Petrisor

Moderators: camel, jumbo, shakalu, dora, Milena, dominique, moderators

Postby gabi.b » Sun Mar 25, 2007 1:32 pm

si inca ceva ca sa-l faci atent la tine cand vrei sa-l intrebi ceva fa asa: PETRI-IL BATI PE UMAR SAU IL ATINGI CUMVA SI TE APLECI IN FATA LUI, ARATANDU-I OCHII TAI CU CELE DOUA DEGETE DE LA O MANA(aratatorul si urmatorul) SI II COMUNICI SCURT CU O VOCE CLARA CE VREI TU. Dar tine minte intodeuna sa faci gestul asta( cu degetele) dupa cel strigi, invata-l sa fie atent la ce-i comunici verbal.
gabi.b

Postby gabi.b » Thu Mar 29, 2007 7:12 pm

Adra, esti o norocoasa ca ai atat de aproape o vecina cu probleme asemanatoare. Eu nu am si am incercat ani de-a randul cand iesam cu Andreea la plimbare sa ma cuplez cu orice mamica avea vreun pui mic de plimbat ca sa nu ies singura. Dar toti puii au crescut si au preocupari firesti varstei lor si eu tot singura ies , chiar acum am venit din parc cu Andreea ,ei ii place tare mult . Profita de norocul pe care il ai si incearca sa va intalniti zilnic cu EMA. Petrisor al tau seamana taaaare mult si cu fetita mea , in sensul ca memoria e ok dar capacitatea lor de a se cocentra e scurta. Eu am mai invatat ceva impreuna cu fii-mea, fii atenta aici: creem scenarii :lol: Cand iesim din casa ii spun : intri la farmacie si ceri vitamina c ( Ii place), il cunoaste pe farmacist si stie sa ceara foarte frumos atunci cand ii place ceva . Ii repet lucrul acesta de vreo 3 ori pana la farmacie ( sunt vreo 500 m) si cand intram ii spun doar scurt Andreea cere.Si ea cere si primeste. apoi multumeste si plecam . Asa am facut si cu interfonul ( sunat si spus : hai deschide sunt Andreea) . Treptat facand zilnic acelasi lucru l-a invatat si acum nu mai tre sa-i spun toti pasii face singura tot, a invatat chiar si sa sune la ap. 12 fara sa cunoasca cifrele. Ce vreau eu sa-ti spun cu astea este ca trebuie sa te folosesti de faptul ca are o m,emorie buna , sa-i dai sarcini usoare, si sa-i repeti mereu fiecare lucru. O sa ai surpriza sa vezi ca intr-o zi va face acel lucru singurel si atunci vei fi cea mai fericita mamica din lume . Nu uita comunica scurt cu el , s-ar putea sa nu inteleaga mesajul daca folosesti cuvinte multe. Sa-mi scrii te rog, astept.

Andreea, 11 ani elemente autiste
gabi.b

atentia

Postby Florica Stone » Fri Mar 30, 2007 2:00 am

gabi.b wrote:si inca ceva ca sa-l faci atent la tine cand vrei sa-l intrebi ceva fa asa: PETRI-IL BATI PE UMAR SAU IL ATINGI CUMVA SI TE APLECI IN FATA LUI, ARATANDU-I OCHII TAI CU CELE DOUA DEGETE DE LA O MANA(aratatorul si urmatorul) SI II COMUNICI SCURT CU O VOCE CLARA CE VREI TU. Dar tine minte intodeuna sa faci gestul asta( cu degetele) dupa cel strigi, invata-l sa fie atent la ce-i comunici verbal.

Ti-am trimis o poza cu un copil care poate te va educa cu ce inseamna atentie
atentia e un act personal
ceva ce o persoana vrea sa faca
nu degetul aratator
uitate la dragul din ochii lui
si atunci povesteste-mi
Florica Stone

