea am in clasa speciala de copii non verbali cu autism (TEACCH). Nu e pe clase ca in RO, fiecare copil e la un alt nivel si se lucreaza cu el separat. Al nostru tot la cruriculum de prescolar a inceput si anul al doilea.
Imediat cum a inceput scoala am avut probleme ca mergea de 20-30 ori pe zi la pipi. F frecvent si cantitate f mica. Am fost la doctor, test de sange, urina, radiografie la vezica si la rinichi si totul normal. Am consulata si la naturopat si ne-a zis ca are un boom de crestere si ca vezica poate creste mai lent decat restul organelor. Inclin sa cred ca asta a fost pt ca dupa trei luni de chin totul a intrat in normal.
Acasa a continuat sa manance carne de tot felul, inlcusiv peste cod, vita, etc.
Am consulata si la pedo-psihiatru pt ca obsesiile cu aprinsul luminii, usilor inchise sau deschise, daca hamacul se misca cand cineva trece la un metru de el, etc au devenit atat de frecvente incat nici sa doarma nu mai putea pana nu facea turul casei sa vada daca totul e in ordinea stabilita de el. Din pacate psihiatru zice ca nu sunt obsesii ci rigiditati autistice, ceea ce nu sunt de acord. Cu asta s-a spalat pe mainei, rigiditatile fac parte din simprome autstice si cu asta trebuie sa ne obisnuim sa traim e parearea lui.
Continuam sa fim inscrisi la Centrul de Terapie, unde a primit terapie 1 la 1 intre -5 ani. Dupa ce a intrat la scoala terapia 1 :1 s-a oprit. Avem doar un couch familial. Un educator specializat merge la scoala sa-l observe dupa care ma tine la curent cu ce face pe acolo si idei de interventie. La fel pot sa-i spun de dificultatile de acasa si incearca sa gaseasca solutii. Din pacate nu imi e de prea mare ajutor si imi mananca o gramada de timp. A trebuir sa insist mult ca as prefera ca un logoped si un terapeut ocupational ar fi mai util. Pana la urma a reusit sa ia cu ea la scoala o data pe luna si logopedul sa observe copilul si sa faca recomnadari. De Craciun am avut primele recomandari de la logoped pt a le aplica pe perioada vacantei de Craciun. Din pacate recomandarile ei scrise au fost inutle si f dezamagitoare. Anul trecut cu insistete am vazut logopedul doar de 4 ori, iar terapeutul ocupational doar o data. Recomandrile lor f generale si departe de abilitatile copilului.
Asa ca in decembrie anul trecut am inceput consultatiile cu un logoped la privat. Si aici multe dificultati. In orasul nostrum mic si de provincie sunt doar 5 logopezi in clinici private. Dupa ce am vorbit cu toti, doar unul s-a incumetat sa consulte un copil autist si non-verbal. Cel putin au fost cistiti cu mine si mi-au zis au recunoscut ca nu au experienta cu copii autisti. Cel care a ramas in carti nu a vrut sa lucreze cu copilul pana nu face el o evaluare (de 500$). Evaluare care a inceput inainte cu o saptmana de Craciun si raportul l-am primit abia ieri seara. 500$ ca sa-mi spuna ca copilul e non-verbal si necesita cel putin 10sedinte 1 :1 in logopedie. Acum asteptam sa-si faca loc in orarul ei aglomerat si pt copilul nostru.
In octombrie anul trecut am inceput si GEMINII. E un program therapeutic online bazat pe video modeing. Din pacate videourile lor au la baza terapia ABA, care in cazul nostru nu merge. Motiv pt care copilul s-a plicitisit si a incetat sa se uite dupa 2 saptmani. In cele 2 saptmani cat s-a uitat a invatat vreo 5 cuvinte. Sunt sigura ca e f bun pt copii care raspund la terapia ABA.
Biomedical incercat anul trecut: Am incercat NAC, am incercat Carnitine (a iesit deficenta in testul de sange). Am reusit sa stabilizam constipatia fara laxative (cu probiotic, enzyme si picaturi de merisor), am incercat TMG, am continuat aromaterapia si cateva picaturi in baia de seara. Tot in baia de seara, potasum, calciu in pudra. Toate astea pe langa toate vitaminele si mineralele pe care le lua zilnic.
Achizitii anul trecut : mai atent si se uita mai des la noi, a invatat sa foloseasca mouse atat la desktop cat si la laptop; e capabil sa isi caute singur videourile favorite si poze, jocuri in PC; pe youtub, tableta, etc. Incepe sa tina creionul cum trebuie si sa traseze dupa model fara sa-i tinem noi mana (in vacanta de Craciun a reusit sa traseze primul cerc perfect singur); a inceput sa imite actiuni cu obecte spontan (dupa GEMINII); a inceput sa imi aduca obiecte cerute de la distanta (doar in situatii de joc – rar in situatii reale); numara panala 20; potriveste fara ajutor cantitati la numar; recunoaste prima litera si suntetul dintr-un cuvant; scrie dupa dictare la PC daca dictez pe litere in engleza – nu cu sunete doar spelling ); manaca orice fel de carne (ca mai mare realizare ca inainte manca doar paine si cereale uscate); am fost in prima noastra vizita la prieteni si am dormit acolo un weekend lung de vineri pana luni si i-a placut mult, iar eu stres zero.
Ca metode terapetice am incercat acasa Montessori si inca continuam. Inca fac materiale. Asta dupa ce am citit o carte despre metoda asta.
Anul 2019 a debutat f bine cu o tona de ameliorari. Pe 15 ianuarie am inceput Protocolul Nemechek despre care am sa scriu intr-un alt post.
poly

