Al doilea copil

Moderators: camel, moderators

Postby camel » Thu Jul 03, 2008 5:51 pm

povestea si diagnosticul lui tudor l-am prezentat la sectiunea "o zi cu copilul meu"
noi doream si al doilea copil..dar am fi vrut sa fie macar o diferenta de 4 ani intre ei, caci stiam ca neavand ajutor ne va fi f greu cu doi micuti..dar data fiind starea de vesnica boala a lui tudor din primul an, am ajuns la concluzia, ca un copil cu imunitatea lui nu va putea face fata la cresa si nici cu bona sa-l las nu va fi posibil (caci numai eu stiu de cata ingrijire a avut nevoie si nicio bona pentru orice salariu nu ar fi fost dispusa la grija si sacrificiile necesare lui in acea perioada)..asa ca sa raman legal in concediu inca doi ani si sa-l "intaresc" pentru viata sociala..am grabit venirea pe lume si a celui de al doilea copil..astfel cu o diferenta de 1 an si 10 luni fata de tudor a venit pe lume fetita mea, un cadou deosebit de 8 martie

cu ea nu am avut nicio problema in domeniul raceli, a facut si ea 2-3 raceli usoare, ca orice copil, e un copil vesel, mereu in "fustele mele"..pe tudor il adora..cand il luam de la terapie pe tudor, desi au fost despartiti doar 45 minute il imbratiseaza si musca dragatos ..asa-i felul ei de a pupa, cica

dar sa revin la subiectul topicului! aveam curajul sa fac al doilea copil daca stiam de diagnosticul lui tudor? nu stiu, sincer va spun
de cand am inceput sa banuiesc problemele lui tudor am inceput sa o urmaresc si pe fetita...mai ales ca aveam sperante mari in ea ca sa-i serveasca de exemplu..caci mai aveam cunoscuti cu doi copii apropiati ca varsta si baiatul cel mare "mai puturos" a ajuns sa faca la olita dupa ce a vazut-o pe surioara cea mica, si la vorbit tot asa si-a dat drumul cand a inceput cea mica sa vorbeasca...din nou spun, astea erau gandurrile mele inainte sa stiu ca tudor nu e doar "puturos" si-si da drumul mai incet...
dar ea are acum 1 an si 3 luni si spune doar "me-me" si "ba-ba"..totusi parca le spune cu sens, caci striga "me-me " cand ma cauta pe mine, iar "ba-ba" este strabunica ei de 81 ani care ne-ajutat cand era bebe
este si ea mereu in miscare, nu sta un minut in loc, umbla de la 10 luni, dar totusi nu sare ore in sir pe saltele ca si tudor
nu vrea nici ea la olita..parca-i foc asa fuge
a avut si ea o periaoda de vreo 2 luni cand se trezea 2 ore ..dar nu cu crize..ci radea si ca sa nu-l deranjam pe tudor, mergeam si ne uitam de la 3 la 5 naoptea la desene animate..dar acum nu am asteptat sa treaca 2 ani de nesomn, i-am spus medicului homeopat de situatie si cam dupa 2 incercari s-a rezolvat, am terminat cu vizionarile nocturne
se uita atent la mine, rade, dar parca nici ea nu intoarce capul cand o strig pe nume..acum nu stiu, se joaca cu mine, ca in loc sa intoarca capul ea fuge si mai cu viteza, stiind ca o urmaresc sau nici ea nu se identifica cu numele ei?!
incapatinata este..dar nu in sensul crizelor de isterie a lui tudor
cu mincarea totusi eu zic ca e destul de bine, accepta mancare diversificata...nu doar 5-6 alimente ca si tudor

chiar sunt derutata si speriata..sunt asa usor de ignorat sau exagerat unele semne..eu tot compar cu ce am observat la tudor..terapeuta lui tudor, care a vazut in diferite ocazii si fetita zice ca totusi ar fi ok, ca exagerez eu din cauza experientei cu tudor...acum o mai las cateva luni, daca tot nu-si da drumul la vorbe si observ ca apar si alte semne ingrijorataore..incep drumurile si cu ea
camel

Re: Al doilea copil

Postby camel » Mon May 13, 2013 8:42 pm

la Conferinta ABA editia II, dna. dr. Iuliana Dobrescu ne-a prezentat un articol din martie 2013 "In spatele autismului", care continea un studiu validat stiintific, potrivit caruia, sansele ca si frati ai copilului cu TSA sa se regaseasca in spectru, sunt de 14,8%
camel

Previous

Return to CUM SA FIM PARINTI MAI BUNI