Petrisor

Moderators: camel, jumbo, shakalu, dora, Milena, dominique, moderators

Postby adra » Thu Mar 01, 2007 9:08 am

aseara am incercat sa-l fac sa-mi spuna ceva ce i-ar placea sa manance, in ideea de a spune si el 3 lucruri care se refara la mancare si :( dupa ce a repetat de mai multe ori cuvantul mancare (ajutat de mine, bineinteles ca a trebuit sa repet intrebarea in fel si chip) a spus in sfarsit cuvantul banana, dar pe urma mi-am dat seama ca a zis banana crezand ca eu vreau sa-i dau sa manance ceva si atunci a preferat banana, alte cuvinte legate de mancare nu a mai stiut sa zica :( sunt dezamagita si nu stiu cum sa vb cu el ca sa-l fac sa inteleaga ce vreau eu de la el - oricum se pare ca pana acum nu comunicam prea bine - el e foarte preocupat de ceea ce face in momentul respectiv - asa ca nu colaboreaza prea bine cu mine - trebuie sa-mi fac o strategie de abordare. 8)
adra
adra

poezie

Postby adra » Tue Mar 06, 2007 11:26 am

Soacra mea, m-a uimit in urma cu 2 zile cand am vazut ca l-a invatat pe Petrisor sa spuna o poezie pentru mama - va redau mai jos versurile(mie mi-au placut foarte mult) :

Sus pe cer sunt multe stele-
Pe pamant, sunt floricele;
Dar niciuna dintre ele,
Nu-i ca ochii mamei mele.

Petri inca nu o stie cu totul, dar daca ii spui inceputul fiecarui vers completeaza el continuarea.
va pup si va doresc numai bine
adra
adra

Postby Florica Stone » Sat Mar 10, 2007 2:38 pm

--------
Last edited by Florica Stone on Mon Mar 26, 2007 12:55 am, edited 1 time in total.
Florica Stone

Postby adra » Mon Mar 12, 2007 8:28 am

multumesc Florica pentru strategie :D , nu m-am gandit sa fac asa, dar noi in general punem pe masa (dimineata mai ales) mai multe feluri de mancare dar mai ales ce stim ca ar vrea sa manance: branza topita, oua, cascaval, muschi si il lasam pe el sa aleaga ce ar vrea sa manance - intotdeauna prefera oua ochiuri(ii plac foarte mult, dar mananca doar galbenusul) dupa oua incercam sa-i mai dam iaurt si il mananca(dar putin mai tarziu nu imediat.
Eu am observat ca atunci cand ii vb de mancare se gandeste intotdeauna la ceva ce nu ii place si eu am incercat sa-i explic ca tot ceea mananca el este mancare dar nu prea are rabdare sa inteleaga ce ii explic eu :?
vom incerca asa cum ai spus tu. 8)
multumesc
si numai bine
iti voi spune cum a reactionat
adra
adra

Petrisor 3 ani

Postby adra » Tue Mar 13, 2007 10:18 am

Astazi petrisor implineste 3 ani l-am nascut in urma cu 3 ani era sambata la ora 7,00 dimineata- la ora fixa :D - chiar cand se schimba garda la spital : erau 3 medici si 8 asistente acolo - dar eu am nascut cu medicul care mi-a monitorizat si sarcina - a fost destul de greu;
Petri era tare frumusel - era creol cu ochii verzi si avea 3.5Kg - eu si acum cred ca este un copil deosebit de frumos - are parul castaniu deschis aproape blond, putin ondulat si pielea mai maslinie, ochii mari expresivi dar nu mai sunt verzi, ci caprui, rade foarte mult, si are gropite delicate in obrajori(aici seamana cu sotul meu), nasucul este mic si dragalas. Din pacate nu stiu sa pun foto pe site ca sa vedeti ce print frumusel am.
Va pup pe toti,
adra
adra

ZI DE NASTERE

Postby adra » Tue Mar 13, 2007 10:35 am

Sambata 10.03.2007, i-am serbat ziua de nastere(desi el abia atazi implineste 3 ani) si i-am spus ca vor veni copii la el cu cadouri si era foarte bucuros pentru ca stie ce sunt cadourile de la Craciun; Ghiciti cine a mai venit la ziua lui? ...Ema fetita Marianei Paun. Ema s-a descurcat foarte bine printre copii si s-a jucat si ea asa cum stie si cum poate ea. Ema este vecina noastra de la parter pe care o vom mai vizita, dar acum eu am racit si astept sa-mi treaca raceala ca sa pot sa-l duc pe Petri in vizita la Ema sa se joace impreuna.
va pup pe toti din partea lui Petri.
adra
adra

Postby simina2 » Tue Mar 13, 2007 2:23 pm

La multi ani ! draga Petrisor.
Sa cresti mare frumos si sanatos!

