ce poate face fiecare pentru el insusi

Moderators: camel, moderators

Postby anamari » Wed Nov 08, 2006 2:01 pm

De ce?

pentru ca pe un alt forum port o discutie cu un alt parinte despre AD/Hd si desi discutia noastra a atins nu o data termeni tehnici (de neurologie, psihologie), problema de metodica a cercetarii medicale si desi exista psihologi si medici pe forum nici unul nu a intervenit cu un comentariu la acei termeni tehnici...
de ce?
a.sunt depasiti de terminologie
b. nu le pasa
c. ei sunt profesionisti, noi amatori, si chiar daca ne-ar explica nu am pricepe...
d.?nu stiu, nu am studii de psihologie sau de medicina.
e. toate cele de mai sus...

ps. multumesc dora....
Alex 1993 -deficit atentional, intarziere de limbaj(recuperata)
anamari

paranteza

Postby dianamaria » Wed Nov 08, 2006 8:26 pm

Multumesc, Axia, pentru urari...in stresul in care suntem de obicei, ziua de sarbatoare de azi a fost bine venita. Am avut un moment festiv cu tutorii si un tort de ciocolata foarte apreciat - si spre deosebire de acum sase luni, a suflat in luminare si a aplaudat cu noi la "la multi ani"...probabil daca am compara filmarile s-ar vedea diferenta intre cele doua "zile ale lui Razvan" (ziua de nastere de acum sase luni a fost chiar la inceputul terapiei).
Va doresc tuturor zile onomastice cit mai fericite pentru copii vostri.
Mihai-Razvan, 2001, terapia ABA din 2006
dianamaria

Postby paun » Thu Nov 09, 2006 1:31 pm

Zugoor wrote:M-am regasit in tot ce s-a vorbit aici.
Nu vad nici eu de ce un parinte nu ar putea fi tutore,si sunt de acord cu tot ce a scris Dianamaria in privinta asta.Parintele ca si tutore mi se pare o alternativa extraordinara la a nu face nimic si a astepta sa gasesti oamenii potriviti.Asa ca sunt tutore,promter,tovaras de joaca,shadow la gradi,mama,gospodina,etcMi s-a zis ca nu voi rezista,ei bine,nu a fost asa,desi de multe ori sunt la limita.Asta cred ca e un motiv pt. care mama nu ar trebui sa fie tutore,pt. ca risti sa o iei razna.
Pe mine ratiunea m-a facut sa renunt la serviciu iar disperarea ma face sa caut noaptea pe net ..ceva salvator,sa citesc,sa caut solutii,sa intreb alti parinti.Disperare ca timpul trece.

ma alatur si eu parintilor care fac si " meseria " de tutore, e greu...dar asa poti sti exact ce ai de facut cand pleaca tutorii, si poti intervenii la eventualele greseli...
de multe ori Ema speculeaza la mine cand ii dau comenzi...dar ce pot sa fac? simt cum mi se increteste parul, o iau de la capat , numar pana la 10, trag aer in piept si spun "POTI MAI BINE"...
credeti-ma ca noaptea visez cum fac programele cu Ema...dimineata ma uit la ea cum doarme si-mi vine sa o mananc de draga ce-mi este...

Mari, mami de Ema
www.help-ema.puls-il.ro
paun

Previous

Return to CUM SA FIM PARINTI MAI BUNI