Re: Pt Elena

Postby poly » Mon Apr 01, 2019 2:32 pm

Salut Elena, ma bucur ca mai dai vesti. Daca deja copii accepta ulei de peste incearca protocoul Nemechek, e pe baza de ulei de masline, ulei de peste si inulin (o fibra prebiotica). A scos si o carte pe temaasta ca parintii sa poata implementa tratamentul acasa fara consulatatia lui. Eu nu am citit cartea doar am vizionat totul pe youtub si m-am inscris pe pagina de facebok a parintilor de copii autisti care au rezultate cu acest protocol.
Uite aici pagina facebook: https://www.facebook.com/groups/TheNeme ... portGroup/
Youtube: https://www.youtube.com/watch?v=gmpien0 ... FPamFgwAOR
Am sa scriu un post mai detaliat pt cei care nu stiu engleza.
Noi avem progrese frumoase si am inteles ca cu cat copilul e mai mic progresele sunt mai mari (noi am inceput la 6 ani jumate) Dr Nemechek recomanda anumite branduri in care el are incredere si care sunt usor de procurat pt cei din America. Noi am inceput cu ce am gasit in la noi la magazin si am vazut rezultate cam in 2 luni. Abia dupa 2 luni ne-am procurat brandurile recomandate de el.
Si noi suntem tot pe trei limbi. Noi vorbim roameneste acasa. Dar a iceput sa inteleaga in toate, chiar a inceput sa zica si in Ro. Azi dimineata mi-a zis pt prima data o fraza in Ro: Lasa-ma in pace acum. Nu a mai zis niciodata o asa fraza lunga in nici o limba. Am crezut ca nu aud bine. Si a repetat-o de doua ori.
Nu am stiut ca ai si fetita. Cica daca ai deja un copil autist sansele pt al doile sunt mai mari, Cu toate ca baietii sunt mai frecventi cu autism, cand apare la fete cazurile sunt mult mai severe. Asa ca aveti grija cu ea. Merge-ti la diagnstic si incepeti si cu ea munca. La 2 ani deja se pot pune deja diagnostice. Sper sa nu fie cazul, dar mai bine sa luati toate masurile de precautie.
Sa azim de din bine! Si mai scrie cand ai timp.
poly

Re: Protocolul Nemechek

Postby poly » Mon Apr 01, 2019 5:46 pm

Protocolul Nemechek.

