Zile din viata noastra cu Andrei

Moderators: camel, jumbo, shakalu, dora, Milena, dominique, moderators

Postby simina2 » Wed Apr 11, 2007 9:54 pm

Ieri am sarbatorit intradevar in familie...
6 ani a facut scumpul nostru Andrei...
Nici nu stiu cum a trecut asa de repede timpul...am baiat mare.
Am facut tortul cu ajutorul lui si al Dianei iar bebe Teo deja alearga in premergator...
Image
Cu aceasta ocazie am vorbit din nou cu Valentina din Iasi...OARBA DIN IASI...ECOGRAFUL VIU...lucreaza impreuna cu medicii la un cabinet /policlinica medicala din Iasi...
Nu am scris pana acum despre ea...
Am fost la ea in iunie 2004...nu stiam ce are Andrei...el nu vorbea deloc...ea ne-a explicat ca-i vorba de CAPD...cu vorbele ei simple...
Abia anul recut in decembrie Armina a povestit despre CAPD si am ramas uimita de tot...

Pana atunci nu-i dadusem dreptate Valentinei...pt ca nu stiam ca exista asa un diagnostic...
Ea ne-a spus ca Andrei va vorbi in jurul varstei de 6-7 ani cand craniul se va dezvolta, si va fi suficient spatiu pt ca influxurile nervoase sa poata "circula" bine...
Tot ea ne-a avertizat sa nu bagam bisturiul in copil...ca il distrugem cu totul...
Ne-a fost de un real ajutor...
A fost un inceput de drum...

Bineinteles ca am plecat imediat la Bucuresti...am stat 2 saptamani in spital la Budimex si am facut toate analizele posibile...Tomograf/analize de sange/urina/teste psihologice...am chinuit bietul copil...fara nici un rezultat cocludent
Ne-au trebuit 3 ani ca sa-i dam dreptate acestei femei extraordinare...
Last edited by simina2 on Fri Apr 13, 2007 10:27 am, edited 1 time in total.
simina2

La multi ani!

Postby adra » Thu Apr 12, 2007 7:49 am

La multi ani lui Andrei, sa fie sanatos si sa va bucurati de el!
Toate cele bune!
A fost bun tortul?
mai ales ca e facut in casa cu multa dragoste...
Va pup si numai bine.
adra
adra

Postby vali » Thu Apr 12, 2007 12:19 pm

LA MULTI ANI, ANDREI !

Cu ocazia implinirii celor 6 anisori, iti urez sa ai parte numai de fericire, dragoste si implinirea tuturor dorintelor langa minunatii tai parinti...

Apropo de Valentina, poate are si ea dreptate si Bogdan nu suporta sa converseze cu mine cand sunt deschise mai multe aparate (televizorul, casetofonul), deaceea prefera sa le inchida pe toate, dupa care reia conversatia inceputa...
Bogdan, august 2002, TPD, a facut ABA la "Cristi's Outreach Foundation" .
vali

Postby Zugoor » Thu Apr 12, 2007 10:21 pm

LA MULTI ANI,ANDREI!Esti un baietel foarte norocos cu asa o familie frumoasa.
Zugoor

la multi ani

Postby dianamaria » Fri Apr 13, 2007 6:47 am

La multi ani si si progrese frumoase in continuare pentru Andrei...
Si mie mi se pare ca 6 ani e "o virsta" si tocmai de aceea, cind ma gindesc cit mai avem de lucru...

(Si eu am banuit ca Razvan are de fapt CAPD...pentru ca la el vorbirea a fost problema principala dintotdeauna, pe self help, socializare si gross motor a fost aproape de nivelul normal - iar cele citeva stereotipii sau autostimulari, destul de reduse, au aparut tirziu, ca o consecinta a neintegrarii...
Acum de exemplu, cind i se cere sa imite ceva, silaba sau cuvint, observam ca el se chinuie sa citeasca de pe buze desi auzul este bun...daca aude de departe confunda cuvintele asemanatoare fonetic.
Oricum ar fi, e doar o banuiala...inteleg ca si in State aceasta viziune este destul de recenta, si nu atrage neaparat o diferentiere a terapiilor...decit ca prognosticul este mai optimist).
Mihai-Razvan, 2001, terapia ABA din 2006
dianamaria

Postby simina2 » Fri Apr 13, 2007 9:50 am

Multumesc mult pentru gandurile voastre frumoase!
Cresc copii si avanseaza in toate ...
Unii rebuie ajutati ca sa tina pasul/ritmul cu varsta sau cu ceilalti copii.