Postby gabi.b » Fri Mar 30, 2007 10:05 am

Florica, am scris ceea ce am scris din ce am invatat de la logopeda care a lucrat cu andreea . Asa ii atragea atentia Andreei , cand o striga pe nume, folosea si acest gest . Azi Andreea imi raspunde cand o strig pe nume fara nici un alt ajutor . Raspunde DA imediat ce o strig si crede-ma ca aproape 2 ani mi-au trebuit , sa o fac sa spuna DA. O strigam si ea se intorcea la mine dupa ce insistam de mai multe ori si spunea : ZI DA. Logopeda cu care a lucrat Andreea mai multi ani era singura din oras care lucra cu PECS si m-a ajutat enorm in toata lupta asta. Poate n-a fost bine ce a facut , dar a facut specializari in SUA de-a lungul anilor , am vazut filmulete din munca ei cu copiii autisti, si personal am fost multumita. Din pacate anul trecut a plecat in SUA , asta e , am ramas fara ea . Daca din punctul tau de vedere e ceva gresit imi cer mii de scuze , am vrut doar sa ajut . Oricum esti mai avizata decat mine in domeniu . In acelasi timp , avand in vedere ca copilasul tau e mai mare, daca am inteles bine 14 ani, as vrea sa disutam putin pe tema asta , poate ma ajuti cu un sfat ceva . De exemplu comportamentul copilului la pubertate , ca Andreea am observat ca s-a schimbat un pic de ceva vreme . Ce zici :?: :?:
gabi.b

Postby vali » Fri Mar 30, 2007 10:57 am

Bogdan nici acum nu spune "DA", desi a inceput sa vb.
"Nu" spune si inca de 2 ori "Nu, Nu" si da si din cap, iar daca al intreb "vrei prajitura?", el spune "prajitura" daca intradevar doreste sa manance prajitura, "vrei afara", el raspunde "afara" s.a.m.d., dar nu raspunde "Da, vreau afara".
Bogdan, august 2002, TPD, a facut ABA la "Cristi's Outreach Foundation" .
vali

dragele mele mamici

Postby adra » Fri Mar 30, 2007 11:18 am

spre bucuria mea, Petrisor a inceput sa spuna si Da si sa repete intrebarea mea apoi - de ex:
"Petrisor, vrei sa bei lapte cu cacao?"
raspuns:
"Da, dei lapte cu cacau"
sau:
"Petri, iti aduce mama mar?"
raspuns
"Da, aduce mama mar!"
Cu negatiile sta mult mai bine, caci stie exact ce nu vrea.
Dar inca imi spune vrei de multe ori in loc de vreau si de si mai multe ori zice doar atat - ex> daca vrea apa zice "Apa!" eu ii spun : "Zi : Mami, te rog sa-mi dai si mie apa!"(cuvantul sete nu-i stie inca semnificatia ca sa zica mi-e sete de ex...) si el zice dupa mine: Mami, te rog sa-mi dai si mie apa!, chiar daca nu reproduce cuvintele intocmai, dar zice :) . Cand era mai mititel(in urma cu doar cateva luni) zicea si cuvantul "Zi", adica repeta ca un papagal.
Daca vrea sa refuze ceva spune clar "Nu vreau!"
iar acum mai nou cand il chem la mine zice : "Vin imediat!" ce bucurie pe noi, nu?
:)
va doresc si voua multe, cat mai multe prorese incontinuare si sa va bucurati de copiii vostri cat mai mult.
toate cele bune tuturor,
adra
adra

Postby paun » Fri Mar 30, 2007 12:46 pm

Ema il necajeste un pic pe petrisor...
dupa tipetele lor...noi ignoram...sau incercam sa-i potolim pe acesti nazdravani galagiosi ...in scurt timp incep sa relationeze si sa se joace, sa vorbeasca si sa se inteleaga...

mi-e drag sa-i vad cum imita si cum se joaca ...

pup adra si petri
paun

ema s-a cam suparat

Postby adra » Fri Mar 30, 2007 1:00 pm

dar, de ce sa nu recunoastem ca totusi aseara Petri a cam necajit-o pe Ema. El nu prea stie sa se poarte cu copiii pentru ca are o verisoara mai mare(8 ani) careia i-a facut intotdeuna ce a vrut el - ia sarit in cap, a batut-o, a tras-o de par etc. si cum ea nu prea a reactionat urat la toate astea din contra, s-a jucat cu el fara sa para suparata sau s-a aparat astfel incat sa nu creada ca s-a suparat pe el, are impresia ca asta inseamna sa te joci si impinge copiii le arunca cu jucarii in cap se impinge in ei, fara sa-si dea seama ca le poate face rau.
Nu prea stie sa se poarte in societate ca sa zic asa... :wink:
Totusi pana la urma eu cred ca vor fi buni prieteni. :)
Cu bine dragele mele,
adra
adra

Da si Nu

Postby Florica Stone » Fri Mar 30, 2007 1:53 pm

Gabita; doar un singur lucru , si nu trebuie sa-ti cer scuze mie.Parerea mea e ca nu conteaza unde in lume se specializeaza cineva. Conteaza daca inteleg stilul individual de invatare al fiecaru-I copil; daca se adapteaza copilului sau daca il face pe copil sa se adapteze educatorului.

