Older fathers 'raise autism risk'

Moderators: camel, jumbo, shakalu, dora, Milena, dominique, moderators

Older fathers 'raise autism risk'

Postby IBM » Tue Sep 05, 2006 2:14 pm

IBM

Postby Magister » Mon Dec 11, 2006 8:44 pm

Foarte interesant ! Cred ca e din nou rezultatul mecanismului "populatiei auto-selectionate", plus transmisia genetica simpla. Nu neaparat erori care se creeaza aleator "ceas" si se acumuleaza in timp.
Barbatii (de ce nu, si femeile) cu usoare tendinte din Spectrul autist tind sa gaseasca parteneri si sa aiba copii mai tarziu, deci e mai probabil in acea subpopulatie-rezultat (copii autisti) sa avem mai multe cazuri din subpopulatia-sursa (parinti mai in varsta).

Rationamentul probabilistic corect se face cu teorema/principiul lui Bayes.

Ambii mei parinti au avut 41 de ani cand m-am nascut... desigur, UN caz nu inseamna o statistica.
n.1974, recent Dx - sindrom Asperger
"Nu imi propun sa scriu o oda decaderii, ci sa ma laud cu placerea cocosului cantator dimineata, cocotat peste cuibar, chiar numai pentru a-mi trezi vecinii" Henry David Thoreau - Walden
Magister

Postby vali » Tue Dec 12, 2006 12:28 pm

Se poate lua in calcul si varsta parintilor. Cand s-a nascut Bogdan exsotul meu avea 40 ani si a facut si tratamente de fertilitate. Nu sa facut un studiu si asupra influentei varstei femeilor, probabil pentru ca barbatii au cromozomi de tip X si Y (frecv. mai mare a autismului este la baieti), iar femeile numai de tip X. Din parintii pe care ai cunosc eu si au un copil cu autism toti sunt sub 30 ani. O familie care are 2 copii cu autism
( 1 fetita+1 baietel), stiu sigur ca tatal sufera de epilepsie generalizata, deci eu cred ca pot fi si alte cauze in autism...
Bogdan, august 2002, TPD, a facut ABA la "Cristi's Outreach Foundation" .
vali

Return to REVISTA PRESEI