ORADEA- gradinita cu grupa speciala pentru copii autisti

Moderators: camel, moderators

ORADEA- gradinita cu grupa speciala pentru copii autisti

Postby camel » Wed Jul 30, 2008 4:05 pm

in Oradea, pe bld. Dacia , nr 110, la Gradinita nr.54..din aceasta toamna va exista o grupa speciala doar pentru copii autisti.

eu deja il inscrisesem pe Tudor la o gradinita normala, dar sincer nu aveam mari sperante ca-l vor "tine " acolo mai mult de 2 luni..plus vesnicele explicatii..ca el nu doarme la pranz, ca el nu mananca nimic din ce se serveste acolo, ca el nu vorbeste, dar se stie face inteles daca-l observi etc...nu voiam nici la gradinita speciala in forma pe care o intalnisem pana acum....dar tocmai la momentul oportun, am luat legatura cu parintii din asociatia Bihor si gabi (careia ii multumesc din nou ) mi-a spus de acesta noua varianta si pana acum o consider chiar ceea ce cautam

incerc sa prezint mai jos despre ce este vorba:
grupa va fi din doar 4 copii, pentru inscriere este necesar sa aiba deja copilul dosarul de handicap..noi acum umblam de bezmetici dupa acte, dar il rezolvam luna asta

gradinita e de stat si in plus, pentru aceasta grupa speciala, toate cheltuielile sunt suportate de Consiliul Judetean Bihor (inclusiv hrana etc)

grupa va avea o educatoare, o ingrijitoare (ambele cu experinta in invatamantul special) si 2 terapeute cu experienta in invatamantul special si cu specializare pe terapii pentru copii autisti..mai mult de jumatate din programul zilnic va fi terapie..

un alt aspect important va fi faptul ca zilnic o ora copiii din grupa speciala se vor juca impreuna cu cei din grupele de masa sau in curte sau in clasele lor..pe mine m-a interesat foarte mult aspectul acesta, caci tudor are capacitatea de a imita de la cei mai mari ca el si invata foarte repede de la ei

curtea este imprejmuita, oferind grad mare de protectie, caci la viteza alor nostri ma interesa mult sa nu existe sansa sa evadeze din curte in sosea..nu e cazul...in plus curtea e mare, cu gazon ingrijit, cu multe jucarii noi si sigure, cu spatii de protectie in jurul lor (acele covorase antishock)

grupa speciala are 2 sali..una cu 4 birouri speciale proiectate pentru terapia copiilor autisti, in sensul ca in jur sunt delimitate cu etajere, sertarase, incat sa nu-i distraga atentia ceea ce face copilului de la biroul vecin..este piscina cu mingi si multe jocuri educative..iar a doua clasa este cu cele 4 patuturi si saltele pentru exercitii de kinetoterapie..pentru kinetoterapie am inteles ca exista acces si la o alta sala in cadrul gradinitei..in imediata apropiere a celor doua clase este baia si sala de mese..deci copilul nu trebuie sa traverseze dintr-o cladire in alta...totul e nou, curat, gandit sa ofere copilului siguranta si confort

nu stiu ce sa va mai spun..eu am fost incantata de ceea ce am vazut..despre cele doua terapeute am numai recomandari bune primite de peste tot.. deja tudor se intelege foarte bine cu una dintre ele, dupa numai doua intilniri si in felul lui stie ca ea este "doamna profesoara" si o urmeaza si-i cere ajutorul

daca sunt parinti interesati ofer cu placere date de contact..sau puteti intreba pe oricare dintre parintii din asociatia bihor, caci ei cunosc si terapeutele si acest proiect..care deja nu mai e in faza de proiect, e o certitudine, exista toate aprobarile si din 15 septembrie 2008 "incepe gradinita"

m-am gandit sa postez aici detaliile despre aceasta gradinita, caci desi toata lumea stia de ea, in sensul ca exista mediatizare pe la spital si in alte locuri unde ajungem noi cu copilasii nostri pentru diagnosticare si cautare de remedii..totusi nimeni nu mi-a spus de varianta aceasta..am aflat relativ tarziu, dupa cum am spus tot de la un parinte
camel

