VA ROG MULT, UN SFAT LEGAT DE GRADINITA!

Moderators: camel, moderators

VA ROG MULT, UN SFAT LEGAT DE GRADINITA!

Postby FeliciaD » Fri Mar 20, 2009 5:25 pm

Buna,
Sunt noua aici pe forum, desi il citesc zilnic si datorita informatiilor pe care le-am "furat" de aici, facem acum ABA si avem o gramada de progrese.

Vroiam sa adresez o rugaminte parintilor din Bucuresti> Am ajuns la momentul in care ar trebui sa mergem la o gradinita, incepand doar cu o zi pe saptamana, insa nu stiu ce gradinite sunt dispuse sa ne primeasca, avand in vedere situatia data, plus ca este absolut necesar sa mearga si una dintre terapeute cu el, ca shadow.

Puteti sa ma ajutati? Noi locuim in sectorul 5, ati putea sa imi spuneti ce gradinite frecventeaza /au frecventat copilasii dumneavoastra. Am mare nevoie de ajutor.

Am incercat la o gradinita din Cotroceni, ne-au spus ca il primesc, dar dupa prima zi acolo, deja au inceput sa strambe din nas...ca noi suntem de vina ca il tinem prea putin la gradi...ca ce este aia ABA...pierdere de vreme....ca daca l-am fi lasat la gradinita programul normal ar fi facut mai multe progrese...in fine, cuvinte dureroase, avand in vedere ce sacrificii am facut noi anul acesta de cand facem terapie si faptul ca se vede clar cu ochiul liber o schimbare in bine.

Acum, am intrat intr-o oarecare disperare...avem nevoie de socializare ca de aer, nu as vrea sa mai pierdem vremea. Baietelul nostru este un scump, nu este agresiv, nu se autostimuleaza, este cumintel, executa toate activitatile, daca este putin ajutat, nu creeaza probleme acolo unde merge.

Va rog mult ajutati-ma cu o idee, unde am putea sa il ducem.

Va multumesc mult

Felicia
FeliciaD

Re: VA ROG MULT, UN SFAT LEGAT DE GRADINITA!

Postby dora » Tue Mar 24, 2009 1:37 am

FeliciaD wrote:Buna,
Sunt noua aici pe forum, desi il citesc zilnic si datorita informatiilor pe care le-am "furat" de aici, facem acum ABA si avem o gramada de progrese.

Nu le-ai furat, Felicia ...sunt pe de gratis si daruite din toata inima

Unii le "platesc " cu o poveste, povestea copilului lor
dora

Re: VA ROG MULT, UN SFAT LEGAT DE GRADINITA!

Postby FeliciaD » Tue Mar 24, 2009 11:53 am

"Unii le "platesc " cu o poveste, povestea copilului lor"

Multumesc mult Dora, sa dea bunul Dumnezeu sa le platim si noi la fel....cu o poveste cu final fericit :)
FeliciaD

Postby dora » Thu Mar 26, 2009 12:21 am

Felicia,

mi-as dori sa pot sa-ti spun asa: Cu certificatul de orientare scolara si recomandare scrisa catre cea mai apropiata gradinita de stat te duci la directoare, o rogi sa ceara profesor de sprijin, pana atunci spui ca esti dispusa sa aduci si sa platesti propriul shadow

daca te refuza, o rogi sa scrie si sa motiveze raspunsul

Dar ... suntem spre sfarsitul anului scolar...o sa-ti spuna
Nu avem locuri!!!!

gradinitele particulare -unica solutie
dora

Pentru FeliciaD

Postby lumealuiteo » Thu Mar 26, 2009 12:36 pm

Nu vreau sa va dezamagesc ... poate la Bucuresti aveti mai multe posibilitati!
Am trecut printr-o experienta foarte recenta legata de profesorul de sprijin ... dupa ce am facut "toate demersurile necesare" pentru crearea postului de cadru de sprijin (incepand cu martie 2008!), in toamna anului 2008 s-a repartizat postul de catre CJRAE (Centrul Judetean de Resurse ... Educationale) la gradinita pe care noi am gasit-o si unde am discutat cu d-na directoare si cu educatoarea inca din aprilie 2008 pentru toamna aceluiasi an ...
Intentia noastra a fost sa gasim pe cineva pe care sa-l putem plati in plus, pentru ca era clar ca pentru un singur copil nu ni se da norma intreaga ... dar, fiind vorba de "un post", va dati seama ca a functionat "concursul de imprejurari" ...
Desi in cererea pe care am adresat-o CJRAE am scris ca solicitam cadru de spijin pentru copil cu sindrom autist ne-am trezit in toamna cu o persoana pensionara (venita sa-si completeze veniturile!), fosta educatoare, care nu lucrase niciodata cu copii cu autism! Altfel, persoana foarte punctuala, lasand impresia ca vrea sa faca ceva, dar, din cauza varstei ...
Am frecventat cursurile acelei gradinite timp de cca. 3 luni, dupa care am decis sa ne mutam in alta parte, unde am gasit o d-na educatoare foarte deschisa (este mai tanara decat precedenta!), interesata chiar sa invete dumneaei sa lucreze cu copiii cu autism, sa faca un curs, sa participe la training-uri ... am gasit insa si o "umbra", o persoana tanara, psiholog, foarte interesata si ea ...
Efortul schimbarii a meritat din plin ... rezultatele se vad; sunt mai multe parti pozitive decat negative! Copiii sunt foarte afectuosi, lucru datorat educatoarei, care-i formeaza pentru incurajarea copilului nostru ...

Va doresc multa bafta!
lumealuiteo

Postby FeliciaD » Thu Mar 26, 2009 4:06 pm

Dora,
Nici prin cap nu imi trece sa incerc la o gradinita de stat....stiu sigur ca nu ni se va acorda nici o sansa acolo....
Culmea este, ca nici la particulare nu este usor....primesc copilul si apoi incep comentariile....
Deocamdata, am gasit o gradinita prietenoasa unde ne-au primit cu shadow...mergem doar o zi/saptamana deocamdata, am mers de doua ori pana acum...nu am creat probleme, nici cei de acolo nu au dat semne ca i-ar deranja ceva...acum, cu Dumnezeu inainte, sper sa se integreze acolo.
FeliciaD

Return to GRADINITE,SCOLI, UNIVERSITATI