Dr. Nemechek practica medicina in Arizona US.
Cateva situri utile toate in engleza din pacate:

https://www.amazon.com/NEMECHEK-PROTOCO ... 179&sr=8-1

https://www.facebook.com/groups/TheNeme ... portGroup/

https://www.nemechekconsultativemedicine.com/

https://www.youtube.com/watch?v=4NoBVSr ... FPamFgwAOR

https://www.facebook.com/notes/the-neme ... 112172979/

Tratamentul consta in:
1. Inulin. Produsele recomandate sunt:
a) Fibre Choice Fruity Bites
https://www.fiberchoice.com/products/fi ... 0U7cR_jIkI
sau
b) Fiber Good gummies Phillips.
https://www.amazon.com/Phillips-Fiber-G ... 9M1u5g86bU
sau
c) Now pure powder (atentie la imagine ca exista mai mute forme – care contin probiotic si nu sunt recomandate)
https://ca.iherb.com/pr/Now-Foods-Certi ... 4hA9BBfIC0

Doza recomandata pe zi (incazul comprimatelor a si b): incepe cu f putin adica ¼ sau ½ dintr-un comprimat. Se creste doza la fiecare 10 zile pana la max 2 comprimate pe zi.
Nota : de regula se opreste la doza la care apar primele efecte negative (awakening) sau pozitive.
Doza recomandata incazul in care ati ales forma pudra Now Inulin, pe zi (c): se incepe la fel cu doza f mica de 1/8 dintr-o lingurita si se mareste doza tot cu 1/8 dintr-o lingurita la fiecare 7-10zile. Se opreste la doza la care apar primele efecte pozitive, max 2 lingurite pe zi.
2. Ulei de Peste
a) pt copii Nordic Naturals Omega 3-Fishies Comprimate
https://ca.iherb.com/pr/Nordic-Naturals ... XWgOtVfvWw
b) Nordic Naturals, Ultimate Omega, Lemon 2840mg, lichid.
https://ca.iherb.com/pr/Nordic-Naturals ... 488do5GGkg
c) pt adulti: Now DHA-500, comprimate
https://ca.iherb.com/pr/Now-Foods-DHA-5 ... BjsdMDshV8
Doze ulei de peste pe zi
Copii:
0-6 luni : 150mg (combinate DHA + Epa)
7-12 luni : 300-400mg (combinate DHA+EPA)
1-5 ani : 450-600mg (combinate DHA+EPA)
5-7 ani : 600-1000mg (combinate DHA+EPA)
7-10 ani :1000-1500mg (combinate DHA+EPA)
11-14 ani : 1500-2000mg (combinate DHA+EPA)
15-18 ani : 2000-3200 mg (combinate DHA+EPA)
Adulti : 3000mg (doar DHA)
https://www.facebook.com/notes/the-neme ... 112172979/

3. Ulei de Masline (acid oleic)
Dr Nemechek recomanda doar uleiulde masline care are emblema COOC (California Olive Oil Council). Acest ulei se poate procura de pe situl:

