Evenimente ARAD

Moderators: camel, moderators

Evenimente ARAD

Postby dora » Thu Dec 29, 2011 6:26 pm

http://autismfriendsarad.blogspot.com/2 ... tiuni.html

Campania ”Sunt copil autist” a luat sfârșit 2011-09-12
În data de 11 septembrie a avut loc ultima zi din cadrul Campaniei ”Sunt copil autist – M-aș bucura să vrei să mă cunoști” unde, după cum am promis, am avut parte de foarte multă distracție și surprize pentru cei mici, iar în final, am plecat pe mal într-un marș către Primăria Municipiului Arad care a fost iluminată în albastru

Totodată, ca semn că această campanie a avut rezultatul dorit, cei implicați, împreună cu copiii, au lansat baloanele cu heliu de culoare albastră

„Prietenii lui Pro au făcut spectacol și s-au simțit bine alături de cei mici, și cu siguranță am dori să repetăm experiența”, a declarat Bogdan Ioja, voluntar Pro Prietenia

Voluntari implicați: Anamaria Nyeki – Coordonator Voluntari, Nyeki Silvester, Ștecko Alexandru, Bogdan Ioja, Titus Radu, Mihăieș Ana-Maria, Botiș Ruxandra, Vasile Dora, Gologan Andreea, Rește Ioana Adela, Bugariu Alexandra, Galiș Ruben, Chiosa Monica, Huțiu Ciprian și Oana Puie

Partenerii acțiunii au fost Asociațiile Autismul, Friends, Diamant, Down Art, Educatio, Centrul Cultural Județean, Centrul Județean de Voluntariat și Consiliul Județean Arad

reporter – Fundația Pro Prietenia Arad
dora

Postby dora » Wed Mar 21, 2012 2:35 pm

Sub tema “Terapie prin Arta – Serbarea Craciunului” va avea loc duminica 18 dec 2011, la sediul Teatrului de Marionete Arad, un eveniment dedicat copiilor/tinerilor cu autism. Asociatia Friends, initiata de un mic grup al parintilor “militanti”, ce au copii cu autism, organizeaza acest eveniment cu sprijinul asociatiei Prosweden.

Ieri 13.12.2011 am participat la o conferinta de presa in care am anuntat si infiintarea Prosweden. Tot in aceasta conferinta am subliniat ca aceasta actiune comuna din ziua de 18 dec, cu cei de la Friends, face parte dintr-o serie de actiuni ce se vor desfasura sub titlul “Terapie prin Arta”. Intentia este ca acesti copii si tineri cu autism sa participe la diverse actiuni ce au ca scop sa-i stimuleze si sa-i scoata la “lumina” din garderobele prin care se ascund.

In colaborare cu artisti plastici, muzicieni, fotografi, coreografi, sa organizam in prima jumatate a anului 2012 evenimente cu diverse teme artistice la care tinerii si copii cu autisti sa-si exprime latura artistica a caracterului lor. La toate aceste actiuni, Prosweden va fi partener si va incerca sa coordoneze o supraveghere/participare specializata.

Noi am propus ca impreuna cu cei afiliati la Prosweden ca si parteneri, cum ar fi Asociatia Studentilor Medicinisti Arad, profesori de la Universitatea Vasile Goldis, medici de prin clinici de specialitate aradene, ce doresc sa se implice la aceste actiuni, sa asiguram o supraveghere de specialitate. Intentia este ca pe baza concluziilor actiunilor sub titlul “Terapia prin Arta”, acesti colaboratori ai nostri sa editeze un raport care sa ne confirme/infirme efectul artei asupra starii generale a acestor copii/tineri cu autism.

Tinta declarata este ca in cazul in care reactia copiilor/tinerilor si parintilor acestora este pozitiva, sa initiem un proiect mai amplu ce se va desfasura pe parcursul a 3-5 ani in care vom folosii diferitele domenii ale artei in procesul de stimulare si integrare sociala a acestor copii/tineri cu autism.

Tot sub egida acestui proiect “Terapia prin Arta” noi cei de la Prosweden dorim sa intram in contact cu lumea adulta din jurul acestor copii/tineri cu autism. Dorim sa le cunoastem problemele, sa le ascultam framantarile si planurile de viitor. Mesajul nostru catre ei este in primul rand “Nu sunteti vinovati de deficienta copiilor sau tinerilor vostri”.

“Zvonuri” precum ca inca in zonele rurale, anumiti parinti isi tin ascunsi copii/tineri prin case, legati de piciorul patului (doar un ex), deoarece se considera blestemati, batuti de dumnezeu, … efectiv ne ingrozesc pe noi oamenii ce mai au cel putin un “dram” de empatie si compasiune. In acest sens ne dorim o colaborare apropiata cu toata societatea civila din judetul Arad, pentru a putea indentifica asemenea cazuri si incerca prin colaborari cu biserica crestina, institutii de specialitate acreditate sa intervina direct, sa eliminam aceste situatii ce nu-si au locul in noul mileniu, in Romania membra a Uniunii Europene.
http://proswedenarad.wordpress.com/2011 ... friends-2/
dora

Return to ARHIVA EVENIMENTE