Petrisor

Moderators: camel, jumbo, shakalu, dora, Milena, dominique, moderators

Postby gabi.b » Fri Mar 30, 2007 7:04 pm

Am vazut pozele minunat job ai cred ca esti o persoana deosebita , cat despre copii ce sa zic frumosi chiar minunati , la fel ca ai nostri prin ohii lor vezi sufletul lor ,de ingeri . Poate ca exagerez cu complimentele dar chir sunt fericita ca pot aici sa vorbesc cu tine , nu ma consider atotstiutoare si am nevoie de ajutor pentru a duce mai departe munca mea daca pot sa- i spun asa Incerc sa invat de la fiecare cate ceva , mi-aduc aminte in 1998 cand Andreea avea 3 ani ca nu exista in orasul meu nici un loc unde sa mi-o primeasca pe Andreea , doar o gradinita privata care avea 40 de locuri si mi-au zis ca nu o pot lua pe Andreea ca e prea mica Am insistat si au primit-o pana la urma . IN fine,ce vreau sa spun e ca totusi ma bucur ca lucrurile s-au schimbat azi ai de unde alege si ai de unde lua materiale . Asa ca poti sa continui cu sfaturile ne sunt de mare ajutor. Vezi tu la noi romanii mentalitatea e invechita , te duci pe strada cu copilul tau si intoarce lumea capul dupa el nu odata ci chiar de trei ori , am patit-o si ma supara groznic de tare . Oamenii nu inteleg ca nu trebuie sa se uite insistent ci poate ar fi mai bine sa se apropie si sa le intinda o mana copiilor nostri , sa se implice cumva ,stiu eu... V-am mai povestit ca am facut asociatia de parinti din oradea si unul din scopurile noastre este sa popularizam cumva autismul prin afise prin pliante , sa-i facem pe oameni SA INTELEAGA...

Andreea 11 ani, elemente autiste
gabi.b

bate copiii!

Postby adra » Thu Apr 12, 2007 9:29 am

Nu mai stiu cum sa-i explic sa nu mai imbranceasca alti copii. Acum 2 zile era sa arunce un baietel mai mic cu un an de pe tobogan. Daca i-am spus ca nu are voie sa puna mana pe alti copii se apuca si da cu diverse obiecte in ei. Nu mai stiu cum sa procedez. cand a venit Ema la noi i-a dat cu un telefon de jucarie in cap si telefonul a ricosat in capul lui si tot el se vaita ca s-a lovit cu toate ca a bagat-o in sperieti si pe Ema.
Acum am inceput sa mergem in parc in fiecare zi pentru ca s-a mai incalzit putin afara, dar cum sa procedez sa-l tin departe de copiii?
Acum doua zile i-am spus:
Daca mai impingi copii sau pui manuta pe ei, mergem acasa sa te joci singur daca nu te porti frumos cu copiii! A stat putin cuminte si pe urma iar a inceput si chiar era sa dea jos un baietel de pe tobogan. A trebuit sa ma tin de cuvant si sa plecam din parc, cu toate plansetele lui. Nu stiu daca am procedat corect sau nu, pentru ca in aceeasi seara a batut-o si pe Ema. Nu mai stiu ce sa-i fac si cum sa-i mai explic...
Toate cele bune tuturor,
adra
adra

Postby vali » Thu Apr 12, 2007 11:39 am

Bogdan la aceeasi varsta avea obiceiul de a imbranci copii (mai mici decat el), deaceea prima incercare de al da la o gradinita normala, a
esuat(a mers doar 1 saptamana), bineanteles au fost si alte motive...dar de cand l-am dat la fundatia americana, nu stiu ce au facut acolo, caci
l-au desciplinat putin si nu mai are asemenea manifestari, sper ca este ceva trecator...
Bogdan, august 2002, TPD, a facut ABA la "Cristi's Outreach Foundation" .
vali

Postby simina2 » Thu Apr 12, 2007 11:42 am

Draga Adra,

Asa facea si andrei cu copii...acum 2 ani...este felul lui de a interactiona...si alti copii se joaca asa...
Este bine ca te-ai retras de pe terenul de joaca...fara sa fii atacata de celelate mamici...iar copilul a inteles ca nu-i bine ce face...
Image

Noi ii spuneam lui Andrei:
-Nu-i bine asa...asta nu e joaca!
Acum nu mai loveste alti copii...in schimb o necajeste pe Diana, surioara lui ori de cate ori nu este el in centrul atentiei...