https://ca.iherb.com/pr/California-Oliv ... 0-ml/32163
sau
https://www.vitacost.com/california-oli ... oz+(500+ml)+California+Olive+Ranch%2c+Arbosana%2c+Extra+Virgin+Olive+Oil%2c+16.9+fl+oz+(500+ml)+California+Olive+Ranch%2c+Arbosana%2c+Extra+Virgin+Olive+Oil%2c&ta=+California+Olive+Ranch%2c+Arbosana%2c+Extra+Virgin+Olive+Oil%2c+16.9+fl+oz+(500+ml)+California+Olive+Ranch%2c+Arbosana%2c+Extra+Virgin+Olive+Oil%2c+16.9+fl+oz+(500+ml)+California+Olive+Ranch%2c+Arbosana%2c+Extra+Virgin+Olive+Oil%2c
Atentie pt ca nu toate uleiurile marca California olive ranch extra virgin oil au sigla COOC. De exemplu: forma destianation nu o are.
Pe situl asta https://www.cooc.com/ puteti gasi lista completa a uleiurilor de masline cu sigla COOC. Puteti sa-l procurati pe oricare dine le atata timp cat are sigla COOC.
Doza ulei de masline pe zi:
Pt copii :
Sub 5 ani se utilizeaza doar la gatit sau evetualse spray-aza pe mancare;
5-10 ani se consuma ½ lingura ulei de masline pe zi;
11-18 ani se consuma 1 lingura pe zi
Adulti: mai mare de 19 ani 2 linguripe zi.
Cand se administreaza : Dr Nemechek nu are nici o preferinta. Se ia cu mancare sau ara, la orice ora. Singura recomandare care o face este sa se ia mereu la aceeasi ora.
Nota : trebuie sa experimentati, unora le place mai bine daca ia totul deodata, alti impart dezele in doua dimineata si seara. Am citit ca uleiul de masline cel mai bine se ia dimineata pe stomacul gol.
Cel mai bine e sa experimentati si sa gasiti calea care vi se potriveste cel mai bine.
Pudra de inulin se poate dizolva in apa la temperatura camerei numai daca puneti cate putin si agitati continuu. Se poate amesteca cu sucul preferat.
Exista si unii care il dizolva in apa calda se dizolva instantaneu, numai ca exista studii care sustin ca isi pierde din propietati in cazul in care apa calda are ph mai mic ca 4. Cum nu stim ph apei intlept este sa dizolvam la temperatura camerei.
Uleiul de masline si de peste se poate amesteca in supa, sucuri, mancare (orez, iaurt, budinci, etc)
Protocolul este destinat atat copiilor mici cat si celor mai mari si adultilor.
Acest protocol este util nu numai incazul autismului, ci a tutror tulburarilor psihice, probleme de inima, diabet, alte probleme neurologce, de motricitate, etc.
NOTA IMPORTANTA:
1. Pe perioada tratamentului se elimina orice alt ulei (atentie la produele cumparate) se gateste numai cu ulei de masline, zero ulei de floarea soarelui considerat inflamator. Dr accepta si uleiul de rapita cel bio si dintr-o sursa sigura doar pt gatit (in completarea uleiului de masline)
2. Se elimina toate mineralele si vitaminele luate sub forma de suplimente, se accepta doar cele luate sub recomnadarea doctorului ca urmare a uneideficiente dovedite cu teste medicale
3. Se elimina toate probioticele, se accepta doar cele luate sub recomnadarea doctorului ca urmare a uneideficiente dovedite cu teste medicale
4. In rest se poate manca orice, nici o restictie.

La ce ne putem astepta de rau:
1. In cazul copiilor autisti – la inceput de tratament copilul poate sa aiba mai evidente simptomele de autism (awakening) . Adica copilul este mai agitat, se trezeste noaptea, autostimularea este mai prezenta (da din manute, merge pe varfuri, starea de zomby, etc), devine mai violent, face crize din orice. Cand copilul atinge starea asta e bine sa ne oprim la doza la care s-a ajuns in ziua respectiva in ceea ce priveste inlinul. Aceasta stare poate dura mai mult sau mai putin, mai mlt chiar si 8 saptmani. Multi parininti renunta in timpul acesta crezand ca tratamentul nu fucntioneaza, dar dupa ce continuati simptomele se diminueaza si incep lucrurile pozitive. S-ar putea ca efectele pozitive sa apara in acelasi timp. Dr Nemechek spune ca toti copii care au autism trec prin starea asta de deteriorare la inceput. Ei bine noi nu am avut nimic din toate astea sau daca a fost a trecut neobservata.
2. Eruptii cutanate: pielease inroseste si apar basicute pe piept, gat, membre, etc. E o faza prin care marea majoritate trece. In cazul nostru a durat 2 saptmani fara sa fie nevoie de medicamente. Dr recomanda in cazui mai seriaose sa se ia medicamente pt alergii. Sunt si cazuri extreme de alergie la ulei de peste si in cazul asta se intrerupe uleiul de peste (f rar astfel de cazuri)
3. Constiparie. Dr recomanda sa se ia laxative in periaodele respective, dar nu probiotice. Aceastea sunt interzise pe perioada protocolului.
4. Diaree, poate aparea de la netolerarea a prea mult ulei. In acest caz caca are textura uleioasa, caz in care se reduce uleiul si se introduce f lent. Poate apare si de la eliminarea si inclocuirea bacteriilor neadecvate din intestine.
5. Violenta, crize si agitatie dupa ce s-a trecut de periaoda de declin de la inceput. In acest caz Dr recomanda sa se reduca doza de inulin. De exemplu daca doza de inulin a fost de ½ lingurita de inulin cand apare awakening (nr. 1) si se opreste la ace asta doza si se continua cu aceasta doza 5 luni si deodata apare violenta, criza, se poate diminua doza cu 1/8 dintr-o linfurita la 10 zile (in acelasi ritm in care s-a crescut)
6. Perioade de raceala, gripa, gastro,etc in timpul tratamentului au manifestari mai violente si dispar efectele pozitive, care reapar dupa ce copilul se simte mai bine.
La ce ne putem astepta de bine :
1. Copilul devine mai prezent si participa mai bine la terapie
2. Se uita mai des si evident in ochi nostri;
3. E mai calm si mai atent; observa mai bine ce e in jurul lui;
4. E mai dispus pt a invata si se juca;
5. are mai multa pofta de mancare si devine interesat sa incerce lucruri noi de mancat
6. incepe sa spuna cuvinte noi pe care le-a auzit in mediu si nu neaparat la terapie
7. avanseaza bine pe receptiv
8. itelege mai bine ce i se spune si poate sa faca ce i se cere
Ameliorarile 1-7 pot apare la doar dupa 2-3 luni de tratament
Ameliorari care apar mai greu dar totusi apar:
9. Costitipatia, direea si problemele de somn
10. Vorbirea funcionala
11. Incetarea sau diminuarea stimming (autostimularea)
12. Diminuarea problemelor senzoriale
13. Ameliorarea totala.