Postby dora » Mon Aug 04, 2008 1:49 pm

Camel,
ma bucur ca ne scrii ...sunt vesti bune
Daca fiecare parinte s-ar transforma intr-un soi de reporter special ne-ar fi mult mai bine tuturor...in primul rand copiilor nostri
Cu totii am simtit la un moment dat, dureros de tare, lipsa informatiilor...
Si multi am inceput sa dam mai departe putinul pe care l-am aflat...
Mi-as dori ca in fiecare gradinita sa fie o grupa pentru patru copii autisti...
dora

Postby camel » Mon Aug 04, 2008 6:25 pm

tocmai de aceea am scris, caci suntem la inceput si am apreciat fiecare informatie primita, care a mai scurtat din drumul spre recuperarea copilului meu

deja i-am mai gasit un mic coleg de numai 2 ani jumate, acum sunt 3 baieti..bineinteles, mamica nu stia de existenta acestei grupe speciale, desi parcusese partial pasii facuti deja si de mine...asa ca parerea mea ramane ca tot netul, mai ales aceste doua forumuri unde scriu parintii copiilor cu autism sunt cea mai buna cale de a afla o informatie in acest domeniu

promit sa revin peste cateva luni si cu informatii privind rezultatele copilului meu la aceasta grupa speciala..dar cel putin acum la inceput pentru prima data sunt 100% convinsa ca am ales varianta optima pentru el, ma refer la oscilatia intre gradinita normala si cea speciala..aceasta noua varianta mi s-a parut ca imbina avantajele ambelor..terapie specializata pentru diagnosticul lui si grija-ocrotire-intelegere pentru manifestarile lui speciale si totodata posibilitatea integrarii intre copiii fara nicio deficienta si implicit achizionarea de noi obiceiuri de la ei prin imitatie datorita timpului petrecut zi de zi intre ei (dupa cum ziceam o ora, o ora jumate sunt planificate activitati comune)
camel

Postby paun » Fri Sep 19, 2008 2:44 pm

Pe 01 octombrie vom incepe si noi activitatea cu copiii autisti in Slobozia.
Avem un spatiu de la primarie, adica sunt 3 garsoniere, usor modificate , adica avem 4 camere de lucru si 3 bai. Se va lucra cu un un copil in camera.
Suntem la inceput, venim cu materiale de acasa, o sa primim si mobilierul - strict deocamdata, vom face carte de munca fetelor si sa speram ca lucrurile vor prinde contur.
Se intampla insa ca parintii din Slobozia sa nu doreasca sa se implice prea mult...asta e.

Astept sugestii si intrebari
0729 12 45 96
Ema, feb 2002, autism infantil, face ABA acasa

povestea Emei http://www.invingemautismul.rO
BLOG www.florina-emilia.blogspot.com
paun

Postby gabi.b » Fri Sep 19, 2008 4:59 pm

Felicitari , Mari !...Cat despre unii parinti...sunt greu de convins , motivele pentru care stau deoparte sunt diverse , diferite chiar de la caz la caz...Poate ca se vor razgandi , de fapt sunt sigura de asta ca asa a fost si la noi, in momentul in care incep sa apara rezultatele ...orice inceput e greu...Mult noroc !!!
gabi.b

Postby formykid » Thu Feb 26, 2009 8:52 pm

Buna
M-ar tenta sa vad niste filmulete. Noi inca nu avem 2 ani dar as vrea sa am un termen de comparatie-cum sunt copilasii,etc. Am avea posibilitatea sa mergem acolo in vara
Merci
formykid

Postby dora » Sat Oct 03, 2009 8:49 pm

Grădiniţa nr. 54 din Oradea

În parteneriat cu o grădiniţă şi universitate din Belgia

În această vară, la Grădiniţa nr. 54 din Oradea (grădiniţă cu program prelungit), s-a „revoluţionat” (adică s-a schimbat) instalaţia de încălzire, au fost zugrăvite oficiile, băile, bucătăria şi coridoarele, iar la învăţământul special au fost zugrăvite şi raşchetate şi sălile de grupă.

