Raul

Moderators: camel, jumbo, shakalu, dora, Milena, dominique, moderators

Postby rodicac » Mon Jan 12, 2009 4:50 pm

Buna ma numesc Rodica am si eu un baeat care de curind a fost dagnosticat cu elemente autiste desi are 8 ani abia acum ni sa spus car avea elemente autiste diagnosticul anterior a fost de intirziere usoara in dezvoltarea pshica si de limbaj sindrom hiperchinetic :( va rog sa ma scuzati ca intru si eu ca musca in lapte aici dar am zis ca chear nu cred ca mai este nevoie sa mai deschid un topic cu baeatul meu aici sint copii care sint cam de aceiasi virsta.
Ceia ceasi vrea eu sa va intreb este ce fel de scoli frecventeaza copii vostri de masa sau speciale. Raul este la sc.de masa dar nu prea face fata nici invatatoare nu se straduie prea mult cu el desi ca si MIRUNA el vorbeste pune intrebari se joaca inveteaza jocuri face pazaluri ii plac copii se joaca cu iei desenele animate sint favoritele lui cunoaste toate personajele de pe cartoon si minimax cei place foarte tare sint desenele cu trenuletul tomas :o sia transformat toate masinile in trenulete si vagoane si creioanele le foloseste pe post de vagoane si bariere este as in calculator are o memorie fatastica insa cu toate acestea nu reusesc sal invat literele si numerele am citit undeva mai in spate despre ceva carti cu litere si numere care pot fi comandate si olain insa nam vazut si unde daca ma puteti ajuta va multumesc din suflet va doresc o saptamina placuta alaturi de familile voastre
rodicac

Postby dora » Thu Jan 15, 2009 10:22 am

Rodica,

ai dreptul sa ai si tu aici un topic pentru baiatul tau...
Aici vin parinti si cer si ofera informatii...numai ca suntem obositi uneori, cu prea probleme la serviciu, acasa, cu copiii

Sfatul meu e sa citesti cate putin in fiecare zi...
Scoala de masa sau scoala speciala?

Scoala de masa cu insotitor ar fi o solutie

Adica sa mearga la scoala cu un insotitor ca o "umbra" in spatele lui care sa-l ajute cate putin, numai atunci cand are nevoie

ABILITATI CARE SE CER IN CLASA:

Abilitatile pe care “umbra” vrea sa le creasca in clasa de obicei include:
a. atentia crescuta, mai ales indreptata catre profesor
b. statul in scaun
c. indeplinirea actiunilor, directiunilor, date de profesor
d. ascultat cu atentie
e. limbaj
f. jocul
g. abilitati socoale si de comunicare

• Copilul va lucra sa indeplineasca cat mai multe dintre activitatile de mai sus cu succes. Trebuie sa existe un dosar in care “umbra” sa isi defineasca scopurile. Dupa fiecare zi de scoala “umbra” isi va inregistra nivelul de promptare pentru ca astfel progresul poate fi urmarit cu usurinta . Acest dosar trebuie sa fie si la indemana profesorului pentru a nota si el progresele observate.
• Profesorul va avea si el ca scop cresterea in intensitate a comportamentelor de mai sus impreuna cu Consultantul,”Umbra” si parintii copilului.
• Copilul trebuie de catre profesor ca o parte componenta a clasei, impreuna cu ceilalti copii din clasa si va beneficia de acelasi tip de educatie.
• Uneori copilul are nevoie sa lucreze si acasa la un anumit program pentru ca apoi sa-l poata indeplini cu succes la scoala . Educatorul impreuna cu “umbra” sunt in masura se identifice acele comportamente care trebuie imbunatatite acasa.

Poti sa citesti mai multe aici

http://www.autism.ro/forum/viewtopic.php?t=739
dora

Postby rodicac » Wed Jan 21, 2009 7:51 pm

Multumesc dora ca mi-ai mutat subiectul aici .
Raul are nevoie permanenta de insotitor la scoala ma refer find clasa 1 nu se ocupa nimeni de el daca stie face daca nu nu pauza am incercat am rugat invatatoare sa-mi dea voie cu el sal ajut la scris insa na fost deacord maria sa vrea cu tot dinadinsul sal retrag din scoala nu ma acepta nici pe mine si nici pe pshioloaga nea spus ca ea nui pregatita ea nustie ce sa faca dar nici nu acepta sa fie ajutata. cu chiu cu vai mai merge din cind in cind pshioloaga nu vrea sai faca nici programa speciala ,daca eu ii duc copilului fisa de lucru este bine daca nu pa.
Apoi nici copilul nu o suporta cind se apropie de el se apuca de plins si nu vrea sa o lase sal atinga sub nici o forma daca lati vedea cu cita ura se uita la ea si incepe sa ma strige undei mami sa vina mami .
:? Am impresia ca se urasc reciproc acum inchei ca avem program de pupaturi si nu ma mai lasa in pace este si ora de somn si nu vreau sa scriu ear ceva inofensiv ca apoi sa mi-o iau iara
rodicac