Alex are 18 ani. Am spus 14 ani mai tirziu pentru ca primii 4 ani nu prea stiam ce sa fac, deci de la data diagnosticuui pina in prezent. Despre pubertate, I-am cumparat un magazin FHM (pentru barbati) si l-am citit impreuna. (pui rusinea deoparte). Am avut noroc ca fratele lui e mai mare cu 2 ani si ma ajutat si el sa abordez subiectul.

Cum abordezi subiectul depinde de cita intelegere reciproca exista intre voi. Alex intelege concepte si contexte sociale – unde poti sa faci ceva si unde nu poti… etc – insa a ajuns acolo dupa nulti ani.

Daca vrei sa-mi scrii amanuntit , si fara jena, scrie-mi privat si vad daca gasesc vre-o solutie. Ultima persoana pe care am invatat-o despre eduatie sexuala a avut 49 de ani.

Povestea cu zisul Da.
Am observat cum toti copii stie sa spuna Nu foarte usor. – probabil pentru ca mai multe nu vor decit vor.
Da si Nu nu exista… cum ar fi un mar sau o portocala. Cuvintul Da este expresia unei dorinte. Pina un copil nu stie ca cuvintele sint folositoare (adica cuvintele au valoare si se va intimpla ceva cind le folosesc : cauza si efect), copilul nu se foloseste de ele.

Daca creiezi situatii in care copilul poate vedea ce inseamna da si/sau nu , in timp el va realiza menirea cuvintului Da.

De exemplu lui Alex ii placea sa se uite la Thomas the Tank Engine si nu ii placea sa se uite la Mighty Mouse. Stiam din observatii.( Banuiesc ca si tu stii ce vrea copila ta comportamentul ei vizibil.)

Am pus tot ce vroia pe un raft la care nu putea ajunge singur – avea nevoie de mine. Am creat oportunitatea de a vorbi.

Eu ii dadeam prima oara Mighty Mouse si spuneam ‘Vrei Mighty Mouse’ – el imi impigea mina la oparte ‘Atunci eu spuneam ‘Alex nu vrea Mighty Mouse’ si am pus videoul inapoi pe raft.

Imediat luam Thomas the Tank ‘si spuneam ‘Alex vrei Thomas the Thank? ‘ el lua videoul din mina mea si eu spuneam ‘Alex, Da vrei Thomas the Thank’

La fel cu multe inclusiv mincarea , ofer ceva ce nu vrea urmat de ceva ce vrea
Totul se intimpla in contex.

Sint copii care invata ‘da’ sau ‘nu’ intr-o zi
Altii invata in 6 luni
Perseverinta si rabdarea conteaza.

Daca gindesti mai ading pentru citeva clipe, cind cineva ne stiga numele si spunem Da, noi spuned ‘Da’ si ascultam persoana care ne-a stigat (daca vrem )… Daca nu vrem poate spunem ‘Imediat’ sau ‘Nu acum’
Daca drilezi o persoana sa spuna ‘Da’ nu inseamna ca ai acaparat atentia acelei persoane.
Persoana spune Da si pleaca mai departe
Sau persoana spune Da , se opreste, vine la tine, te asculta….etc

Sper ca m-am exprimat destul de coerent
Florica
Florica Stone

Postby gabi.b » Fri Mar 30, 2007 2:55 pm

Multumesc , Florica, eu chiar am crezut ca am gresit si inca rau de tot . M-am llinistit . Andreea mea raspunde DA si se uita la mine , cu contactul vizual stam destul de bine , apoi face ce ii cer destul de prompt si binenteles o laud dupa . E foarte pupacioasa si pupicurile sunt o recompensa pentru ea . In legatura cu Da sau NU ai dreptate aici intodeauna stie ce nu vrea si am facut si mai fac de multe ori exact la fel ca tine ii dau prima data ceea ce nu vrea si apoi o intreb daca vrea ailalta si ea imi spune de cele mai multe ori vreau aia . Am realizat ca repetand de mai multe ori un lucru sau o activitate ajunge sa o invete si apoi o face singura din rutina de ex: mers la alimentara sa ceara ce vrea sunat la interfon si deschis usa dupa ce suna la apartamentul 12 fara sa cunoasca cifrela , le-a invatat din rutina . Ea are ecolalie , retard psihic IQ 33 , vorbeste tare mult are memorie excelenta dar nu vorbeste de fiecare data la persoana 1 foloseste persoana a2 a de multe ori , dar ii spun ANDREEA VORBESTE FRUMOS si e a se corecteaza instantaneu .
De cand e mai mare am observat ca ii e tema de locuri noi oameni multi, ceea ce n-am sesizat deloc atunci cand era mai mica. A devenit agitata inainte de ciclu , si nu stiu e schimbata , adica de multe ori nu vrea sa mearga la doctorita desi stie ca acolo nu se intampla nimic si nu mai pot nicicum sa o conving sa intram zice nu vreau si e tare autoritara . Ma trage de mana in alta directie nu si nu .Ce zici :?: :?:

ANDREEA , 11 ani
gabi.b

Postby gabi.b » Fri Mar 30, 2007 2:56 pm

ADRESA mea este balagabriela@yahoo.com , pentru poza
gabi.b

Postby adra » Fri Mar 30, 2007 3:04 pm

cata dreptate ai Florica.

Pana de curand eu nu il chemam la masa ci mergeam cu mancarea la el.

Acum dupa ce pregatesc masa strig din bucatarie doar atat: "La masa!" si, desi poate in momentul respectiv il deranjez de la joaca sau de la desene vine foarte bucuros si se asaza la masa: Da, gata, a vinit la masa!
Ii place sa stea cu noi la masa pentru inceput, totusi dupa primele imbucaturi se ridica de la masa si incepe sa se plimbe prin bucatarie, deschide frigiderul, congelatorul, sertarele de la mobila din bucatarie si vine langa masa cand termina de inghitit, pentru urmatoarea imbucatura.
Cand deschide toate aceste usi nu cauta nimic anume, pur si simplu le deschide si le inchide. imi ia cartile de bucate din sertare, se uita pe ele le pune la loc si tot asa pana termina de mancat.
Cam asa se defasoara masa.
toate cele bune,
adra
adra

IQ

Postby Florica Stone » Fri Mar 30, 2007 3:49 pm

gabi.b wrote:Ea are ecolalie , retard psihic IQ 33 ,

In primul rind IQ , nu il lua atit de mult in seama. Testul poate sa nu-l treaca pentru ca nu intelege ce se vrea de la ea. E greu sa treci un test cind inca in minte limbajul e perceput in sistem ecolalic.

cit de ecolaelic e limbajul?
tot timpul?
din cind in cind?
copiaza si intonatia sau doar cuvintele?

[/quote]vorbeste tare mult[/quote]

ce vorbeste? Vorbeste cu tine? converseaza?
sau iti vorbeste fara sa-i pese daca tu raspunzi?
poti sa o intrerupi din vorbire? si daca poti se supara ?
poti schimba subiectul?

a[/quote]re memorie excelenta[/quote]

da-mi exemple cum ai ajuns la concluzia ca are memorie excelenta
si ce fel de memorie
vizuala?
auditiva?
sau ambele?

[/quote]dar nu vorbeste de fiecare data la persoana 1 foloseste persoana a2 a de multe ori , dar ii spun ANDREEA VORBESTE FRUMOS si e a se corecteaza instantaneu . [/quote]

Eu nu stiu ce inseamna in intelegerea ei 'Andrea vorbeste frumos' Poate e perceputa comanda ca o rutina?

[/quote]
De cand e mai mare am observat ca ii e tema de locuri noi oameni multi, ceea ce n-am sesizat deloc atunci cand era mai mica.[/quote]
Poate observa mai multe lucruri in mediul inconjurator. Poate se simte coplesita de sunete, mirosuri?
sint foarte multe 'poate'
Cum se manifesta teama?

[/quote] A devenit agitata inainte de ciclu , si nu stiu e schimbata , adica de multe ori nu vrea sa mearga la doctorita desi stie ca acolo nu se intampla nimic si nu mai pot nicicum sa o conving sa intram zice nu vreau si e tare autoritara . Ma trage de mana in alta directie nu si nu .Ce zici :?: :?: [/quote]

Daca nu se intimpla nimic la doctorita atunci de ce trebuie sa mergi cu ea la doctorita? Sint confuza.

Poate nu ii place mirosul de desinfectant ?

