CONSULTANT DIN STRAINATATE!!!

Moderators: camel, moderators

CONSULTANT DIN STRAINATATE!!!

Postby FeliciaD » Fri Mar 20, 2009 5:35 pm

Sun mamica unui pusti simpatic foc, in varsta de 5 ani jumate, diagnosticat cu PDD.
Facem terapie de un an si un pic, cate opt ore/zi, avem progrese remarcabile, avem o echipa super si un coordonator priceput, insa, cu toate astea, suntem in impas la unele programe iar de o perioada, am remarcat ca progresele sunt mai lente, parca ne-am blocat.

Am discutat si cu sotul si desi stiu ca ne va fi greu din punct de vedere financiar, am hotarat sa solicitam un consultant din strainatate. Am incercat initial sa luam legatura cu cei de la ABC, insa din cate am inteles deja au 10 copii carora le asigura consultanta si nu mai au cum sa mai ia si alti copii.
Apoi, daca am vazut ca nu reusim cu cei de la ABC, am hotarat sa luam legatura cu cei de la UKYAP.
Am deschis acest subiect aici, in speranta ca vom mai gasi o alta familie dispusa sa mearga alaturi de noi pe acest drum, in speranta ca vom reusi sa impartim cheltuielile comune legate de biletele de avion, cazare si masa care vor trebui asigurate consultantului.
Sau, daca mai sunt familii care citesc acest forum si care au consultant din strainatate, care ar fi dispus sa mai asigure consultanta inca unui copilas, va rugam sa ne contactati la adresa de mail kdfelix2003@yahoo.com.

Multumim mult si multe progrese la toata lumea
Felicia
FeliciaD

Postby somalezu » Sat Mar 21, 2009 1:31 am

Mai ai doua variante : stiu ca unele familii lucreaza sub consultanta din Israel iar cineva din Constanta lucreaza cu un alt consultant din California (Denis nu mai stiu cum, a tinut anul trecut, pe la sfarsitul lui iulie, un curs de vreo trei zile in Bucuresti).
Din pacate nu prea am detalii asupra nici unuia din consultanti (cred insa ca mamica din Constanta monitorizeaza forumul si te va contacta).
Daca nu te contacteaza nimeni in 2-3 zile, revino nu un mesaj si voi incerca sa aflu datele de contact ale celor care lucreaza cu consultanta din Israel.
Pe de alta parte .. deschide un fir de discutie separat pentru problemele in terapie pe care le aveti. S-ar putea sa primesti vreo sugestie de la cei de pe forum .. s-a strans destula experienta aici, probleme concrete nu prea se pun ..
somalezu

Postby FeliciaD » Mon Mar 23, 2009 1:57 pm

Somalezu,
Multumesc mult pentru promptitudine.
Intr-adevar, mamica din Constanta mi-a trimis un mail prin care isi arata disponibilitatea. Din pacate nu am apucat sa vb. mai multe cu ea, fiindca in we nu am avut acces la net. Sper sa ne auzim zilele astea, sa imi povesteasca mai multe.

Legat de consultanta din Israel...nu imi doresc asta pentru baietelul meu...din motive obiective (spun eu!). Cunosc doua familii, ai caror copii fac ABA de aproximativ 3 ani...unul dintre ei, chiar de mai mult timp...si au consultanta din Israel... Imi pare rau sa spun, insa eu consider ca acei copilasi nu sunt nici la jumatatea drumului....dupa atatia ani...ar fi trebuit sa fie aproape de recuperare...zic si eu.
Din cauza asta nu optez pentru Israel...
FeliciaD

Postby FeliciaD » Fri Mar 27, 2009 7:10 pm

Parintii care au consultant de la UKYAP, puteti sa ma ajutati cu o informatie?
Care au fost pasii pentru a solicita serviciile unui consultant? Eu am trimis un mail la UKYAP, acum vreo 5 zile...de fapt, site-ul UKYAP este in reconstructie, asa ca am trimis la Diane Hayward. Inca nu am primit raspuns...cam cat timp ar trebui sa mai astept pana sa solicit in alta parte? Oare imi va raspunde chiar si daca raspunsul este negativ? Sa mai astept? Nu stiu...am o mie de intrebari...este o chestie noua despre care nu cunosc nimic si de asta tot intreb...
As mai avea o optiune, tot in Anglia, dar cred ca este fair sa astept intai un raspuns de la cei de la UKYAP.
Somalezu, am discutat cu mamica din Constanta, ea este incantata de modul de lucru al consultantului din State, insa, din nefericire, ea fiind din Constanta si noi din Bucuresti, nu prea avem ce costuri sa impartim. Ar fi fost bine daca as mai fi gasit o familie din Bucuresti...cu ei aveam ce cheltuieli imparti.
Ma puteti ajuta? Voi cat timp a trebuit sa asteptati pana ati primit raspuns? In cat timp a sosit consultantul? Care au fost pasii?
Sunt ingrijorata...daca nu voi primi raspuns pozitiv...unde sa mai apelez?

