vladut

Moderators: camel, jumbo, shakalu, dora, Milena, dominique, moderators

vladut

Postby raboj_oana » Sat Aug 26, 2006 5:07 pm

buna

sunt mama lui vladut,un baietel de 5ani si4luni diagnosticat cu tulburari din spectrul autist.Zi de zi ne luptam cu terapia,invatam lururi noi,le uitam,o luam de la capat.Noi nu am avut norocul de a fi indrumati spre aba din timp:va fi bine! ni s-a spus,la fel cum li se spune multora.
Astazi luptam sa recuperam timpul pierdut ,reusim cu pasi mici dar este atat de greu...
Vadut riposteaza cu o mare inversunare si ma gandeam ca daca ar exista o planeta numai a autistilor as merge cu el acolo,el sa se simta bine si sa fiu eu cea care trebuie schimbata .Credca asa mi-ar fi mult mai usor ,probabil nu mar mai durea atat de mult sufletul.
si totusi vladut ieri mi-a spus,,mami,pa-pa copii gooool''si sufletul mi s-a mai alinat
ficare lucru sau cuvant nou imi da putere si totusi ma doare atat de mult sufletul

va multumesc ca existati am invatat multe lucruri pretioase de la voi
raboj_oana

Postby simina2 » Fri Feb 09, 2007 4:59 pm

Bine ai venit Oana! :D

Felicitari pentru ca lupti alaturi de fiul tau sa descopere lumea... :lol:

Vad ca Vladut este de varsta lui Andrei...cum te joci/interactionezi cu el?
simina2

Postby raboj_oana » Sat Feb 10, 2007 2:28 pm

salut,

multumesc simina pentru urarea de bun venit.vladut a invatat foarte multe,facem aba si este foarte cooperant,nu chiar ca la carte mai mult in joaca,iar vlad este foarte fericit cand este laudat,aplaudat,si i se spune bravo.
de fapt voi ma-ti ajutat sa-l invat pe vladut sa ,,vada''lumea noastra si s-o inteleaga.

va multumesc din suflet tuturor.
raboj_oana

Postby dora » Thu Feb 15, 2007 1:19 pm

oana,
cand ai timp,poate ne spui povestea...
stii, daca nu vorbim despre problema noastra se creeaza impresia(pe care au avut-o zeci de parinti la inceput) ca suntem putini, un fel de secta, niste ciudati...
eu cred ca sunt vreo 100 de familii care fac Aba...cum i-a ajutat Dumnezeu...
Daca asta va face ca un singur parinte sa se implice mai mult, tot e o mica bucurie...
Important e sa ne lasam gasiti, cumva...
dora

Postby paun » Sat Feb 17, 2007 1:32 pm

Dora,
ai dreptate...
de multe ori ma gandesc ce faceam daca nu te gaseam pe tine?
tu mi-ai povestit prima data ce inseamna ABA...
la inceput nu intelegeam , ma speria faptul ca trebuie sa aduc oameni in casa, sa-i platesc , sa adaptez totul dupa Ema...

Am acum 4 luni de terapia ABA, Ema incepe sa prinda programul...avem multa munca... insa schimbari se vad...

Multe progrese tuturor!

Return to O ZI CU COPILUL MEU