Mi-au placut povestile/povetele de la tine...
Povestea marului m-a impresinat in mod deosebit!
Chiar as vrea sa va vad cum aratati...unde sunt poze cu voi?
simina2

Postby adra » Thu Apr 12, 2007 12:58 pm

dar ti-am trimis pe mail, m-am mirat ca nu mi-ai zis nimic de ele...
ti-am trimis in mai multe randuri, nu le-ai primit? Nici mie nu mi s-au intors, oare unde or fi ajuns?
adra
adra

Postby adra » Thu Apr 12, 2007 1:04 pm

aici pe forum nu stiu cum sa le pun, mi-a zis mari paun ca sa le salvez in fotobuchet dar nu stiu cum sa fac asta ...imi pare rau, chiar am niste foto recente din luna martie, i-am trimis Floricai pe mail si mi-a zis ca i-au placut.
adra
adra

Postby adra » Thu Apr 12, 2007 1:11 pm

[quote="vali"]Bogdan la aceeasi varsta avea obiceiul de a imbranci copii (mai mici decat el), deaceea prima incercare de al da la o gradinita normala, a
esuat(a mers doar 1 saptamana), bineanteles au fost si alte motive...dar de cand l-am dat la fundatia americana, nu stiu ce au facut acolo, caci
l-au desciplinat putin si nu mai are asemenea manifestari, sper ca este ceva trecator...[/quote]

Petri ii imbranceste si pe cei mai mari si pe cei mai mici(dragostea nu alege :wink: ) - cei mari nu-l baga in seama, iar cei mici plang si pe urma face si el o mutra plangareata si zice "Checa bebe a catu buba, checa pange bebe>" Nu prea stiu cum sa procedez cu el in public, il cert, si zice Am inteles, si pe urma face iar la fel... :?
adra
adra

Postby paun » Thu Apr 12, 2007 8:50 pm

adra,
Ema tragea toti copii de par, iar la gradi toate fetitele blonde era ciufulite de Ema...daca mai aveau si clamite ...era nenorocire...dar asta o facea nu din rautate, asa interactiona ea cu copiii...
ce ear mai grav faptul ca musca ...si musca pe oricine, copil adult...
acum nu mai face asta...decat uneori ma musca pe mine...din dragoste :lol:
cred ca e o faza...ii va trece si lui petri
pupici
paun

Postby adra » Fri Apr 13, 2007 8:04 am

da, am observat si eu ca este bucuros cand se impinge in copii si cand ii loveste cu mainile, asa crede el ca trebuie sa se comporte cand este bucuros de compania copiilor, pacat ca nu se bucura si copii, nu;
Sa vedem ce va fi la gradinita... ma gandesc cu groaza. Ieri cand am fost in parc i-am facut instructajul in masina:
- nu atingi copiii;
- nu lovesti copiii;
- nu dai cu nisip in copiii;
- nu impingi copiii.
raspunsul lui:
Am inteles, mami!
Bineee! zic eu. Intradevar a fost mai cuminte, dar tot a aruncat o manuta de nisip in directia unei fetite cand aceasta s-a intors cu spatele la el. I-am spus ca plecam daca mai face asa... Cand a iesit ieri dimineata cu soacra mea in parc a lovit un copil cu pumnul.
Copilul era pe bicicleta si il chema la joaca pe Petri... drept multumire a primit un pumn :? Soacra mea l-a certat si l-a pus sa-si ceara iertare si si-a cerut, iar baietelul respectiv(care era mai marisor) a zis ca nu e nevoie ca el l-a iertat(eu am presupus ca fiind pe bicicleta in mers, Petri nu a apucat sa-l loveasca prea tare)...
Numai bine va doresc, si va multumesc pentru raspunsurile voastre.
adra
adra

am revenit

Postby adra » Thu May 03, 2007 9:24 am

Am revenit si noi de la munte unde ne-am simtit grozav. Singurul inconvenient a fost ca Petri il cam bumbacea pe Andrei, baietelul prietenei mele la care am stat in Comarnic; Andrusca implineste in aceasta luna 2 ani si fiind mai mic, Petri il cam sicana: ii lua jucariile si le ridica sus ca sa-l provoace, sau vroia si el aceeasi jucarie cu care se juca Andrei. Cu toate astea, avea multe momente in care il mangaia pe obrajori si il pupa si zicea Bebe e mai mic. Dar l-a si imbrancit de multe ori sau l-a impins. Dar bebe nu se supara de cele mai multe ori.
In schimb s-a purtat admirabil cu o fetita de 11 luni care mergea inca de-a buselea si care era o dulcetica mica.
Petri a urcat pe munte ca un om mare, neobosit. Nu s-a plans ci i-a placut foarte mult muntele:
"- mami te place muntele?" ma intreba de multe ori.
Cam atat,
Va doresc numai bine,
adra
adra

