Caut cartonase pentru lectia de secventialitate

Moderators: camel, moderators

Caut cartonase pentru lectia de secventialitate

Postby somalezu » Tue Sep 30, 2008 4:04 pm

Mi s-a spus ca exista seturi de cartonase folosite pentru a preda secvente (de tipul iei marul din cos / tai marul in bucati / maninci marul .. ).
Am intrebat pe cineva de la Edurelle si se pare ca ei nu au asa ceva. Nu cunosc vreo alta sursa de materiale ABA.
A vazut cineva pe net poze pe care sa le pot tipari sau poate chiar prin vreun magazin seturi de astfel de cartonase ?
Merci frumos
Somalezu
somalezu

Postby stefania » Tue Sep 30, 2008 4:43 pm

Nu stiu daca sunt carduri dar puteti face poze si le plastifiati.
stefania

Postby clery » Tue Sep 30, 2008 7:49 pm

Exista un CD cu ABA materials, toate materialele in format 2D pentru programele din terapie, care contine si imagini pentru secventialitate (aproximativ 25 de presupusi itemi, formati din 3 - 7 secvente fiecare). Programul ABA materials se instaleaza pe calculator, iar imaginile pot fi preluate de acolo. Daca nu aveti de unde sa-l luati, vi-l pot oferi eu.
clery

Postby somalezu » Tue Sep 30, 2008 9:32 pm

Va multumesc tare mult pentru propmptitudinea cu care ati sarit cu o mana de ajutor, cu un sfat sau chiar cu materiale.
Altora le-as fi zis ca sunteti extraordinari .. dar aici dati-mi voie as spun .. Foarte biiinee ! :-p
somalezu

Postby somalezu » Tue Sep 30, 2008 9:55 pm

Clery , mersi mult pentru sugestie - chiar am CD-ul de care mi-ai spus dar nu stiu de ce aveam senzatia ca nu sunt si secvente pe el ..
Acum ii tiparesc fericit secvente pt Tudor .. :-).
somalezu

ajutor

Postby monicuta » Wed Oct 08, 2008 8:17 pm

Ma puteti ajuta cu cd-ul? de unde pot sa il procur?
monicuta

Postby somalezu » Wed Oct 08, 2008 8:40 pm

Oficial, poti cumpara CD-ul de pe site-ul http://helpingtogrow.istores.com
In plus stiu si de existenta in Romania a unei mici firme a unor terapeuti (Edurelle cred ca se scrie) care tipareste si plastifiaza poze (probabil din acest CD - nu stiu insa daca au vreo relatie cu site-ul de mai sus)
CD-ul se gaseste insa si pe net "piratat" - cred ca ultima data l-am vazut in primavara pe site-ul lui gamara.
somalezu

Postby liann_an » Thu Oct 09, 2008 5:25 pm

Buna,
Edurelle este o mica firma care isi creeaza si produce propriile materiale, si n-au nici o legatura cu cele de pe CD-ul cu pricina, lucru pe care draga somalez il stii foarte bine ca doar le-ai vazut si le folositi. :shock: Sunt materiale pentru terapia ABA si logopedie.
Firma a fost creeata tocmai pentru ca la noi nu existau materiale specifice de lucru pentu terapia copiilor cu autism.

www.edurelle.com
http://autismro.wordpess.com
Last edited by liann_an on Thu Oct 09, 2008 9:26 pm, edited 1 time in total.
liann_an

Postby clery » Thu Oct 09, 2008 8:59 pm

Pot incerca sa va trimit poze pentru secventialitate pe mail, asadar lasati un post cu adresa de mail aici sau pe pm.
clery

Postby somalezu » Thu Oct 09, 2008 11:43 pm

Multumesc mult clery, daca e vorba de poze din CD-ul ABA de care se vorbeste mai sus, atunci am rezolvat deja (am facut intotdeauna confuzie intre pozele de la Edurelle si pozele din CD-ul ala pe care il aveam de fapt.. si m-am prins tarziu ca am ceva poze cu secventialitate sub nasul meu in Cd-ul respectiv).
Va multumesc inca o data tututor pentru felul in care ati sarit in ajutor,
Last edited by somalezu on Fri May 26, 2017 4:30 pm, edited 1 time in total.
somalezu

Postby formykid » Sat Jun 27, 2009 2:53 pm

Eu am comandat de la Atlas niste cartonase dinacestea(obiectul, ce faci cu obiectul, puzzle cu imagini cu obiectul respectiv, etc)ne mai uitam pe ele- i place sa imi arate mai ales literele din coltul lor- dar cred ca pe la vreo 3 ani vor fi foarte bune.
Unele sunt cam ciudatzele in exprimare-combinatzie de manual comunist cu strain care stie romaneste-sunt tiparite in Belgia pare-mi-se ex:pom de mar(adica pom care face mere )
Dar deja imi trimit mult prea multe baietzii. Se stipuleaza in reclama sau cum sa-i zic initiala- pe care am primit-o in posta- ca poti inceta sa le primesti in momentul in care nu mai vrei/poti.
It requires more courage to suffer than to die.
formykid

Postby laurentia74 » Thu Oct 15, 2009 7:22 pm

Buna seara;ne pregatim pt programul de secventialitate si v-as fi recunoscatoare daca ne-ati putea ajuta cu materiale de lucru;Multumesc anticipat.
laurentia74

Postby somalezu » Thu Oct 15, 2009 9:17 pm

Cred ca gasesti imagini cu secventialitate pe autism.gamara.ro, dar daca nu dai de ele pe acolo da-mi un email te rog pe cosmin.oprea la gmail.com
somalezu

Postby laurentia74 » Fri Oct 16, 2009 7:00 am

Multumesc ,Somalezu si Gamara!Daca nu vor fi suficiente materialele de la Gamara, voi indrazni sa te deranjez cu un mail, Somalezu.
D aca nu au fost probleme in identificarea actiunilor, sper sa inteleaga logica secventialitatii; intuiesc acest pas ca fiind premergator intelegerii desenelor animate,nu?[pe langa altele, conexe] Aici am spera sa ajungem caci Ioan ,daca este antrenat permanent in ceva, uita de autostimulari;
laurentia74

Next

Return to INTREBARI FRECVENTE(ABA)