schimba invatatoarea

Postby mihaela_smith » Fri Jan 23, 2009 2:30 am

Daca invatatoarea nu se ocupa de copil , nu-l ajuta cu nimic , mai mult el nu o place nu are rost sa l ti i in acea clasa. Gaseste pe cineva dispus sa lucreze cu el, sa l ajute sa progreseze.
mihaela_smith

Postby rodicac » Mon Feb 02, 2009 2:01 pm

Avenit vacanta si tot odata sfirsitul anului scolar pentru RAUL. am fost obligata sal retrag din sc. nu stiu ce voi face pe viitor nu stiu daca voi reusi sa ne mutam in alta parte din acest oras unde RAUL nare nici o sansa de integrare in vreo scoala fie ea de ori ce natura :lol: nu stiu de unde sa incep ce sa caut mai intii o alta casa , o alta scoala ptr.
copilul meu
cert este ca nu voi gasi nici una din aceste lucruri . casa nu voi reusi deoarece sint foarte scumpe si la noi apartamentele sint foarte eftine chir daca am apartament cu 3 camere centrala propie, termopane ,si tot tacimu necesar unei case decente zic eu .Iar sc. daca nam casa nam nici sc. nu pot sa trec la o naveta de 40 km in fiecare zi probabil va ramine sa fie scolarizat la domiciliu voi incerca sa angazez o invatatoare sau un pshipedagog cu care sa lucram . :cry: in ori ce caz simt cami perd mintile si nu mai stiu incotro sa ma indrept si catre cine sa strig AJUTOR
copilul meu are nevoie de scoala eu am nevoie de o speranta daca stiam de acum 5 ani ce are copilul meu cu siguranta totul era altfel acum este insa tirziu un credit nu pot sa-mi mai permit nu mi-ar acorda nici o banca un credit asa mare ptru a cumpara o casa in alta parte macar la nivelul celei de acum sint bulversata sit furioasa pe medici si pe tot ce ma inconjoara chiar si pe viata toata viata mea am suferit atit eu cit si sotul am ramas orfani de parinti eu de tata el de ambi parinti inca de copii eu la 16 ani ear sotul la 14 ani ea murit mama ear tatal la 20 si ceva viata nea pus dinou la incercare cind am ramas insarcinata cu RAUL si fratele lui geaman pe care lam perdut si pe el oprinduse in evolutie in luna a 7-a . 2 luni mai tirziu nasc prin cezariana pe RAUL :( si pe fratele lui mort, ma opresc ca deja am scris cred ca prea mult si va deveni plictisitor am vrut dor sa va impartasesc putin din veata mea pe care nu am spuso nimanui pina acum vroeam sa ma descarc undeva probabil aici am considerat eu ca este bine ptr,. inceput
rodicac

Postby rodicac » Wed Feb 25, 2009 8:34 am

Buna am obtinut aminarea scolara inca nu stiu sigur ce va fi de la toamna deocamdata facem lecti acasa si o data pe saptamina pshiopetagogie ,am primit in sfirsit medicatia din germania mai asteptam dupa cele din ungaria apoi sa incepem tratamentul cel nou sa vedem cum va merge cel ce mia cumparat medicatia din germania mia transmis ca patroana la care lucreaza el acolo vrea sa ma ajute sa ajung cu RAUL acolo la o evaluare doamne ajuta sa reuseasca nu mia promis nimic dar se incearca sa mergem cumva din cite am inteles eu prin asigurarea iei sau nu stiu cum ptr. ca nu ma pricep .Ori cum asteptam si vom vedea ce va fi :P
rodicac

Postby rodicac » Wed Mar 04, 2009 11:00 pm

Astazi a fost prima zi cind lam lasat pe Raul sa mearga sa arunce gunoiu singur, containarul find foarte aprope lam putut urmari de pe geamul din casa scarilor a fost foarte fericit :P are mama ajutor
rodicac

Return to O ZI CU COPILUL MEU