Image
Valentina mi-a spus ca Andrei a stat f inghesuit in burtica la mine...a stat cu capul presat de ficatul meu...ceea ce a facut ca craniul lui sa se dezvolte mai greu...ea vorbea de niste straturi/foite care nu vibreaza bine la transmiterea informatiei nervoase...
Tot ea spunea ca atunci cand este galagie multa si copilul este f agitat se creeaza o presiune mare in craniu si copilul nu mai aude bine...chiar si vederea ar fi afectata atunci...
Medicii din cabinet cu ea...nu stiu daca v-am spus ca lucreaza in cadrul cabinetului MEDISAN cu o echipa de medici...mi-au explicat in termeni medicali ceea ce are Andrei si mi-au recomandat sa merg sa fac toate investigatiile necesare...
Dar Valentina a vazut prin noi...ne-a spus pana si cum este sangele...cum sunt organele interne...ce probleme are fiecare...cum putem sa verificam spusele sale cu ajutorul instrumentelor medicale...atata calm si naturalete de mi se parea totul atat de simplu...
Din pacate nu mi-au recomandat nici un tratament special pentru Andrei...
A insistat sa nu sedam copilul si sa refuzam orice interventie chirurgicala pe creierul lui si sa am rabdare sa creasca copilul ...cand capul va ajunge la dimensiuni normale o sa vedem cum Andrei o sa poata vorbi si comunica cu noi...
Pana atunci insa sa-l scoatem pe copil in lume...sa invete de toate...pentru ca el acumuleaza informatie dar inca nu o poate reda.

Mai trebuie sa spun ca acelasi lucru ...cu influxurile nervoase mi l-a spus si la ecograful amanuntit facut inainte de nasterea lui Andrei...de doctorul Iliev impreuna cu doctorita mea Socolov Demetra la maternitatea din Iasi...dar eu nu am inteles atunci termenii medicali...am retinut doar ca sangele sau lichidul rahidian nu circula bine in zona capului...pe una din vene...sau ceva in genul asta...
simina2

Postby adinac » Fri Apr 13, 2007 11:18 pm

La multi ani Andrei !
Dumnezeu mi-a vorbit ! Atunci m-am nascut .
adinac

Postby simina2 » Mon Apr 23, 2007 7:07 pm

Multumesc Adinac mult pentru gandurile tale frumoase!
Image
Mesaj de la Felice...sora unui baiat autist de 14 ani...astazi este ziua lui...LA MULTI ANI ALEX !
Sa fii autist nu inseamnasa fii neuman.Insa inseamna sa fii un strain. Inseamna ca ceea ce este normal pt mine, nu este normal pt alti oameni.Sub anumite aspecte, eu sunt fr prost echipat pt a putea suprevietui in aceasta lume, precum un extraterestru esuat fara un manualm de orientare...Acordati-mi demnitatea de a ma cunoaste in termeniu mei - recunoasteti faptul ca suntem in mod egal straini unii fata de ceilalti, ca felul meu de a fi nu este doar o versiune defecta a felului vostru de a fi. Suspendati pentru o clipa propriile voastre prezumtii! Definiti-va proprii termeni! Lucrati cu mine pt a construi punti intre noi!......acest citat este al unei persoane cu autism inalt functional care vorbeste despre propriile lui sintaminte si exprima modul lui de gandire fr liber si deschis...</

Vreau sa relatez o LEGE GENERALA: consider ca orice copil trebuie sa fie iubit, indigerent daca este copilul nostru sau al altor parinti, ori daca este sanatos din toate punctele de vedere, putin bolnav, cu probleme, dizabilitati mintale, fizice sau afective...etc, si ca trebuie sa le descoperim calitatile. Orice copil este minunat, dar copii cu dizabilitati sunt FR SPECIALI, unii frumosi, inteligenti si...merita toata atentia noastra, a tuturor...aveti mare grija de copii vostri...scriu acest msg cu lacrimi in ochi desi eu inca nu am copii dar Alex, a fost, este ca si copilul meu si va fi mereu...ma doare fr mult cand vad mame care-si abandoneaza, maltrateaza, chinuie, neglijeaza copii lor in loc sa le multumeasca ca le-a daruit un copil sanatos, un ingeras...

