dificultati de diagnostic autism atipic

Moderators: camel, moderators

dificultati de diagnostic autism atipic

Postby dora » Wed Nov 18, 2009 1:52 pm

Dificultăţi de diagnostic într -un caz de autism atipic

Simona Buzilă, Cristina Niculae, Florina Rad,
Iuliana Dobrescu
Clinica de Psihiatrie a Copilului şi Adolescentului-Spitalul ”Prof. Dr. Al.Obregia”, Bucureşti

Prezentăm cazul unei paciente în vârstă de 12 ani aflată la prima internare în Clinica de Psihiatria Copilului şi Adolescentului – Spitalul
”Al.Obregia” Bucureşti, pentru dificultăţi de relaţionare socială şi adaptare şcolară, « bizarerii comportamentale » cu debut la vârsta de 10
ani şi accentuare progresivă în timp, ritualuri,joc repetitiv, rezonanţă emoţională scăzută,agresivitate fizică şi verbală faţă de mamă şi
grupul de vârstă, toleranţă scăzută la frustrare.Mama relatează că « atunci când nu obţine ceea ce doreşte, se retrage într-o lume iluzorie creată de ea şi se comportă ca un personaj din desene
animate ». Din datele anamnestice, am reţinut antecedente personale fiziologice şi patologice semnificative, uşoară întârziere în dezvoltarea
psihomotorie. La examenul psihic pacienta a fost comunicativă, ooperantă, orientată, prezenta atitudine şi vestimentaţie masculină, râs
nemotivat, contact vizual inconstant, afirmând :« la început eram un om ca toţi ceilalţi, dar am ales să fiu personaj ». Examenul clinic somatic şi
neurologic a fost normal.
Datele clinico-anamnestice, rezultateleinvestigaţiilor paraclinice şi evaluarea psihologică,au condus la diagnosticul de Autism atipic.

http://www.snpcar.ro/Revista/snpcar%20v ... 202008.pdf

pag 71
dora

Return to DIAGNOSTIC, EVALUARE