Noi am inceput intai cu uleide peste si ulei de masline in mancare pe 15 ianuarie 2019. Ne-a fost frica sa incepem tot deodata pt ca daca avea vreo reactie nu am fi stiut de la ce este. Imediat au aparut problemele cutanate care au durat cam 2 saptmani. Pe 28 ianuarie am introdus inulinul pudra, iar pe 14 feb am introdus uleiul de masline si dat cu seringa 7.5ml (1/2 lingura).
Am avut primele efecte pozitive cam dupa 2 luni, efecte pe care toata lumea le-a remarcat.
La inceput nu am utilizat marcile recomandate: am utilizat ulei de peste lichid de la Efamol si nici ulei de masline cu sigla COOC. Am utilizat ulei de masline extra virgin bio. Cu toatea astea am avut rezultate pozitive. Acum dupa ce am vazut rezultatele ne-am procurat si marcile recomandata, care sunt mai scumpe datorita faptului ca sunt mai greu de procurat si se plateste posta in plus.
Noi am fost f neincrezatori la inceput, dar ne-a trecut repede dupa ce copilul non-verbal, cu autims sever a inceput sa zica cuvinte care niciodata nu au fost introduse in terapie. Si in plus mananca supa de orice fel, orez. Asta cand anul trecut manca doar paine si cereale uscate. Merita incercat!
poly

