ProTV cauta un caz de succes

Moderators: camel, jumbo, shakalu, dora, Milena, dominique, moderators

ProTV cauta un caz de succes

Postby somalezu » Wed May 13, 2009 1:34 am

Realizatorii emisiunii "Romania te iubesc" de la ProTV doresc sa realizeze un reportaj (documentar?) despre autism.
In acest scop, au nevoie (foarte urgenta, in zilele urmatoare) de cateva cazuri de copii cu autism aflati in diferite stadii ale terapiei ABA . In mod special isi doresc sa gaseasca cel putin un caz de succes (un caz recuperat) la care familia sa fie de acord cu filmarea si difuzarea pe post a imaginilor cu copilul.
Last edited by somalezu on Fri May 26, 2017 4:25 pm, edited 1 time in total.
somalezu

Postby Magister » Wed May 20, 2009 11:08 am

Si nu stie nimeni sa-i conduca spre Damian si eforturile sale ? fusesera alte articole chiar liric-entuziaste !
sau poate ne rusinam 'doar' de succesele incomplete, progrese reale in loc de vindecari miraculos totale ?
n.1974, recent Dx - sindrom Asperger
"Nu imi propun sa scriu o oda decaderii, ci sa ma laud cu placerea cocosului cantator dimineata, cocotat peste cuibar, chiar numai pentru a-mi trezi vecinii" Henry David Thoreau - Walden
Magister

Postby somalezu » Thu May 21, 2009 12:06 am

Buna Magister,
Nici eu si nici realizatorii emisiunii respective nu dorim sa dam buzna in vietile oamenilor cu camera video pe umar. Desi motivata de un scop nobil (exemplu pentru parintii la inceput de drum si argumentatie de tipul "iata ca se poate" pentru a convinge autoritatile sa se implice), o astfel de publicitate, mai ales in cazul copiilor cu varste ceva mai mari , poate avea si efecte greu de controlat (daca nu cumva negative). De aceea o astfel de decizie este o decizie personala (si as considera ca este indecent sa bat la usa celor care au oferit atatea de-a lungul timpului, cerandu-le si mai mult, cerandu-le lucruri care pot afecta viata familiilor lor (si da, ma refer la Damian dar si la alti parinti de pe acest forum).
Iata de ce mesajul meu de mai sus e doar atat - un anunt care ofera cateva informatii celor care doresc sa faca cunoscuta povestea lor de succes.
Le multumesc in egala masura celor care au decis sa se implice acceptand camera video in caminul lor si celor care au stiut cum si au ajutat comunitatea in atat de multe alte moduri de-a lungul anilor.
somalezu

Postby gamara2 » Sun May 31, 2009 8:07 am

Reportajul va fi difuzat in aceasta dupa-masa (31.05.2009), de la ora 18:00. Bravo tuturor parintilor care au avut deschidere si au contribuit la realizarea ei.
gamara2

Postby dora » Mon Jun 01, 2009 12:37 pm

http://stirileprotv.ro/stiri/romania-te ... utism.html

Cativa parinti au platit terapeuti straini si si-au salvat copiii. Ceilalti autisti insa, zeci de mii la numar, risca sa ramana izolati intreaga viata, deoarece costurile terapiei ajung la sume uriase.

Tudor nu-si aude mama. N-o priveste, nu raspunde la intrebari. Nu vorbeste. E singur in lumea lui si pare ca nimeni si nimic nu l-ar putea distrage. In situatia lui sunt 30.000 de autisti in Romania, condamnati de o societate prea ocupata ca sa-i vada si de un sistem pentru care ei nu exista. Pentru ca desi putini stiu, autismul poate fi tratat.

Un copil cu o astfel de tulburare nu intelege lumea inconjuratoare ca si ceilalti copii si de aceea nu comunica. Ii este afectata vorbirea verbala si non verbala si nu interactioneaza cu cei din jur. Daca este diagnosticat inainte de 2 ani, sasele de recuperare sunt foarte mari - daca se aplica terapia ABA.

La baza acestei terapii sta principiul conditionarii. Copilul primeste ce-si doreste, daca raspunde cerintelor terapeutilor. Tehnica a fost adusa in Romania acum 5 ani, de tatal unui autist. N-a acceptat verdictul medicilor, care nu i-au dat nicio sansa, si a chemat din Angla doi terapueti ABA - care la randul lor i-au invatat pe cativa tineri psihologi tehnicile de recuperare. Baiatul lui e recuperat in proportie de 95%.

