O zi cu copiii mei :)

Moderators: camel, jumbo, shakalu, dora, Milena, dominique, moderators

O zi cu copiii mei :)

Postby Milena » Wed Jun 27, 2007 7:56 pm

Am inceput de ieri sa lucrez cate o ora pe zi cu un baietel de 11 ani jumate, cu autism infantil, nonverbal; frecventeaza o scoala speciala, dupa 4 ani de gradinta speciala; as vrea sa stiu daca mai are cineva de pe forum experiente similare si daca s-au reusit achizitii semnificative in aria de autoservire. stiu ca raspunsul depinde de multe alte detalii, dar m-ar ajuta cateva incurajari si exemple concrete :)

Milena
Mara - aprilie 2000; diagnostic: autism infantil; alte observatii: prematur gradul III
Milena

achizitii semnificative

Postby dianamaria » Sat Jun 30, 2007 7:44 am

Buna Milena,

Intimplarea face ca pe unde umblu cu baiatul meu sa vad/aud de cazuri:
1) copil de 8 ani cu Pampers, nonverbal, IQ sub 50, familia a reusit cu recompense si program de dus la toaleta sa scape de Pampers ziua si cred ca se poate de tot;
2) copil de 9 ani tot nonverbal la care educatoarele din gradi speciala au reusit tot cu program de dus la toaleta si recompense - dupa care a fost mutat in alt centru (era orfan) si nu s-a mai preocupat nimeni de el :(.
Dau exemple cu Pampers ca acesta e aspectul cel mai greu de rezolvat, din experienta mea.
Am vazut cazuri care erau perfect recuperabile...copil istet de ex, acum are 8 ani, fara Pampers, fara prea multe autostimulari...insa nu s-a facut nimic cu el, gradi speciala si atit, nu are decit citeva cuvinte, va merge la scoala speciala desi ar fi fost recuperabil dar...familia nu a avut suficiente informatii, nu ar fi avut resurse etc...
Cred ca problema principala este (am in minte alt caz acum) ca familia copilului se complace, zice..."nu face asta, nu face aia...e imposibil sa...."si il transforma intr-un bebe perpetuu (cedeaza).
Pina atunci, succes! Cu consecventa se poate orice (cu conditia sa fie toti din jurul copilului la fel de consecventi).
Mihai-Razvan, 2001, terapia ABA din 2006
dianamaria

Postby Milena » Sat Jun 30, 2007 4:58 pm

dianamaria, iti multumesc mult pentru raspuns; cred ca la aceasta varsta e important sa recupereze cat se mai poate pe autoservire si sa dobandeasca macar un fel de semiindependenta, daca nu sper prea mult... e un copil destul de linistit, cu multe stereotipii insa si cu putine achizitii pe toate nivelele de dezvoltare. nu ma pronunt asupra felului in care s-a lucrat cu el pana acum, dar nu are nici macar deprinderea de a folosi "pensa" in exercitii simple de tot... cu alte cuvinte, consider ca plecam nu de la zero, dar de la unu, spre plus infinit...
Mara - aprilie 2000; diagnostic: autism infantil; alte observatii: prematur gradul III
Milena

Postby Milena » Wed Jan 02, 2008 10:00 am

Nu am mai scris de foarte multa vreme, imi cer scuze tuturor celor care au resimtit absenta mea, in special lui Bi :oops: . "Scuza" mea sunt copiii mei, care de-acum sunt 14, si din timpul carora nu pot sa negociez nici un minut pentru altceva. Dar voi incerca sa ma organizez mai bine incepand de saptamana viitoare (dat fiind ca, din fericire, ne-am mutat cu sediul asociatiei mai aproape de unde locuiesc eu si voi economisi din timpul pe care il petreceam pe drum...).
Revin la subiectul acestui topic... lucram acum cu 14 copii cu tulburari din spectrul autist, iar perspectiva din care vorbeam pana acum un an s-a schimbat considerabil. Totul e mai clar, mai bine conturat, iar eu sunt mult mai optimista in ce priveste speranta pentru multi dintre acesti copii. Coerenta interventiei si consecventa celor care o aplica (terapeuti si familie) sunt obligatorii, apoi intensitatea este oarecum decisiva in ce priveste ritmul progresului. Insa, atentie, acesti copii au o varsta cronologica de care trebuie tinut cont, nu sunt roboti, nici supraoameni, iar interventia trebuie s-o resimta ca pe o "colaborare" cu ei, bazata pe incredere, care va lua amploare pe masura ce bazele vor fi puse in acest sens. Va doresc numai bine, un an in care sa ne "auzim" mai des si cu folos..

Trebuie sa plec sa adun lucrurile de la vechiul sediu, azi ne mutam "in casa noua" (de fapt un demisol :) ), unde sper sa ramanem macar pentru 2 ani...