Grădiniţa de pe bulevardul Dacia nr. 110 este binecuvântată de Domnul, la „răscruce” de drumuri europene, într-un paradis de verdeaţă, cu un parc de joacă asemeni unei oaze de încântat privirea
.
Dacă afară, natura şi primăria au fost darnice, înăuntru, tot ce se vede e rod al gândirii, imaginaţiei şi muncii educatoarelor, în frunte cu Eleonora Curtui, directoare de un an, dar educatoare de 26 de ani în această unitate, venită la un an după deschiderea grădiniţei.
„Am schimbat mobilierul în trei săli de grupă la învăţământul de masă. La învăţământul special, în toate trei sălile este mobilier nou. Tot la învăţământul special, într-o sală avem mobilier special pentru copiii autişti, primit din Belgia (sponzorizare din partea unei fundaţii). Avem un proiect în derulare cu finanţare nerambursabilă pentru amenajarea unui cabinet de documentare şi informare pentru cadrele didactice şi de consiliere pentru părinţi (proiect în valoare de 8.000 de lei), parte din aparatură a fost achiziţionată.”

Învăţământ special gratuit

Grădiniţa nr. 54 funcţionează cu opt grupe de copii la învăţământul de masă şi trei grupe la învăţământul special, în total, 215 copii. De subliniat este faptul că la învăţământul special, în două din cele trei grupe, copiii provin din familii, părinţii îşi aduc copiii aici din tot oraşul (din Ioşia, Velenţa, Nufărul, Cantemir), ba chiar şi din Sânmartin, Biharia şi Abram. Îi aduc dimineaţa şi îi iau acasă după ora 16.00, fără să plătească nimic. Totul este suportat de Consiliul judeţean.

La fiecare grupă specială există câte un psiholog, două educatoare şi o îngrijitoare, plus o asistentă, un kinetoterapeut şi o infirmieră pentru toate trei grupele. Terapia se desfăşoară în cabinetul de psihologie. Din cele trei grupe specială, în una sunt copii cu deficienţe locomotorii, în a doua, autiştii, iar în cea de-a treia, copii cu deficienţe multiple.

Copiii cu nevoi speciale au vârsta cuprinsă între 3 şi 6 ani, maximum 9 ani.
Se fac demersuri pentru obţinerea unui microbuz care să-i ridice de-acasă pe copiii din familiile orădene. Într-o grupă, copiii provin de la centrul de plasament.
Parteneriat şcolar cu belgienii

Cadrele didactice de la Grădiniţa nr. 54 comunică prin internet cu colegi de breaslă de la o grădiniţă din Lier, Belgia. Tema proiectului este „Grădiniţa în Europa”, iar în acest context, partenerii de proiect fac schimb de experienţă, comunică despre activităţile desfăşurate, excursiile şi vizitele efectuate, expediindu-şi poze edificatoare.

Cel de-al doilea proiect internaţional de parteneriat este cu Universitatea Katho/ Ipsoc din Belgia. Proiectul se intitulează „Vorbirea cu sprijinul semnelor” şi vizează doar învăţământul special. Partenerii belgieni vin însoţiţi de studenţi. Ei ţin cursuri cu cadrele didactice, iar studenţii desfăşoară activităţi cu copiii din grupele speciale.
Ca şi la Grădiniţa nr. 53, şi la 54, am avut parte de o surpriză, care se cheamă Ana-Maria Haidu. O educatoare-medic (rezidenţiat), titrată, cu masterate, şi cu 9,80 la concursul naţional unic de titularizare din acest an, care şi-a ales la repartiţie să lucreze în această unitate. Şi unde mai pui că are liceul pedagogic la bază.
„Îmi sunt dragi copiii. Simt că în acest domeniu pot să mă realizez profesional mai bine decât dacă aş profesa ca medic. De fapt, de mică am visat să ajung dascăl”, ne-a spus Ana-Maria.
Şi la învăţământul special a fost repartizată o educatoare tânără, Diana Bunta, aflată în primul său an de activitate didactică. (Ov. Dan)

P.S. Pentru mai multe poze, accesaţi Galeria foto: În parteneriat cu o grădiniţă şi universitate din Belgia.

http://www.ovidan.ro/?p=articles.details.1353
dora

Return to GRADINITE,SCOLI, UNIVERSITATI