Povestea lui a incurajat si alti parinti care au inceput terapia cu copii lor. Sotii Tanasescu se intreaba si acum cum ar fi fost copilul lor daca n-ar fi aflat de aceasta forma de recuperare.

Baietii lor, gemeni, au venit pe lume in urma cu 6 ani. Copiii s-au dezvoltat normal, desi Edi parea diferit fata de fratele lui. Cand au implinit 3 ani jumatate, parintii au aflat o veste cumplita: Robert avea are cancer. Doua luni mai tarziu primeau o noua lovitura: celalalt baiat era diagnosticat cu autism.

Dupa un an si jumatate de terapie, Edi e pe drumul cel bun: a invatat sa se imbrace singur, stie care este culoarea pe care trebuie sa traverseze, iar de curand a invatat sa-i cumpere mamei flori.

Edi invata putin cate putin sa scape de stereotipii, sa vorbeasca, sa scrie - sa traiesca in lumea oamenilor pe care invata sa-i inteleaga. Incet, incet iese din lumea lui si intelege ce se intampla in jurul sau.

Eforturile copilului sunt uriase, dar parintii cred in sansa lui, chiar daca de multe ori au fost pe punctul de a renunta la terapie din cauza banilor.

Autistii au sanse la o viata normala. Depinde doar de autoritati si de noi cei din jurul lor daca le acordam aceasta sansa. Scosi din lumea lor, copiii incep sa inteleaga ce se intampla in jurul lor. Si chiar daca nu sunt empatici si nu-si arata emotiile, nu inseamna ca nu inteleg atunci cand sunt respinsi. Dovada stau noua sfaturi lasate oamenilor in cabinetul unui medic. Iata trei dintre ele: nu suparati pe nimeni, nu le ziceti copiilor ca sunt prost crescuti, nu-i chinuiti pe copii.
dora

Postby shakalu » Mon Jun 01, 2009 10:44 pm

e o chestie al dreaq de delicata ... un copil recuperat complet(sau in orice proportie recuperat ) incearca sa se integreze in societatea care-l inconjoara : gradinita , scoala , etc . cu cat este mai aproape de normalitate cu atat va fi mai afectat o data expus intr-o astfel de emisiune . pentru ca atata colegii cat si parintii colegilor lui vor reactiona . si copii nu stiu sa reactioneze neaparat frumos . ei reactioneaza copilareste iar asta inseamna uneori foarte crud ...

si ca sa raspund cumva si la o intrebare ... nepusa sa-i spunem . am purtat o astfel de discutie lunga la un moment dat cu un producator tv exact pe tema asta . de aproape 4 ani am refuzat sa mai apara fotografii sau imagini filmate cu radu sau cu mine . si cand am primit propunerea de la tv le-am explicat cat de delicat este si le-am propus sa puna blur pe imaginea copilului si a mea .raspunsul a fost simplist : nu mai are acelasi impact . ne invartim deci intre o statie tv care face o astfel de chestie pentru audienta in primul rand si abia apoi din motivatii sociale si parintii copiilor recuperati a caror prima datorie este fata de copii lor si de sentimentele lor .... o situatie fara iesire pana in momentul in care acesti copii (recuperati intr-o masura mai mica sau mai mare )nu vor creste indeajuns de mult ca sa poata decide singuri daca vor sa se expuna sau nu ....

magister ... defineste-mi un pic "miraculos" ca sa-ti pot raspunde la intrebare . sau ca sa reformulez : ce intelegi tu prin "miraculos " in recuperarea unui copil autist ? sau unde se opresc progresele reale si incep recuperarile ?
shakalu

Postby mmaria » Tue Jun 02, 2009 6:05 am

de acord cu shakalu, astia de la protv in special, dar si altii, merita un sut zdravan in fund cand vin cu "initiative" de genul asta! parintii nu beneficiaza din emisiuni dinastea, iar informare se poate face altfel nu neaparat cu emisiuni lacrimogene cu texte citite de persoane care oricum nu dau doi bani pe tine si problema ta. NU II INTERESEAZA MAI MULT DECAT AUDIENTA!!! repet: nu ne ajuta astfel de emisiuni, ba pot face chiar rau. au auzit si ei de aba, le suna bine si baga din top (scuzati expresia). n am vazut emisiunea, by the way, dar mi a scris si mie tipa aia care o face. atat.

scuze de am suparat pe cineva
mmaria

Postby Magister » Tue Jun 02, 2009 7:11 am

Cum sa zic ca sa n-o iau 'prea filozofic'...