Image

Si am gasit si o poezie pentru tine:

Răţuşca

O răţuşcă îmbufnată
Stă pe mal cam supărată.
- Mac, mac, mac
Şi mac, mac, mac,
Eu în baltă nu mă bag
Că mă ud pe lopăţele,
Nu mai pot merge cu ele.
- Ga, ga, ga!, râde gânsacul.
- Oac, oac, oac!, strigă brotacul.Unde aţi mai văzut voi,
Dragi copii de pe la noi,
O răţuşcă supărată
Să nu vrea să intre în baltă?

Măi, răţuşcă mititică,
Intră în baltă fără frică.
Acolo te răcoreşti
Şi prieteni buni găseşti

Carticica Draga mea pentru copii
simina2

Postby adra » Tue Mar 13, 2007 2:59 pm

multumesc mult Simina. Daca ar fi o imagine (emoticons) cu un cap ce se pleaca in timp ce isi scoate palaria l-as posta, dar eu imi scot palaria in fata tuturor parintilor de pe acest site, dar si in fata celor care nu sunt inca parinti, dar ii ajuta pe acestia in problemele pe care le au in a-si intelege copii.
te pup Simina,
adra
adra

Postby Florica Stone » Sat Mar 17, 2007 2:24 am

nothing to say
Last edited by Florica Stone on Mon Mar 26, 2007 12:53 am, edited 1 time in total.
Florica Stone

Ema

Postby adra » Mon Mar 19, 2007 8:30 am

Daca intri pe Forum Index - Intrebari/Raspunsuri vei gasi un topic: Ema...4 ani autista; Ema este o fetita foarte foarte dragalasa care acum a implinit 5 ani(25 februarie) si care a fost diagnostic cu autism infantil; acum mamica ei incearca sa o ajute si face cu ea ABA acasa cu 4 tutori pe care sincer nu stiu nici eu cum se descurca sa-i plateasca pentru ca este o mama singura decand Ema avea 9 luni din ce stiu eu. Daca vrei sa vb cu mama ei urmareste ce a postat ea - are Username Paun(este numele ei _ Paun Mariana) ; pe micuta o cheama Emilia Florina Paun. Aceste 2 floricele sunt vecinele mele de la parter. :D
Te pup si iti multumesc pentru urari iti doresc tot binele din lume tie si familiei tale.
Toate cele bune.
adra
adra

Postby adra » Mon Mar 19, 2007 9:21 am

De ce m-am bucurat? Pai cand m-am dus la ele la usa sa le invit la ziua lui Petri nu ma asteptam sa imi spuna ca vin - ele atunci ne vedeau pentru prima oara si suntem vecini de 5 luni; Fusese ziua Emei dar noi nu am fost pentru ca eu daca nu am inernet acasa am vazut invitatia tarziu, abia luni(ori ea si-a serbat ziua duminica) si nu prea stiam cum sa fac sa merg la ele si sa le felicit :) M-am tot framantat si pana la urma m-am dus cu petri de mana si le-am invitat la ziua lui - asa le-am cunoscut - eu stiam pov lor de pe internet, dar mari habar -n-avea de noi, si-m-am bucurat ca au venit, chiar foarte mult.
Te rog sa citesti ce a mai scris Mari despre fetita ei care a inceput sa faca se pare progrese de cand face ABA.
Numai bine,
adra
adra

