WALDORF??

Moderators: camel, moderators

WALDORF??

Postby lamia » Sat Jan 30, 2010 3:34 am

Buna ziua,
Abia am gasit acest site si sunt un milion de lucruri care as vrea sa le aflu cu ajutorul comunitatii acesteia daca o pot numi si asa.
Unul dintre lucruri ar fi , daca cineva are copii cu autism inscrishi la waldorf.
Baietelul meu are 7 ani si a fost diagnosticat cu note din spectru autist.
Ni-as dorii tare tare mult pentru el o scoala normala. Tinand cont de faptuul ca pana acum a fost la o gradinitza particulara destul de scumpa ca sa fiu sigura ca o sa fie acceptat si tratat frumos, as prefera sa facem o mica pauza financiara si sa-l dau la o scoala de stat.
M-am gandit la waldorf , din cate stiu eu este o scoala care s-ar potrivii de minune unui copil cu autism fiind bazata mai mult pe " hands on".Acum ce pot spune , capacitatea lui de a invata este extraordinara la varsta aceasta este ca un mic buretel gata sa primeasca informatii, dar am vazut si un caz mai putin placut cand copilul unei cunostinte fiind inscris la o scoala normala a fost foarte traumatizat si de copii si de profesori a dezvoltat niste fobii si a trebuit sa faca pauza cativa ani apoi a fost inscris la o scoala speciala.
Ma gandesc ca in cel mai rau caz ne sacrificam cat putem si platim scoala particulara dar as fii foarte interesata de sistemul waldorf.
Scoala 155 o am exact vis-a-vis de mine, saptamana viitoare ma duc sa aflu mai multe de acolo de sistemul waldorf, dar ceea ce ma intereseaza pe mine cel mai mult este , exista parinti pe acest forum cu copii cu prbleme inscrisi la waldorf de care sunt MULTUMITI?
Multumesc
lamia

Postby shakalu » Sun Jan 31, 2010 2:46 pm

waldorf sau step by step sunt sisteme care se potrivesc cel mai bine . doar tu poti insa evalua care din ele versus o scoala normala . in acelasi timp insa , eu nu m-as grabi neaparat . as scrie care sunt cele mai neplacute sau iesite din comun reactii ale lui vlad si as prefera sa mai astept un an si sa lucrez cu ele decat sa-l arunc in vartejul unei scoli indiferent de ce si cum . tine minte ca din pacate , tocmai pentru ca sunt curati , copii sunt extrem de rai . cu cat mai mici cu atat mai rai . ori un copil altfel decat ei va fi luat in vizor destul de repede . eu unul as mai astepta un an ( si ce daca il dai la 8 ani la scoala ?) iar apoi , in primul an , l-as trimite acolo cu shadow . adica cineva care sa fie cumva tot timpul in spatele lui si a il invata cum sa se comporte intr-o situatie noua sau alta . e extrem de important pentru viitorul lui si pentru trauma pe care o va suporta oricum intr-un final , oricat de mult ati vrea sa-l protejati .

oricum , acum , cele mai multe scoli accepta shadow la copii cu dizabiitati , mai ales ca asta il ajuta si pe copilul respectiv dar si pe ceilalti copii in asa fel incat ora sa nu fie deranjata si atmosfera sa fie ok .
shakalu

Multumesc shakalu

Postby lamia » Sun Jan 31, 2010 9:25 pm

Problema cu scoala este ca el in oct implineste 8 ani, deci l-as da la aprox 9 ani dacamai astept un an.
Acum cand spui shadow ,te referi la unul din parinti?
Daca da ma intreb eu nu ar fi copilul la fel de vizat daca e cu mamica sau taticul in clasa?
La gradinitza nu a avit chiar atat de multe probleme, nu este marginalizat (chiar are 2 iubite :oops: ) mai sunt glume dar oare nu am suferit toti mici de anumite glume?
Cel mai frica imi este intradevar de vreo cadere , dar iar ma gandesc daca el o sa aiba 9 ani si ceilalti copii 7 oare nu o sa fie prea mare diferenta , iar luat in vizor iar glume iar una iar alta.
Cum o dau cum o intorc parca nu-mi prea iese.
Ma gandesc la copii cu probleme pe care toti i-am avut in clasa, pan la urma mamica era in fiecare zi cu plasuta sau florile si profesoara avea grija de copilul acela, bun o facem si pe asta daca e nevoie.
Acum nu prea stiu ce sa zic , vlad vorbeste , nu bine dar vorbeste, numara pan la 15, stie litere si invata sa citeaasca si sa scrie, faca adunari si scaderi simple etc.
De luni incep sa caut scoli, multi parinti si doctori m-au sfatuit sa NU ZIC autism si sa gasesc alte chestii, chiar intr-o carte pe care o citeam "understand autism for dummies" iti dadeau un milion de exemple de minciuni cu care copilul tau sa fie protejat dar nu vazut "retard" cum spune omul de rand netrecut prin aceste probleme.
Pacat ca la noi nu exista HOME SCHOOL ca la americani, asta e vedem in cel mai rau caz il retrag si asta e mai stam un an acasa.
lamia

Postby laurentia74 » Mon Feb 01, 2010 8:41 am

Buna! Ma voi referi la Waldorf ,din experienta unei mamici cu care tin legatura si care in aceasta toamna si-a inscris copilul la acest sistem de invatamant: copilul avea la inscriere aproape 8 ani si parintii se declara multumiti pana in acest moment ,deoarece sunt doar 8 copii in clasa, lucreaza destul de degajat[mi-a ramas in minte un exemplu si anume ca o perioada buna elevii au facut linii verticale cat toata fila de caiet;]cred ca le este bine din moment ce fac naveta ,zilnic, Galati-Braila;voi mai cere detalii;cele bune!
laurentia74

ar fii excelent!!!

Postby lamia » Mon Feb 01, 2010 9:23 pm

Te rog eu muuuult daca poti afla si alte detalii sa-mi spui , eu am tot dat sfoara in tara sa aflu de waldorf dar mai ales din punctul de vedere al unui parinte cu copil problematic.
8in clasa suna excelent .
Multumesc
lamia

Return to GRADINITE,SCOLI, UNIVERSITATI