Salut. Sunt in joc!

Moderators: camel, jumbo, shakalu, dora, Milena, dominique, moderators

Postby emil_c » Tue Mar 07, 2006 4:34 pm

Melodia de mai sus este si una din favoritele lui Andrei

Jon Anderson & Vangelis - The Friends Of Mr. Cairo - 1982

Vă dorim tot binele de pe lume mămicilor (şi tăticilor şi copiilor)
Andrei – n. 12.06.2000
Autism usor, atipic (sau nu)
emil_c

Postby milady » Thu Mar 09, 2006 5:30 pm

INTERVIU CU DUMNEZEU

--------------------------------------------------------------------------------

- Ai vrea sa-mi iei un interviu, deci............zise Dumnezeu.
- Daca ai timp............i-am raspuns. Dumnezeu a zâmbit.
- Timpul meu este eternitatea...............Ce întrebari ai vrea sa-mi pui?
- Ce te surprinde cel mai mult la oameni?
Dumnezeu mi-a raspuns:
- Faptul ca se plictisesc de copilarie, se grabesc sa creasca.....iar apoi tânjesc iar sa fie copii; ca îsi pierd sanatatea pentru a face bani......iar apoi îsi pierd banii pentru a-si recapata sanatatea. Faptul ca se gândesc cu teama la viitor si uita prezentul iar astfel nu traiesc nici prezentul nici viitorul; ca traiesc ca si cum nu ar muri niciodata si mor ca si cum nu ar fi trait.
Dumnezeu mi-a luat mâna si am stat tacuti un timp. Apoi am întrebat:
- Ca parinte, care ar fi câteva dintre lectiile de viata pe care ai dori sa le învete copii tai?
- Sa învete ca dureaza doar câteva secunde sa deschida rani profunde în inima celor pe care îi iubesc.....si ca dureaza mai multi ani pentru ca acestea sa se vindece; sa învete ca un om bogat nu este acela care are cel mai mult, ci acela care are nevoie de cel mai
putin; sa învete ca exista oameni care îi iubesc dar pur si simplu înca nu stiu sa-si exprime sentimentele; sa învete ca doi oameni se pot uita la acelasi lucru si ca pot sa-l vada în mod diferit; sa învete ca nu este suficient sa-i ierte pe ceilalti si ca, de asemenea, trebuie sa se ierte pe ei însisi.
- Multumesc pentru timpul acordat....am zis umil. Ar mai fi ceva ce ai dori ca oamenii sa stie?
Dumnezeu m-a privit zâmbind si a spus:
- Doar faptul ca sunt aici, întotdeauna.
milady

Postby anamari » Thu Apr 13, 2006 6:00 pm

minunate povesti jumbo...mai vreau sa aud...

si eu sunt extraterestru-asa stiu de cand cand eram mica...si alex e-numai ca el e de pe o planeta mai indepartata si i-a trebuit ceva mai mult sa inteleaga limba si obiceiurile oamenilor-...de fapt noi ne tragem dintr-o familie de extraterestrii...
anamari

Postby jumbo » Thu Apr 20, 2006 4:54 pm

Multumesc mult, anamari. Cand am scris povestile, nu ma gandeam ca vor incanta si extraterestrii.
Insa si extraterestrii au povestile lor minunate si m-as bucura sa le aud. Pentru ca distantele nu sunt chiar interplanetare. Sau, au inceput sa nu mai fie.
Nascut: Ianuarie 1998.
Diagnostic: note autiste, hiperkinezie.
jumbo

