Petrisor

Moderators: camel, jumbo, shakalu, dora, Milena, dominique, moderators

mai mult de un an

Postby adra » Thu Jul 24, 2008 12:26 pm

nu imi vine sa cred ca a trecut mai mult de un an de cand un am ma scris aici...
Petrisor vorbeste ata de mult incat devine obositor... :)
de multe ori nu spune nimic ci vorbeste cuvinte inventate, iar daca cineva in preajma lui foloseste un cuvant nou pentru el, imediat il foloseste in sporovaiala lui... invata poezii cu mare usurinta la gradinita si le spune la serbare atat de frumos incat ma face sa fiu foarte mandra de el...
inca ii mai place sa alinieze si sa examineze jucarii de aproape mai ales cand se joaca cu ele - se aseaza pe covor, impinge masinulete privind de foarte aproape... dar nu imi mai fac griji asa cum imi faceam acum un an...nu se mai invarte in jurul axei, inverseaza cuvintele - nu ii plac competitiile in care i se pare ca pierde - intrecerile la alergat in parc cu prieteni si plange foarte mult cand vede ca nu poate sa castige - plange si nu mai vrea sa intre in competitie
De cate ori am incercat sa-i explic ca nu conteaza ca pierde -important este sa se joace si sa participe - imi spune sa tac si sa il las in pace... :( nu prea stiu cum sa il iau daca jungem in parc si se intalneste cu un prieten sigur o sa planga .... de multe ori nici nu imi mai vine sa il duc la locul de joaca... ci doar sa ne plimbam prin parc...
am mai observat de asemenea ca se "indragosteste" de cate un copil si vrea sa se joace numai cu el sa urce in urma lui pe tobogan, daca un alt copil urca inaintea lui pe tobogan(in urma prietenului lui) incepe sa planga si nu mai vrea sa urce deloc ci isi asteapta prietenul sa se dea si sa urce repede in urma lui... am incercat sa-i explic ca fiecare copil are preferintele si dorintele lui si ca nu intotdeuna vrea sa se joace cu el(am patit si asta - a plans ca nu se joaca nu stiu ce fetita cu el), dar nu intelege.. si plange.
la mare am fost impreuna cu o alta familie care avea o fetita de varsta lui si cu care s-a jucat pe plaja - din printesa nu a scos-o si el era cavalerul- ii facea complimente de genul - ce e frumoasa ca o printesa si ca are o rochita frumoasa, etc e un adevarat crai :) ...a plans si din cauza ei ca ea era mai salbatica nu asa lipicioasa ca el...
aveti grija de voi si sa fiti sanatosi...
Adra
adra
adra

Previous

Return to O ZI CU COPILUL MEU