Despre sindromul de disfunctionalitate non-verbal

Moderators: camel, moderators

Despre sindromul de disfunctionalitate non-verbal

Postby stepacro » Fri Oct 02, 2009 12:09 am

Nu stiu daca cineva s-a confruntat sau macar a auzit despre acest sindrom, dar este cu atat mai interesant cu cat da simptome extraordinar de asemenatoare unui high-functionning autism...
Ar fi interesant de stiut daca cineva a auzit despre asa ceva... Se mai numeste si sindrom de emisfera dreapta (intr-o traducere asementoare)
Always let your conscience be your guide...
stepacro

Postby Zugoor » Fri Oct 02, 2009 7:50 am

stepacro,nu am auzit vreodata de acest sindrom.Daca stii cate ceva,scrie aici,eu sunt f interesata.
Se traduce mot a mot?
Zugoor

Postby stepacro » Fri Oct 02, 2009 2:59 pm

Ce nu fac eu pentru niste ieseni dragi?? Eu tot ieseanca sunt ...Lasand gluma la o parte, am o documentatie serioasa de vreo 50 de pagini, dar care mi-ar lua o gramada de timp la tradus si mai ales la adaptat.... Ce pot face este sa postez in linii mari caracteristicile sindromului....Un pic de rabdare si vine....
stepacro

Postby Zugoor » Fri Oct 02, 2009 6:58 pm

I-auzi,din Iasi esti?Vai de tine tocmai pe unde ai ajuns :lol:
Pana pui pe forum ,nu imi trimiti si mie pe mail ce ai in engleza?Ca merge bine si asa.
Adresa mea este zugoor@yahoo.com
Multumesc mult
Si sa stii ca ma intereseaza si pictogramele de care spuneai undeva,ca vrem sa ne luam catel in scurt timp,si poate ne ajuta si pe noi.Lui ii plac tare mult cateii,dar mai ales caii,si mergem la calarie de cate ori putem.Am vazut undeva pe forum de Sieu Sfantul.Noi am fost acolo si e ceva de vis,el a stat numai cu fundul pe cai,si in apa din sat(parau) a intrat cu calul.Eu cred f mult in puterea tamaduitoare a animalelor,doar ca la bloc e mai greu.
Zugoor

Postby stepacro » Sat Oct 03, 2009 3:34 am

Sindromul non-verbal de emisfera dreapta
Generalitati

SNV ca deficit neurologic nu a fost recunoscut ca atare decat foarte recent (sfarsitul anilor 80); el cauzeaza probleme semnificative la nivel academic/scolar si social.
SNV poate fi conceptualizat ca un dezechilibru la nivelul abilitatilor cognitive. De exemplu, intr-un text, persoanele ce sufera de acest sindrom au tendinta de a pune accentul asupra detaliilor nefiind capabile sa inteleaga sensul sau fondul povestii/textului. Nu reusesc sa proceseze frazele cu dublu inteles si mai degraba interpreteaza singular fiecare cuvant. Deci, foarte multe din propozitii nu au semnificatie pt aceste persoane.

Sindrumul e mai putin intalnit decat dificultatile de invatare ("learning disabilities" ca sindrom aparte)...in plus, sesizarea simptomelor SNV depind foarte mult de exigentele mediului in care traieste persoana afectata. IN EVALUARE SI DIAGNOZA FOARTE IMPORTANT ESTE A NU SE CONFUNDA SNV CU SINDROMUL ASPERGER SAU ORICARE ALTA FORMA A SPECTRULUI AUTIST.
La nivelul atentiei si concentrarii, se remarca frecvent tendinta "lunatica" a acestor persoane, de a fi cu capul in nori, contrat deficitului de atentie in care impulsivitate aeste adesea frecventa. Este ca si cum aceste persoane nu stiu exact ce au de facut, dar odata bine inteleasa sarcina de lucru, putem constata o buna atentie la nivel de detalii.
Mai mult factori vin sa explice de ce SNV este identificat si diagnosticat foarte rar. In primul rand sistemul educational nu implica foarte mult utilizarea abilitatilor vizuo=spatiale. In plus, dificultatile sociale traite de aceste persoane sunt foarte adesea atribuite altor cauze, si nu in ultimul rand, aceste persoane demonstreaza o buna memorie a faptelor. Toti acesti factori ingreuneaza depistarea sindromului. In plus, factori ce tin de mediul inconjurator influenteaza in mod direct gravitatea SNV. Variabile ca sex, curriculum academic si valorile familiale afecteaza atat gravitatea simptomelor cat si aparitia lor in timp.

Semne si simptome
- dificultati de organizare spatiala
-comportamnete asociale
-dificultati motrice(fine si globale)
-dificultati la nivelul schemei corporale
-dificulttai la materii precum matematica mai importante decat in celelalte materii
-slabiciuni la nivelul perceptiilor si memoriei vizuale
- dezvoltare lingvistica cvasi-normala (fluiditate, lexic)
-la nivel motor, partea stanga poate fi mai afectata
- comprehensiune scazuta a glumelor, sarcasmului si a comunicarii non-verbale
-dificultati in discriminarea, analiza si exprimarea emotiilor
-difiucltati la nivel de tranzitii/schimbari
-difiucltati la nivel de activitati fizice
-o buna memorie auditiva

Scris si citit
- decodificare la nivel de lectura forte
- ortografie foarte buna
-dificultati la nivel de inferenta
-capacitate forte in reperarea informatiilor
-dificultati in caligrafie
-dificultati in capacitatile organizatorii in special in sarcinile scrise
-lexic foarte bine dezvoltat (inca din mica copilarie)
-dificultati de orgnizare pe o foaie de hartie

Matematica
-dificultati in comprehensiunea conceptelor matematice (pot cunoaste tabla inmultirii dar nu-i inteleg sensul)
-mari dificultati in geometrie
-dificultati in lucrul cu diverse instrumente (de exemplu, intr-un tabel)

Abilitati sociale si emotionale
- relatii cu colegi/prieteni foarte dificile (se pot juca cu copii mai mari sau mai mici ca ei pentru a evita compromisurile)
-absenta abilitatilor sociale de baza (Ex: se apropie foarte mult de cineva, fixeaxa cu privirea o persoana sau nu o priveste deloc, incapabil sa-si regleze tinuta/vestimentatia in societate, indiferent la reactiile celorlalti)
- sunt vazuti de ceilalti ca fiind bizari, nu inteleg glumele si ncii vocabularul copiilor sau al adolescentilor care poate fi foarte abstract
- absenta aprope completa a rationamentului social si a empatiei (FORTA: asta ii poate ajuta sa traiasca mai usor respingerea sociala)
-afiseaza comportamnete obsesive si rutine rigide
- pot trai intr-o lume "magica"
stepacro

Return to DIAGNOSTIC, EVALUARE