Protocolul Nemechek pareri personale

Postby poly » Wed Apr 03, 2019 3:44 pm

M-am tot gandit sa aduc completari la mesajul ce l-am scris zilele trecute despre Protocolul Nemechek si am decis sa o fac.
Produsele recomandate de Dr Nemechek sunt destul de scumpe si dificil de procurat pt ceteanul roman de rand.
In cartea lui, pe pagina de facebook a parintilor cu copii autisti care tin acest tratament, pe youtube, toata lumea recomanda marcile enumerate de mine in mesajul trecut. Sunt f stricti cu asta si spun sus si tare ca daca folosesim alta marca riscam sa nu avem rezutate. Atat de stricti incat pe pagina de facebook aminitia chiar esti blocat si mesajele iti sunt sterse daca pomenesti alte marci. Unul din motive este acela ca alte marci contin vitamin adaugate si vitaminele si mineralele care nu au surse naturale influnenteaza negativ tratamentul.
Ei bine brandul NOW DHA 500mg aflat pe lista recomandatelor contine vitamina E (natural d-alpha tocopherols) din sursa de soia. Marca de Nordic Naturals Ultimate Omega Xtra nu este recomandat pt ca are in compozitie si Vitamina D (numai ca aici sursa este char uleiul de masline). Unde vreau sa ajung cu asta. Vreau sa spun ca daca nu aveti posibilitati materiale si logistice sa cumparati marcile recomandate puteti sa incercat isi produse autohtone.
Va sfatuiesc sa alegeti un produs cat mai pur care nu are ajutati aditivi si alte chimicale. Uleiul de masline sa fie presat la rece, extra virgin si bio.
Uleiul de peste la fel sa fie cat mai natural fara aditivi, la fel si inulinul
Noi primele doua luni am folosit ulei de peste alta marca efamol:
https://well.ca/products/efamolefalex_1 ... utEALw_wcB
iar uleiulde masline marca Emile Noel aici: https://www.emilenoel.com/en/produits-2 ... es-dolive/
Si au functionat la fel de bine ca acum cand folosim uleiul de masline recomandat. Nici acum nu folosim uleiul de peste recomandat ci cel pe care l-am mentionat mai sus cu vitamina D.
Am ales pe cel cu vitamina D pt ca este mai concentrat si treb sa-i dam o cantitate mai mica ca sa avem necesarul de EPA+ DHA. Cand terminam sticla o sa comand din cel recomandat ca deja copilul s-a obisnuit cu gustul si am sa va tin la curent aici daca sunt schimbari.
Am tinut strict recomandarea sa scoatem toate vitaminele, mineralele si suplimentele alimentare si probiotice. Multe din ele au aditivi si alte chimicale care intr-adevar intarzie sau blocheaza efectul tratamentului.
Daca folositi marci nerecomandate si nu aveti rezultate atunci puteti incerca altceva mai de calitate sau daca va permiteti chiar marcile recomandate. Dr Nemecheck spune ca rezultatele trebuie sa apara cam in 2 luni (in cazul nostru a fost asa).
La inceputul anului 2019 Dr Nemechek a scos un video pe youtube despre uleiul de masline (greu de procurat pt cine nu locuieste in US) si chiar asta recomanda si da exemplu parca pakistanul. Adica daca nu puteti procura uliul recomandat sa-l folositi pe cel mai de incredere care se gaseste pe plan local. Piata romaneasca e plina de ulei de masline, numai ca numai Dumnezeu stie cat e falsificat. Asa ca va recomand sa fiti vigilenti.
Noi acum folosim la gatit ulei de masline Emile Noel (inclusiv pt copil) iar cu seringa ii dam doza pt varsta lui de 7.5mil cu seringa din cel recomandat cu COOC.
Dar cel mai important lucru in tratament este renuntarea la uleiurile omega 6 (ulei de floarea soarelui si altele cu omega 6) Dr Nemechek recomandat pt gatit acolo unde nu se poate permite uleiul de masline ca alterantiva uleiul de rapita (Canola) dar si acesta sa fie extra virgin si bio. Unde locuim noi acesta e f ieftin cel mai ieftin de pe piata si l-am folosit ani de zile, dar de cand am inceput tratamentul am trecut pe ulei de masline si la gatit.
Am facut aceste precizari pt ca nu vreau ca cineva sa fie descurajat sa incepa tratamentul pt copil din cauza costurilor prea ridicate in cazul produselor recomandate,
Inca o precizare importanta: s-ar putea ca copilul sa nu accepte sub nici unchip uleiul. Noi am incercat inca de la inceputul anului trecut, dar la vremea aia copilul manca doar paine si cereale uscate si suc de portocale cu morcovi. Am incercat cu cateva picaturi cu pipeta pe cereale ulei de peste, faceam paine in casa cu ulei de masline (dar se infomenta pana ii luam din cea cumparata - numai bagheta), am incercat ulei de peste in suc, dar nu mai vroia sa bea nimic cate 2 zile. A fost imposibil sa-l face sa inghita doza zilnica. Am luat o pauza cateva luni si am incercat din nou prin vara, cand am reusit sa-i damcam 1/4 din doza zilnica. Am tot schimbat marcile pana am gasit Efamol (cu gust de lamaie) care l-a acceptat direct din seringa nediluat cu suc, asta dupa un an de zile de incercari. Sfatul este daca nu vrea sa nu-l fortati, incercati iar peste o luna. Incercati sa ii ascundeti in mancare daca mananca ceva lichid sau semilichid, budinci, iaurt, etc. Doza nu trebuie data toata o data, o puteti fragmenta pe durata intregii zile.
Inca o precizare f importanta de care am uitat sa spun in mesajul trecut. Pt adulti si copii mai mari de 10 ani daca nu apar efecte pozitive dupa 2 luni de tratament Dr. Nemechek recomanda un antibiotic in locul inulinului. Antibiotic care are rolul sa restabileasca sanatatea florei intestinale. Antibioticul se cheama Rifaximin si se ia numai 10 zile. In US e f scump (catea mii $), dar in Spania e cam 10 euro, in Ro stiu ca se da pe reteta. Doza este 550 mg de 2ori pe zi pt 10 days. Se poate relua aceeasi doza peste 5-8 luni daca nu apar efectele dorite sau efectele incep sa se diminueze.
Recomand ca daca nu aveti efecte dupa 2 luni cu marci locale, schimbati pt marcile recomandate si daca nici atunci nu apar efecte pozitive puteti inceca acest antibiotic pt copii mai mari de 10 ani.