"Miraculos" e realizarea a ceva considerat imposibil sau mult prea improbabil - sau chiar profund inexplicabil. Dupa cateva articole entuziaste din Jurnalul National (chiar despre D. si R.) asa ar fi rezultat...

O imbunatatire reala e trecerea de la o activitate imposibila sau foarte frustranta la una care se poate face cumva - chiar daca ramane confuza, obositoare sau neplacuta. Extinderea 'trusei de unelte' pentru viata. Nu ma indoiesc ca ABA poate obtine multe asemenea imbunatatiri, ca metoda de *invatare* specifica.

Recuperarea ar fi dincolo de comportamentul extern - invatacelul chiar sa capete tendintele si motivatiile naturale ale 'normalilor', sa-i fie la fel de usor si motivant pentru a le face curent din proprie initiativa. (Cel putin la mine, eforturile ne-intensive, de bun simt ale bunicilor si parintilor au reusit relativ putin). Contez pe grija si empatia voastra ca parinti (desi empatia NT<->AS are limitari in ambele sensuri) ca sa va dati seama in ce masura ati obtinut si veti obtine recuperari in acest sens, pe diferite domenii. Cel mai bine ar fi sa exprime invatacelul insusi, "de buna voie si nesilit de nimeni", daca poate ajunge la un nivel de auto-observatie si descriere (si ceilalti la acceptarea corespunzatoare a comunicarii - vedeti Camilla Berglund "Economisindu-mi rugamintile").

Privind "miraculosul", pentru mine chiar creierul uman 'normal' ESTE un asemenea miracol prin modul cum functioneaza fara sa poata fi explicat - oricine SE asteapta sa 'prindem din aer' anumite indicii pentru a SE comporta fluent in situatii, fara sa fi fost macar cunoscute in detaliu.

De acord ca presa poate fi agresiva sau intruziva. Si eu cand eram mic, atunci mai mult "minune" totusi cu diferite limitari, m-as fi simtit tare jenat sa apar in public, sa arat niste lucruri care m-ar fi transformat in "exponat de circ"... in schimb am o poveste la scoala cu o emisiune de slavire a lui Ceausescu si reactia mea spontana... bine ca s-au facut ca ploua la multe nivele, altfel era de rau chiar in sensul Stimul>Raspuns...
n.1974, recent Dx - sindrom Asperger
"Nu imi propun sa scriu o oda decaderii, ci sa ma laud cu placerea cocosului cantator dimineata, cocotat peste cuibar, chiar numai pentru a-mi trezi vecinii" Henry David Thoreau - Walden
Magister

Postby somalezu » Tue Jun 02, 2009 9:24 am

mmaria , pe tine sau pe mine <direct> nu ne va ajuta o emisiune TV, indiferent de modul in care este realizata.
Exista insa o misiune pe care mi-am asumat-o alaturi de alti parinti - cu totii vrem sa facem ceva pentru copiii autisti in general.
Andreea D a fost anul trecut la o gradinita care a refuzat inscrierea fetelor ei intr-un mod oribil (nu refuzul, ci modul in care ii s-a vorbit a fost ingrozitor). Anul acesta a repetat incercarea cu camera ascunsa si am putut vedea cu totii in ce mod se exprima o directoare de gradinita (deh, mai putin tu care preferi sa vorbesti fara sa vezi emisiunile / fara sa fii in tema).
Concret, Paula Herlo a obtinut de la inspectorat un soi de decllaratie (cred ca o sa fie si o circulara catre gradinite) pe care urmeaza sa o primim si noi, comunitatea si sa o punem pe vreun site la dispozitia tuturor parintilor. Cei care doresc sa-si inscrie copilul la gradinita sper ca vor considera util sa aiba in mana o astfel de hartie in care sa fie explicate clar drepturile si pe care sa le-o puna in fata directoarelor de gradinita.
Paula m-a sunt imediat dupa emisiune cerandu-mi feedback. Timpul care i-a fost alocat pentru subiect a fost extrem de scurt insa ea vrea sa ajute in continuare (pe ecran sau in afara ecranului).
Asadar astept feedback-ul celor care au vazut emisiunea (Paula mi-a cerut chiar "critici", nu "feedback"). De asemenea, rog pe cei care vor sa discute principial fara sa vada emisiunile, sa deschida un alt topic.
somalezu