Postby jumbo » Wed Apr 26, 2006 3:08 pm

Tot intrebandu-ma care sunt diferentele intre oamenii obisnuiti si extraterestrii, sau, intr-un sens mai larg care sunt “valorile” omenirii, am realizat ca unul dintre lucrurile la care se pricep oamenii cel mai bine este sa… minta. Sa minti, sa te ascunzi, sa te feresti sunt lucruri normale pentru oameni (a spus-o, altfel, si Matei Calinescu in “Porteretul lui M”). Asa ca, daca vrem sa “umanizam” extraterestrii, ar fi util sa ii obisnuim cu asta. Desigur, puritanii, umanistii sau corectii politic vor protesta. In principiu, nu e frumos sa minti. Minciuna sau furtul sunt puse la zid de pe vremea Decalogului. Punerea la zid este una; practica este insa, un pic altfel.
Cu mare bucurie am observat, intr-o buna zi, ca extraterestrul nostru fura. Sau se ascunde. Sau incearca sa ne pacaleasca. Chiar daca nu o face inca la un nivel “inalt” (de parlamentar, de pilda) pot spune ca am detectat o trasatura teribil de umana. Pe care o vom cultiva. Inca nu am ajuns la stadiul de a lupta impotriva ei. Daca vom ajunge acolo, sper sa gasim metode de contracarare. Altfel, e chiar interesant sa descoperi ca, uneori, minciuna este buna. Mai ales cand apare spontan si nu este rezultatul vreunui program (training). Pentru ca, daca nu ar fi fost, ar fi trebuit, intr-un fel sau altul, inventata. Cu cat studiezi mai mult extraterestrii, cu atat realizezi cat de umana este omenirea. De-a dreptul banala !

Ochii Tai

Ai vrut sa fiu al tau
Asta am vrut si eu
Nu stiu ce sa mai fac
Sa-ti fiu pe plac
Si cand te vad zambind
Nu stiu daca ma minti
Pare ca ma iubesti
Dar stiu ce gandesti

[Refren]
Ochii tai ma mint
Nu, nu, mai pot sa simt
Nu mai inteleg iubirea ta
De ce imi frange inima ?

Ochii tai ma mint
Nu, nu, mai pot sa simt
Nu mai cred iubirea ta
Caut altceva

Rece ca gheata esti
Crezi ca ma pacalesti ?
As vrea sa pot pleca, dac-as putea
Nu ma pot apara
Sunt prins in vraja ta,
Ma simt ca intr-un joc
Si nu am noroc

[Refren]

Sunt prins in vraja ta
Si nu mai pot pleca
As vrea sa stiu ce sa fac
Sa-ti fiu pe plac

[Refren]

(prin bunavointa formatiei Proconsul pentru piesa “Altceva” de pe albumul “Balade pentru tine” – Roton 2006)
jumbo

Postby dora » Thu Apr 27, 2006 10:38 am

Oamenilor minunati li se intampla lucruri minunate!
Cu extraterestrii povestile sunt fabuloase de-a dreptul!
Tocmai am aflat ca Jumbo, Sotia sa si Anamari vor fi invitatii emisiunii "Ingeri printre oameni" de maine,28 aprilie, ora 21,Radio Romania international, cu tema"ADHD intre mit si realitate", realizata de Andreea Demirgian
RRI se poate asculta pe internet,cu conditia de a se instala Real Playerul care se descarca gratuit de pe www.rri.ro
Lor le dorim succes si noua auditie placuta!
dora

Postby anamari » Sat Apr 29, 2006 1:25 am

acum daca va intrebati cum e sa fi extraterestru batran a-ti vazut, am vorbit 10 minute si n-am spus nimic din ceea ce vroiam sa spun.... :x

[
anamari

Postby jumbo » Sat Apr 29, 2006 8:04 am

Te-ai prins repede, anamari. Se vede ca esti extraterestru. De obicei, Pamantenii au nevoie de o viata intreaga pentru a ajunge la aceasta concluzie. :)
jumbo

God save the "ping-pong"