Nu stati pe ganduri, incepeti cat de repede! Tratamentul e natural si chiar daca nu aveti efecte pozitive nu are cum sa faca rau copilului. Incercati macar pt 2 luni!
poly

Postby poly » Tue Apr 16, 2019 2:10 am

Nu pot sa nu pun aici un site, de fapt un blog al unei persoane adulte cu autism. Din pacate e in emgleza. Atat de multe avem de invatat de la persoanele cu autism care se pot exprima chiar si numai in scris! Spor la cititi si la invatat.
https://awnnetwork.org/blog/page/2/
poly

Cati copii recuperati?

Postby poly » Tue Apr 23, 2019 3:20 pm

Un subiect f interesant pt painti. Cati copii autisti s-au recuperat dupa n ore/ani de terapie? Toata lumea stie ca pe groupul Lovass nu exista nici o data oficiala. Interviurile celor din grup nu se pun. Si eu cunosc personal un adolescent care termina liceul la clasa normala (f verbal biligv chiar) dar inca se joaca cu ursuleti de plusi, se rataceste daca e lasat singur in oras (de marimea orasului Alexandria TL) si nu e in stare sa meraga singur sa cumpere o paine. In schimb face calcule complicate de algebra si analize literare si gramaticale. Deci procentul declarat de Lovaas ca recuperati est f cu semn de intrebare. Sa vedem ce spun studiile stiintifice. Cel mai recent este facut in Franta pe o periaoda de 15 de ani arata ca doar 20% din copii autisti inclusi in stiudiu ajunsi la varsta de 20 de ani au varsta mentala de 13 ani, restul de 80% au varsta mentala de 2-3 ani. Infricosator nu!
Singurul studiu american facut pe 198 de copii doar 17 de copii nu au mai indeplinit criteriul de autism dupa 2 ani de terapie, dar dupa 10 ani avand la baza interviuei telefonice cu parintii toi cei 17 au ramas cu dificultati scolare si probleme neuropsihiatrice. Si mai inficosator, tinand cont ca in America Lovaas e terapia sponsorizata de guvern si a devenit o afacere de miloane de $.

https://www.sciencedaily.com/releases/2 ... 075923.htm
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/30701432

Asta asa pt cei multi parinti fara posibilitati din Ro sa nu se mai simta vinovati ca nu si-au pus copii in 40 de ore de terapie ABA pe saptmana.

Am citit declaratia unui adolescent non-verbal care comunica utilizand o tablita pe care este scris alfabetul si aratand fiecare litera a unui cuvant. Dupa 40 de ore de terapie ABA facute in copilarie a spus ca poate sa-si ierte parinti la chinul la care l-au supus. Intrebat ce a contribuit cel mai mult la dezvotarea lui ca individ a declarat ca cel mai important lucru din viata sa a fost aunci cand familia lui a inceput sa decupeze impreuna cu el fasii de hartie, activitate pe care el o facea zilnic, obsesiv. Acest adolescent, cu toate ca e non-verbal, are un job partime intr-un magazin alimentar, merge si la liceu si este f activ pe facebook si bloguri pt autisti. Pana sa desopere tablita cu alfabetul (daca imi amintesc bine la 14 ani) a fost considerat un caz grav, neavand nici un mijloc de comunicare, fapt care l-a dus de multe ori la depresie si agrsivitate.
Cam atat pt azi!
poly

