Cand sau cum primesti un diagnostic clar?

Moderators: camel, moderators

Cand sau cum primesti un diagnostic clar?

Postby diana_liluta » Thu Apr 07, 2011 10:47 pm

Buna ziua,

In primul rand, sa-mi scuzati stangacia...sunt noua pe site.
Sunt mamika unei fetite de 3 ani diagnosticata..citez:"alte tulburari hiperkinetice"
Binenteles, ca noi am mers cu fetita la evaluare La spit.Obreja constatand ca este ceva in neregula cu ea( este foarte nervoasa, retard de limbaj expresiv si comportamente stereotipe), evident dupa ce am epuizat toti medicii neuropsihiatrii si psihologi din plan local.
Pentru ca habar nu am avut ce reprezinta acest diagnostic scris citet pe o foita - ce se vroia a fi fisa de externare- am mers sa ne explice ce vrea sa insemne acest diagnostic.
Si...respectiv ce insemnau recomandarile : tratament homeopat din gama produselor de la Secom: ulei de peste etc....; terapie comportamentala si reevaluare dupa 6 luni.
Si traducerea acestui diagnostic a fost ca fetita prezinta simptome de ADHD evidente - pregnant deficitul de atentie, retardul de limbaj expresiv si elemente autiste - intr-o masura mai mica.

Asa ca, acum, acasa facem ABA 4 ore pe zi + 2 ore la o fundatie, urmam acest tratament cu ulei de peste si puredha...la gradi nu o mai ducem.

Suntem confuzi...!
diana_liluta

Return to DIAGNOSTIC, EVALUARE