Postby camel » Tue Jun 02, 2009 9:54 am

eu personal de abia astept acel material privind drepturile copiilor in gradinita
antonia va merge din toamna la grupa normala si desi conducerea gradinitei imi ofera ajutorul de care am nevoie (inclusiv privind primirea fetitei desi nu are inca varsta de gradi si faptul, ca o primeste la clasa de masa stiind de diagnosticul ei), pe partea cu insotitor macar in primele luni simt ca voi avea de dus munca de lamurire..si mi-ar fi foarte utile materiale care sa arate ca nu e ilegal, ca se respecta regulamentul scolar si ca e spre binele copilului
camel

Postby mmaria » Tue Jun 02, 2009 12:40 pm

nu cred ca era nevoie de interventia "salvatoare" a protv ului si a p h pentru a obtine nu stiu ce declaratie. legislatie antidiscriminare oricum exista deja. mai bine ar spune ce trebuie sa spuna: ca terapia cu acronim "misto" (aba) ajuta pe cei mai multi dintre copiii diagnosticati cu autism in grade diferite. nu sa lase impresia falsa ca "Daca este diagnosticat inainte de 2 ani, sasele de recuperare sunt foarte mari - daca se aplica terapia ABA". ce stie paula herlo despre "recuperare"? aceeasi abordare superficiala: faceti parinti rost de bani pt doi ani de aba si va recuperati copilul! inca ceva: pe protv nu-l intereseaza copiii cu adevarat afectati mediu si sever, ci doar copiii afectati usor, "cu note autiste". imi place si ca vehiculeaza sume de 20000 euro, asa, ca sa taie craca eventualilor pierduti in fata tvului.

si,somalezu, am urmarit acum emisiounea, nu e mult in plus fata de textul de prezentare: imagini sa stoarca lacrimi.

auzi, "sansele sunt de 95 % de recuperare daca ai diagnosticul la timp"
mmaria

Postby somalezu » Tue Jun 02, 2009 1:31 pm

Am notat remarca legata de cifra de 95% (o s-o transmit). Daca inteleg corect, nemultumirea ta se poate rezuma la faptul ca nu s-a explicat faptul ca terapia ABA nu poate ajuta toti copiii (sau ii ajuta in grade faarte variate).
E drept ca terapia are efecte diferite asupra unor cazuri diferite insa nu as spune ca se aplica doar celor cu "note" (vezi cazul lui R sau a gemenilor Mihaelei).
Inca o data, iti sugerez sa nu mai privesti totul din prisma personala. Eu incerc sa vad partea plina a paharului - daca ar fi sa acceptam cifrele de acum 20 de ani (studiul lui Lovaas), atunci aproape jumatate din copii au avut progrese suficiente care sa le ofere un grad de independenta ridicat. Eu privesc la acesti aproape jumatate din cazuri care acum poate nici nu sunt diagnosticati si care merita o sansa prin terapie; pentru ei trebuie sa militam pentru diagnosticare precoce, pentru crearea de centre de instruire a terapeutilor, pentru finantare, pentru integrare, etc.
Asta e misiunea mea. Daca tu vrei sa faci ceva pentru cealalta jumatate atunci accepta invitatia Paulei, ajuta la realizarea unui alt reportaj-replica si defineste clar ce trebuie facut pentru copiii din cealalta jumatate. Sau cauta un alt mijloc de a milita pentru ei.
somalezu

Postby mmaria » Tue Jun 02, 2009 2:08 pm

binenteles ca o sa privesc si din perspectiva pe care o am . sa nu uit, nu am cum sa accept invitatia paulei h intrucat pe ea nu o intereseaza cazuri nesenzationale. si oricum nu as face-o pe fetita mea bufonul unora.

inca o data, sansa celor afectati usor exista absolut independent de emisiunea paulei h. parintii acestor copii nu cred sa caute resurse in emisiunile de la protv. sau macar sper pt binele lor.

si nu simt nevoia sa ma bat cu pumnii in piept ca ajut si eu cum pot in stanga sau in dreapta.

ma irita la culme sa se faca propaganda in sensul ca autismul este ceva de care scapi relativ usor. sau sa se dea sume. si mai mult sa vorbeasca niste persoane neavizate, neimplicate decat superficial in problema. e frivol ca sa ma exprim eufemistic.
mmaria