Protocolul Nemechek din nou

Postby poly » Fri May 03, 2019 3:44 am

A aparut pagina facebook de grup in limba romana, Niste mamici generoase si inimoase au facut posibil acest lucru. Au si subtitrat din videourile dr Nemechek in limba ro.
https://www.facebook.com/groups/Grupdes ... a/?fref=nf
poly

Postby elena vasile » Fri May 31, 2019 11:29 pm

Wow, Ai fost foarte activa in ultima perioada...cred ca sunt multi care au nevoie de astfel de informatii..bravo! buna treaba. Felicitari pentru efortul depus. Ma bucur tare ca mergeti bine pe protocolul cu ulei. Cu toate ca am luat si eu inulin, nu am reusit sa.l pun pe baietel pe tratament pentru ca el merge si la gradinita si mananca acolo, dar ma gandesc poate la vara.
Bence este foarte bine...sincer iti spun, parca nu-mi mai fac asa mari griji despre viitorul lui. Insa mai are de recuperat. Chiar saptamanile trecute sotul meu a fost la gradinita sa vorbeasca pe rand cu terapeuta si cu logopedul....Amandoua i-au spus ca cel mic a progresat foarte mult dar sigur ii mai trebuie 2 ani in gradinita..el are acum 5 ani jumate...e nascut in Nov...dar chiar nu ma grabesc cu scoala..sunt copii neurotipici care merg tarziu la scoala...inca se exprima greut si mai are un comportament usor agresiv/razbunator - are el un "dusman" in grupa...se tot cearta/bat amandoi....si tot vorbesc cu el ca trebuie sa se poarte frumos,...cu surioara lui, la fel, ii ia toate jucariile..nu intelege ca ea e mica si nu poate strange jucariile :))))...ref la limbi, intelege aproape tot ce.i spun in Romana, insa cu cea mica tot in maghiara comunica, si mie tot in maghiar imi raspunde mai mereu...evident ca nu ma deranjeaza, tot copiaza replici din desene animate, pe care el le prefera in engleza...daca aude in maghiara desenele preferate, ma roaga sa scot dublajul...musai sa incep cu el sa lucrez acasa - colorat/desenat. Are tendinta sa-si foloseasca ambele maini. Uraste nasturii, d-aia cred ca nu-mi imbraca nicio camasa, am renuntat sa-i mai cumpar, dar se imbraca singur, singur isi alege hainutele....da, ciorapii tot suciti si.i pune, la gradinita il gasesc mereu cu ei pe dos incaltati. Nu stie sa se lege la siretul de la pantaloni, dar se inchide la fermuar.
Pe partea de bio-interventie, tot cu calciu/ulei de peste/vitamine - e ok..la gradinita i-am introdus lactatele si pare ca le tolereaza bine, insa tot nu vrea sa manance fructe proaspete, nici macar mere - insa mananca afine confiate :) fara probleme. E super incantat sa mergem la hotel, incercam sa.l scoatem cat mai mult din casa, insa e cam obsedat de lifturi - sa le priveasca, sa circule cu ele, sa vada usile automate cum se inchid....nu.l mai luam de acolo...
Cu surioara lui am fost deja la evaluare...cica ar avea o intarziere de limbaj doar...ce pot sa spun, ea are acum 2ani si 3 luni, comunica mult mai bine decat el la 2 ani. Spune pa -pa, szia!, stie cine e mama , tata...cu ea am facut putin terapie prin miscare 3-4 luni ca dupa am revenit la serv. Si a mai facut ceva logopedie, si logopedul ne.a spus ca e incredibil de incapatanata si face numai cum vrea ea...Imi e foarte greu sa spun daca e in spectru sau nu, la fi-miu erau semne evidente, chiar vorbeam cu sotul revazand un video de la aniversarea de 1 an..."uite cum reactiona....si noi nu ne.am dat seama atunci". Dar cu cea mica, nu e asa. Evident ca am fost sa o evaluez la comisia de la stat si o sa primeasca logopedie la cresa. Si peste 1 an, merg inapoi la evaluare sa vedem. Chiar daca e si ea in spectru, e mult mai usoara forma decat a fost la baietel. O sa mai scriu. Numai bine, pupici!
elena vasile

Previous

Return to MEMORIALUL DURERII...COPII AUTISTI SI FAMILIILE LOR