Paul

Moderators: camel, jumbo, shakalu, dora, Milena, dominique, moderators

Postby Zugoor » Thu Jul 27, 2006 1:52 pm

Daca cineva de sus ne-ar vedea sunt convinsa ca ar fi impresionat de ce a facut Shakalul.
Last edited by Zugoor on Fri Sep 29, 2006 12:06 pm, edited 1 time in total.
Zugoor

Postby Zugoor » Thu Jul 27, 2006 2:00 pm

Inca ceva,nici nu-mi imaginam ca la topic-ul diete se pot citi lucruri asa "interesante",eu credeam ca aici se scrie ceva despre cum sa ne ajutam copiii,nu despre cine e "vinovat"ca are bani si cine cui ii este dator.Dar...
Zugoor

Postby vali » Fri Jul 28, 2006 9:29 am

Multumim, Sakalu si tuturor colaboratorilor pentru acest "sit" unde am gasit multi prieteni!

La fundatia din Barlad se procedeaza c-am asa:
- in prima zi te programeaza pentru evaluarea copilului;
- dupa 2 saptamani am fost chemata telefonic pentru evaluare;
- dupa 2 luni cand s-a eliberat un loc, am fost anuntata ca pot sa aduc baiatul la terapii 4 ore/zi (max. 14 copii -admis, se lucreaza in doua 2 schimburi dimineata si dupa amiaza );
Nu am voie in timpul programului sa ma interesez de progresele copilului ca sa nu deranjez copii de la programe, comunic cu terapeutii numai printr-un caiet.
Dimineata nu am voie sa intarzii cu copilul deoarece nu ma mai primeste. Nu se plateste nimic.

Apropo, referitor la acordarea ajutorului de 3mil/luna de la stat pentru handicapatii, eu nu stiu nimic. Poate cineva sa-mi dea niste informatii?
Bogdan primeste numai alocatie dubla si atat, nu beneficiaza de alte drepturi desi are certif. de hand. gr. II, pe care l-am scos deoarece mi-a cerut la fundatie.

Mult succes tuturor!
vali

alocatia de 3 milioane lei

Postby dianamaria » Fri Jul 28, 2006 1:23 pm

Vali, alocatia de 3 milioane lei o obtii daca ai certificat de handicapat de gradul I - iar mie mi s-a "oferit" certificatul de gr. II pe motiv ca "e avansat" adica "doar nu vorbeste, dar in rest are un retard usor" (parerea lor, noi inca suntem pe la un IQ de 62 si inaintam foarte greu desi facem ABA). Din acest motiv nu am mai scos certificatul de grad II pentru ca imi ofera prea putin.

Despre ce s-a discutat mai sus, toata admiratia si multumirile mele pentru Shakalu, pentru tot ce a facut pentru noi parintii. Trainingul din martie a fost nepretuit, a suplinit si completat toate informatiile de pe forum.
Cred ca toata lumea care acuza centrul H. Motoi ar trebui sa fie constienta ca e un centru privat si nu urmeaza aceleasi reguli ca o institutie de stat.
Mihai-Razvan, 2001, terapia ABA din 2006
dianamaria

Postby vali » Fri Jul 28, 2006 2:28 pm

Dianamaria,
La noi in Vaslui nici copii cu gr. I nu primesc nici-un ajutor de la stat (in afara de alocatie dubla, care si aceea vine o data la 2 luni), deoarece e in functie de posibilitatile financiare locale, mai exact a primariei...
Eu am trimis scrisori pe la diferite ministere, dar fara raspuns (cred ca si autoritatile sufera de autism). Nu cumva ar trebui sa fim mai uniti ca sa ne mai asculte si pe noi cineva acolo sus?
Anul acesta voi renunta la cert. de handicap deoarece e o pierdere de timp(internari 3-4 zile, invoiri de la serviciu, vreo 3 drumuri la Vaslui... nu se merita... deoarece se pierd mai multi bani pe drumuri decat se castiga).
vali

Postby paun » Fri Jul 28, 2006 2:42 pm

intervin si eu cu un mesaj,
Ema are certificat de handicap grav, si primesc indemnizatia de insotitor de 310 lei ( de un an), anul acesta am facut reinnoirea certificatului ( in luna iulie a.c. fara sa am internari), mult nu am umblat , asa e la noi la Slobozia, am fost la medicul de fam., la neuropsihiatru si la psiholog, pe langa actele eliberate de acestia am atasat, evaluare si actele copilului...OI Emei este de 49 - dar evaluarea facuta de psihologul care i-a dat certificatul a fost tare sumara, pe de o parte banii imi sunt necesari pt plata terapeutilor...(o parte).

Mari si Ema
paun

Postby dora » Sat Aug 05, 2006 4:46 am

Vali,
Indemnizatia pt copilasul tau e un drept, nu o favoare pe care o acorda primaria cand si cui vrea...

Anul trecut intr-un sat uitat de lume din Valcea nu s-au mai platit indemnizatiile pentru cei 15 copii si adulti cu certificat...au trecut sase luni...Varul sotului meu, cu handicap locomotor, a luat semnaturi pt un memoriu, a vorbit cu presa locala, cu medici, preoti, scriitori, etc. etc
A fost pe la sediile tuturor partidelor politice... in final a gasit un om de suflet, deputat, care s-a implicat personal in rezolvarea problemei...Toata lupta asta a mai durat sase luni, dar au primit drepturile restante cu totii si anul acesta lunar si la timp...

Cand ma gandesc cate ore de terapie i-ai putea oferi copilului...

Visez o asociatie de Aspergeri tineri, bataiosi, cu exacerbatul lor spirit justitiar care sa lupte cu patima pt micutii autisti...
Ce zici, Magister?
Ce se intampla e strigator la cer, ei nu primesc nici foarte putinul care li se cuvine... pentru ca ei nu conteaza,ei sunt copiii unui Dumnezeu mai mic...
dora

Postby vali » Mon Aug 07, 2006 12:13 pm

La noi la Vaslui itele sunt mai incurcate. Dupa ce avem probleme cu fondurile de la primarie, m-ai avem probleme si cu eliberarea certif. gr.I la copii cu autism.
Daca la Bucuresti la Sp."Obregia" mi s-a spus ca copilul se incadreaza in gr.I, Comisia de la Vaslui nu tine cont decat de IQ din fisa psihologica eliberata de la Sp. de copii din Barlad si de diagnosticul dat de medicul psihiatru de acolo, astfel incat copilul a fost incadrat in gr.II fara prea mari drepturi. Cunosc o familie din blocul vecin care are 2 copii cu autism cu hiperkinezie, anul trecut au fost la gr.I, iar anul acesta nu s-au incadrat in nici-un grad, deoarece psihologul din Barlad supraevalueaza copii cu autism care merg la recuperare la fundatia americana si trece in fisa IQ>65, s-au pur si simplu se pun alte diagnostice (ADHD, anxietate, etc.) ca si cum ar fi disparut autismul.
La Comisie la Vaslui li s-a spus ca autismul nu mai este o problema copii se pot recupera ( unde si cum]
vali

Previous

Return to O ZI CU COPILUL MEU