Din pacate autismul este o conditie pt intreaga viata, copii cu autism devin adulti cu autism, suferind si acestia de pe urma inexistentei serviciilor adecvate de diagnosticare si evaluare, de interventie timpurie, adecvata, de tratament(doar in cazuri speciale, grave)de educatie scolara sau permanenta, individualizata si adaptata nevoilor fiecaruia, de servicii de pregatire profesionala si de sprijin in gasirea si mentinerea unui loc de munca potrivit abilitatilor fiecaruia sau de servicii pt petrecerea timpului liber.

Consider ca una dintre formele de discriminare practicate in invatamant la noi in tara este limitarea acestor copii de varsta pre/scolara in gradinite/scoli obisnuite, cu program special/adaptat copiilor cu nevoi speciale din cauza situatiei financiare precare sau modeste care o au familiile cu astfel de copii. Acest tip de discriminare, o realitate dureros resimtita de catre parinti atunci cand le este refuzat copilul la gradinita, apio in scoala, nu este mentionata printre formele de discriminari enumerate in aceasta strategie.

Confruntarea cu acest caz de autism sau copil cu dizabilitati, reprezinta o situatie dificila. Copilul sau adolescentul in cauza necesita o terapie speciala pentru eventuala sa recuperare, terapie care multi parinti cu astfel de copii nu o stiu sau nu-si pot permite sa-si angajeze un profesionist sa se ocupe de educarea acestor ingerasi si oameni cu nevoi speciale. Afectiunea sa nu impune internarea intr-un spital de psihiatrie. De obicei povara acestui trist si descurajant handicap va cadea pe umerii familiei din care face parte...trist si adevarat!...

Si sa nu credeti ca am trimis aceste msg pt ca as avea eu nevoie de ajutor...am trimis aceste msg pt a va deschide putin ochii si a vedea cum stau lucrurile in Romania dar poate nu numai, referitor la acesti copii si adolescenti cu dizabilitati...si de ce nu pt ai ajuta pe cei din jur( copii sau parinti de copii cu dizabilitati) macar cu o vorba buna si un sfat incurajator, nu sa-i respingeti sau sa va uitati urat la ei cand ii vedeti pe strada...la urma urmei nu au nici o vina si sunt oameni ca si noi...poate ca ei merita mai mult statutul de "om" in societate decat cei care fac tot felul de...stiti si voi prea bine. Va doresc o zi minunata si scuze inca o data ...
simina2

Postby simina2 » Wed May 09, 2007 3:36 pm

Sunt tare bucuroasa!
Andrei ia Hrana mintii si multivitaminele cu aloe vera de la Forever chiar din 5 mai cand am vorbit cu ceilalti parinti de copii autisti...
Multumesc pentru incurajari!

Rezultatele sunt evidente...
Copilul meu parca s-a maturizat brusc.
Este linistit, calm, se comporta ca un copil de 6 ani...adica nu mai tipa, nu o mai necajeste pe surioara lui...in schimb o rasfata cu diminutivul Dianuca...

Cel mai mult m-am bucurat cand logopeda lui Andrei mi-a spus ieri ca Andrei a fost foarte atent ieri...ca se poate concentra si a reusit sa lucreze foarte bine cu el timp de 1 ora.
Nu stia ce s-a intamplat...ce a intervenit si l-a schimbat atat de mult.

I-am spus de HRANA MINTII si a fost placut surprinsa.
Mai le dau la copii si gel cu aloe vera cu piersica...un suc pe care Andrei il adora dar rasfatata de Diana il primeste cu nazuri.
Sper ca sa le dezintoxice organismul de toate cimicalele si metalele grele care le -au acumulat pana acum si mai ales sa scape de parazitii intestinali ...merg la gradinita si in comunitate intra in contact cu de toate.
Seara Diana si Andrei imi cer sa le dau si lor din ceaiul de la Forever pe care-l consum eu.
Le fac cate o sticla de ceai mai diluat indulcit cu miere de albine.
Se culca linistiti si dorm pana dimineata cand se trezesc veseli si plini de viata!
Doamne ajuta!