Postby somalezu » Tue Jun 02, 2009 2:53 pm

Copiii afectati mai mult sau mai putin au nevoie de
- terapeuti
- finantare
- integrare in gradinite si scoli
- acceptare sociala.
Nu ne putem inchide copiii in casa sperand ca o sa ne descurcam pe cont propriu si o sa rezolvam toate aceste probleme prin forte proprii.
Mai bine zis, in cel mai bun caz doar cativa vor reusi sa faca ceva astfel.
Pentru ceilalti e nevoie ca societatea sa inteleaga ca autismul reprezinta o problema si sa acorde atentie si fonduri pentru ameliorarea acestei probleme.
Eu privesc "societatea" din doua perspective : perceptia publica si decizia politica.
Mass-media este un intrument prin care se pot influenta (sau face presiuni) asupra ambelor aspecte.
Trebuie sa invatam sa folosim acest instrument. Iar mesajul si forma depind in mare masura de noi.
Altfel, in ciuda faptului ca avem legislatie de cativa ani, vom primi in continuare acelasi gen de discurs pe care l-a primit Andreea D la gradinita (vezi filmarea cu camera ascunsa).
Din ultimul tau mesaj, inteleg ca nu doresti sa faci public cazul tau (decat in cadrul campaniei la care copiii nostri stau in fotografii unul langa altul).
Asa cum am mai spus, respect aceasta parere (si probabil o voi impartasi si eu peste cativa ani, cand voi incerca sa-l protejez mai mult pe Tudor).
Daca nu doresti ca fetita ta sa apara la TV, atunci voi retine din toate mesajele tale observatia privitoare le procentul nefondat si nejustificat.
De la cei care considera ca mass-media poate ajuta in general (nu un caz sau altul in particular), astept feedback si mai ales idei despre cum sa folosim canalele de comunicare in interesul comunitatii.
somalezu

Postby shakalu » Tue Jun 02, 2009 3:14 pm

mmaria ... nu sunt de acord cu tine . imagineaza-ti ca te confrunti pentru prima oara cu problema asta . pana si o astfel de emisiune , frivola daca vrei tu , poate face o multime de lucruri bune . in primul rand , pentru acei parinti care iau pentru prima oara contact cu lumea autismului este un capat de ata de care sa se agate . aproape ca nici nu conteaza cat de reale sunt datele furnizate atata timp cat poate insemna o diferenta pentru cineva . in al doilea rand o astfel de emisiune poate ajuta la schimbarea perceptiei societatii , atat a profesionistilor (sistem medical) cat a societatii in ansamblu ei (vezi gradinite , scoli sau ceilalti parinti ai unor copii neurotipici ) . deci , decat deloc , mai bine emisiuni nu foarte bine documentate . asa ca , felicitari lui somalezu si a celor care au pus umarul acolo ...

somalezu ... ai pus punctul pe i . intre 45-47% din cei care sunt diagnosticati la o varsta frageda pot fi recuperati pana intr-acolo incat sa se poata integra in societate . studiul lui lovaas (facut acum 20 de ani ) dar si replicile studiului lui lovaas (ultimul a fost dat publicitatii in 1999 ) au aratat exact aceleasi lucruri ... si atata timp cat exista o sansa , ca parinte nu ai voie sa o ratezi fie si doar incercand . o singura nota am la comentariul tau ... nici radu si nici gemenii mihaelei nu aveau note autiste ... nu stiu daca i-ai vazut inainte de terapie (mihaela are fara numar inregistrari pe tema asta ) dar crede-ma momentan pe cuvant : nici vorba de note autiste ! in ceea ce il priveste pe radu , diagnosticul de note autiste a fost pus doar prima oara , cand el avea doi ani si jumatate si medicul de la budimex il vedea pentru prima oara . de la 4 ani incolo diagnosticele au fost "autism infantil cu hiperkinezie si retard sever , IQ = 38 " .... de altfel cam asta scrie si pe certificatele lui de handicapat primite de la comisie vreo trei ani la rand :D
deci si prim urmare ,in cazurile date, aba nu a ajutat in orice fel legat de un diagnostic usor , note autiste . oricum , in general , in practica medicala romaneasca nu se dau diagnostice decat de note autiste pana la vreo 4 ani . sau ma rog , intre timp s-au mai luminat si ei ca un diagnostic sever pus la 5-6 ani , dupa ce l-au lasat pe parinte sa se culce pe o ureche 2-3 ani nu il mai ajuta cu nimic pe parinte ...