bicicleta

Postby adra » Wed May 09, 2007 7:40 am

Noi avem o bicicleta din aceea pentru bebelusi, cu maner in spate si pe care o impinge un adult. Desi i-am dat jos suportul pentru picioare de 1 an(adica de cand avea 2 ani) inca nu pedaleaza. Am vazut copii mai mici decat el care pedaleaza pe biciclete mai mari ca a lui, dar el nu poate; dar ii place sa mearga pe bicicleta, in schimb nu o poate face sa mearga. Credeti ca daca ii cumpar o bicicleta cu lant si roti ajutatoare ar fi mai bine? Cumva aceste biciclete se pedaleaza mai usor; sau este posibil ca el sa nu pedaleze pe aceasta bicicleta stiind ca aceasta merge impinsa( aceasta bicicleta o are de la 1 an) - poate fi ceva psihologic? Eu mi-am dat toata silinta sa-i explic cum trebuie sa faca bicicleta sa mearga, dar am esuat in toate incercarile mele. Acum se uita dupa biciclete mai mari si zice ca vrea si el una rosie :) .
Probabil ca pana la urma ii voi cumpara.
Va pup,
Toate cele bune,
adra
adra

Postby simina2 » Wed May 09, 2007 3:43 pm

Adra, merita sa cumperi o bicicleta cu roti ajutatoare...dar vezi sa fie pe masura lui...adica mai mica si usoara...

Am vazut asa biciclete micute prin oras.

Spun asta deoarece noi am cumparat vreo 3 biciclete pana am gasit una suficient de mica si usor de utilizat

Noroc ca la noi in bazar la Suceava preturile nu sunt asa ridicate ca in magazinele de firma...

Ar fi bine sa-l iei si pe Emi la cumparaturi sa o probeze ...
simina2

merge pe bicicleta

Postby adra » Thu May 17, 2007 8:52 am

prima zi a fost mai grea...
Dar acum este foarte incantat si nu ne mai lasa sa-l ajutam pentru ca vrea sa mearga singur pe bicicleta la fel ca ceilalti copiii...
Sunt foarte multumita ca este ambitios...
Se lauda la toata lumea ca el are bicicleta rosie...
Multumesc Simina...
pupici tuturor
adra
adra

Postby simina2 » Sat May 19, 2007 11:00 am

Nici nu stii cat ma bucur sa aud ca ati reusit!

Felicitari pentru reusita!
Image
Vezi cat de mult face increderea in propriul copil si cat de mult bine face sa-l ajuti sa iasa in evidenta prin tot ceea ce stie sa faca bine?

Incet incet vei fi chiar mandra de el, si el va fi din ce in ce mai fericit si mai curajos...
simina2

mai mult de un an

Postby adra » Thu Jul 24, 2008 12:26 pm

nu imi vine sa cred ca a trecut mai mult de un an de cand un am ma scris aici...
Petrisor vorbeste ata de mult incat devine obositor... :)
de multe ori nu spune nimic ci vorbeste cuvinte inventate, iar daca cineva in preajma lui foloseste un cuvant nou pentru el, imediat il foloseste in sporovaiala lui... invata poezii cu mare usurinta la gradinita si le spune la serbare atat de frumos incat ma face sa fiu foarte mandra de el...
inca ii mai place sa alinieze si sa examineze jucarii de aproape mai ales cand se joaca cu ele - se aseaza pe covor, impinge masinulete privind de foarte aproape... dar nu imi mai fac griji asa cum imi faceam acum un an...nu se mai invarte in jurul axei, inverseaza cuvintele - nu ii plac competitiile in care i se pare ca pierde - intrecerile la alergat in parc cu prieteni si plange foarte mult cand vede ca nu poate sa castige - plange si nu mai vrea sa intre in competitie
De cate ori am incercat sa-i explic ca nu conteaza ca pierde -important este sa se joace si sa participe - imi spune sa tac si sa il las in pace... :( nu prea stiu cum sa il iau daca jungem in parc si se intalneste cu un prieten sigur o sa planga .... de multe ori nici nu imi mai vine sa il duc la locul de joaca... ci doar sa ne plimbam prin parc...
am mai observat de asemenea ca se "indragosteste" de cate un copil si vrea sa se joace numai cu el sa urce in urma lui pe tobogan, daca un alt copil urca inaintea lui pe tobogan(in urma prietenului lui) incepe sa planga si nu mai vrea sa urce deloc ci isi asteapta prietenul sa se dea si sa urce repede in urma lui... am incercat sa-i explic ca fiecare copil are preferintele si dorintele lui si ca nu intotdeuna vrea sa se joace cu el(am patit si asta - a plans ca nu se joaca nu stiu ce fetita cu el), dar nu intelege.. si plange.
la mare am fost impreuna cu o alta familie care avea o fetita de varsta lui si cu care s-a jucat pe plaja - din printesa nu a scos-o si el era cavalerul- ii facea complimente de genul - ce e frumoasa ca o printesa si ca are o rochita frumoasa, etc e un adevarat crai :) ...a plans si din cauza ei ca ea era mai salbatica nu asa lipicioasa ca el...
aveti grija de voi si sa fiti sanatosi...
Adra
adra
adra

PreviousNext

Return to O ZI CU COPILUL MEU