De 6 ani iau eu personal aceste produse dar nu m-am gandit ca pot sa-i ajut si pe copii mei...credeam ca sunt prea mici si preferam sa cumpar multivitamine de la farmacie, pline de zahar si chimicale.
Acum vad ca pot fi consumate si de copii de 1 an.
simina2

Postby gabi.b » Wed May 09, 2007 4:48 pm

Simina vreau sa-mi spui ce ia copilasul tau mai exact de la Forever , daca poti sa-mi spui si mie . As dori sa-i dau si eu fetitei mele .Iti multumesc anticipat .
gabi.b

Postby simina2 » Wed May 09, 2007 5:18 pm

Andrei ia aceste produse:

Forever Ginkgo Plus

Intretineti-va creativitatea cu Ginkgo Biloba, legendarul “tonic al creierului”, datand de peste 5 milenii! Forever Ginkgo Plus este o combinatie unica de 4 plante chinezesti. Extractului din frunze de Ginkgo Biloba, componentul principal, i-au fost asociate renumite ingrediente vegetale din China: Ganoderma din ciuperci Reishi, fructe de Schisandra si Fo–ti uscat. Se cunoaste faptul ca Ginkgo este cel mai vechi arbore care a supravietuit. Acesti arbori traiesc incredibil de mult (deseori peste 1000 de ani) si sunt extrem de rezistenti fata de ciuperci si insecte. Ginkgo Biloba este unul din cele mai cunoscute (accesibile) suplimente nutritive disponibile in Europa si America de Nord. Extractul din frunze de Ginkgo Biloba contine flavonoide si terpenoide care cresc rezistenta capilarelor. De asemenea, actioneaza ca antioxidant. S-a dovedit ca Ginkgo imbunateste circulatia cerebrala, ceea ce il face un remarcabil “tonic al creierului”.
Continut: 60 tablete Mod de administrare: 2 x 1 tablete zilnic

Pret vanzare: 32,29 Euro
Articol: Ginkgo biloba - arborele tineretii vesnice

Image

Forever Kids Multivitamins

Aceste multivitamine amuzante si delicioase asigura atat adolescentilor, cat si copiilor in crestere (peste doi ani), necesarul de vitamine si minerale vitale, substante nutritive vegetale, care, poate, le lipsesc. Substantele nutritive vegetale se gasesc in legume si fructe. Noile tehnici de prelucrare ne permit sa emulsionam, sa deshidratam si sa uscam prin liofilizare fructe si legume proaspete pentru a proteja valoroasele substante nutritive, vitaminele, substantele minerale si enzimele necesare organismului. Rezultatul este o multivitamina cu gust delicios, masticabila, amuzanta, o completare a seriei de suplimente pe care le ofera Forever Living Products. Nu contine zahar, aspartam, coloranti sau conservanti sintetici, iar nutritivele vegetale de baza sunt extrase din produse nutritive cum ar fi morcovii, acerola, brocoli, spanacul, varza, merele, afinele, tomatele si citricele. Veti fi incantati de gustul natural de portocala si struguri!
Continut: 120 tablete Mod de administrare: 2 x 1-2 tablete zilnic

Pret vanzare: 14,33 Euro

Forever Aloe Bits'n Peaches

Produsul poseda un gust extrem de placut si ne bucura cu toate calitatile gelului stabilizat de Aloe vera. Contine fragmente de Aloe vera si suc de piersici bine coapte. Un preparat savuros!
De mii de ani, oamenii din intreaga lume au intrebuintat Aloe vera pentru mentinerea sanatatii. Prin adaos de piersici, gelul de aloe primeste carotenoide si devine mai valoros, deoarece acestea au rol antioxidant si reprezinta sursa de vitamina A, indispensabila sistemului imunitar.
Bits n' Peaches contine multe ingrediente importante pentru sanatate, fiind cu adevarat o bautura cu gust excelent, mai ales daca se adauga suc de fructe si gheata! Bucurati-va de gustul delicios pe care natura il ofera cu marinimie, in orice moment al zilei!
Prezentare: flacon 1litru Mod de administrare: A se agita inainte de folosire.
Se vor consuma 60-80 ml, de 1-2 ori pe zi.
Pret vanzare: 28,33 Euro

Seara le dau din ceaiul meu...dar mai diluat...si indulcit cu miere de albine:

Aloe Blossom Herbal Tea

Aloe Blossom Herbal Tea este un amestec de produse vegetale si condimente preparat intr-un mod special pentru a conferi un gust delicios si o aroma bogata. Lipsit de cofeina, el a fost astfel formulat, incat sa dea totusi senzatia de revitalizare. Fie ca se bea fierbinte, fie ca se adauga cuburi de gheata, Aloe Blossom Herbal Tea are un gust minunat si este simplu de preperat. Acest produs international combina ingrediente alese cu mare grija din China, Jamaica, Egipt, America si India. Scortisoara reconfortanta, coaja de portocala si cuisoarele confera un gust placut de fructe, alaturi de piment si ghimbir pentru a calma. Combinat cu boboci florali de aloe culesi de pe plantatiile noastre, acest ceai reconfortant si sarac in calorii este inclus in programul "Forever Lite" de monitorizare a greutatii corporale, ceea ce ne onoreaza.
Ingrediente: scortisoara, coaja de portocala, cuisoare, frunze de mure, pimenta, fenicul, ghimbir, piper de Jamaica, nucsoara, boboci florali de aloe, Gymneme sylvestre, musetel.
Prezentare:
25 plicuri unidoze Mod de folosire: pentru ceai fierbinte se pune un plic intr-o cana si se toarna apa clocotita. Se lasa la infuzat 3-5 minute, dupa care se scoate plicul. Pentru ceai rece (un litru) se pun 4 plicuri intr-un vas peste care se toarna 2 cani de apa clocotita. Se lasa la infuzat 3-5 minute, dupa care se scot plicurile si se adauga 2 cani de apa rece si se racaste pe gheata.
Pret vanzare:
18,07 Euro

Nu stiu daca am voie sa le scriu aici...mai tarziu o sa le sterg

Eu m-am inscris la Forever si le iau cu o reducere de 30%

Sper sa ajute si alti copii!

Doamne ajuta!
simina2

Postby gabi.b » Wed May 09, 2007 7:31 pm

multumesc din suflet , stiu pe cineva care distribuie dar vam vrut prima data sa vad ce ii dai tu lui Andrei . O sa mainteresez , sunt sigura ca si la Andreiuta mea ii vor fi de folos , am mai auzit cazuri , dar la cate am incercat si noi , mi-era cam teama sa le comand , dar m-ai convins . Multa sanatate , si iti multumesc
gabi.b

Postby simina2 » Sat May 12, 2007 8:48 pm

Acum ne-am intors de la Iasi.
Andrei a fost consultat la centrul medical de langa autogara (nu stiu denumirea exacta) de catre un un medic care foloseste produsele cu aloe vera.
Dupa ce l-a analizat pe Andrei ne-a spus ca se vede dupa fata copilului ca este recuperabil...apoi dupa ce a vorbit cu el ...ne-a recomandat cu incredere aceste produse care-l vor ajuta mai mult sa se concentreze.

Ne-a recomandat sa-i dam totusi si renumitul omega 3 preparat din ulei de peste si de masline(andrei nu consuma carne ...nici peste) care este f util pentru prevenirea depresiilor si ajuta creierul.
Image

Arctic Sea Super Omega-3

Un set de nutritivi vitali, necesari unui organism sanatos, sunt acizii grasi. Au mai multe functii, inclusiv aceea de constructie a membranelor celulare. Organismul ii foloseste, de asemenea, la constituirea tesutului adipos sau subcutanat, necesar in cantitati adecvate pentru a acoperi si proteja organele interne si a ne proteja de temperaturi scazute. Dar nu toti acizii grasi sunt benefici. Cercetarile stiintifice pun pe seama consumului de acizi grasi saturati, prezenti preponderent in grasimile animale, nivelul ridicat de colesterol si riscul crescut de infarct miocardic; acizii nesaturati din uleiuri vegetale nu au acest efect. Forever Living Products a formulat un supliment nutritiv de calitate superioara pe baza celor mai recente cercetari in domeniul nutritiei. Combinand acizii omega-3 si omega-9, produsul ofera un supliment nutritiv sigur si echilibrat, care regleaza nivelul colesterolului si trigliceridelor din sange. Forever Arctic-Sea Super Omega-3 este o descoperire stiintifica deosebita in domeniul nutritivelor echilibrate, ce contine atat ulei vegetal, cat si de peste, obtinand beneficii din fiecare. Omega-3 este un acid gras polinesaturat esential gasit in somon si alti pesti. Omega-9 este acidul gras nesaturat gasit in produse vegetale, cum ar fi uleiul de masline. Fiecare capsula contine 225 mg EPA si cate 150 mg DHA si acid oleic, compusi deficitari in majoritatea dietelor din tarile vestice. Printre binefacerile oferite de EPA si DHA se numara favorizarea sistemului circulator. Sunt necesari si in alte functii, inclusiv la nivelul ochilor si creierului si contribuie la buna functionare a articulatiilor.
Continut: 60 capsule gelatinoase Mod de administrare: 3 capsule pe zi