Postby jumbo » Fri Jun 02, 2006 4:06 pm

Cineva ma intreba odata, ce mi-ar placea mai mult si mai mult. Intrebare cam grea intrucat viza mai multe domenii. Insa, stiam ca mi-as fi dorit foarte mult sa reusesc sa ma joc ceva, indiferent ce, pentru mai mult de 15 minute la rand, cu Ionut. Ceva care sa nu il faca sa isi piarda interesul, sa nu ii deturneze atentia excesiv de la joc si sa nu imi testeze permanent rezervele de rabdare. In fine, sa reusim sa comunicam intr-un fel placut pentru amandoi. Desigur, si in trecut, incercasem diverse jocuri cu mingea. Insa existau cateva limitari: arunca mingea dar se cam temea sa o prinda, nu prea era atent la joc, lua mingea si se juca singur sau prefera mai mult sa se uite decat sa participe. Un joc mai lung de pase era mai greu de obtinut.
Intr-o buna zi, le-am facut o vizita unor prieteni care aveau o masa de ping-pong amplasata in curte. Am jucat cu ei cateva seturi. Ionut era pe langa noi si se uita destul de atent iar la sfarsit am jucat cateva minute si cu el. Jucat e un fel de a spune, pentru ca de-abia daca nimerea mingea cu paleta. Am inregistrat o secventa de 3 minute din “partida” noastra pe care am descarcat-o ulterior pe calculator. Acasa, se uita adesea la filmuletul respectiv. In urmatorul weekend cu soare, am mers din nou la amicii nostri. Simteam ca este pe cale sa se intample ceva interesant…
Imi propusesem sa reusim in ziua respectiva sa ii mentin interesul pentru 10 minute si vreo 2 schimburi usoare de mingi. Urmand apoi sa crestem treptat cerintele fara sa il speriem in vreun fel.
Acesta era planul insa a iesit ca in Tom si Jerry. Eu in rolul Jerry care, cu giumbuslucurile sale, incearca sa ii trezeasca interesul lui Tom dispus sa vegeteze intr-o zi libera. Un plan care a fost bun pana la “garderoba”; acolo, din cine stie ce motive neprevazute si neelucidate inca, am luat costumul lui Tom. Iar de chestia asta am inceput sa ma prind dupa vreo jumatate de ora. Jerry al meu, nu numai ca nu dadea semne de dezinteres dar, incepea sa tina mingea pe masa din ce in ce mai mult si din ce in ce mai bine. Alerga dupa toate mingiile inclusiv cele care cadeau aproape de mine. Jerry alerga de zor si incepea sa trimita mingi rapide care ma cam intindeau. Tinutul mingii pe masa devenise un scop important. Mai ales pentru mine.
Dupa vreo ora, Tom, placut surprins dar si usor cam sifonat de efort, l-a intrebat pe Jerry daca nu a obosit. Oh, ce gluma ! Jerry nu numai ca nu obosise dar parca de-abia se incalzise. Asa ca am chemat-o pe mama lui Jerry. De aici a inceput distractia. Daca ati vazut vreodata cum rectioneaza un calator, care merge intr-un autobuz cam gol, condus de un sofer iute care trage brusc de volan pentru a ocoli un caine, atunci aveti o imagine clara despre cum se misca mama lui Jerry incercand sa returneze mingea. Dupa o foarte scurta pauza, l-am invitat pe unul din amici sa contribuie si el la stoarcerea bateriilor lui Jerry. Dupa alta jumatate de ora, i-am multumit pentru contributie si… Tom a revenit in arena. Dupa al saptelea schimb inlantuit de mingi am “tras” o minge tare. Ce m-am mai bucurat ca mi-a reusit !
Iar de Ziua Copilului “mi-am” luat o masa de ping-pong portabila pentru copii pe care am instalat-o acasa in sufragerie. Si turnam cate un episod de desene animate in fiecare zi.

Ei bine, asta este unul din lucrurile care imi plac mai mult si mai mult.
E frumos cand se coc ciresele !
jumbo

O calatorie minunata

Postby jumbo » Sat Jul 01, 2006 1:10 pm

A sosit vremea sa va spun povestea mea intr-un alt fel. O povestioara despre copilarie.

Cu putina rabdare la descarcare si cu un Play Again, o puteti vedea la :

http://www.onetruemedia.com/otm_site/vi ... dium=email

Puteti incerca si voi o astfel de poveste pentru ca este mai simplu decat pare !

(cu multumiri pentru piesa At the beginning – Donna Lewis & Richard Marx de pe coloana sonora a filmului Anastasia realizat de studioul Disney)
jumbo

Postby emil_c » Sat Jul 01, 2006 10:58 pm

frumos...
Andrei – n. 12.06.2000
Autism usor, atipic (sau nu)
emil_c

Postby dora » Tue Jul 04, 2006 8:46 am

foarte frumos :D
dora

Postby Felicia » Wed Jul 05, 2006 11:06 am