Florica
ANDREEA , 11 ani[/quote]
Florica Stone

Postby gabi.b » Fri Mar 30, 2007 5:07 pm

Ce ma bucur Florica , ca esti asa pe faza :D :D Deci
= Nu iau in seama IQ dar e obligatoriu de facut la noi anual
=Limbaj ecolalic din cand in cand , adica repeta fraze din ce a auzit la scoala , expresii , indemnuri , poti sa ghicesti ce a facut o zi intreaga daca asculti; in acest timp ea sta cu mine la bucatarie sau stam pe terasa ,se uita la mine sa vada daca sunt atenta la ce vorbeste ea iar eu o intreb si ce a mai zis copilul x sau ce ti-a spus doamna invatatoare si ea repeta ceea ce a zis ; incercam sa facem conversatie ; daca vrea ceva vine la mine , se uita la mine si spune scurt VREI SUC , eu ii zic VORBESTE FRUMOS siea: DA-MI TE ROG SUC,nu se supara niciodata daca o intrerup si incep eu alt dialog.
=memoreza poezii rimate de cel mult 3 strofe, foarte multe , zilnic ii citesc , si am sesizat ca odata memorata , chiar daca nu o mai spune o luna de zile , nu o uita ;memoreaza povesti , asa cum i lespun eu inainte de culcare ; fraze , reclame ;daca ii spun CIUC ( o marca de bere) ea zice INCA UNA SI MA DUC adica asa cum a auzit reclama .
=memoreaza de la posturile tv sau de la castile de la calculator toate cantecele pe care le aude chir si daca sunt in engleza , spune ce aude ,
=vizual a lucrat multi ani cu pictograme are memorie vizuala buna , a avut mult timp activitatea zilnica la scoala ( orele ) structurate pe pictograme ; lua pictograma , o ducea la masa si isi lua din dulap singura
activitatea corespunzatoare, o aducea la masa si lucra cu supraveghere
=imi arata si-mi numeste din revistele de la supermarket aproape tot , pasta de dinti , detergentul, il cunoaste vizual dupa ce i l-am denumit pe fiecare in parte ,
=comenzile , ai perfecta dreptate , le percepe ca pe o rutina le- a invatat , de-a lungul timpului .
=la medic tre sa mergem, de exemplu acum as vrea sa o duc la dentist , am fost acum un an dar acum nu vrea si pace isi pune mainile la urechi, si striga ca nu vrea ,
=Am citit pe undeva pe aici despre disfunctiile senzoriale , si am ajuns la concluzia ca are disfunctii senzoriale auditive si vizuale de aceea se sperie in aglomeratie , si in spatii inchise mari gen sali de sport sau magazine mari ;devine agitata ,isi pune mainile la urechi si-mi spune SA PLECAM.
=din septembrie de cand ne-am mutat la o alta scoala , avem o sala de mese mare unde am zis de la inceput ca nuva intra . Dar in prima zi ,s-a luat cu copiii a intrat si auzind galagia a vrut sa iasa dar n- a mai apucat ,apoi s-a pus la masa si a stat tot timpul cu mainile la urechi si cu privirea in jos nu i-a trebuit nimic n-a ascultat nimic , cand au iesit gata mainile jos totul ok. Si asa zi dupa zi a reusit cumva sa accepte masa , am rugat-o pe bucatareasa sa-i puna ei prima mancarea si sa o aseze langa usa pentru ca sa dureze cat mai putin. Spre bucuria mea azi Andreea merge fara probleme la masa, n-o mai deranjeaza copiii care striga si ecoul din sala. Dupa vreo luna de scoala , am zis hai sa incercam la supermarket , i-am dat pliantul in mana si i-am zis unde mergem si ca o sa-i cumpar ceva bun ,a acceptat. Din toamna anului2004 n-am mai putut cu toate argumentele posibile sa o dam nici macar jos din masina in parcarea magazinelor, urla ca nu vrea , si n-am putut sa leg asta de nimic, adica n-a patit nimic , nu i s-a intamplat nimic doar ca eram la inceputul pubertatii. Dar minunea s-a produs azi facem un fel de terapie mergem cand e mai aglomerat la magazine si nu mai are nimic . Mai avem probleme in oras , cand sunt manifestari gen anul nou acolo n-a vrut sa se apropie in iarna , a vazut lumea a auzit muzica la difuzoare si s-a intors la masina. La fel si cand o duc in locuri necunoscute,.
=in rest e un copil tare vesel lipicios, ma gandeam ca poate tu i-ai dat ceva tratament fiului tau in perioada asta a pubertatii ; Andreea nu ia nimic decat vitamina b complex , si acum am terminat si avem o pauza de homeopate ,pe care le urmam de mult.
gabi.b

vin imediat - semne bune anul are

Postby Florica Stone » Fri Mar 30, 2007 5:52 pm

adra wrote:iar acum mai nou cand il chem la mine zice : "Vin imediat!" ce bucurie pe noi, nu?
,

Bravo Petri! Sint semne bune cind spune 'Vin imediat!'
te pup
florica
Florica Stone

PreviousNext

Return to O ZI CU COPILUL MEU