Pret vanzare: 31,44 Euro

M gandesc totusi sa-i dau 1 capsula/zi ...este cam mare capsula...o inghite mai greu... si ma tem sa nu-l ingrase prea tare.
simina2

Postby simina2 » Mon May 21, 2007 7:04 pm

DRAGI CONSTANTINI SI ILENE COSANZENE... LA MULTI ANI CU SANATATE, FERICIRE, BUCURIE, SPOR IN TOT CE ISI DORESC SI INTREPRIND SI FIE CA NOROCUL SI IUBIREA SA NU VA OCOLEASCA NICICAND...PENTRECERE FRUMOASA ...SI IUBITI-VA MULT !!!

Image

Noi tocmai am terminat tortul surpriza pt tata...azi e si ziua lui si a lui Andrei...al doilea nume e Constantin la amandoi...
Diseara mergem la nasii lui Andrei...ambii Constantini...

Am fost toata familia cu cortul pe Cratodrom...am facut plaja iar bebe Teo a reusit sa faca cinci pasi...de la locul meu de plaja la cortul copiilor...asta dupa ce in prealabil a stat cam 1 min in picioare analizand situatia...si hotarand daca v-a parcurge distanta in patru labe sau pe propriile picioare...
Ajunsi acasa am reusit sa facem toata familia baie si sa ne racorim...

Mi-ai adus aminte de alta faza...cand Andrei cu Diana mi-au pictat pe toata faianta din baie...cu pasta de dinti...[baie]
Erau asa de entuziasmati de realizarea lor [bis][cool]si m-au chemat sa vad si eu ce-au putut face...

Eu tocmai ma bucuram ca am un pic de liniste si-i pot da san lui bebe Teo[mamica]

Efectiv am ramas fara replica...nu stiama daca sa-i laud pentru desenele lor frumoase...sau sa-i cert pentru ca mi-au terminat pasta de la Forever...[dint]si mi-au murdarit toata baia...[ups]

Pana la urma i-am felicitat pentru munca depusa si pt acuratetea picturilor , chiar le-am fotografiat sa vada si tata pe ce s-a consumat renumita pasta de dinti[foto]apoi le-am dat foi explicandu-le ca numai pe foi trebuie sa deseneze de acum inainte...si numai cu acuarele sau creioane colorate...pentru ca pasta de dinti are alta intrebuintare...[pup]
simina2

Postby simina2 » Sat May 26, 2007 10:42 am

Ma uit la acesti copii minunati...carora noua ni se zice ca sunt autisti...
Ma uit la copii care se joaca si alearga in voie ...carora toti le spun copii normali...
Ma uit la cat se chinuie Andrei al meu ca sa-mi spuna un lucru sau sa-mi ceara ceva...vorbeste si gesticuleaza pana il inteleg...abia atunci e fericit...a putut si el ca ceilalti copii...!!!
Dar cat efort? Si cata rabdare sa explice...cat de mult isi ajuta fratiorii...

Ma uit la fetitele descurcarete si rasfatate care se joaca cu papusi si se alinta imbracandu-se in zeci de randuri de haine: "Vreau sa fiu frumoasa, mama!"
Alti copii normali in fata blocului tipa si se cearta...sau isi spun la ureche lucruri ascunse ...se cearta...se impaca...se barfesc...se iubesc...se pacalesc si apoi sunt pacaliti si ei la randul lor...Asta este joaca si lupta lor cu viata!

Dar care este lupta copiilor nostri?
Care este joaca lor?
Ce-i face pe ei cu adevarat fericiti?

Am ajuns sa am incredere in Andrei ca va fi un copil care va aprecia tot ceea ce va realiza in aceasta viata...si o sa-l ajut sa-si gaseaca un rost care sa-i aduca linistea si respectul celor din jur...

Vedeti si voi...nu ne trebuie prea multi oameni ca sa fim fericiti!
De multe ori un sjngur om te face mai fericit decat zeci de oameni carora nu le pasa cu adevarat decat de ei insisi.
simina2

PreviousNext

Return to O ZI CU COPILUL MEU