Cum si-a batut joc viata de noi ... descriere

Moderators: camel, jumbo, shakalu, dora, Milena, dominique, moderators

Postby Armina » Wed Mar 29, 2006 10:22 pm

Sper sa iti dea D-zeu puterea sa duci o povara asa de grea .Citeodata totusi este prea mult pentru un om .Mult curaj si gindeste-te in fiecare clipa la copii tai si la cita nevoie au de tine.
Armina

Postby seba8nst » Fri Mar 31, 2006 7:09 am

Iubirea pentru copiii tai este bunul cel mai pretios pe care il ai acum, alaturi de iubirea lor pentru tine. Treceti prin momente grele, dar le veti depasi. Cauta informatii cat mai multe, mai ales daca ai acces la internet. Gandeste-te, cauta solutia cea mai buna. Nu mai esti singura, ai deja o multime de prieteni aici, in tara asta virtuala!
seba8nst

Postby milady » Tue Apr 04, 2006 6:24 pm

Multe, foarte multe lucruri scapa logicii noastre umane.Ele tin de o logica superioara, divina, pe care nu o intelegem. Nu avem cum s-o intelegem. Ne invaluim in durere si neputinta. Si nu ne mai regasim. Si atunci, ca un ultim efort , trebuie sa ne (re)amintim lucruri demult pastrate din vremea cand eram tineri si netulburati. Si mai incarcati de lumina.
Iata un fragment din cartea lui S.N.Lazarev : « Diagnosticarea karmei –Dialoguri » care ,pe mine personal, m-a ajutat mult intr-o perioada a intunericului din viata mea:
“Sa nu-ti fie frica de boala, mergi in intampinarea ei. Daca vom putea pastra iubirea, atunci boala va disparea treptat. Dreptul de a fi fericit il are numai acela care in fiecare secunda este gata sa piarda desfatare si sa pastreze iubirea. Fara boala nu exista evolutie. Aceasta boala insa nu trebuie sa fie neagra sau sumbra, ci luminoasa si stralucitoare. Orice boala este chezasia fericirii tale viitoare. Cu cat mai multe boli si incercari iti ofera soarta, cu atat te asteapta o mai mare fericire in viitor.
Si cu cat esti mai mult pregatit pentru o boala sufleteasca , cu atat mai putine suferinte fizice vei primi"
milady

Postby cea mai trista » Tue Apr 18, 2006 6:59 am

Multumesc tuturor.
Am citit.
Sper ca viata sa fie mai buna cu voi ... dar mai ales cu copii vostri .... cu toti copiii.
cea mai trista

Postby zenobia » Tue Apr 18, 2006 1:11 pm

Draga prietena din Toronto, poate ne mai povestesti despre voi, despre reusitele sau nereusitele voastre, daca ati inceput terapia pt baiat etc. Iti va face mult bine sa impartasesti cu altii problemele tale, crede-ma! Si nu stii niciodata de unde poate veni un ajutor. Te asteptam sa mai scrii!
zenobia

Postby Anyta » Thu May 11, 2006 12:14 am

mamicatrista, ce mai faceti?
Tudor-Constantin,sase ani, TED ( autism lejer)
Anyta

cea mai trista mamica

Postby monkey » Mon May 22, 2006 9:32 pm

nu sunt parinte de copil cu autism, nu sunt nici macar mama. Dar ma tulbura intotdeauna suferinta voastra. Cand intru in contact cu parinti ca voi, incerc sa ma pun in locul vostru si de multe ori ma apuca plansul, revolta fata de sistemul romanesc, fata de tot ce inseamna servicii, respect pentru oameni si pentru dreptul la sansa unei vieti mai bune. ma ridic atunci si incerc sa fiu puternica, de dragul celor care au nevoie de imbarbatare, incerc sa lupt si sa fac mai multe pentru cei ca voi. De multe ori reusesc, uneori sunt prost inteleasa,sunt doborata,dar ma ridic. Dar cei mai multi dintre voi, cei care aveti copii speciali, sunteti speciali, Dumnezeu v-a ales pe voi pentru ca, poate, voi sunteti singurii care stiti si puteti cu adevarat sa faceti ceva special in aceasta lume.
Mamica trista, cauta inauntrul tau si vei vedea ca poti sa lupti, esti mai puternica decat crezi, ai multa dragoste de oferit si vei reusi sa faci tot ce-i mai bun pentru copiii tai. Si nu esti singura, cei de aici suntem alaturi de tine.
Primeste o mangaiere din partea mea si o imbratisare. Si nu uita ca D-zeu e mereu cu tine. Trebuie sa crezi, sa te rogi, sa te aduni si sa incepi sa lupti. vei vedea ca vei reusi, iar bucuria va fi infinita!
monkey

Postby mirea_anamaria » Sat Jul 28, 2007 6:31 pm

imi pare atat de rau...Si eu care ma simteam nefericita...Dumnezeu nu o sa va lase asa..trebuie sa va ajute.Mi-as dorii sa mai vorbim.Adresa de YM a mea este : mirea_anamaria
Sa auzim de bine!
mirea_anamaria

Previous

Return to O ZI CU COPILUL MEU