Autism datorat privirii la tv?

Moderators: camel, moderators

Autism datorat privirii la tv?

Postby Cory » Tue May 23, 2017 2:53 pm

Buna ziua, am un baitel de un anisor care are intarziere in dezvoltare. A stat in fundulet nesustinut pe la 9 luni cu cateva sedinte de kineto, dar si in acest moment cateodata nu isi tine echilibrul si cade, cateodata se lasa pe spate intentionat . Ii place sa stea culcat mai mult. Acum se rostogoleste dar nu poate sa se ridice singur nici in fund nici in picioare, il ajutam noi sa se ridice, daca il tinem in picioare isi sustine propria greutate dar nu are echilibru. Nu merge de-a busilea. Face cativa pasi tinut de manute si atat. Nu raspunde la nume, se uita rar la noi. Ii plac jucariile cu luminite sau care se invart. Afara se uita la roti, masini, biciclete, copaci, umbre, pasari, caini. Copii nu prea ii baga in seama, se uita rar la ei si in general la cei care se joaca cu mingea. Nu arata cu degetul ce vrea, nu vorbeste nimic. Pe la 11 luni imi zicea mama, dar dupa vreo doua saptamani nu mi-a mai zis. Nu mananca singur decat ce ii dau eu, cu lingurita se joaca. A luat de cateva ori cu manuta din castron dar nu i-a placut. Pe afara daca ii dau in manuta covrig sau ceva de genul il mananca singurel. Nu bea deloc apa, suc, ceai, decat lapte praf dimineata si seara. Eu am considerat ca se datoreaza privitului la tv, la noi statea tv-ul deschis non-stop si ne era drag ca radea la desene pe duck tv. De vreo saptamana l-am oprit definitiv si observ niste mici, dar foarte mici schimbari. In prezent continuam kineto si avem programare la pediatru. De la neuro i s-a dat diagnostic de hipotonie si niste b6. As vrea sa scrieti daca ati mai avut astfel de probleme datorate privirii la tv si daca si cum s-au rezolvat. Sau ce pot sa fac sa il ajut eu momentan pana putem primi un consult de specialitate, am inteles ca acum ar fi prea devreme, ca e prea mic.
Cory

Re: Autism datorat privirii la tv?

Postby melicutza » Mon Oct 29, 2018 7:53 pm

e o teorie. scuze. abia acum am citit. a lui Marius Teodor Zamfir, psiholog la Bucuresti. el zice ca de la tv se intampla foarte multe lucruri rele. baietelul meu are TSA si de un an jumate televizorul nostru nu mai merge ...ca televizorul. l-am scos din priza. mai merge cel din dormitor cand ne culcam. sper ca ati facut asta si ca simtiti diferenta. sa va jucati cat mai mult cu el, iar daca vi se pare ceva in neregula sa mergeti la psihiatru, la psiholog specializat. multa sanatate
melicutza

Return to DIAGNOSTIC, EVALUARE