Postby adra » Thu Mar 22, 2007 3:18 pm

Oare petri o sa manance vreodata singur?
(in afara de dulciuri) Eu am inceput sa ma descurajez .
Florica - strategia a dat roade cunoastem notiunea de mancarea si vad ca incet incet a inceput sa vb despre el la persoana I(cam 40%din cazuri) - eu consider ca e un inceput bun. Cu toate astea nu vrea inca sa spuna cum il cheama - eu nu inteleg cum de memoreaza atatea poezii si le si spune cunoscutilor, dar nu spune cum il cheama :( . Or nu vrea poate, cine stie. L-am surprins de multe ori privind in gol asa... ramane cu ochii visatori si eu ii distrag atentia: Hello! Hello! te-a furat peisajul? Trebuie sa urcam in masina, hai! il apuca in momente nepotrivite :wink:
Multumesc.
adra
adra

numele si mincarea

Postby Florica Stone » Thu Mar 22, 2007 4:08 pm

----
Last edited by Florica Stone on Mon Mar 26, 2007 12:56 am, edited 1 time in total.
Florica Stone

Postby adra » Fri Mar 23, 2007 9:21 am

Dar totusi el se recunoaste in foto; pe el pe noi, persoane cunoscute, mamaia, tataia, inca de la varste de 1 an si 4 luni - se uita pe foto si spunea ce vede: Peti, mami, tati, mamaia, tataia, Lula(este verisoara lui), chiar si cutiile de ciocolata, ca ne-a surprins si pe noi cu asta : cand a implinit un an am serbat ziua luni de nastere cu invitati, ca si in anul acesta. Am facut foto si le-am pus in albume pe care ii placea foarte mult sa se uite - intr-o intr-un colt al unei foto era o cutie de bomboane pe care arecunoscut-o si a zis: Cocotie(asa spunea pe vremea aceea la ciocolata) eu care nu obs. cutia in foto l-am contrazis ca acolo nu e nici o cocotie ca e el Petri: Ce cocotie mami, nu e nici o cocotie, aici esti tu, Petri!, La care el s-a contrazis cu mine: Cocotie! si a pus degetelul pe cutia cu bomboane din foto. Am ramas masca si mi-am cerut iertare ca l-am contrazis: Da mami, ai dreptate, e ciocolata, asa e!Bravo!. Daca in foto erau pers. pe care nu le mai stia spunea Nenea sau tanti, si acum este l-a fel : pers. pe care le recunoaste in foto le si numeste dupa numele lor, iar pe cele pe care nu le spune nenea sau tanti(in functie de sex). Stie care sunt fetite si care baietei, uneori nu-mi dau seama dupa ce anume se ia ca sa ajunga la concluzia ca sunt fetite sau baieti.
Cam asta ar fi.
Multumesc pentru raspuns. Si mai astept alte sfaturi.
adra
adra

Postby gabi.b » Sun Mar 25, 2007 1:23 pm

Adra, ai incercat sa folosesti pictograme , in dialogul cu copilasul tau? sAU Daca nu , o poza clara care sa reprezinte ceea ce vrei tu sa aleaga de ex poze cu mancarea. Si fetita mea retine sute de poezii si cantece, dupa ce i le spun a doua oara, sau a treia, dar de ex atunci cand mergem la supermarchet ii dau in mana pliantul de la REAL sau METRO sa aleaga ea unde vrea sa mearga pentru ca daca o intreb:Andreea unde vrei sa mergem acolo sau dincolo ea spune intotdeauna ultima alegere , cred ca prin dialog nu stie sa aleaga. Dar daca alege ea pliantul atunci se linisteste si stie exact unde mergem. Se intampla de multe ori doar sa ii spun unde mergem ea zicea da vreau dar cand ajungeam la destinatie sa se enerveze si am descoperit ca aratandu-i poza cu locul unde mergem era ok. In concluzie cred ca ar fi bine chiar daca copilul comunica verbal sa insotesti intrebarile de o poza sau un simbol clar .Fiica mea are intotdeauna un stres al locurilor noi, desi mereu ii spun unde mergem si ca nu ii face nimeni nimic., se sperie si nu vrea sa se dea jos din masina si imi si spune:nu vreau sa intru. Se relaxeaza pe urma cand vede ca nu se intimpla nimic . Si mai vreau sa=ti mai spun ca manifestarile astea le are cam de vreo 2 ani de cand cu pubertatea, asa am obs eu.
gabi.b

PreviousNext

Return to O ZI CU COPILUL MEU