Cu drag,
Milena
Milena

felicitari

Postby dianamaria » Mon Jan 07, 2008 9:25 am

Ma bucur foarte mult ca exista si oameni ca tine care nu se lasa...va doresc progrese cit mai mari!...
Mihai-Razvan, 2001, terapia ABA din 2006
dianamaria

Postby Milena » Sun Jan 13, 2008 8:25 am

Buna, tuturor, se pare ca intalnirile noastre vor fi de weekend... :) . Am reusit sa compartimentam noul spatiu si sa amenajam astfel incat sa reincepem lucrul cu copiii. Din pacate, inca nu putem sa ne bucuram pe deplin de ce am realizat, fiindca apar tot felul de probleme (in special limite financiare) care ne aseaza intr-o perspectiva destul de subra. Proiectele pentru care am aplicat au ramas deocamdata fara raspuns, sponsorii sunt putini... macar cu acest nou spatiu vom putea sa inaintam actele pentru acreditarea unui centru de zi si poate ca istoria se va schimba in mai bine... Am avut mare noroc cu familia unui baietel cu care lucram, tatal, unchii, mama, verisoara, care au muncit enorm in vacanta de iarna, ca sa transformam acel fost BAR in HAR (cum zice sotul meu :) ), in care speram sa ramanem pentru macar 3 ani... Sa va rugati pentru noi, avem nevoie de sprijinul vostru.

Cu drag,
Milena
Milena

Postby Milena » Sun Jan 13, 2008 8:27 am

Trebuie sa revin sa explic ca, in urma unei discutii cu proprietarii imobilului, am prelungit posibilitatea de a ramane acolo... de la 2 la 3 ani; cica parem seriosi - eu as zice mai degraba disperati :) ....
Milena

Postby dora » Sun Jan 13, 2008 11:24 am

Milena,

am auzit, am vazut cu ochii nostri , unii au trait pe propria piele un fel de minune...un caz particular de adoptie :o familie care s-a descurcat a "adoptat" cumva o alta familie si copilasul acesteia...

ma gandesc acum la alta minune...ati auzit cumva ca o aociatie sa "adopte" o alta asociatie, aflata la inceput????
cu asistenta financiara la inceput...

Macar o vreme sa fiti scutiti de grija banilor...
dora

Postby dora » Sat Jan 26, 2008 9:41 pm

DIN ORAS | Jan 16, 2008 15:54:10 | Numar vizualizari: 60
Gradinita pentru copiii autisti, jefuita azi-noapte

Cladirea in care urmeaza sa se deschida o gradinita speciala pentru copiii autisti a fost sparta noaptea trecuta, de persoane ramase deocamdata necunoscute.

Ele au scos din balamale grilajul si usa si au furat dinauntru un calculator si o orga, in valoare de 1.400 de lei. Hotii au lasat lumina aprinsa, iar proprietarii de pe strada Vasile Alecsandri au descoperit abia dimineata ce se intamplase. Politia incearca sa ii identifice pe hoti.

In spatiul respectiv, situat la subsolul unei cladiri, a functionat mai multa vreme clubul gay L'Simone, insa, dupa inchiderea acestuia, locul a fost inchiriat pentru a se deschide acolo singura gradinita din oras pentru copiii cu probleme de autism.

Bianca Felseghi
http://www.citynews.ro/Gradinita-pentru ... te+20+2779

Milena,
spune-ne ca nu e vorba despre voi...
dora

Postby Milena » Wed Jan 30, 2008 7:47 am

Ba fix despre noi e vorba :). Am depasit momentul... am fost o vreme suparata, mai ales ca fusese orga lui Marut.... Acum suntem ok, mergem inainte. Bineinteles, ca ironia sa fie totala, a dupa zi dupa "eveniment", era programat sa se schimbe geamurile si usile cu unele antiefractie...
Milena

Postby dora » Sat Feb 09, 2008 9:38 am

Milena,

nici o fapta buna nu ramane nepedepsita :shock:
In timp ce visam la omenie, solidaritate , infuzii salvatoare de capital
erau furate donatiile intemeietorilor...

In ce lume traim ?????
dora

Postby Milena » Sat Feb 09, 2008 2:43 pm

Totul este ok la Cluj, mergem inainte. In acest moment lucram cu 14 copii cu tulburari din spectrul autist, din care 3 integrati deja in invatamantul de masa. Avem 6 psihologi - terapeuti care lucreaza direct cu copiii, 1 psiholog - consilier pentru familiile copiilor, 2 kinetoterapeuti si, bineinteles, 1 contabil 8) . Asteptam cu rabdare specific ardeleneasca raspunsuri la proiectele noastre depuse prin Bucuresti... iar intre timp incercam sa supravietuim. In prezent, se lucreaza la un site al asociatiei - si sper ca intr-o luna sa va pot oferi si imagini, filmulete si informatii mai multe si mai concrete despre munca noastra - nu cred ca ar fi fairplay sa le postez aici. Va doresc numai bine voua si copiilor vostri minunati.

Cu drag,
Milena
Milena

Return to O ZI CU COPILUL MEU