Pentru cei mai mici

Moderators: camel, jumbo, shakalu, dora, Milena, dominique, moderators

Postby gtjulien » Thu Dec 09, 2004 3:08 pm

nici macar nu s-a pomenit despre epilepsie,fenobarbital i s-a dat ca avea prea multa energie,sa-l mai calmeze ca sa-i poata face analizele.Dar oricum degeaba ia dat la fel de energic a fost,a alergat prin tot spitalul.
Cine ma poate indruma ca sa obtin si eu manualul ABA?
gtjulien

Postby Guest » Thu Dec 09, 2004 3:10 pm

Nu stiu daca zic bine ce zic, dar poate starea lui Codrin s-a datorat si suprasolicitarii (a schimbat mediul, a revenit dupa un drum destul de lung, nu a dormit la amiaza), dar, poate, si faptului ca a intrerupt brusc tratamentul (aici ar fi imp. de stiut cat de mari au fost dozele prescrise si daca, in consecinta, s-ar fi putut sa treaca printr-un soi de stare de sevraj, chiar daca tratamentul nu a durat prea mult). Imi pare rau ca a trebuit sa treceti prin asta. Inteleg foarte bine starea voastra, cu atat mai mult cu cat la Marut noptile de acest fel au fost foarte numeroase.

Nu cred despre Codrin ca are tulburari de somn, acesta fiinda un episod singular, din cate am inteles, cred ca rabdarea voastra si o scurta perioada de reacomodare cu mediul ii va reda noptile linistite.

In cazul tulburarilor de somn, daca tot a venit momentul sa discutam si despre asta, redau cateva "activitati" pe care le-am incercat noi:
- aprindeam lumina si o lasam asa pentru o bucata de timp, apoi o inlocuiam cu o lampa de veghe, intr-un moment in care redevenea linistita; intre timp ii cantam o gramada de cantecele, in ordinea care imi veneau mie in minte, fara intrerupere. de cele mai multe ori adormea undeva pe la melodia 15-20...
- o duceam la geam si-l deschideam putin, ii scoteam manuta afara si ziceam ca prindem aerul rece... asta o linistea, dar o si inviora, fiindca dupa aceea trebuia sa ne jucam putin, vreo 2-3 ore...
- ii puneam muzica; uneori dura si 10 minute pana o nimeream pe cea care sa aiba efect, momentele de dupa trezire fiind de genul celor in care ea nu coopera deloc
- nici ea nu suporta s-a luam in brate, s-o mangaiem sau s-o atingem in vreun fel. Dar veneau jucariile... Ursuletul, iepurasul, papusile etc., veneau pe rand s-o intrebe de ce e suparata si sa-i dea un pupic sau s-o atinga usor pe manute, s-o pupe pe obrajori etc. Faceau tot felul de tumbe si scoteau tot felul de sunete ca sa-i atraga/ distraga atentia
- ne uitam la carti cu poze, citeam o poveste, asta dupa ce reuseam cumva s-o facem sa se uite la carte
- cateodata faceam si baie... la 3 dimineata, de ex.
- desenam (mazgaleam)
ETC.

De ce mi s-a parut important sa povestesc asta? Fiindca au fost nopti in care am putut lucra cu ea mai mult/ mai bine decat in anumite zile, fiindca era mult mai prezenta si mai receptiva. Apoi, mai exact dupa 3 ani si jumatate, lucrurile au inceput sa se normalizeze si am ajuns sa avem in principiu acelasi program de somn. Nu cred ca e normal sa se intample asa, nu vreau sa spun ca e o metoda de lucru sa lucrezi cu copilul cand vrea el, vreau doar sa subliniez ca intr-o prima faza (la noi a durat cam mult, ce-i drept), cand nu ai nici un fel de raspunsuri la ce vrea/ intelege copilul, incerci orice... Uneori poti sa ai surprize dintre cele mai fericite.
Guest

Postby shakalu » Thu Dec 09, 2004 3:24 pm

iote , exact ceea ce i s-a intamplat lui julien acum este cauza pentru care am eu o problema si o tara cu sistemul medical romanesc .... diazepam ca sa calmezi un copil hiperkinetic ... in 90% nu are efect in cazul hiperkinetismului iar in 5% din cazuri are efecte inverse adica mareste starea de surescitare a copilului ... si pentru ca asta nu a functionat au considerat poate este ceva mai mult si (se poate sa ai dreptate cata si sa considere si posibilitatea de epilepsie dar atunci in marea lor majoritate medicii incearca carbamazepina ) ...

... revenind la julien ... parerea mea este ca cel mai probabil se datoreaza medicmanetelor iar starea descre care vorbesti seamana mult cu starea lui radu cand am incercat sa ii oprim brusc ripoleptul si seama cu un soi de sevraj ... teoretic ar trebui sa dispara in cateva zile (5-6 zile ) ... daca vezi ca nu dispare in doua saptamani s-ar putea sa fie ceva mai serios si atunci iti recomand sa vezi ce iti poate spune medicul la care a fost internat

cata ... o sa iti trimit un manual al lui lovaas ... in limba engleza si ca parte practica incearca sa iti dai jos posturile mele de la aba aplicata ; dupa ce le termini pe astea si consideri ca ami ai intrebari pune-mi intrebarile si eventual mai vorbim dupa aceea si despre alte materiale (din pacate sunt singurele materiale in forma electronica pe care le am - o alta parte ai sa gasesti la sectiunea revista - toate celelalte carti , studii , informatii sunt in forma fizica si va trebui sa facem amandoi un efort ca sa intri in posesia lor )
shakalu