magister ... sunt doua aspecte legate de discutia noastra . unul se refera la articolele entuziasmante cum le spui tu . pai aici e vorba de a desteleni ceva si a folosi mass media in interesul cauzei pentru care lupti . ca un articol sa fie citit - atata timp cat este plasat intr-un ziar de larga circulatie si nu in gazetele de specialitate - nu trebuie nici sa fie specific si nici neaparat foarte exact in ceea ce priveste datele . exact asta este ideea : sa fie entuziasmant ca sa poata transmite ceva . iar noi , ca si comunitate de oameni afectati intr-un fel sau altul de spectrul autist , avem nevoie ca ceilalti sa inteleaga , sa tolereze si sa spere ....
cel de-al doilea aspect se refera la acel "miraculos" definit de tine . eu m-as feri al dreaq de tare sa consider ca recuperarea copiilor autisti are vreo legatura cu "miraculosul" . are legatura , din ceea ce cunosc eu in cateva cazuri la care am fost partas , cu extrem de multa munca si determinare . daca e sa privesti din afara , ca pe un exercitiu de imagine sa stii ca ai putea numi miracol ceea ce se intampla intr-un astfel de caz . sau deh , explica-mi cum sa ma raportez . si am sa vorbesc din propria mea experienta . un copil care la 5 ani nu vorbeste deloc , nu intelege ceea ce se vorbeste cu el ( si aici ne referim la lucruri simple si nu la discutii filozofice ) , nu raspunde la nume , foloseste pampers , alearga in cerc ore intregi sau urca si coboara scari de sute de ori , invarte la nesfarsit rotile de la o masinuta si nici macar nu stie sa-si puna un amarat de tricou pe el , nu stie culorile sau orice alt lucru simplu ca spre exemplu sa-si toarne apa intr-un pahar ... devine peste alti 5 ani un copil care vorbeste fluent si romana si engleza ,este integrat intr-o scoala normala , avand rezultate multumitoare , avand prieteni dintre colegi si gandindu-se serios ce urmeaza sa faca in viata , facandu-si temele singur si plecand in tabere dimpreuna cu colegii lui , amuzandu-se citind tom sawyer sau intristandu-se citind singur pe lume ... sa-ti mai spun despre schi , role , bicicleta sau inot ? sau despre prima lui iubire ? ... asta este partea romantica a povestii . exista si partea medicala a povestii . diagnostice si certificate de handicapat de la 2 ani si ceva pana aproape de 6 ani , inregistrari de dinainte si ai dreaq de multi martori incepand cu cei de la CID si terminand cu profesionisti care nu au dat doi bani pe aba la inceput . apoi urmeaza testarile la cativa ani diferenta . la bucuresti si la londra cu echipe de specialisti care habar nu aveau de istoria lui . toti au ajuns la concluzia ca are un usor deficit de atentie ... intamplator , in cazul lui R. exista toate datele de la inceputuri pana aproape de zilele noastre . inregistrari video si multe sute de file de insemnari certificate si testari .
si nu , nu doar aba a facut asta . aba a insemnat vreo doi ani de munca pe branci . apoi aba a disparut . au ramas doar principiile un timp . apoi nici astea . doar o atenta supraveghere si reactie la orice stimul exterior . la scoala se duce de doi ani si ceva singur . si este sustinut in tot ceea ce face exact atat cat este sustinut orice alt copil . asa cum spuneam , se duce singur in tabere , iese in fata blocului cu copii , se viziteaza cu colegii de clasa , la petrecerile prietenilor sau colegilor il lasam la locatie si mergem sa-l luam la fel ca pe oricare. ba chiar pentru a ii creea cat mai multa independenta de multe ori il punem voit in situatii imposibile ca sa capete experienta de a iesi singur din ele . asa ca intr-un anume fel e mult mai putin protejat decat ceilalti copii de varsta lui .
si da , are uneori frustrari si angoase . se simte de foarte multe ori diferit pentru ca lui ii este foarte greu sa minta , pentru ca este de cele mai multe ori inocent si este taxat .. . nu se simte intodeauna confortabil cand apar schimbari neanuntate in ceea ce si-a propus el ca program , are uneori stangacii in anumite situatii sociale .... si de multe ori este prea sensibil si il podideste plansul in situatii care par banale . dar este un copil pe care nimeni nu reuseste sa-l deosebeasca de ceilalti copii si care se bucura sau se intristeaza de toate cele pe care viata i le ofera .... vorba lui : " in viata nu e totul asa cum iti doresti dar si asa sunt o multime de lucruri cool care raman de facut " ...
Last edited by shakalu on Tue Jun 02, 2009 4:00 pm, edited 1 time in total.
shakalu

Next

Return to REVISTA PRESEI