UKYAP vs. ABC California

Moderators: camel, moderators

Postby FeliciaD » Thu Jun 25, 2009 10:25 am

Somalezu, multumesc

Mi-ai dat numai vesti bune :D
FeliciaD

Postby shakalu » Fri Jun 26, 2009 11:34 am

feliciaD ... intr-adevar din ceea ce povestesti e neaparata nevoie de consultant . programele cognitive se fac intensiv doar in primele 6-8 luni , dupa care urmeaza ca ele sa mearga in paralel cu multe altele care sunt legate de socializare si generalizare . daca voi ati ajuns la 1 ani si jumatate de terapie si nu ati evoluat la capitolele astea este evident ca ati functionat pe baze "academice" cum spui tu ... si cognitivul inseamna doar maxim 10% din ABA . Asa incat decizia voastra de a apela la un consultant este cea corect . Un consultant de altfel va pune mai degraba accent pe dezvoltarea sociala decat pe cea cognitiva . In general accentul este pus pe cognitiv de catre parinti care sunt disperati de lipsurile pe care le are copilul . Un consultant are cognitivul printre ultimele pe lista ...

somalezu ... eu nu pot decat sa ma bucur daca ABC-ul isi stabileste o baza in Romania caci asta nu va insemna decat mai bine pentru o multime de copii . In ceea ce priveste abordarea lasa-ma sa-mi pastrez rezervele mele ca abordarea este diametral opusa fata un consultant din oricare alta institutie . Absolut tot ceea ce am citit despre VB si ceea ce ai mai tu scris prin forum ma duce in aceasi directie : aceleasi lucruri le-a facut si radu de la un moment dat incolo ... ba mai mult , apropo de a gandi si a actiona echipa atunci cand consultantul nu este prin apropiere liz ne-a invatat asta de la inceputuri ... Eu unul nu reusesc sa vad diferente in abordare . Sau ma rog , ele exista dar ...nici nu stiu cum sa explic . Abordarea despre care vorbim si pe care o aplica ABC-ul este parte din terapie si pentru cei de la UKYAP de la un moment incolo . De altfel cred ca ABA asta presupune de la un anumit moment de dezvoltare a copilului . Si mai e ceva : exista "terapie " si dupa ABA . In sensul in care exista o multime de "acorduri fine " care trebuie aranjate in anii ce urmeaza dupa terapie .... iar aceste lucruri nu le pot aranja decat parintii si familia intr-un efort concentrat si pe termen lung .
shakalu

Postby somalezu » Fri Jun 26, 2009 12:06 pm

Shakalul .. nu zice nimeni ca centrul x sau y face lucruri care nu se mai intalnesc in alta parte. Asa cum zici, si cei de la UKYAP fac generalizare la un moement dat.
Diferentele tin nu de <CE> se face, ci de <CAND> si "PE CE> se pune accent.
ABC-ul nu face VB pur (ci doar a imprumutat nishte concepte). Poate ca ei sunt undeva intre VB si Lovaas type programming.
Insa daca vrei neaparat o diferente, gandeste-te ca in VB nu se fac lectii de matching sau de labeling sau imitatie motorie sau instructiuni (nici un fel de receptive) la inceput. Se incepe strict cu mand-ul (formularea cererilor) inainte sa stie copilul ca ala e pufulete, invata sa ceara pufulete. Si nu se fac nici un fel de alte lectii pana nu se invata un anumit set de cereri.
Evident ca si in VB si in alte abordari se fac aceleasi lucruri (lucrurile pe care trebuie sa le stie copilul), diferentele depind doar de ordinea si importanta pe care o dau anumite metodologii unora sa altora din skill-uri.(Ce trebuie obtinut mai intai, ce conteaza mai mult, cum se aleg target-urile).
somalezu

Postby shakalu » Sat Jun 27, 2009 11:59 pm

somalezu ... uneori realizez cat de inadecvata e metoda asta de comunicare , respectiv scrisul :)... nu intodeauna reuseste sa acopere toate sensurile . asa ca o sa-mi permit sa o iau cu inceputul si incetisor .

ok , nu il inveti ceea ce este pufuletele ci cum sa il ceara . si cum il inveti sa ceara ca si concept ? verbal , gest ? fi cat mai specific ca sa nu fac eu ulterior confuzii ...
shakalu

Previous

Return to INTREBARI FRECVENTE(ABA)