Postby shakalu » Thu Dec 09, 2004 3:29 pm

julien ... manualul lui lovaas este in forma electronica dar tradus nu este nici jumatate ... partea in engleza ti-o pot trimite eu daca imi dai un email iar partea in romana cred ca dora sau dominique au cea mai mare parte ...
zi buna
shakalu

Postby Milena » Thu Dec 09, 2004 3:32 pm

Eu am postat mai sus. Cat despre explicatia referitoare la de ce s-a normalizat somnul lui Mara, in afara tratamentului homeopat, desigur, mai am eu o explicatie, dar inca nu indraznesc s-o expun, ca pare ceva gen SF. Si cum eu nu am talentul lui jumbo :) ... ma abtin deocamdata.

Milena
Mara - aprilie 2000; diagnostic: autism infantil; alte observatii: prematur gradul III
Milena

Postby Cata » Thu Dec 09, 2004 3:41 pm

Iti multumesc :lol: ! Orice informatie e mai mult decat binevenita.

Acum, referitor la " a fost sau nu criza epileptica". Problema nu e ca i s-a dat Feno, ci de ce in asociere cu Diazepam. Amandoua sunt antiepileptice. Tratamentul difera in functie de tipul de criza insa o asociere de trei sedative mi se pare...
Eu as merge la un neurolog pt a-i face investigatiile necesare. Va recomand Sp. Gomoiu, Buc. ( arata prost dar exista medici buni aici... in special dr. Raluca Teleanu ).
Cata

Postby dominique » Thu Dec 09, 2004 3:41 pm

yap
julien, o adresa de mail?
dq
dominique

merci pt tot

Postby gtjulien » Thu Dec 09, 2004 3:49 pm

Milena pls spune cum ai normalizat somnul,nu conteaza cit de SF e daca trebuie il aduc si pe ET sa mi-l adoarma,am retinut ce ai zis despre Mara si somn,merci mult de tot.Acum la ora asta el e OK cel dintodeauna,se joaca, ride,am inceput sa ne schimbam comportamentul cu el in functie de ce am vb la telefon,si culmea deja da roade,nu ne asteptam sa nu raspunda asa repede.
Shack te rog trimite ce crezi tu ca ne-ar putea ajuta la ghindoc_julien@yahoo.com,sunt vreo 200MB liberi iar daca e mai mare ghindocmilica@yahoo.com,acolo e la fel mai mult de 200MB.Cu engleza stau binisor,dar mai mult engleza tehnica,dar np. o invatzam si pe cea medicala daca trebuie.Daca e nevoie de mail mai mare te rog sa-mi spui si o rezolv si pe asta.Revistele din pacate au ramas la psihologul din spital si exact acum nu mai am cartush in imprimanta sa le scot ,dar o rezolv miine,oricum sper ca in max doua zile sa dau jos tot site-ul.
toate cele bune si astept un semn de la voi. :shock:
gtjulien

Postby shakalu » Thu Dec 09, 2004 4:01 pm

julien cand vezi postul asta la prima adresa de email ar trebui sa gasesti ceea ce iti trebuie atat in romana cat si in engleza ... pentru detalii la mai concret ia posturile mele de la aba aplicata ... nu o sa ai nevoie de engleza medicala ... totul este extrem de beletristic:)... restul materialelor sunt in format de carti dar parerea mea este sa-mid ai de stire cand termini tot ceea ce ai luat si atunci o sa vorbim cum poti sa faci sa intri si in posesia acestora...
shakalu

perfect...

Postby gtjulien » Thu Dec 09, 2004 4:38 pm

Oki Shack primit mail-ul acum il descarc,o sa revin dupa ce aprofundam ce scrie acolo.
In alta ordine de idei...multumesc pt. tot,nu stiu daca cunosti senzatia aia,ca nu esti singur cind ai o problema,dar e f. placuta.
Din pacate autoturismului nostru nu-i prea place vremea rece,si imi e inca teama sa pun copilul la un drum de Timisoara sau Bucuresti,sper ca in caz ca nu o sa ne putem deplasa acolo sa intelegem si sa aplicam ce ne-ai trimis.
Sper sa nu va suparati pe mine daca o sa revin cu intrebari poate stupide,dar zilele astea nu prea functionam la parametrii optimi.
Toate cele bune
gtjulien

Postby shakalu » Thu Dec 09, 2004 5:14 pm

julien , eu iti recomand calduros ca momentan sa folosesti sarbatorile de iarna ca sa aprofundezi ceea ce ti-am trimis si ceea ce ai descarcat de pe net ... nu te grabi prea tare si incearca ca ceea ce citesti sa si intelegi foarte bine ... (mie mi-a luat 3 luni sa citesc acest manual de 3 ori ca sa inteleg cat mai exact si dupa inca vreo 6 luni a trebuit sa ma mai intorc la anumite lucruri la care faceau trimitere alte materiale din aceeasi carte ) ... dupa ce trec sarbatorile vorbim :)
sarbatori fericite - si asa cum ai remarcat nici nu esti singur si sigur nu este totul asa negru cum pare la prima vedere.
... referitor la senzatia aia despre care spuneai din pacate eu am lipsit la lectia aia :)....singurii care ne-au fost aproape au fost cei din familie
shakalu

Previous

Return to O ZI CU COPILUL MEU