Va multumesc mult
Felicia
FeliciaD

Postby simo » Mon Mar 30, 2009 1:15 am

Ai incercat sa iei legatura cu Alina de la UKYAP? Pe forum este Rizla si cred ca ai putea scurta drumul. Noi am avut norocul sa obtinem nr. ei de telefon si am contactat-o direct. Stiu ca ea are obiceiul de a lega workshopurile, daca programul ii permite. Este extraordinara si dupa doar doua workshopuri avem rezultate la care nici nu indrazneam sa speram.
simo

Postby desperados » Mon Mar 30, 2009 9:32 am

Buna Felicia

mai insista la ukyap .Stiu ca ei si au mutat sedilul si poate de aia nu sunt asa prompti
Din cate stiu alina are o lista de asteptare dar merita incercat
Dacautare pe google ABA consultants si o sa ti apara toate centrele sau persoanele acreditate din lume
Bafta multa
desperados

Postby FeliciaD » Mon Mar 30, 2009 11:37 am

Multumesc mult pentru raspunsuri
Am primit raspuns astazi de la Diane Hayward de la UKYAP :D , mi-a transmis ca o sa ma contacteze cat de curand cineva de la ei, pentru detalii.
Simo, Desperados...cu Alina am luat legatura deja. Din pacate, mi-a transmis ca acum nu mai are timp sa mai ia si alti copii. Am inteles ca este foarte ocupata. Va dati seama ca mi-as fi dorit mult sa fie ea consultantul nostru, dar daca nu poate nu avem ce sa facem. Din pacate, nu ne putem permite sa asteptam.

Doamne ajuta sa fie bine!

Felicia
FeliciaD

Postby desperados » Mon Mar 30, 2009 2:12 pm

Ma bucur ca e asa simplu acum
Noi spre disperarea noastra am asteptat atunci 9 luni,dar vadca intre timp lucrurile s au achimbat
Sa dea D zeu sa va fie bine voua si copilasului vostru
desperados

Postby somalezu » Thu Nov 18, 2010 10:55 am

News update - pentru cei care mai descopera topicul asta.
Intre timp cei de la ABC California si-au trimis un reprezentant in Romania. Din cate stiu eu, Steve s-a stabilit in Bucuresti prin septembrie (2010) si va sta aici cel putin 2-3 ani. (Din cate stiu neoficial, in acest moment lista e inca deschisa - mai accepta un caz cu vreo 10 ore de consultanta pe luna sau cam asa ceva). (Nu mai am vesti foarte exacte pentru ca noi nu mai lucram cu nici un consultant de vreun an si ceva, insa am pastrat contactul cu parintii care lucreaza in continuare cu ABC-ul si cu Steve).
Si mai neoficial am auzit ca Alina (de care se scrie mai sus ca a fost candva la UKYAP) va fi mult mai prezenta in Romania. Posibil chiar sa se mute inapoi in Romania (cert e ca am primit pe email acel comunicat de presa de la Horia Motoi din care am aflat ca Alina va fi unul din cei doi traineri care vor sustine un curs de ABA pe parcursul lui 2011 pentru cei care intentioneaza sa-si ia certificarea BCBA ... sunt convins ca acel comunicat e si pe forum pe aici pe undeva, cautati-l daca nu ati dat inca de el). Cert e ca Alina s-ar putea sa fie ceva mai abordabila decat pana acum.
somalezu

Postby simo » Wed Jul 06, 2011 1:56 pm

Referitor la informatii mai actuale in ce o priveste pe Alina, desi se pare ca este mai prezenta in Romania in ultimul timp, disponibilitatea ei este esential mai redusa decat atunci cand locuia in UK. Desi a fost la noi la workshop in aprilie nu am reusit sa primim raportul sau vreo explicatie. Nu comunica deloc, asadar foarte probabil este extrem de ocupata sau indisponibila la momentul postarii mesajului meu.
simo

Return to INTREBARI FRECVENTE(ABA)