cum sa facem?

Moderators: camel, moderators

cum sa facem?

Postby Zugoor » Mon Aug 21, 2006 6:54 pm

Va rog sa imi spuneti cum v-ati invatat copiii sa sufle.Noi am incercat cu lumanarea,cu baloanele de sapun si cu pene colorate.Nu a mers nicicum.Voi cum ati reusit?
Zugoor

suflat

Postby bi » Mon Aug 21, 2006 8:17 pm

noi am reusit cu fluier, trompeta care il motivau prin zgomotul produs, bineanteles fluiere care nu necesita mare efort
bi

Postby Zugoor » Mon Aug 21, 2006 10:18 pm

Multumesc,vom incerca si noi .Sa dea D-zeu sa mearga caci curand face 3 ani si vrem sa sufle in lumanare.
Zugoor

Postby paun » Tue Aug 22, 2006 2:48 pm

Ema a reusit cu fluier si cu trompeta, sau pur si simplu daca incep sa fluier din gura ma imita...in lumanare insa nu am reusit s-o fac sa sufle...

Mari si Ema
www.help-ema.puls-il.ro
paun

Postby shakalu » Wed Aug 23, 2006 1:53 am

zugoor ... ia un pai simplu si taie din el astfel incat sa devina scurt : 10-15 cm ... apoi ia o cana si umple cana cu apa ... pune paiul in gura copilului si tine-l de nas in timp ce nu il lasi sa-si scoata paiul din gura ... daca reuseste o data sa sufle si sa faca bulburuci in apa o sa vrea el sa continue sa o faca si o sa faca eforturi sa reuseasca ...

pare complicat ceea ce ti-am spus mai devreme dar este extrem de simplu :)

in acelasi timp , a sufla este o cerinta a celor mai multe teste de evaluari ; eu insa nu m-as gandi ca daca face asta copilul este ceva mai bine ... pana la urma a avea 3 ani inseamna ceva mai mult si mai complicat decat a sufla intr-un pai . e un inceput daca vrei dar continuati ...
shakalu

Postby Zugoor » Thu Aug 24, 2006 4:34 pm

Multumim pt. sfaturi.Le-am aplicat dar, din pacate ,nu au functionat..Referitor la pai,nu suporta sa il tinem de nas si , desi tinea paiul in gura ,respira printre dinti.Daca nu il tinem de nas,bea apa cu paiul.Asa ca, ca si vulpea cu strugurii ,spunem si noi ca, la urma urmei,e doar o achizitie pe care o va face mai tarziu si ,vorba ta , asta nu il va face mai bine.Noi vom incerca in continuare,dar nu vom mai fi atat de dezamagiti de esec.
Putem insa sa ne laudam ca l-am invatat sa sufle nasul . :lol:
Zugoor

Postby Zugoor » Mon Aug 28, 2006 10:05 pm

AZI A SUFLAT IN FLUIER!Mare bucurie!A suflat in fluier de parca o facuse dintotdeauna.In pai si in lumanare inca nu sufla dar,cred ca o va face si pe asta la timpul potrivit.
Multumim din nou pt. sfaturi
Zugoor

Postby dora » Tue Aug 29, 2006 10:01 am

Cu balonasele de sapun v-ati jucat?La noi a fost o vreme mare, mare bucurie....Si a devenit recompensa favorita
dora

Postby Zugoor » Tue Aug 29, 2006 11:43 am

Mi-e frica sa incerc cu ele , sa nu bea solutia si poate sa ii placa,caci are gusturi ciudate(hartie, pietre,etc...).Dar....de ce nu?Voi incerca.
Zugoor

Postby anamari » Wed Aug 30, 2006 4:41 am

Felicitari !!!

cand a suflat in fluier a achizitionat o noua aptitudine-si fiecare achizitie e un pas inainte- ma bucur sincer pentru voi....
Alex 1993 -deficit atentional, intarziere de limbaj(recuperata)
anamari

Postby Zugoor » Wed Aug 30, 2006 12:13 pm

Multumim frumos,Anamari.Pt. el e o achizitie cu atat mai importanta fiindca e sensibil la zgomote,si fluiera desi nu ii face mare placere.
Si noi ne bucuram de achizitiile celorlalti copii de aici.Daca ar sti ei cate vorbim noi despre ei aici si cata lume afla ce au facut....
Dora ,am gresit putin.Noi baloane de sapun am incercat,de alea cu cerculet,si nu merge.Eu am crezut ca te referi la suflat in pai intr-o solutie cu sapun,si cred ca nu la asta te refereai.Noua ne-a zis un parinte ca asa si-a invatat copilul sa sufle,mai si bea din solutie dar merge si asa....
Zugoor

Postby dora » Wed Aug 30, 2006 12:33 pm

Da, la balonase de sapun cu cerculet ma
refeream...poate ar fi de reluat,candva...asa relaxat,daca merge bine, daca nu, mai incercam...ati observat cat de usor simt acesti copii incordarea noastra ?iti trebuie o seninatate incredibila, un optimism exacerbat...si o perseverenta ...iar tutorii sunt cu adevarat de nepretuit...
Eu as vedea cam asa : doi tutori se joaca in pauza cu balonasele:unul tine in mana cerculetul,altul sufla...rad se bucura, le prind... ca si cand ar fi cel mai frumos lucru de pe pamant...daca se baga si el, bine, daca nu, nu-i nimic...bucuria autentica e contagioasa, iar ei simt cand joci teatru numai...vor sa fii acolo cu tot sufletul pentru ei...
dora

Postby Zugoor » Wed Aug 30, 2006 12:48 pm

...
Zugoor

Re: cum sa facem?

Postby geo_sofia » Sun Oct 13, 2013 7:34 pm

incercati cu confetii
geo_sofia

Return to INTREBARI FRECVENTE(ABA)