Povestea unui om caruia ii pasa

Moderators: camel, jumbo, shakalu, dora, Milena, dominique, moderators

Povestea unui om caruia ii pasa

Postby adinac » Tue Feb 14, 2006 4:30 am

O zi cu copilul meu ... Atat mi-a dat Dumnezeu . Una singura.

Dupa 6 ore de chin ... am nascut . Nu mi-a zis nimeni nimic . Pe la ora 10 (dupa 4 ore de la nastere) .. m-am dus sa-mi vad puiul . Perfect sanatos .. la incubator . Nu respira.. nu putea sa respire . Dupa inca vreo doua ore ... a facut stop cardiac . Si l-au resuscitat. Chiar daca isi revine ..va fi o "leguma" mi s-a spus . Cadrele medicale atunci au incercat sa ma faca sa inteleg ca nu ar trebui sa-mi doresc sa-si revina ... Eu .. eram sfasiata in mine insami .. ce sa imi mai doresc ... Un singur lucru stiam .. ca vreau sa traiasca. Tot ceea ce invatasem , tot ceea ce stiam pana la momentul acela a disparut ... brusc . Am ramas singura cu aceasta dorinta .. sa-i dau viata .. chiar si viata mea ... Un moment in care ratiunea se suspenda .. pentru ca firea .. natura .. Dumnezeu sa-si faca loc sa intre in materie ... In durerile facerii .. si in ziua care urmeaza ... nu mai esti nici profesor universitar , nici femeie de servicu, nici supradotata , nici cu intelect liminar ... esti doar tu .. cea care iti privesti ruperea in doua ca pe cel mai frumos .. dar posibil , pentru ca este darul vietii. Nu am reactionat ... Durerea uneori te inhiba ... desi nu imi sta in fire . Priveam acea manuta de om care nu se misca si abia respira o data la un minut ... si imi doream sa traiasca, atat. Eu nu aveam ratiune ... Ceilalti da ... imi dadeau tot felul de motive pentru care ... Imi imaginam medicul intrand pe usa si spunandu-mi : Doamna .. sa ii dam inima Dvs . asta ar fi ultima lui sansa . I-as fi dat-o bucuroasa ... Am ramas singura langa el ... Eram parca langa Dumnezeu .. vorbeam cu el , cu puiul meu ... Haide mami .. tu poti ! L-am botezat .. apoi peste inca patru ore .. a trecut dincolo . O singura zi .. atat am avut cu el . O zi de gratie ...
Nu am avut de ales ... Dar daca as fi avut .. preferam viata ... indiferent de forma in care ea isi face loc in materie ...

Mai am doi copii dar pe cel din cer ... mi-l doresc mereu .. il simt langa mine adesea ... de fapt cu mine . Dar nu pot sa-l ating , sau sa-l sarut , nu pot nici sa-i vorbesc , nu pot nici sa-l vad ... Atunci cand trece dincolo .. dorul este nemarginit .. te prelungeste dincolo de lumea "zidita"

Bucurati-va deci de darul vietii ... Copiii vostri sunt o binecuvantare ...

De aceea imi pasa!
adinac

Postby casandra » Tue Feb 14, 2006 7:13 am

Imi pare rau!
Dumnezeu sa il odihneasca, iar pe tine sa te ocroteasca!
casandra

Return to O ZI CU COPILUL MEU