Carti in biblioteci publice

Moderators: camel, moderators

Carti in biblioteci publice

Postby Magister » Thu Jun 22, 2006 12:57 pm

* La filiala Sociologie a BCU (Biblioteca Centrala Universitara) din str. Schitu Magureanu 9 (?) se afla:
- Uta Frith (ed.) - Autism and Asperger's Syndrome
- Roger N. Meyer - Asperger's Syndrome Employment Workbook
(ultima am citit-o dar e cam stresanta, nu ajuta deloc la esenta motivatiei)

* La sediul central al BCU sunt mai multe, in general vechi, dintre care NU va recomand:
- Bruno Bettelheim - La forteresse vide
n.1974, recent Dx - sindrom Asperger
"Nu imi propun sa scriu o oda decaderii, ci sa ma laud cu placerea cocosului cantator dimineata, cocotat peste cuibar, chiar numai pentru a-mi trezi vecinii" Henry David Thoreau - Walden
Magister

Postby Magister » Mon Nov 26, 2007 12:58 pm

Roger N. Meyer - Asperger's Syndrome Employment Workbook
a disparut de ceva timp din catalogul BCU si din biblioteca de Sociologie. Era o donatie personala; nu stiu unde a ajuns - sper ca pe maini bune, sa fie inca de folos ;-)

Alte carti electronice (de fapt se afla in arhiva SpringerLink prin Net, dar numai anumite institutii au abonament, inclusiv BCU):
* Understanding Asperger Syndrome and High Functioning Autism - Gary Mesibov, Victoria Shea
* Learning disabilities in older adolescents and adults - Lynda J. Katz, Gerald Goldstein
* The research basis for Autism intervention - Eric Schopler
n.1974, recent Dx - sindrom Asperger
"Nu imi propun sa scriu o oda decaderii, ci sa ma laud cu placerea cocosului cantator dimineata, cocotat peste cuibar, chiar numai pentru a-mi trezi vecinii" Henry David Thoreau - Walden
Magister

Return to CARTI, FILME AUTISM